Povl Klarlund. Brillant-solitairering af hvidguld på 0.50 ct. G/VVS. København 1984. Certifikat

Varenummer: 5154308
Hammerslagspris: DKK 7.600
Vurdering: DKK 8.000

Povl Klarlund. Brillant-solitairering af hvidguld prydet med brillantsleben diamant på 0.50 ct. Caraten er indridset i ringskinnen. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VVS. Stemplet P.KL for Povl Klarlund København. Vægt ca. 3,6 g. B. 0,57 cm. Ringstr. 52/16,25. Povl Klarlund diamantcertifikat medfølger fra 1984. Fremstår med slitage på rhodineringen.
Auktionen afsluttes:  12-11-2018 20:30:55