Verner Panton, stander lampe model 'Pantella'

Varenummer: 5612453
Hammerslagspris: DKK 600
Vurdering: DKK 1.000

Verner Panton. Pantella standerlampe hvid Verner Panton. Pantella standerlampe af hvid akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 128 cm. Ø 50 cm. Fremstår brugsspor, plast holder til skærm er af knækket samt kugle mangler.
Auktionen afsluttes:  16-03-2020 19:49:00