Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa

Poul Kjærholm. Et par PK-22 Lounge lænestole, sort læder (2)

Varunummer: 5371007
Auktionen är avslutad
Utropspris: DKK 30 000
SEK 43 168
Till det angivna priset tillkommer klubbslagsavgift och  22,5% i provision.
Poul Kjærholm 1929 - 1980. Et par PK-22 lounge lænestole med stel af satinbørstet fjederstål, originalt betræk af let patineret, sort læder. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen med label herfra. H. 70/30. B. 64. D. ca. 70 cm. Fremstår med alm. brugsspor, enkelte lette hårridser. (2)

Auktionen avslutas:  2019-09-12 19:00:00
Showroom:  DK, Kolding, Trianglen