Utropspris
12»   Varor pr. sida   59 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Hans Olsen tilskrevet. Sofabænk
Hans Olsen tilskrevet. Sofabænk betrukket med Camira uld, armlæn af teaktræ monteret på stel af sort lakeret træ. L. 124 H. 77 Sh. ca. 44 cm.Nypolstret ved professionel møbelpolster med gråt Camira uld samt nylakeret.

Varunr: 6029589
SEK 9 452 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
13:21
SEK 6 482
Chevrolet Bel Air 1955 Pro Street
Chevrolet Bel Air 1955 2-dørs cupe. Bilen er udstyret med en 500 Hk. 454 Big blok V8 på 7,4 L. med lattergas. Gearkassen er en tre trins forstærket Turbo 350 automatisk. Hjulkasser udbygget til bredere bagdæk, bagsæde er bibeholdt i original størrelse, Bagaksel er udskifte med en afkortet ...

Varunr: 6123349
SEK 641 409 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-12-2021
16:29
SEK 472 617
Alliancering af 14 kt hvidguld, 1.00 ct
Alliancering af 14 kt hvidguld prydet med diamanter, der er brillant slebet på i alt 1.00 ct. Farve: Top Wesselton / Wesselton (G-H). Klarhed: SI-SI2. Ringstørrelse 57 / 18,25 mm. Stemplet 585 samt mester. Vægt 1,9 gram. Ny og ubrugt. Ligger i æske med lys.

Varunr: 6054107

SEK 11 613 DK, Aalborg, Nibevej 05-12-2021
18:38
SEK 9 182
Alliancering af 14 kt guld, 1.00 ct
Alliancering af 14 kt guld prydet med diamanter, der er brillant slebet på i alt 1.00 ct. Farve: Top Wesselton / Wesselton (G-H). Klarhed: SI-SI2. Ringstørrelse 52,5 / 16,75 mm. Stemplet 585 samt mester. Vægt 1,7 gram. Fremstår ny og ubrugt. Ligger i æske med lys.

Varunr: 6054101

18:42
SEK 9 182
Ernst Kühn. Cirkulært spisebord med udtræk og seks tillægsplader.(7)
Ernst Kühn. Cirkulært spisebord med udtræk og seks tillægsplader. stel af nøddetræ bordplade af skildpaddelakeret træ. En tillægsplade med sarg og samme lakering som bordeets top, øvrige fem af mørk bejdset fyrtræ. Antageligt udført hos Normina, 1940'erne. H 75,5 cm. Ø 150cm L. med plader 480 cm....

Varunr: 6053026
SEK 13 503 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
19:23
SEK 10 803
Ole Wanscher. Sofabord, Senator.
Ole Wanscher. Sofabord med stel af massivt palisander. Senator-serien. Fremstillet hos Frandsen og søn. H. 46, B. 60, L. 150 cm. Fremstår med få aldersrelaterede brugssporVær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af palisander træ til andre lande. Ved udførsel...

Varunr: 6040741
SEK 8 642 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
19:33
SEK 6 752
Jacob Kjær. Sofa af mahogni 1940/50 erne
Jacob Kjær (1896 - 1957). Fritstående tre-pers sofa, armlæn og stel af massivt mahogni. Løse knapsyet hynder betrukket med med brunt 100 % New Zealandsk divina uld. L. 205 H. 94 D. 90 Sh. ca. 47 cm.Fremstår nypolsteret ved anden professionel møbelpolster med vintage cognacfarvet anilin læder og ...

Varunr: 5874657
SEK 67 517 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
19:39
SEK 54 013
Povl Dinesen. Lænestol samt skammel af teak 1960 erne (2)
Povl Dinesen Lænestol af teaktræ med vipbar, indstilleligt ryg/sæde, sæde betrukket med rød stof, H. 102 B. 67 Sh. 40 cm. Samt skammel af teak med indstilleligt sæde, H. 40 L. 49 B. 44 cm. Fremstillet for Snedkermester Povl Dinesen. Litteratur: Snedkermester Povl Dinesen katalog 1964 side 30. ...

Varunr: 5894580
SEK 16 879 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
19:59
SEK 13 503
Morris Oxford 1951
Morris Oxford 1951. Veteranbil. 4-cylindret, 1,5 l., 41 HK. Nænsomt og omfattende restaureret. Fuld fotodokumentation medfølger. Original købekontrakt og slutseddel fra første registrering i Danmark 1958 medfølger. Modellen er sjældent udbudt i DK. Istandsættelse er foretaget med respekt for ...

Varunr: 6085300
SEK 108 027 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-12-2021
SEK 75 619
Ming (1368-1644) kinesisk gravvogter figur i form af kriger
Kinesisk gravvogter figur af delvist bemalet lertøj i form af kriger til hest. Fremstår som sædvanlig med originalt løst monteret hoved. Kina, Ming, 1368-1644. H. 31 cm.

Varunr: 6086344
SEK 5 401 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-12-2021
20:06
SEK 3 511
Hans Olsen. Sofabord, Riopalisander

Varunr: 5991387
SEK 6 752 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
20:15
SEK 5 401
Ole Wanscher for AJ Iversen. Lænestol, palisander og sort læder
Ole Wanscher. Lænestol med let svungne arme, originalt betrukket med knapsyet læder, ben af palisander. H 85/45, B 70 cm. Model L-2872, fremstillet hos snedkermester A.J. Iversen. 1950'erne. Fremstår med patina og overflade ridser. Dansk møbelkunst gennem 40 aar : Københavns Snedkerlaugs ...

Varunr: 6057713
SEK 20 255 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
20:17
SEK 16 204
Grethe Jalk sofabord for France og Søns, model 622/54 af palisander
Grethe Jalk. Sofabord med svæveplade af fineret palisander båret af messing stykker, stel af massivt palisander. Model 622/54. Fremstillet ved France og Søn plakette herfra. H. 54 B. 66 L. 150 cm. Fremstår ny restaureret.Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og ...

Varunr: 6065221
SEK 12 153 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
20:25
SEK 9 452
René Hougaard Christensen for DNMARK. Daybed, Tord Boontje uldstof
René Hougaard Christensen. Daybed betrukket med Tord Boontje uldstof fra Kvadrat, stel af forkromet stål. Formgivet i 2004. Fremstillet hos DNMARK. H. 35 L. 181 B. 80 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte pletter i stof, lettere slitage på stof, et lille hul i stof.

Varunr: 6076472
SEK 6 752 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-12-2021
20:27
SEK 2 701
Poul M. Volther for MakeNordic. lænestol model Goliat.
Lænestol designet af Poul M. Volther model Goliat. Stolen er af massivt FSC-certificeret egetræ, matlak. Formgivet i 1953 til Københavns Møbelsnedker-udstilling. Hynder med koldskum betrukket med møbelstof. L. 73 cm H. 102 D. 88 Siddehøjde 32 cmGoliat fremstilles af MAKE nordic Fremstår med ...

Varunr: 6099448
SEK 14 179 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-12-2021
10:55
SEK 10 803
Chateau D'Ax. Lænestol med tilhørende skammel, sort læder
Chateau D'Ax. Lænestol med tilhørende fodskammel, betrukket med sort læder, stel af stål. B. 115 cm. Udstillingsmodel, fremstår med alm. brugsspor.

Varunr: 6089641
SEK 6 752 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06-12-2021
14:09
SEK 4 051
Martin Godsk Snedkeri. Lænestol, model MG37
Martin Godsk-Snedkeri, Made in Denmark. Model MG37. Prototype Nr. 1. Lounge chair / lænestol med sæde og ryg af sort læder. Stel af fyrretræ. 100% bæredygtig. Tegnet og udført af Martin Godsk (født 1979). H. 78 cm, B. 79 cm, Sh. 40 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Varunr: 5900992
SEK 7 292 DK, Aalborg, Nibevej 06-12-2021
17:23
SEK 5 671
Brilliantring af 14 kt guld 0.75 ct
Brilliantring af 14 kt guld, prydet med diamanter der er brillant slebet på 0.75 ct. Prydet i center med en brillant på ca. 0.20 ct. Flankeret af mindre brillanter på ca. 0.55 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed SI-SI2. Ringstr. 54 / 17,25 mm. Vægt 2,3 gram. Stemplet EAA samt 585. Ligger i æske med...

Varunr: 6067902
SEK 8 642 DK, Aalborg, Nibevej 06-12-2021
19:17
SEK 7 022
E. Knudsen. Fire stole , anilin læder og sjeneflet. Model 47.(4)
E. Knudsen. Fire stole med stel af bejdset bøg, ryg monteret med sjeneflet, sæde betrukket med cognac farvet anilin læder. Formgivet 1955. Fremstillet hos Jensen & Lykkegaard. Litt: Mobilia 1956. H. 85/47 cm. Fremstår nypolsteret ved anden dansk professionel møbelpolster i Danmark med cognac ...

Varunr: 5921009
SEK 13 503 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-12-2021
19:17
SEK 10 803
K.S. Møbler. Fire spisestole, palisander (4)
K.S. Møbler. Fire spisestole med stel af massiv palisander, sæde betrukket med cognac farvet anilin læder. 1960'erne. SH. 45cm. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet vintage anilin læder ved dansk møbelpolster i Danmark.(4) Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og ...

Varunr: 6109599
19:18
SEK 10 263
Alliancering af 14 kt hvidguld prydet med diamanter, der er brillant slebet på i alt 1.00 ct. Farve: Top Wesselton / Wesselton (G-H). Klarhed: SI-SI2. Ringstørrelse 52 / 16,25 mm. Stemplet 585 samt mester. Vægt 1,7 gram. Ny og ubrugt. Ligger i æske med lys.

Varunr: 6054109

SEK 11 613 DK, Aalborg, Nibevej 06-12-2021
19:19
SEK 9 182
Brilliant rosetring af 14 kt hvidguld, 0.52 ct
Brilliant rosetring af 14 kt hvidguld prydet med diamanter, der er brillant slebet på i alt 0.52 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: VS2-SI2, ringstørrelse 54,5 /17,80 mm. Vægt 3,3 gram. Stemplet 585 samt EAA. Ny og ubrugt. Ligger i æske med lys.

Varunr: 6081143
SEK 8 102 DK, Aalborg, Nibevej 07-12-2021
18:33
SEK 6 212
Tage Poulsen. Ti armstole (10)
Tage Poulsen. Ti armstole af massiv fyrretræ, sædet flette med papirgarn, H. 85 B. 56 sædehøjde ca. 45 cm. Formgivet 1974. Fremstår med og brugsspor, herunder bl.a. ridser og mærker. (10)

Varunr: 5956733
SEK 10 803 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-12-2021
19:02
SEK 8 642
Bertil Fridhagen. Fire stole af palisander (4)
Bertil Fridhagen. Fire stole af massiv palisander, sæder betrukket med brun læder, sædehøjde ca. 45 cm. Udført hos Bodafors, 1900-tallets anden halvdel. Fremstår nybetrukket med brun vintage anilin læder ved dansk møbelpolster i Danmark. (4) Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler ...

Varunr: 5949423
SEK 8 642 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-12-2021
19:15
SEK 6 752
Vestervig Eriksen. Sæt på otte stole af palisander (8)
Vestervig Eriksen. Sæt på otte stole med stel af palisander, sæder betrukket med cognacfarvet anilin læder. Sædehøjde ca. 43 cm. Fremstillet hos Brdr. Tromborg's Eftf., Møbelfabrik Vestervig Eriksen Aarhus i 1960'erne. Fremstår nybetrukket med cognac farvet anilin læder ved dansk møbelpolster i ...

Varunr: 5990748
SEK 40 510 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-12-2021
19:16
SEK 32 408
Hans J. Wegner. Seks stole, model CH-30 af eg. (6)
Hans J. Wegner (1914-2007). Sæt på seks stole, model CH 30 med stel og kopstykker af egetræ, korsformede indlægninger i ryglænets samlinger, sæder betrukket med brun læder. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn, flere stole med brændemærke herfra. Fremstår med få brugsspor, alder taget i ...

Varunr: 6062722
SEK 36 459 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-12-2021
19:20
SEK 28 357
Hans J. Wegner. Dækstol model PP-524 af egetræ.
Hans J. Wegner (1914-2007). Dækstol model PP-524 af egetræ. Sæde og ryg med flagline. Justerbar hældning på ryg. Nakkehynde i originalt sort Elegance skind. Fremstillet ved PP møbler i 2009. Fremstår med brugsspor herunder lille revne ved det ene ben.

Varunr: 6111933
SEK 27 007 DK, Aalborg, Nibevej 07-12-2021
19:27
SEK 19 580
Børge Mogensen. Dobbeltkommode, teaktræ
Børge Mogensen. Dobbelt kommode af fineret teaktræ, front med otte skuffer med greb af massivt teaktræ, senere monterede ben af massiv teaktræ. Fremstillet hos AB Karl Andersson & Sønner, Øresundsserien. 1960/70'erne. H. 81 B. 135 D. 46 cm. Fremstår med få brugsspor taget alder i betragtning, dog...

Varunr: 6097860
SEK 20 255 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-12-2021
19:38
SEK 16 204
SAX Møbelfabrik. Spisestole (6)
SAX Møbelfabrik. Spisestole med stel af bejdset bøg, sæder betrukket med sort læder. Sædehøjde ca. 45 cm. 1960'erne. Fremstår med brugsspor samt slitage. Enkelte stole fremstår med brugsspor på stel samt nypolstret med sort læder. (6)

Varunr: 5981333
SEK 8 102 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-12-2021
19:50
SEK 6 482
Arne Vodder. Sæt på fire stole, palisander, model 422 (4
Arne Vodder (1926-2009). Sæt på fire spisestole af massiv palisander, tremmeryg med formspændt kopstykke, sæder betrukket med sort anilinlæder. Fremstillet hos Sibast møbler, model 422. H. 47/98 cm. Fremstår nybetrukket med sort farvet anilin læder, ved anden professionel dansk møbelpolster i ...

Varunr: 5904502
SEK 15 529 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-12-2021
19:56
SEK 12 153
12»