Stort parti med föremål i sten, silver m m
Hammerslagspris:
SEK
3.600
2.296
Vurdering:
SEK
25.000
15.948
Stort parti med trumlade stenar, agatgeoder och agatskivor, amuletter och hängen, pärlor och smyckesslipade mineraler. Bland mineralerna förekommer jaspis, snöflingeobsidian, sodalit, lapis lazuli, jade, turkos, rosenkvarts, ametist, pyrit, rosnekvarts, tigeröga m m. Även några fosslier i form av hajtänder och ammoniter, även pärlor. Mindre slipade smyckestenar i smaragd, rubin, citrin m m. Delfinlampa i kalcitalabster, fontän med delfiner i fluorit. Stor enskild bergskristall. Oljelampa i turkos och sannolikt silver. Hänge i jade med Buddha i sannolikt silver. Större råstensbitar i malakit. Jordglob med inläggningar av sten (pietra dura) pärlemor m m (landdelarna) samt fot och gradbåge i mässing. Stor ökenros. Ett stort antal silversmycken med eller utan infattade stenar. Lådor med drömfångare och vindspel ingår i partiet. Bergskristallen väger 2,4 kg och är 18 cm lång och c a 10 cm tjock. Stora malakitstycket väger 495 gram och är 14 cm långt. Oljelampan i turkos är 12 cm lång. Jordgloben är 44 cm hög, själva globen har en diameter på 22 cm. Ökenrosen är 25 cm lång och 12 cm hög. Fontänen i fluorit har skador och är ej komplett. Nagg repor och andra defekter förekommer. Vissa föremål ej kompletta.
20-03-2015 20:20:48
Kundenr. | Dato | Tid (CET) | Bud | |
527839
20-03-2015
20:18:48
SEK
3600
1089795
20-03-2015
20:17:14
SEK
3500
527839
20-03-2015
20:18:48
SEK
3500
1089795
20-03-2015
20:17:14
SEK
3400
527839
20-03-2015
19:22:35
SEK
3300
876082
20-03-2015
19:29:38
SEK
3200
527839
20-03-2015
19:22:35
SEK
3100
2389
20-03-2015
19:16:30
SEK
3000
527839
20-03-2015
19:12:49
SEK
2900
2389
20-03-2015
18:46:28
SEK
2800
527839
20-03-2015
17:39:12
SEK
2700
2389
20-03-2015
18:46:22
SEK
2700
527839
20-03-2015
17:39:12
SEK
2600
2389
20-03-2015
18:46:17
SEK
2500
527839
20-03-2015
17:39:12
SEK
2400
2389
20-03-2015
17:36:11
SEK
2300
876082
20-03-2015
09:46:22
SEK
2200
1130507
19-03-2015
19:32:32
SEK
2100
876082
19-03-2015
19:29:24
SEK
2000
1130507
19-03-2015
15:17:38
SEK
1950
1377032
19-03-2015
14:53:46
SEK
1900
1130507
19-03-2015
15:17:32
SEK
1900
1377032
19-03-2015
14:53:46
SEK
1850
1130507
19-03-2015
15:17:29
SEK
1800
1377032
19-03-2015
14:53:46
SEK
1750
1130507
19-03-2015
10:28:52
SEK
1700
1377032
18-03-2015
17:05:08
SEK
1650
876082
19-03-2015
07:47:08
SEK
1650
1377032
18-03-2015
17:05:08
SEK
1600
1130507
18-03-2015
16:12:33
SEK
1550
1377032
18-03-2015
15:24:39
SEK
1500
1130507
18-03-2015
16:12:29
SEK
1500
1377032
18-03-2015
15:24:39
SEK
1450
1130507
18-03-2015
16:12:25
SEK
1400
1377032
18-03-2015
15:24:39
SEK
1350
1130507
18-03-2015
11:33:35
SEK
1300
876082
17-03-2015
18:07:50
SEK
1250
1130507
17-03-2015
18:11:02
SEK
1250
876082
17-03-2015
18:07:50
SEK
1200
1130507
17-03-2015
18:10:45
SEK
1150
876082
17-03-2015
18:07:50
SEK
1100
1130507
17-03-2015
18:10:31
SEK
1050
876082
17-03-2015
18:07:50
SEK
1000
1130507
17-03-2015
18:02:06
SEK
975
876082
17-03-2015
17:15:56
SEK
950
1130507
17-03-2015
18:01:54
SEK
950
876082
17-03-2015
17:08:13
SEK
925
1130507
17-03-2015
13:52:38
SEK
900
1377032
17-03-2015
13:39:45
SEK
875
1130507
17-03-2015
09:40:23
SEK
850
2389
16-03-2015
19:43:43
SEK
825
876082
15-03-2015
08:46:25
SEK
800
1130507
13-03-2015
16:48:35
SEK
775
142712
13-03-2015
16:41:59
SEK
1130507
13-03-2015
16:48:33
SEK
142712
13-03-2015
16:41:59
SEK
725
1130507
13-03-2015
16:48:30
SEK
700
142712
13-03-2015
16:41:59
SEK
675
1130507
13-03-2015
16:48:28
SEK
650
142712
13-03-2015
16:41:59
SEK
625
1130507
13-03-2015
16:48:25
SEK
600
142712
13-03-2015
16:41:59
SEK
575
1130507
13-03-2015
16:48:22
SEK
142712
13-03-2015
16:41:59
SEK
525
1130507
13-03-2015
16:48:18
SEK
500
142712
13-03-2015
16:41:59
SEK
475
1130507
13-03-2015
16:48:15
SEK
450
142712
13-03-2015
16:41:59
SEK
425
1130507
13-03-2015
16:48:11
SEK
400
142712
13-03-2015
16:41:59
SEK
375
1130507
13-03-2015
16:48:07
SEK
350
142712
13-03-2015
16:41:59
SEK
325
1130507
13-03-2015
15:59:15
SEK
300