Ubekendt kunstner, 'Bäuerin mit Vieh', oliemaleri

Varenummer: 2581476
Hammerslagspris: EUR 220
DKK 1.639
Vurdering: EUR 500
DKK 3.725

Ubekendt kunstner (1800-tallet), 'Bäuerin mit Vieh', olie på lærred, signeret og dateret nederst til højre 'Ferenczy Ilona 1878' (delvis ulæseligt). H. ca. 50 cm, B. ca. 39,5 cm. Med krakeleringer, delvis restaureret og med små farveafskalninger, øverst i midten et lille hul i lærredet.
Auktionen afsluttes:  25-10-2012 21:15:00