Utropspris
1234»   Varor pr. sida   118 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Hendry Lilanga, komposition med mennesker, løver og leoparder
Hendry Lilanga (f. 1974), komposition med mennesker, løver og leoparder, olie på lærred, signeret, betegnet på swahili på bagsiden (oversat: Menneskerne skal forsone løver og leoparder uden at strides! ), 74 x 119 cm.

Varunr: 5961236
SEK 6 114 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-04-2021
15:10
SEK 815
Bushiri Mruta Awazi, Vögel
Bushiri Mruta Awazi (geb. 1943), Vögel, Öl/Acryl auf Hartfaserplatte, signiert, ca. 61 x 61 cm, mit Rahmen ca. 69 x 69 cm. Awazi gehört zur Schule der Tingatinga-Maler in Tanzania.

Varunr: 5981975
SEK 4 586 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-04-2021
15:15
SEK 2 293
Martin Godsk-Snedkeri. Lounge chair / lænestol, model MG37, prototype
Martin Godsk-Snedkeri. Lounge chair / lænestol med sæde og ryg betrukket med grønt uld med lyse keder, stel af massivt egetræ, montageskjuler af valnøddetræ. 100% bæredygtig. Tegnet og udført af Martin Godsk (født 1979), Model MG37, mrk. herfra. Made in Denmark H. 78 cm, B. 79 cm, Sh. 40 cm. ...

Varunr: 5930329
SEK 9 574 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11-04-2021
16:22
SEK 2 462
Edmund Sode, Figur ´Balzender Birkhahn`, Schwarzburger Werkstätten
Edmund Sode (1856 - 1922), Figur ´Balzender Birkhahn`, Schwarzburger Werkstätten, Unterweißbach. Weißporzellan mit farbiger Unterglasurbemalung. Naturstamm auf quadratischer Plinthe. Entwurf um 1917. Verso am Sockel geritzte Signatur "Sode 17". H: 49 cm. Fa.- Blindstempel, Modell-Nr.: U 1125. An ...

Varunr: 5972247
SEK 3 057 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-04-2021
16:45
SEK 1 121
Karen Kjær Lauersen cd. Fad i keramik
Karen Kjær Lauersen. f. 1954 cd. Fad i keramik med figurkomposition Ø40 cm. Sign. i bunden

Varunr: 5970304
SEK 5 471 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-04-2021
17:13
SEK 547
Kähler gulvvase med lys glasur 1930érne
Gulvvase fra Kähler´s keramiske fabrik dekoreret i beige og brun glasur h. 27 cm. Med glasur afskallinger

Varunr: 5970324
SEK 6 839 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-04-2021
17:37
SEK 1 505
Ring with diamonds and sapphire, platinum.
Ring made of 750 white gold, with a blue sapphire at centre of approx. 0.96 ct and diamonds of in total approx. 0.27 ct. Colour: Wesselton (H), clarity: VVS-VS. Sapphire dimensions approx. 9 mm x 6.5 mm. Ring size approx. 54. Weight approx. 4.7 gram.

Varunr: 5889036
SEK 20 380 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-04-2021
18:05
SEK 764
750 ring with diamonds
Ring made of 750 white gold, with diamonds of in total approx. 0.85 ct, colour: Champagne, clarity: VS-SI. (1 diamond missing) Ring size approx. 54. Weight approx. 8.1 gram.

Varunr: 5911183
18:35
SEK 560
Enzo Vril, 'Magic Mushrooms'
Enzo Vril (f. 1972), 'Magic Mushrooms'. 2019. Olie på lærred. Signeret og dateret på bagsiden. Mål ca. 150 x 104 cm.

Varunr: 5949606
SEK 9 680 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-04-2021
18:58
SEK 408
Øreringe med topas og diamanter
Øreringe udført i 585 guld, prydet med en topas og diamanter, i alt ca. 0.08 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: SI. Topas mål ca. 5,3 mm x 5,1 mm. Øreringe ca. 3,8 cm. Vægt ca. 18,1 gram.

Varunr: 5888975
SEK 12 228 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-04-2021
19:05
SEK 459
Robert Bourasseau, 'Raisonnable'
Robert Bourasseau, 'Raisonnable'. 2020. Blandingsteknik på karton. Signeret nederst til højre og på bagsiden. Mål ca. 42 x 30 cm. Indrammet.

Varunr: 5959622
SEK 5 095 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-04-2021
19:16
SEK 408
Mirian Gomeli. Man.
Mirian Gomeli (b. 1969). Man. 2018. Oil on canvas. Signature at lower right. Approx. dimensions 150 x 110 cm.

Varunr: 5674688
SEK 24 966 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-04-2021
19:22
SEK 459
Carl Malmsten. Sofa med lammeuld, model Samsas,
Carl Malmsten .Tre-pers. sofa betrukket med lammeuld, knapper med cognac anilin læder. Ben af bejdset bægetræ model Samsas, 1960'erne. L. 188 H. ca. 86 Sh. ca. 44 cm.Fremstår nypolstret med lammeuld ved professionel Møbelpolstrer i Danmark

Varunr: 5894878
SEK 34 195 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-04-2021
19:23
SEK 19 833
College-ring, 10 kt. guld
College-ring (University of Richmond), udført i 10 kt. guld, prydet med en syntetisk, cabochonslebet rubin, ca. 11 x 9,5 mm. Ringstr. ca. 56. Vægt ca. 26 gram. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5912688
SEK 9 171 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-04-2021
19:45
SEK 510
Overpolstret Lænestol 1940'erne
Overpolstret Lænestol betrukket med hvid kunst lammeskind, Ben af bejdset bøg H. 72 B. 70 Sh. 36 cm. Fremstår nypolstret med kunst lammeskind ved professionel Møbelpolstrer i Danmark

Varunr: 5681639
SEK 12 310 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-04-2021
SEK 3 009
Rullebord / Serveringsvogn af rio palisander
Dansk Møbelproducent. Rullebord / Serveringsvogn med stel af massivt rio palisander, plader af fineret palisander, monteret på hjul. H. 55 L. 75,5 B. 48 cm. Fremstillet i 1960/70'erne. Fremstår med minimale brugsspor alder taget i betragtning.CITES-certifikat fra Miljøstyrelsen til handel inden ...

Varunr: 5829021
SEK 6 839 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-04-2021
20:24
SEK 479
A pair of solitaire earrings 1.00 ct (2)
A pair of solitaire earrings, made of 21kt gold, with diamonds of in total approx. 1.00 ct. Colour: Light Fancy Yellow, clarity: SI-P. (2)

Varunr: 5890340
SEK 10 190 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-04-2021
20:25
SEK 713
John Deere. Sparebøsse samt traktor (2)
Sparebøsse af støbejern i form af smed mrk. 'Bank on John Deere Quality' med medfølgende nøgle samt John Deere traktor af jern. H. 15 - 23 cm. (2)

Varunr: 5988408
SEK 2 736 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11-04-2021
20:34
SEK 821
Fredrik Kayser. Lænestol af teak og bøg, model 2053
Fredrik Kayser. Lænestol, betræk af grønligt uld, let svungne armlæn af teaktræ, ben af bøgetræ, model 2053, Fremstillet hos P. I. Langlo´s fabrikker – Stranda. H. 72 Sh. 40 B. 69 cm.

Varunr: 5480343
SEK 6 292 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-04-2021
20:35
SEK 410
Thorkild Olsen og Knud Andersen for Royal Copenhagen. Lågvase af porcelæn med bronzelåg
Thorkild Olsen (1890-1973). Lågvase af porcelæn med krakeléglasur og bemalet fiskemotiv, sign. monogram under bunden, med låg af delvist forgyldt og delvist patineret bronze udført af Knud Andersen, stemplet med monogram. Udført hos Royal Copenhagen. H. i alt 30 cm. B. 24 cm. 1. sort.

Varunr: 5694078
SEK 54 711 DK, Vejle, Dandyvej 11-04-2021
20:35
SEK 43 769
Stor væg-/loftslampe i stil fra 1950'erne
Stor væg-/loftslampe i stil fra 1950'erne. Konstruktion i messing og stål, justerbare reflektorer i aluminium med farvet lakering, udstyret med E 14-fatninger. Mål ca. H. 18 cm, B. 110 cm, D. 85 cm. Fremstår med meget lette brugsspor, messingoverfladerne er lidt anløbne, reflektorerne er ...

Varunr: 5933360
SEK 10 190 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 11-04-2021
20:36
SEK 866
Poul Cadovius. Sofabord af palisander
Poul Cadovius. Sofabord af palisander på stel af børstet stål. 105 cm. x 70 cm., H. 30 cm. Produceret af France & Søn, plakette herfra under plade. Fremstår med almindelige brugsspor.Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af palisander træ til andre lande. ...

Varunr: 5981347
SEK 5 198 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-04-2021
20:37
SEK 479
Highboard, teak og egetræ, Danmark, 1950'erne
Highboard, teak og egetræ, Danmark, 1950'erne. Highboard af teak- og egetræ med to skydelåger, ben med tværstivere, indvendig med hylder, som er belagt med grå-hvidt vinyl, tre grålakerede skuffer, H. 130 cm, L. 130 cm, B. 42 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, en mangel på ...

Varunr: 5975769
SEK 8 152 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 11-04-2021
20:46
SEK 560
Thorkild Olsen. Vase af stentøj med okseblodsglasur, 1935 (cd)
Thorkild Olsen (1890-1973). Vase af stentøj med okseblodsglasur, med lav stilk på rund fod, udført hos Royal Copenhagen, under bunden sign. monogram samt dateret 1935, unika. H. 24,5. Ø 23 cm.

Varunr: 5694226
SEK 10 942 DK, Vejle, Dandyvej 11-04-2021
20:47
SEK 821
Florian Schulz, standerlampe fra 1970'erne/80'erne, model Asis
Standerlampe fra 1970'erne/80'erne, model Asis. Formgivet af Florian Schulz, Tyskland. Konstruktion med sokkel og stænger i forniklet metal, hver stang med G4-fatning til lavvolts-halogenpære. Sokkel med trindæmper. Mål ca. sokkel: Ø 27,5 cm, H. 193 cm. Fremstår med lette brugsspor, ...

Varunr: 5739904
SEK 5 095 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 11-04-2021
20:48
SEK 408
Alberto Meda, Lounge Liege / Chaiselounge aus der Frame Serie für ALIAS, Italy
Lounge Liege / Chaiselounge aus der Frame Serie, italienisches Design von Alberto Meda für ALIAS, Italien. Entwurf um 1990. Sehr leichte, leicht organisch ausgearbeitete Konstruktion aus silberfarben beschichtetem Aluminiumguss, Bespannung aus weißem Polyesternetzgewebe. Maße ca. H. 82 cm, B. 154...

Varunr: 5846017
SEK 4 586 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 11-04-2021
20:50
SEK 2 293
Hans Mitzlaff og Albrecht Lange, Soloform, sofa/daybed, model 'Boomerang', kirsebærtræ og fløjl, Tyskland, 1950'erne
Hans Mitzlaff og Albrecht Lange, sofa/daybed, model 'Boomerang', kirsebærtræ, fremstillet hos Soloform, Tyskland, 1950'erne. Sofa med trærammekonstruktion og fire koniske fødder af massivt kirsebærtræ, armlæn med tre vertikale tværstivere, originalt betræk, taupe-blåt fløjl, også betrukket med ...

Varunr: 5988659
SEK 4 586 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 11-04-2021
20:50
SEK 459
Stehleuchte / tripod floor lamp der 1950er Jahre
Stehleuchte der 1950er Jahre. Filigrane Konstruktion aus farbig lackiertem Stahl, trichterförmiger Lampenschirm aus heller, pastellgelber Seide, ausgestattet mit einer Lampenfassung E 27 mit Zugschalter.Maße ca. H. 146 cm, Schirm: Ø 51 cm Leichte, altersbedingte Gebrauchsspuren, die Lackierung ...

Varunr: 5851499
20:52
SEK 3 821
Arne Wahl Iversen, 3-personers loungesofa, teak, fremstillet hos Komfort, Danmark
Trepersoners loungesofa, teak. Dansk design af Arne Wahl Iversen, fremstillet hos Komfort, Danmark. Betegnet på undersiden med etiket. Konstruktion med stel af massivt teaktræ, løstliggende puder med betræk af turkisblåt stof. Mål ca. H. 77 cm, B. 183 cm, D. 83 cm. Fremstår med lette ...

Varunr: 5981427
21:08
SEK 3 821
Georges Morin, skulptur/figur, Diana/Artemis, bronze, marmor
Georges Morin (1874-1950), skulptur/figur, Diana/Artemis, bronze, marmor. Støbt bronze med guldfarvet patina, forestiller Diana, klædt i kort chiton, monteret på en sokkel af hvid marmor, med orange og grå vener, signeret på soklens overside, H. 16,5 cm, B. 7 cm, D. 5,5 cm. Fremstår med ...

Varunr: 5971543
SEK 6 624 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 11-04-2021
21:20
SEK 1 121