Poul Henningsen. 'PH-2/2 Klaverlampen' med ravfarvet glas fra 1940'erne

Varenummer: 5706058
Hammerslagspris: DKK 170.000
Vurdering: DKK 215.000

Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 5835253
Poul Henningsen 1894-1967. 'Klaverlampen' med justerbart, svunget stel, modvægt, fatnings- og afbryderhus af bakelit med gennemgående afbryder. Monteret med intakte 2/2 skærmsæt af ravfarvet glas og bundskål. Udført 1940'erne hos Louis Poulsen, stemplet 'PH lamps', 'PH-2' 'Patended'.
Fremstår med senere, lang stofledning og minimale brugsspor alderen taget i betragtning, ombygget med originale PH dele fra fast afbryder til gennemgående afbryder.

Historie: Armen kan svinges nedad, hvilket gjorde den ideel til læsning af noder på et klaver. Kun udført i et begrænset antal eksemplarer i 1931 hvor lampen kostede 45 kr. og står i dag, sammen med amerikanerlampen, som en af de mest eftertragtede og sjældne PH-lamper blandt samlere verden over. Litteratur: Jørstian, m.fl.: 'Tænd!', senere variant afbildet og omtalt s. 186.
Auktionen afsluttes:  04-11-2020 20:42:00