Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen. AX. Tre-pers . sofabænk

Varenummer: 5273954
Hammerslagspris: DKK 1.700
Vurdering: DKK 2.400

Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen. AX. Tre-pers . sofabænk / modulsofa best. af tre lænestole med stel af formbøjet bøgetræ ben med indlægninger af mahogni, sæde og ryg betrukket med turkise uld. H. 76 L. 163 cm. Formgivet 1947. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1965. Fremstår med brugsspor, herunder ridser på stel og pletter i betræk.
Auktionen afsluttes:  18-03-2019 20:22:54