Stort parti med föremål i sten, silver m m

Varunummer: 3701455
Auktionen är avslutad
Klubbslag: SEK 3 600
Utropspris: SEK 25 000
Till det angivna priset tillkommer klubbslagsavgift och provision.

Stort parti med trumlade stenar, agatgeoder och agatskivor, amuletter och hängen, pärlor och smyckesslipade mineraler. Bland mineralerna förekommer jaspis, snöflingeobsidian, sodalit, lapis lazuli, jade, turkos, rosenkvarts, ametist, pyrit, rosnekvarts, tigeröga m m. Även några fosslier i form av hajtänder och ammoniter, även pärlor. Mindre slipade smyckestenar i smaragd, rubin, citrin m m. Delfinlampa i kalcitalabster, fontän med delfiner i fluorit. Stor enskild bergskristall. Oljelampa i turkos och sannolikt silver. Hänge i jade med Buddha i sannolikt silver. Större råstensbitar i malakit. Jordglob med inläggningar av sten (pietra dura) pärlemor m m (landdelarna) samt fot och gradbåge i mässing. Stor ökenros. Ett stort antal silversmycken med eller utan infattade stenar. Lådor med drömfångare och vindspel ingår i partiet. Bergskristallen väger 2,4 kg och är 18 cm lång och c a 10 cm tjock. Stora malakitstycket väger 495 gram och är 14 cm långt. Oljelampan i turkos är 12 cm lång. Jordgloben är 44 cm hög, själva globen har en diameter på 22 cm. Ökenrosen är 25 cm lång och 12 cm hög. Fontänen i fluorit har skador och är ej komplett. Nagg repor och andra defekter förekommer. Vissa föremål ej kompletta.

Auktionen avslutas:  2015-03-20 20:20:48
Showroom:

Ropat in en vara? - Se transportmöjligheter när du betalar för din vara
527839 2015-03-20 20:18:48 SEK 3600
1089795 2015-03-20 20:17:14 SEK 3500
527839 2015-03-20 20:18:48 SEK 3500
1089795 2015-03-20 20:17:14 SEK 3400
527839 2015-03-20 19:22:35 SEK 3300
876082 2015-03-20 19:29:38 SEK 3200
527839 2015-03-20 19:22:35 SEK 3100
2389 2015-03-20 19:16:30 SEK 3000
527839 2015-03-20 19:12:49 SEK 2900
2389 2015-03-20 18:46:28 SEK 2800
527839 2015-03-20 17:39:12 SEK 2700
2389 2015-03-20 18:46:22 SEK 2700
527839 2015-03-20 17:39:12 SEK 2600
2389 2015-03-20 18:46:17 SEK 2500
527839 2015-03-20 17:39:12 SEK 2400
2389 2015-03-20 17:36:11 SEK 2300
876082 2015-03-20 09:46:22 SEK 2200
1130507 2015-03-19 19:32:32 SEK 2100
876082 2015-03-19 19:29:24 SEK 2000
1130507 2015-03-19 15:17:38 SEK 1950
1377032 2015-03-19 14:53:46 SEK 1900
1130507 2015-03-19 15:17:32 SEK 1900
1377032 2015-03-19 14:53:46 SEK 1850
1130507 2015-03-19 15:17:29 SEK 1800
1377032 2015-03-19 14:53:46 SEK 1750
1130507 2015-03-19 10:28:52 SEK 1700
1377032 2015-03-18 17:05:08 SEK 1650
876082 2015-03-19 07:47:08 SEK 1650
1377032 2015-03-18 17:05:08 SEK 1600
1130507 2015-03-18 16:12:33 SEK 1550
1377032 2015-03-18 15:24:39 SEK 1500
1130507 2015-03-18 16:12:29 SEK 1500
1377032 2015-03-18 15:24:39 SEK 1450
1130507 2015-03-18 16:12:25 SEK 1400
1377032 2015-03-18 15:24:39 SEK 1350
1130507 2015-03-18 11:33:35 SEK 1300
876082 2015-03-17 18:07:50 SEK 1250
1130507 2015-03-17 18:11:02 SEK 1250
876082 2015-03-17 18:07:50 SEK 1200
1130507 2015-03-17 18:10:45 SEK 1150
876082 2015-03-17 18:07:50 SEK 1100
1130507 2015-03-17 18:10:31 SEK 1050
876082 2015-03-17 18:07:50 SEK 1000
1130507 2015-03-17 18:02:06 SEK 975
876082 2015-03-17 17:15:56 SEK 950
1130507 2015-03-17 18:01:54 SEK 950
876082 2015-03-17 17:08:13 SEK 925
1130507 2015-03-17 13:52:38 SEK 900
1377032 2015-03-17 13:39:45 SEK 875
1130507 2015-03-17 09:40:23 SEK 850
2389 2015-03-16 19:43:43 SEK 825
876082 2015-03-15 08:46:25 SEK 800
1130507 2015-03-13 16:48:35 SEK 775
142712 2015-03-13 16:41:59 SEK 750
1130507 2015-03-13 16:48:33 SEK 750
142712 2015-03-13 16:41:59 SEK 725
1130507 2015-03-13 16:48:30 SEK 700
142712 2015-03-13 16:41:59 SEK 675
1130507 2015-03-13 16:48:28 SEK 650
142712 2015-03-13 16:41:59 SEK 625
1130507 2015-03-13 16:48:25 SEK 600
142712 2015-03-13 16:41:59 SEK 575
1130507 2015-03-13 16:48:22 SEK 550
142712 2015-03-13 16:41:59 SEK 525
1130507 2015-03-13 16:48:18 SEK 500
142712 2015-03-13 16:41:59 SEK 475
1130507 2015-03-13 16:48:15 SEK 450
142712 2015-03-13 16:41:59 SEK 425
1130507 2015-03-13 16:48:11 SEK 400
142712 2015-03-13 16:41:59 SEK 375
1130507 2015-03-13 16:48:07 SEK 350
142712 2015-03-13 16:41:59 SEK 325
1130507 2015-03-13 15:59:15 SEK 300