Kategori  Utropspris
ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Royal Doulton Lambeth, vas, jugend.
VAS, porslin, England, Lambeth, jugend, Royal Doulton, omkring år 1900, stiliserad dekor av solrosor i relief, grön och blå glasyr, botten med stämpel, höjd ca 35cm.Inga anmärkningar.
Varunr: 5553378
SEK 2 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 29-01-2020
13:27:00
SEK 300
Broste Copenhagen, tallrikar, stengods (12)
Broste tallrikar, stengods, 22,5 x 22,5. Bruksslitage (12)
Varunr: 5553243
SEK < 1,000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 29-01-2020
13:27:00
SEK 300
Nowy Styl Collection, stol, böjträ/krom.
Nowy Styl Collection, stol böjträ/krom sits/rygg klädda med alcantara. Höjd rygg 84, sitthöjd 48, bredd 61 cm. Smärre slitage.
Varunr: 5562572
13:30:00
SEK 300
Kamferkista, trä, Kina, 1900-tal.
Kamferkista, Kina, 1900-tal med mässingslås, höjd 47, längd 88 och djup 42 cm .Brukssslitage.
Varunr: 5562573
SEK 1 500 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 29-01-2020
13:30:00
SEK 300
Grundig Ovation 2 CDS 7000 DEC Micro Hi-Fi
Radio cd spelare Grundig Ovation 2 CDS 7000 DEC Micro Hi-Fi , Ac:230 V-50/60 Hz 39 W, antenn och fjärrkontroll. Fungerade vid katalogisering, ingen garanti lämnas, smärre bruksslitage.
Varunr: 5567148
13:41:00
SEK 300
Vas, porslin, Kinesisk.
Vas, porslin, Kinesisk, 1900-tal. Höjd 27 cm. Bruksslitage.
Varunr: 5568569
13:58:00
SEK 350
Vapensköld med svärd 1900-tal.
Vapensköld i metall med svärd 1900-tal, längd svärd 82 bredd vid handtag 33 cm, två mindre 35 bredd 10 cm, Ø 34 cm. Bruksslitage ytangrepp på svärden.
Varunr: 5566024
SEK 2 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 30-01-2020
13:34:00
SEK 300
Dosa, snushund, masurbjörk 1800-tal.
Dosa, snushund, masurbjörk 1800-tal, urgröpt med lock underifrån längd ca 12 cm, smärre bruksslitage
Varunr: 5561606
SEK 1 800 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 30-01-2020
13:35:00
SEK 1 300
Kandelaber, malm, 1900-tal (2)
Kandelaber, malm, 1900-tal, höjd 37, bredd 41,Ø 21 cm.Smärre bruksslitage (2)
Varunr: 5562478
SEK 1 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 30-01-2020
13:36:00
SEK 300
Golvlampa i gjutjärn och trä 1942.
Golvlampa i gjutjärn och trä 1942, tillverkad av Erik Cullander, foten gjuten i S:T Petersburg omkr 1910. Metal virad med snöre, höjd 153 Ø fot 28 cm. Fungerade vid katalogiserin, ingen garanti lämnas.
Varunr: 5562540
13:36:00
SEK 300
Oidentifierad konstnär. Färglitografier (3)
Oidentifierad konstnär. Färglitografier, signerade W Lindvall. 37 x 27 cm, nr 24/100 . Inga anmärkningar (3)
Varunr: 5565953
13:38:00
SEK 300
Samling smycken, 18K guld, vikt ca. 9,9 g (6)
Samling smycken, 18K guld, vikt: 9,9 g. 1 collier, 18k guld med safir, längd ca. 45 cm. 2 ring, 18k guld, storlek 13/53. 1 par örhängen, 18k guld med odlade pärlor och brilianter. 1 hänge, 18k guld med safir och brilianter. Bruksslitage (6)
Varunr: 5564691
SEK 3 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 30-01-2020
15:36:00
SEK 1 900
Gustafsberg, figurin, parian 'Eko'
Skulptur av G. Eriksson, tillkommen 1902 Monogram G E. Tillverkad och stämplat av Gustafsberg702 (1909). Mycket tunna krackeleringar förekommer. H: 56 cm.
Varunr: 5562265
SEK 5 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 31-01-2020
13:35:00
SEK 300
Samling mynt, Svenska (15)
Samling mynt, Svenska, flera dubletter. 14 st årsset: 1969 2 st. 1970 2 st. 1971 4 st. 1972 2 st. 1978 1 st. 1981 1 st. 1982 1 st. 1988 1 st. H.M KONUNGENS 90 ÅRS DAG DEN II NOVEMBER 1 set Gustav den IV Adolf Bruksslitage. Vissa kassetter spruckna samt repiga (15)
Varunr: 5492186
SEK < 1,000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 01-02-2020
12:03:57
SEK 300
Byrå, 1960-tal.
Byrå, 1960-tal. 63 x 35 cm. Höjd 56 cm. Bruksslitage.
Varunr: 5497362
12:04:24
SEK 300
Bela Hradil, stilleben, olja på pannå (Bus)
Bela Hradil (1885-1968) Stilleben, olja på pannå, signerad Hradil. Höjd 30 cm bredd 24 cm. Med ram, höjd 41 cm bredd 34 cm. Målning utan anmärkning. Ram skavd med färgbortfall.
Varunr: 5492184
SEK 1 500 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 01-02-2020
12:04:39
SEK 300
Hörnskåp, gustaviansk stil, 1800-tal.
Hörnskåp, gustaviansk stil, 1800-tal. Höjd 175 cm. Bruksslitage.
Varunr: 5496901
12:05:04
SEK 300
Sängram, gustaviansk stil, 1900-tal (2)
Sängram, Moln-Bäddar Skattkärr gustaviansk stil, 1900-tal, höjd huvudgavel 86 bredd 113 cm, fotgavel höjd 75 bredd 113 cm, bruksslitage. Fästen medföljer (2)
Varunr: 5536724
12:05:30
SEK 300
Minkpäls, helryckt, Bruno Gaiuville Paris strl 42.
Minkpäls, helryckt, Bruno Gaiuville Paris strl 42, längd rygg 115 ärm 62 cm knäpps med hyskor två snedfickor, smärre slitage.
Varunr: 5536675
SEK 2 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 01-02-2020
12:05:46
SEK 350
John Alsterlunds Möbelverkstad. Snedklaffssekretär, teakfan¨¦r.
John Alsterlunds Möbelverkstad. Snedklaffssekretär, teakfaner, intarsia, 1800-talet. Längd 92, bredd 45, höjd 108 cm. Bruksslitage.
Varunr: 5496910
12:06:11
SEK 300
Spelbord, nyrokoko, 1800-tal.
Spelbord, nyrokoko, 1800-tal. Längd 89, bredd 42/84, höjd 76 cm. Bordskiva med fläckar och slitage, repor och fan¨¦rsprickor.
Varunr: 5496902
12:06:33
SEK 300
Bengt Lindsröm. Färgkomposition (BUS)
Bengt Lindström (1925-2008) Sverige, färgkomposition, olja på pannå, signerad Lindström. 62,5 x 72,5 cm. Smärre åldersslitage, färgbortfall.
Varunr: 5518083
SEK 8 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 01-02-2020
12:12:00
SEK 350
Barskåp, kina, 1900-tal.
Barskåp, i trä med dekorationer, Kina, 1900-tal. Höjd 108, bredd 96, djup 49 cm. Bruksslitage.
Varunr: 5525597
SEK 9 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 02-02-2020
10:09:00
SEK 300