Utropspris
1234»   Varor pr. sida   92 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Kurt Olsen. Armstol, palisander, model 223
Kurt Olsen. Armstol med stel af palisander, betræk af sort, patineret læder. Fremstillet hos Slagelse Møbelværk, model 223. H. 75/45 cm. Fremstår med patina.Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af palisander træ til andre lande. Ved udførsel fra Danmark, ...

Varunr: 5956162
SEK 5 356 DK, Kolding, Platinvej 29-06-2022
18:48
SEK 4 228
Dansk Snedkermester. Art deco sofabord af nøddetræ, 1930/40'erne
Dansk Snedkermester. Art deco ovalt sofabord af finéret nøddetræ med intarsia, underliggende hylde, topplade af råglas med slebet motiv. Udformet ben, afsluttende på 'sko' af messing. H. 55, 100 x 63 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor samt let ledløs i stel.

Varunr: 6194144
19:33
SEK 4 228
Einar Wegener. Stueinteriør
Einar Wegener (senere Lili Elbe, 1883-1931). Stueinteriør, olie på lærred, sign. E. Wegener 1912. 50 x 66 cm (75 x 91 cm). Fremstår med reparation.

Varunr: 6084215
SEK 21 141 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2022
20:07
SEK 16 913
Ole Wanscher. Sofabord, Senator.
Ole Wanscher. Sofabord med stel af massivt palisander. Senator-serien. Fremstillet hos Frandsen og søn. H. 46, B. 60, L. 150 cm. Fremstår med få aldersrelaterede brugssporVær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af palisander træ til andre lande. Ved udførsel...

Varunr: 6040741
SEK 9 020 DK, Kolding, Platinvej 29-06-2022
20:09
SEK 7 047
Harry Østergaard. Et sæt på seks stole i palisander, model 61 (6)
Harry Østergaard. Et sæt på seks stole i palisander med tremmeryg, sæder betrukket med cognacfarvet vintage anilin læder. Fremstillet hos Randers Møbelfabrik. Model 61. Litt. Mobilia1961. H. 76 Sh. ca. 44,5 cmcm.Fremstår nybetrukket med cognacfarvet vintage anilin læder af dansk møbelpolstrer i ...

Varunr: 6098811
SEK 24 664 DK, Kolding, Platinvej 29-06-2022
20:12
SEK 19 732
K.S. Møbler. Fire spisestole, palisander (4)
K.S. Møbler. Fire spisestole med stel af massiv palisander, sæde betrukket med cognac farvet anilin læder. 1960'erne. SH. 45cm. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet vintage anilin læder ved dansk møbelpolster i Danmark.(4) Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og ...

Varunr: 6109599
SEK 14 094 DK, Kolding, Platinvej 29-06-2022
20:33
SEK 10 711
Poul Heltborg. Bardisk, palisander, model HM3
Poul Heltborg. Bardisk af fineret palisander, topplade med hvid laminat, en side med fire skydelåger af glas, bag hvilke to udtræk med to skåle af rustfri stål, herunder lille udtræksplade / skærebræt med hvid laminat, 8 flaskeholder samt. Fremstillet hos Heltborg Møbler, model HM3. Litt.Domus ...

Varunr: 6205687
SEK 9 866 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-06-2022
08:02
SEK 7 047
Toshiyuki Kita. Lænestol samt skammel, model TOK (2)
Toshiyuki Kita. Lænestol samt skammel med skal af formbøjet sortlakeret træ, forsidepolstret med rødt skind, højde regulerbar nakkestøtte, monteret på drejelig vippefod. Fremstillet hos Variér/Stokke, model TOK. SH. 40 cm. Fremstår med lettere brugsspor, lille afskalning på fod. (2)

Varunr: 6205772
SEK 7 047 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-06-2022
08:12
SEK 4 228
Kristian Solmer Vedel. Armstol / lænestol, model modus, palisander
Kristian Solmer Vedel. Armstol / lænestol med stel af massivt palisander, ryg, armlæn og hynde betrukket med gråt læder. SH. 43 cm. Formgivet i 1963. Fremstillet hos Søren Willadsen, Vejen, model Modus. Fremstår med brugsspor, ene armlæn med hul på læder samt pletter på sædehynde.

Varunr: 6176570
SEK 5 638 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-06-2022
09:21
SEK 3 664
Harald Relling. Lænestol samt skammel model Wing, grønt læder (2)
Harald Relling. Lænestol samt skammel med stel af forkromet stål og palisander, sæde og ryg udspændt med kanvas, betrukket med grønt læder. 1980'erne. Fremstillet hos Westnofa, model Wing. SH. 42 cm. Fremstår patineret med aldersrelaterede brugsspor herunder mærker på læder, nuanceforskelle på ...

Varunr: 6218552
09:31
SEK 4 228
Muller Van Severen. Gyngestol, udstillingsmodel
Fien og Hannes Muller van Severen. Gyngestol med stel af hvidt pulverlakeret metal, udspændt med rødt møbelstof. Formgivet i 2013. Fremstillet hos Valerie Objects. SH. 38 cm. Udstillingsmodel, fremstår med minimale brugsspor.

Varunr: 6032763
SEK 16 913 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-06-2022
10:06
SEK 8 456
Jørgen Gammelgaard. Tre-pers. sofa, læder, model EJ 20/3
Jørgen Gammelgaard. Tre pers. sofa, betrukket med sort læder, ben af børstet stål, løse hynder. Fremstillet hos Erik Jørgensen, model EJ20/3. L. 200 cm. Fremstår med lettere brugsspor, mærker i læder.

Varunr: 6198066
SEK 14 094 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-06-2022
10:52
SEK 9 866
Henrik Pedersen for Gloster. Højrygget lænestol model BAY, teaktræ
Henrik Pedersen. Højrygget lænestol med stel af massiv teaktræ, sæde og ryg udspændt med mesh / net i farven 'Seagull 0090', justerbar ryg i fire niveauer, nakkehynde af lyst møbelstof hvorunder stærkt vandafvisende mellemstof for beskyttelse af fyld og hurtig tørring, bagben monteret med hjul. ...

Varunr: 6217134
SEK 11 275 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-06-2022
11:42
SEK 6 765
Jens Juul Eilersen. Tre-pers sofa, model LIFT, nybetrukket, sort anilin
Jens Juul Eilersen. Tre-pers sofa, model LIFT, betrukket med sort læder, vinkel ben i børstet rustfri stål. Ryg hynder og puder med dunfyld, sæde med koldskum og duntop. Justerbart rygstykke. L. 210. D. 90 H. 82 cm. Fremstår professionelt nypolstret ved professionel møbelpolster med sort anilin ...

Varunr: 6170829
SEK 47 919 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-06-2022
12:11
SEK 31 007
Arne Norell. Lænestol, model Rotang, mahogni
Arne Norell. Lænestol med stel af massivt mahogni, sider og ryg med fransk flet, løse hynder betrukket med sort læder. Mærket Norell, Model Rotang. Sh. 54 cm. Fremstår med brugsspor, delvist sammenfalden skum i sædehynde.

Varunr: 6143403
12:46
SEK 4 792
Ford Lotus Cortina GT Coupe recreation - 1965
Ford Lotus Cortina GT Coupe recreation 1965 Bilen er udstyret med en 1557 cc firecylindret Lotus twincam motor på 115 HK med fire trins manuel gearkasse. Kabinen er i sort med sort tæpper Fremstår totalt restaureret med nyrenoveret motor, gearkasse og undervogn. Køretøjet er nysynet ...

Varunr: 6195026
SEK 429 866 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30-06-2022
13:32
SEK 331 208
Yngve Ekström for Swedese. Lav lænestol model Lamino, bøg
Yngve Ekström. Lav lænestol med stel af formspændt bejdset bøgetræ, sæde og ryg betrukket med lyst møbelstof. Formgivet i 1952. Fremstillet hos Swedese, mrk. herfra, model Lamino. Sh. 35 cm. Fremstår med brugsspor, stor skjolde på sæde, porøst skum.

Varunr: 6199063
SEK 4 228 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-06-2022
13:38
SEK 2 255
Dansk møbelproducent. Skænk, palisander
Dansk møbelproducent. Skænk af fineret palisander med front af seks skuffer samt par skabslåger bag hvilke hylder, monteret på runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 71 L. 180 D. 50 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser og mærker, slibninger på låger samt let løshed på ene låge, montage ...

Varunr: 6198818
13:39
SEK 8 456
Dansk møbelproducent. Skænk, teaktræ
Dansk møbelproducent. Skænk af fineret teaktræ med front af fire skuffer samt par skabslåger bag hvilke hylder, to nøgler medfølger. 1960'erne. H. 81 L. 156 D. 53 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser og mærker, slibninger og montageafmærkninger på topplade.

Varunr: 6199216
SEK 8 456 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-06-2022
14:04
SEK 5 356
Dansk møbelproducent. Kommode, teaktræ
Dansk møbelproducent. Kommode af fineret teaktræ med front af otte skuffer, monteret på stel med runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 71 L. 131 D. 39 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser og mærker samt kraftig skævhed på bagben.

Varunr: 6199101
14:05
SEK 5 074
Dansk møbelproducent. Skænk af fineret teaktræ med front af fem skuffer samt par skabslåger bag hvilke hylder, monteret på stel med massive, runde tilspidsede ben, to nøgler medfølger. 1960'erne. H. 82 L. 167 D. 47 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser og mærker.

Varunr: 6198842
14:10
SEK 6 765
Peter Løvig Nielsen. Skænk, palisander
Peter Løvig Nielsen. Skænk af fineret palisander, front med fire skuffer samt fire skydelåger, bag hvilke hylder og udtræksbakker, stel med ben af massivt palisander. 1960'erne. H. 106 L. 210 D. 44 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Varunr: 6211762
SEK 12 685 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-06-2022
14:27
SEK 8 456
Børge Mogensen. Højrygget lænestol, model 2258, nybetrukket
Børge Mogensen. Højrygget lænestol af massivt egetræ med tremmeryg, sæde og ryghynde nybetrukket med grønt samt blåt uld. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2258, label herfra. Sh. 45 cm. Fremstår med lettere brugsspor på stel.

Varunr: 6197795
SEK 10 711 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-06-2022
15:06
SEK 7 047
Cadillac Eldorado Cabriolet, 1997
Cadillac Eldorado Cabriolet, 1997 Km. 138.900. Motor 32 ventilet Northstar V8. Automatgear, rødmetallic, sort læder/sort kaleche. Alt i el, sæder med memory, fjernbetjent bagklap m.m. Fremstår velholdt henset til alder Yderligere oplysninger om bilen, herunder placering og fremvisning ...

Varunr: 6218293
SEK 225 503 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30-06-2022
15:26
SEK 42 282
Dansk møbelproducent. Armstol, 1930/40'erne
Dansk møbelproducent. Armstol med stel af grønmalet træ, sæde og ryg med papirflet. Sh.43 cm. 1930/40'erne. Fremstår med senere bemaling, vakkelvorn, en flet defekt på sæde.

Varunr: 6187422
16:22
SEK 705
Robert Jacobsen. Stor komposition, 320 x 420 cm.
Robert Jacobsen (1912-1993). Stor komposition. Akryl på glasfiber i massiv træramme. Signeret Rob. Jacobsen, mål ca. 320 x 420 cm, incl. massiv træramme. Bemærk: Værket vejer min. 500 kg. Proveniens: Værket hidhører fra Robert Jacobsens atelier/private samling. Bemærk: Afhentes fra eksternt ...

Varunr: 6224079
SEK 352 349 DK, Kolding, Platinvej 30-06-2022
16:46
SEK 211 409
Møbelproducent. Par runde lænestole, ruskind (2)
Møbelproducent. Par runde lænestole med cirkulær skal udspændt med brunt ruskind, snoet bånd på stel samt fod af plast, drejbar funktion. 1960/70'erne. Sh. 37 cm. Fremstår med brugsspor, mærker på bånd, gulnet fødder. (2)

Varunr: 6143411
17:39
SEK 2 537
Børge Mogensen. Tre-personers fritstående sofa i læder, model 2209
Børge Mogensen 1914-1972. Fritstående sofa med cognacfarvet læder, løse hynder med dunfyld, ben af teak. Formgivet 1963. L. 185 H. 83,5 SH. 43 D. 80 cm. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2209. Fremstår nypolstret ved anden professionel møbelpolstrer med cognacfarvet semi anilin læder,...

Varunr: 6161732
SEK 35 235 DK, Kolding, Platinvej 30-06-2022
18:10
SEK 28 188
Jacob Brøllund. Ring af 14 kt guld / hvidguld med månesten
Jacob Brøllund. Ring af 14 kt guld og hvidguld prydet med en carbon slebet månesten, Ø. 14,8 mm. Stemplet: JB, 585. Ring str. 50 /16 mm. Vægt 12 gram. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6223259
SEK 5 074 DK, Aalborg, Nibevej 30-06-2022
18:16
SEK 3 946
Brilliant ring af 14 kt guld, 1.00 ct
Alliancering af 14 kt guld, 1.00 ct Alliancering af 14 kt guld prydet med diamanter, der er brillant slebet på i alt 1.00 ct. Farve: Top Wesselton / Wesselton (G-H). Klarhed: SI-SI2. Ringstørrelse 52,5 / 16,75 mm. Stemplet 585 samt mester. Vægt 1,7 gram. udstillingsmodel - ubrugt. Ligger i æske ...

Varunr: 6220315
SEK 9 302 DK, Aalborg, Nibevej 30-06-2022
18:26
SEK 7 329