Utropspris
12»   Varor pr. sida   56 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Børge Mogensen. Tre-pers sofa, model 2209, egetræ
Børge Mogensen. Tre-pers sofa original betrukket med rødt læder, løse hynder i ryg og sæde med dunfyld, ben af massivt sæbebehandlet egetræ. Mål: L. 185 H. 78 sædehøjde 43 cm. Formgivet i 1963, fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2209. Fremstår med letter patina på læder. Se vare nr. ...

Varunr: 6038809
SEK 16 365 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 18-06-2021
18:38
SEK 546
Persisk Keshan/Ardakan tæppe, 395x240 cm
Persisk Keshan/Ardakan tæppe, uld på bomuld. Nyvasket. 395x240 cm

Varunr: 6012848
SEK 6 819 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-06-2021
19:27
SEK 409
Carl Martin Hansen for Royal Copenhagen. Juliane Marie figurer med egnsdragter (10)
Carl Martin Hansen for Royal Copenhagen. Juliane Marie figurer med egnsdragter : Par Fænø piger nr.12912, 12413. Amager dreng og pige nr. 12412, 12414. Grøndland dreng og pige nr. 12419, 12415. Jylland pige nr. 12421. Sjælland pige nr.12411. Fyn pige nr. 12420. Slesvig pige nr.12417. Alle 1. ...

Varunr: 6035973
SEK 31 366 DK, Herlev, Dynamovej 18-06-2021
20:59
SEK 31 366
Husarsabel med skede M/1808
Husarsabel med skede M/1808, fæste af jern, greb af læder beviklet med messingtråd, enægget klinge med bred hulslibning. KL 85 cm, TL 106 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbentilladelse påkrævet.

Varunr: 6031026
SEK 9 546 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-06-2021
14:52
SEK 5 728
Gucci, bæltetaske
Gucci bæltetaske udført af logostof med læderdetaljer, justerbar rem med krom hardware. Indvendigt et stort rum samt siderum. H. 15 x 22 x 5 cm. Lette brugsspor

Varunr: 6023998
SEK 6 546 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-06-2021
15:08
SEK 3 819
Chanel. Sandfarvet skulder/håndtaske
Chanel. Sandfarvet skulder/håndtaske. For- og bagside med påsyede rum, front med logo. Indvendigt et stort rum, to sidelommer og et siderum med lynlås. Interiør med brugsspor. H. 24 cm L. 40 cm B. 14 cm. Fremstår med alm. brugsspor iform af mærker og en lille syning på siden mangler

Varunr: 5940490
SEK 13 365 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-06-2021
18:05
SEK 1 500
Par brillant ørestikker af 14 kt guld hvidguld, 0.50 ct (2)
Par brillant ørestikker af 14 kt hvidguld prydet med diamanter, der er brillant slebet på i alt ca. 0.50 ct. Farve: Wesselton (H) , Klarhed: SI-SI2 , Ø 9 mm. Vægt 2 gram. Ligger i gaveæske med lys. Fremstår ny og ubrugt (2)

Varunr: 5911066
SEK 6 819 DK, Aalborg, Nibevej 19-06-2021
18:23
SEK 614
Alliancering af 14 kt hvidguld, 3.00 ct
Alliancering af 14 kt hvidguld prydet med 15 diamanter, der er brillant slebet på i alt 3.00 ct. Farve: Top Wesselton / Wesselton (G-H). Klarhed: VS-SI1. Ringstørrelse 55 / 17,6 mm. Stemplet 585 samt EAA. Vægt 4,2 gram. Nye og ubrugt. Ligger i æske med lys.

Varunr: 6027898

SEK 31 366 DK, Aalborg, Nibevej 19-06-2021
18:37
SEK 477
Brilliantring af 14 kt hvidguld 0.73 ct
Brilliantring af 14 kt hvidguld prydet med diamanter, der er brillant slebet på i alt 0.73 ct. Centeret brilliant på 0.65 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: SI2, ringstørrelse 55 /17,5 mm. Stemplet 585 samt EAA.Vægt 3,5 gram. Ligger i gaveæske med lys. Ny og ubrugt.

Varunr: 5958029

SEK 12 274 DK, Aalborg, Nibevej 19-06-2021
19:04
SEK 477
Lauritz Lyngbye, landskabsmotiv med klipper fra 1833, olie på lærred
Lauritz Lyngbye (1809-69). Landskabsmotiv med klipper, olie på lærred, signeret og dateret 1833. H.52 x 76 cm (62,5 x 87 cm) Maleriet er sat på ny blændramme og er blevet renset, aldersrelateret krakelering (ikke løs).

Varunr: 6034299
SEK 16 365 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-06-2021
19:20
SEK 7 364
26er/48 Harmonipan/lirekasse Hofbauer Göttingen
26er/48 Harmonipan/lirekasse Hofbauer Göttingen. H 114 cm, L 80 cm. Klargjort til 7 bokse med musik, monteret med 1 boks. Virker ifølge rekvirent. Oplader medfølger.

Varunr: 6037784
SEK 34 094 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-06-2021
19:26
SEK 22 502
Solitairering med prinsesse sleben diamant 0.32 ct
Diamant -solitairering af platin prydet med større prinsesse sleben diamant på ca. 0.32 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed:VS2. Stemplet 950 samt NST. Ringstørrelse 53 /16,75 mm. Vægt 3,3 gram. Ligger i æske med lys. Ny og ubrugt.

Varunr: 5958380

SEK 8 183 DK, Aalborg, Nibevej 19-06-2021
19:36
SEK 409
Thor røvskubber
Thor Røvskubber med støtteben, fjedrende saddel & forgaffel, samt speedometer. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varunr: 6028652
19:56
SEK 4 364
Chanel, skuldertaske i rosa lammeskind
Chanel skuldertaske i rosa lammeskind med to hanke og lynlås. Front med hardware/Logo i crom, bagside med lomme. Indvendigt et stort rum, siderum med lynlås og små lommer. Mål ca. h. 16 x 30 x 14 cm. Lette brugsspor

Varunr: 5982039
SEK 13 638 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-06-2021
20:23
SEK 1 159
Hans J. Wegner. Cigaren. Skammel, røget eg
Hans J. Wegner. Skammel til Cigaren, Model GE-240 af massivt røget egetræ, original Wegner springhynde med grønt møbelstof. Fremstillet hos Getama, Gedsted. Fremstår med brugsspor, hynde ikke oprindeligt til denne skammel.

Varunr: 6021249
SEK 5 455 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 19-06-2021
20:24
SEK 409
Edith Sonne for Saxbo, vase af stentøj. H. 29, 5 cm
Vase af Edith Sonne (1910-1993) for Saxbo, korpus af stentøj med harepels-glasur, sign. Sonne. 2. sort. H. 29, 5 cm.

Varunr: 6032068
SEK 12 274 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 19-06-2021
20:44
SEK 9 546
Vespa scooter, Super 150. årg. 1974. Blå.
Vespa Super 150 ccm. årg. 1974. Uden dansk registrering. Udenlandske registreringspapirer (Bali) medfølger. Der kræves kørekort til motorcykel for kørsel med denne. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fremstår med kraftige brugsspor samt med flade dæk. Nøgle medfølger ikke. Bemærk,...

Varunr: 6005545
SEK 19 093 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-06-2021
11:00
SEK 5 182
Sven Engström & Gunnar Myrstrand. Serveringsvogn i eg
Sven Engström & Gunnar Myrstrand for Tingströms. Serveringsvogn med skuffer udført i fineret og massiv lakeret eg, foldebar plade så bordet kan laves i dobbelt størrelse. H. 72. L. 85. B. 50/100 cm. Modificeret skuffe med kobberplade til to fyrfadslys/brændere.

Varunr: 5999037
SEK 2 728 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-06-2021
14:45
SEK 409
Kurt Østervig, tilskrevet.Par lænestole af teaktræ ca.1960 (2)
Kurt Østervig, tilskrevet. Par Lænestole med stel af massivt teaktræ med 'svævende' armlæn, sæde og ryg betrukket med lammeskind. Ca. 1960. H. 84,5 cm B 68 cm. Sh. 40 cm. Stel med minimale brugsspor. Fremstår med reparation ved armlæn, samt nypolstret med lammeskind ved professionel Møbelpolstrer...

Varunr: 6022111
SEK 43 640 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-06-2021
14:51
SEK 21 820
Gadelampe, af støbejern og kobber, ca. 1900
Gadelampe, med stel og profileret stander af støbejern, lygtehus med tag af kobber, skærm af glas. L. ca. 364 cm. Total H. ca. 445 cm. Senere ombygget til el. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, samt, manglende dele. BEMÆRK: På grund af ...

Varunr: 6035469
SEK 13 638 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-06-2021
15:15
SEK 4 910
Poul Winther. Komposition. Olie på lærred
Poul Winther (1939-2018). Komposition. Betitlet "Korkstykker på stranden II". Olie på lærred. Signeret PW samt bagpå Poul Winther 1964. H: 41, B: 55 cm. Indrammet (45x50). Fremstår med krakeleringer. (cd)

Varunr: 6023650
SEK 6 819 DK, Aalborg, Nibevej 20-06-2021
18:00
SEK 477
Hans J. Wegner. Lænestol, 'Cigaren', model GE240, eg
Hans. J. Wegner. Lænestol, 'Cigaren' med stel af massivt olieret egetræ, løse springhynder af koldskum betrukket med uld i farven 262 Fiord. Formgivet i 1955. Fremstillet hos Getama, model GE-240. Mærkat herfra. H. 78 cm, B. 68 cm, D. 75 cm Sædehøjde: 42 cm. Fremstår ny og ubrugt, dog med ...

Varunr: 6019681
SEK 20 456 DK, Aalborg, Nibevej 20-06-2021
18:42
SEK 8 183
Alexander Max Koester, kopi efter. Studie af fem ænder
Alexander Max Koester, kopi efter. Studie af fem ænder, olie på lærred, usign. 53 x 82 (67 x 96) cm.

Varunr: 6015619
SEK 5 455 DK, Nivå, Stejlepladsvej 20-06-2021
19:29
SEK 546
Stor russisk festdagsikon
Russisk festdags ikon, centralt med skildring af Opstandelsen og Nedstigningen til Dødsriget omkranset af 16 bibelske festdage. 1. Gudsmoders fødsel. 2. Præsentation af Gudsmoder for Ypperstepræsten. 3. Treenigheden. 4. Bebudelsen. 5. Kristi Fødsel. 6. Præsentationen af Kristus i Templet. 7. ...

Varunr: 6026152
SEK 12 274 DK, Nivå, Stejlepladsvej 20-06-2021
19:35
SEK 546
Ib Kofod-Larsen. Reol af palisander
Ib Kofod-Larsen. Reol udført af palisander med hyldeplads og nedfældig låge bag hvilken hylde og udtræksbakker. H. 169 B. 170 D. 26 cm. Fremstår med alm. brugsspor. Professionel eftermonteret med ben fra anden producent, af massiv palisander. Vær opmærksom på, at der kan være forskellige ...

Varunr: 6002072
SEK 5 455 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20-06-2021
19:36
SEK 1 500
Peder Severin Krøyer. 'Lyre', kul på papir
Peder Severin Krøyer (1851-1909). 'Lyre'. Kul på papir. Udkast til Holger Drachmanns begravelse. Betegnet ' Lyre tegnet af Krøyer. Anvendt til at binde en blomster lyre efter til Drachmann's Begravelse 26-1-08. Lysmål 64 x 48,5 cm. (71 x 56). Fremstår med fugtpletter på papir, foldemærker.

Varunr: 6036150
SEK 10 910 DK, Nivå, Stejlepladsvej 20-06-2021
19:42
SEK 409
Anna Marie Junker. Skulptur i bronze, 'Vifte', H. 33,5 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. 'Vifte'. Skulptur i poleret og delvis patineret bronze, H. 33,5 cm, B. ca. 24 cm på fod af sortmalet træ. Vægt ca. 2,5 kg.

Varunr: 6038663
SEK 4 910 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-06-2021
19:44
SEK 955
Tre optræk legetøjsdyr (3)
Tre optræk legetøjsdyr, to aber med violin og tromme samt drikkende bjørn, 1 optræksnøgle medfølger. Aldersrelateret brugsspor, ej testet. (3)

Varunr: 6043591
SEK 1 091 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-06-2021
19:50
SEK 477
Overpolstret Lænestol 1940'erne
Overpolstret Lænestol betrukket med hvid kunst lammeskind, Ben af bejdset bøg H. 72 B. 70 Sh. 36 cm. Fremstår nypolstret med kunst lammeskind ved professionel Møbelpolstrer i Danmark

Varunr: 5681639
SEK 10 910 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-06-2021
20:04
SEK 409
Gerda Wegener. Kvinde ved sø, akvarel og pen/tusch
Gerda Wegener (1885-1940), tilskrevet. Portræt af kvinde ved sø. Akvarel og pen/tusch på papir. Usign. 30 x 35 cm. Betegnet på bagsiden Gerda Wegener 1915.

Varunr: 6037925
SEK 4 091 DK, Nivå, Stejlepladsvej 20-06-2021
20:12
SEK 2 728
12»