Poul Kjærholm. Armstol af stål og læder, model PK 12

Varenummer: 5689426
Vurdering: DKK 100.000

Poul Kjærholm. Armstol af matforkromet stål, sæde betrukket med brunt skind, ryg og armlæn omviklet med flettet skind, model PK 12. Formgivet i 1964. Fresmtillet hos Kold Christensen. Ustemplet. H. 67,5 cm, SH. 42,5 cm. Anløbent stel, brugsspor på sæde og omviklet læder. Litteratur: Michael Sheridan: 'Poul Kjærholm - Møbelarkitekt', Louisiana Museum for Moderne Kunst, Humlebæk, 2006. Samme model i lignende udgave afbildet s. 118.
Auktionen afsluttes:  25-06-2020 20:18:00