Tre kaminure (3)

Varenummer: 5529743
Hammerslagspris: DKK 1.000
Vurdering: DKK 2.000

Fransk kaminur af bronceret zink. Urhus med siddende kvindefigur, hvidemaljeret urskive med romertal, pendul og optræksnøgle medfølger. Nyrokoko ca. 1880. H. 36 cm. 34 cm. D. 16 cm. Fransk kaminur af forgyldt messing. Urhus med stående kunstner. Hvid emaljeret urskive med romertal. Rokokostil 1800-tallets anden halvdel. H. 35 cm. B. 25 cm. D. 8 cm. Optræksnøgle medfølger. Kaminur af bronzeret og patineret zink. Urhus med soldat. Hvid emaljeret urskive med romertal. Rokokostil. 1800-tallets slutning. Optræksnøgle medfølger. Fremstår med brugsspor.
Auktionen afsluttes:  21-12-2019 18:54:40