Stort emalje jernbane-stations skilt 'Springforbi'. 44 x 220 cm.

Varenummer: 4933231
Hammerslagspris: DKK 2.400
Vurdering: DKK 3.000

Stort emalje jernbane-stations skilt 'Springforbi'. 44,5 x 220 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, afslag, ridser og mærker.
Springforbi station, der blev nedlagt i 1968, lå på Kystbanen nord for Taarbæk ved København, nedlagt som standsningssted den 26. maj 1968. Navnet Springforbi menes at stamme fra en tidligere kro, oprindelig Spring-ej-forbi, ved Strandvejen, nær det sted hvor stationen blev bygget. Kilde: Dansk film database
Auktionen afsluttes:  06-03-2018 20:13:51