Signet/stempel med træetui, sølv og jade, Rusland, ca. 1910
Vurdering:
EUR
2.150
16.018
Signet af sølv og jade, tredobbelt stempel kokoshnik-mærke, Moskva 1908-1917, lødighed 88 zolotniki, sølvsmed stempel 'КФ', kyrillisk for KF, signetmål: 9,5 x 3 cm, mål på etui: ca. H. 5 cm - L. 14,5 cm - B. 6 cm. Fremstår med generelle brugsspor, stedvist ridser og afslag.
17-01-2018 20:29:00