Poul Kjærholm. Armstol af stål og læder, model PK 12

Varunummer: 5689426
Auktionen är avslutad
Utropspris: DKK 100 000
SEK 139 060
Till det angivna priset tillkommer klubbslagsavgift och provision.

Poul Kjærholm. Armstol af matforkromet stål, sæde betrukket med brunt skind, ryg og armlæn omviklet med flettet skind, model PK 12. Formgivet i 1964. Fresmtillet hos Kold Christensen. Ustemplet. H. 67,5 cm, SH. 42,5 cm. Anløbent stel, brugsspor på sæde og omviklet læder. Litteratur: Michael Sheridan: 'Poul Kjærholm - Møbelarkitekt', Louisiana Museum for Moderne Kunst, Humlebæk, 2006. Samme model i lignende udgave afbildet s. 118.

Auktionen avslutas:  2020-06-25 20:18:00