Kategori  Utropspris
12345» ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Jultomtar bemålad gips/keramik och plastmassa(16)
Jultomtar i bemålad gips/keramik och plastmassa 1950 tal,,höjd 6-17,5 cm, en med etikett fr Id¨¦ & Design, smärre bruksslitage (16)
Varunr: 5512579
SEK < 1,000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 15-12-2019
23:05:17
SEK 300
Jultomtar bemålad gips/keramik och plastmassa (21)
Jultomtar i bemålad gips/keramik och plastmassa 1950 tal, höjd 1-16,5 cm, en med etikett Jenny Nyström Kalmar Läns Museum, smärre bruksslitage (21)
Varunr: 5512581
23:05:37
SEK 300
Jultomtar bemålad terracotta/keramik (6)
Rolf Berg Torshälla Sweden, läsande jultomte, höjd 12 cm, musikanter höjd ca 19 cm, tomte med dragkärra höjd 16 längd 15 cm, tomte med bok höjd 29 cm, smärre bruksslitage (6)
Varunr: 5512517
SEK 1 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 15-12-2019
23:05:56
SEK 300
Jultomtar och tåg, bemålad terracotta/keramik (7)
Jultåg i keramik, höjd 9, längd 41 cm, Jultomte spelar "hej tomtegubbar" Swiss musical movement, höjd 18 cm, Ljuslykta tomte höjd 31 cm, tomtepå paket, Gabriel-Keramik höjd 16 cm ettikettmärkt, 1950-tal, bruksslitage, lokets dragkrok saknas, speldosan ...
Varunr: 5512491
23:06:15
SEK 300
Jultomtar bemålad terracotta/keramik (7)
Jultomtar i terracotta och keramik, höjd 17-24 cm, 1950 tal, smärre bruksslitage. Tomte med säck, design Miljögården, ettikettmärkt (7)
Varunr: 5512536
23:06:55
SEK 300
Byrå, mahogny/stenskiva med instarsia & bronser.
Byrå, 3-lådig, mahogny/stenskiva med instarsia & bronser, gustaviansk stil. Höjd 80, bredd 108, djup 47 cm. Bruksslitage, repor förekommer.
Varunr: 5492279
SEK 2 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 15-12-2019
23:57:00
SEK 300
Gun Jeansson. Vättar, keramik.
Gun Jeansson. Vättar, keramik, signerad Gun 2004. Höjd ca 16 cm (högsta punkt), bredd ca 24 cm.
Varunr: 5493258
SEK 3 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 15-12-2019
23:59:00
SEK 300
Vas, emalj, mässing, Kina, 1900-tal.
Vas, emalj, mässing, Kina, 1900-tal. Höjd 39 cm. Bruksslitage.
Varunr: 5494097
SEK 2 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 16-12-2019
00:03:00
SEK 300
Märklin tågdelar och räls, 1900-tal (79)
MÄRKLIN tåg, räls HO delar spår och växlar. Lyktstolpar, station, tunnel och koppling, sladdar,div tillbehör, ej transformator. Lok, (2 ) ett äldre modell,(2) passagerarvagnar, (9) godsvagnar, en originalkartong samt 2 ...
Varunr: 5488251
00:07:00
SEK 400
Oidentifierad konstnär. Män, blandteknik på duk.
Oidentifierad konstnär. Män, blandteknik på duk, signerad Obidi. 92 x 116 cm.
Varunr: 5479748
SEK 1 500 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 16-12-2019
00:20:00
SEK 300
Andreas Hidvegi. Komposition, olja på duk (BUS)
Andreas Hidvegi (född 1938). Komposition, olja på duk, signerad. 109 x 89 cm.
Varunr: 5479414
SEK 3 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 16-12-2019
00:21:00
SEK 300
Andreas Hidvegi ( född 1938 ). Komposition, olja på duk, signerad. 89 x 89 cm.
Varunr: 5479409
00:22:00
SEK 350
Matsalsstolar, gustaviansk stil (8)
Matsalsstolar, 8 st, gustaviansk stil, 1900-tal. Vitlack. Rundad ryggbricka med ax. Vit gul klädsel. Höjd 97 cm Sitshöjd 45 cm Bredd framkant 48 cm Sprickor förekommer. Fläckar på klädsel. Repor samt färgbortfall (8)
Varunr: 5532144
SEK 2 400 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 16-12-2019
09:49:09
SEK 300
Byrå, engelsk stil, 1900-tal.
Byrå, engelsk stil, 1900-tal. Höjd 70, bredd 46, djup 26 cm. Bruksslitage.
Varunr: 5532529
SEK < 1,000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 16-12-2019
14:32:55
SEK 300
Minkpäls bolero, Rune Pegenius, strl S.
Minkpäls design Rune Pegenius Göteborg, kort modell med knäppning med hyskor, ärmar aformade, längd fr nacke 42, längd ärm 52 cm. Bruksslitage, två hyskor saknas.
Varunr: 5509443
SEK 1 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 16-12-2019
18:37:50
SEK 350
Jultomtar bemålad terracotta (5)
Jultomtar bemålad terracotta/keramik, höjd 24-47 cm, 1950-tal,bruksslitage (5)
Varunr: 5512434
21:04:00
SEK 300
Persisk, silke, Ghom, 159 x 100 cm.
Persisk, silke, Ghom, 159 x 100 cm. Garantibevis medföljer. Bruksslitage.
Varunr: 5494105
SEK 8 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 16-12-2019
22:45:00
SEK 850
Alfred Hagel, kaffe/teservis, Nymphenburg (38)
Alfred Hagel, kaffe/teservis, Nymphenburg, Art Deco, 1926. 8 st kaffekoppar, 12 st kaffefat, 6 st tekoppar med fat, 12 st assietter, 1 tekanna. Smärre bruksslitage, ett tefat med nagg i kanten (38)
Varunr: 5487496
SEK 15 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 16-12-2019
22:47:00
SEK 300
Yves Saint Laurent, handväska.
Handväska, Yves Saint Laurent, svart brun skinnväska -80 tal, YSL stämplad i brunt läder p� framsida, ca 18 x 26 cm. Gott skick förutom en reva inuti.
Varunr: 5487497
SEK 5 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 16-12-2019
22:47:00
SEK 400
Gustav Rudberg. Marint motiv från Hven, olja på duk (Bus)
Gustav Rudberg (1915¨C2001). Marint motiv från Hven, olja på duk, signerad. 37 x 68 cm. Smärre åldersslitage.
Varunr: 5492102
SEK 6 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 16-12-2019
22:47:00
SEK 450
RAGNAR PERSON. Vintermiljå. (BUS)
RAGNAR PERSON (1905-1993). Vintermiljå. Olja på pannå. Signerad RP samt Ragnar Person på baksida. 16,5 x 22,5 cm ( 41 x 36,5 cm).
Varunr: 5479150
22:49:00
SEK 300
Sven-Otto Lindström. Olja på duk.
Sven-Otto Lindström (1883-1932) Olja på duk, signerad Paris 09. 48 x 134 cm.
Varunr: 5492289
22:49:00
SEK 300
Cartier, "Trinity" ring, trefärgat 18K guld.
Cartier, "Trinity" ring, trefärgat 18K guld, Paris. Signerad och stansad. Storlek 15/55. 8,98 gr. Brukssitage.
Varunr: 5492190
SEK 6 600 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 16-12-2019
22:50:00
SEK 1 100
Arne Bark. Badande barn, olja på duk (BUS)
Arne Bark (1927-1983). Badande barn, olja på duk, signerad, 72 x 49 cm. Ej examinerad ur ram.
Varunr: 5479102
22:51:00
SEK 300
Handväska, Indisk, silke med ametister.
Handväska, Indisk, silke med ametister. Längd 25, bredd 12,5 cm. Bruksslitage.
Varunr: 5497403
23:49:00
SEK 300
Kistbyrå, tvådelad, barock-stil.
Kistbyrå, tvådelad, barock-stil, sent 1800-tal Höjd 130, bredd 128, djup 63 cm. Byglar i mässing, 7 lådor. Originalsnitt av Wilander, "Läckö slott" Bruksslirage, tre lådbygel saknas, 2 st lösa medföljer.
Varunr: 5493236
SEK 2 600 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 16-12-2019
23:59:00
SEK 300
Elgitarr, Hofner, Tyskland.1960-tal
Klädd i reptilmönsterad vit plast. Längd ca. 98 cm. Tillverkare Karl Höfner GmbH & Co. KG Tyskland, I original "hard case. Bruksslitage.Ej testad ingen funktionsgaranti lämnas.
Varunr: 5533181
SEK 3 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 17-12-2019
10:48:26
SEK 1 200
Pinnsoffa, nyrenässansmodell, 1900-tal.
Pinnsoffa, nyrenässansmodell, 1900-tal. Betsad och lackad björk med skuren dekor. Svarvade och kopplade ben, genombruten ryggbricka av svarvade spjälor. Svängda armlän och fast stoppad sits. Längd 112 höjd 94 sitthöjd 50 och djup 44 cm. Bruksslitage.
Varunr: 5519741
SEK 2 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 17-12-2019
12:14:00
SEK 300
Stjernmöbler Herrljunga, soffa, spansk modell i plysch (2)
Soffa, Herrljungar spansk modell Stjernmöbler, blommönstrad plysch mässingsfästen till fällbara armstöd 1900-tal höjd rygg 76 längd 165 sitthöjd 43 och djup 55 cm Smärre bruksslitage (2)
Varunr: 5519725
SEK 1 200 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 17-12-2019
12:18:00
SEK 300
Oswin Fichtner, rokokomodel karmstolar i ek 1900-tal (2)
Oswin Fichtner tischlermeister Hellerau Tyskland 1900-tal, ena stolen bär stämpel, höjd 105 sitthöjd 50 djup 50 och bredd 61 cm klädda i plysch fäst med spikar fram och bak. Smärre bruksslitage (2)
Varunr: 5519716
SEK 1 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 17-12-2019
12:23:00
SEK 350