Ulla Bille

Varenummer: 2693703
Hammerslagspris: DKK 950
Vurdering: DKK 1.200

Ulla Bille født 1946. 'Høns'. Olie på papir. Sign. 24 x 32 cm (39 x 46).
Litteratur om Ulla Bille: Poul Blak: Portætkunstneren Ulla Billes billedunivers 95 s Hovedland 07 Weilbachs Kunstnerleksikon – Lise Svanholms portrætbog og Piotr Topperzers ”Portrættører”. Blandt de personer, som Ulla Bille har portrætteret er: Skuespilleren Lisbeth Lundquist, landstræner Sepp Piontek, amtsborgmester Ib Frederiksen, professor Ejnar Hovesen, borgmester Jørgen Brøgger og tv-vært Clement Kjersgaard.

Dette værk er en del af velgørenhedsauktionen i forbindelse med Stafet for Livet i Rønde. Overskuddet går til Kræftens Bekæmpelse og Lauritz.com donerer både køber- og sælgersalæret.
Auktionen afsluttes:  04-09-2012 19:10:32