Sminkbord samt taburett och stol, gustaviansk stil, 1900-tal (3)

Varenummer: 4145911
Hammerslagspris: SEK 625
DKK 399
Vurdering: SEK 1.000
DKK < 1.000

Sminkbord samt taburett och stol, gustaviansk stil, 1900-tal. Bemålade. Skuren dekor. Sminkbord, skiva med uppfällbar spegel. Taburett samt stol med lösa stoppade sitsar. Toalettbordets höjd 71 cm, bredd 79 cm, djup 45 cm. Taburettens höjd 43 cm, bredd 48 cm. Stolens höjd 87 cm, sitthöjd 47 cm. Nyansskillnader. Färgbortfall, bruksslitage. (3)
Auktionen afsluttes:  09-02-2016 14:46:58