Stort parti med föremål i sten, silver m m

Varenummer: 3701455
Hammerslagspris: SEK 3.600
DKK 2.296
Vurdering: SEK 25.000
DKK 15.948

Stort parti med trumlade stenar, agatgeoder och agatskivor, amuletter och hängen, pärlor och smyckesslipade mineraler. Bland mineralerna förekommer jaspis, snöflingeobsidian, sodalit, lapis lazuli, jade, turkos, rosenkvarts, ametist, pyrit, rosnekvarts, tigeröga m m. Även några fosslier i form av hajtänder och ammoniter, även pärlor. Mindre slipade smyckestenar i smaragd, rubin, citrin m m. Delfinlampa i kalcitalabster, fontän med delfiner i fluorit. Stor enskild bergskristall. Oljelampa i turkos och sannolikt silver. Hänge i jade med Buddha i sannolikt silver. Större råstensbitar i malakit. Jordglob med inläggningar av sten (pietra dura) pärlemor m m (landdelarna) samt fot och gradbåge i mässing. Stor ökenros. Ett stort antal silversmycken med eller utan infattade stenar. Lådor med drömfångare och vindspel ingår i partiet. Bergskristallen väger 2,4 kg och är 18 cm lång och c a 10 cm tjock. Stora malakitstycket väger 495 gram och är 14 cm långt. Oljelampan i turkos är 12 cm lång. Jordgloben är 44 cm hög, själva globen har en diameter på 22 cm. Ökenrosen är 25 cm lång och 12 cm hög. Fontänen i fluorit har skador och är ej komplett. Nagg repor och andra defekter förekommer. Vissa föremål ej kompletta.
Auktionen afsluttes:  20-03-2015 20:20:48