Urna, mörk- och rödpatinerad brons, Meji, Japan, omkring 1900, höjd 71 cm.

Varenummer: 3658308
Hammerslagspris: SEK 1.050
DKK 670
Vurdering: SEK 3.000
DKK 1.914

Urna, tredelad med lock. Riklig dekor av lotusblommor, blad, samurajer, drake, lock krönt av figur. Mörk- och rödpatinerad brons. Signerad. Höjd 71 cm, bredd inkl hänklar 31 cm. Meji, Japan, omkring år 1900. Minimalt slitage.
Auktionen afsluttes:  18-12-2014 21:00:00