Senempire sølvtøjsskab, elmetræ

Varenummer: 3343979
Hammerslagspris: DKK 675
Vurdering: DKK 1.000

Senempire sølvtøjsskab af elmetræ med københavnertop, front med to låger, bag hvilke skuffer, låge og skjulte rum, herunder tre skuffer, afsluttet på kugleben 1800-tallets midte. H. 162 B. 101 D. 51 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsslitage, finérafslag, løse greb samt små fejl og mangler.
Auktionen afsluttes:  27-03-2014 18:43:41