Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 395  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Loftslampe/pendellampe fra 1960'erne/70'erne
Loftslampe/pendellampe fra 1960'erne/70'erne. Konstruktion med plade foroven i hvidlakeret metal, pendler og reflektorer i aluminium, udstyret med 12 lyskilder. Mål ca.: H. 150 cm, Ø 33 cm. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor, på mange af reflektorerne er overfladen en smule ...
Varunr: 5161527
SEK 9 414 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-03-2019
21:10:00
SEK 4 968
Severin Hansen. Et par sideborde i teak, model 35 (2)
Severin Hansen. Sideborde / sengeborde fineret med teaktræ med skuffe integreret i sarg, underhylde af flet, afsluttet på tilspidsede ben. Fremstillet hos Haslev Møbelfabrik. 1950'erne. Model 35, stemplet med modelnummer. H. 47 B. 50 D. 35 cm. Fremstår med minimale brugsspor alderen taget i ...
Varunr: 5261111
SEK 22 464 DK, Kolding, Trianglen 26-03-2019
21:10:00
SEK 11 232
de Sede, par justerbare loungestole, model DS-50 (2)
de Sede, par loungestole, model DS-50. Justerbar konstruktion med betræk af mørkebrunt tyrelæder. Ryglænet kan justeres bagud. Mål ca.: H. 95 cm, B. 86 cm, D. 85-112 cm. Fremstår med lette, aldersrelaterede brugsspor, lette urenheder, læderet er delvist patineret og har små skrammer og ...
Varunr: 5275859
SEK 7 322 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-03-2019
21:10:00
SEK 3 138
Girard-Perregaux 'Sea Hawk'. Vintage herreur i stål med lys skive, ca. 1950'erne
Vintage herrearmbåndsur fra Girard-Perregaux, model Sea Hawk, i urkasse af stål, lys skive med stregindeks, separat sekundviser, plexiglas, monteret med senere læderrem med stålspænde, manuelt optræk. Ø. 34 mm. Fremstår med brugsspor, skive muligvis renoveret på et tidspunkt. Uret gik på ...
Varunr: 5273322
SEK 6 739 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
21:10:00
SEK 3 650
Giancarlo Piretti, Castelli, Stühle / Stapelstühle, Metall, Holz, Modell 'DSC 106', 1960er Jahre, Italien (2)
Giancarlo Piretti für Castelli, Stühle / Stapelstühle, Metall, Holz, Modell 'DSC 106', 1960er Jahre, Italien. Vierbeiniges Gestell aus Metall, Sitzfläche und Rückenlehne aus Holz, unterseitig Metallbeschlägen mit Herstellerprägung, H.76cm, Sitztiefe 44cm, B.59cm, T.46cm, altersgemäße Gebrauchs- ...
Varunr: 5279520
SEK 1 569 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:10:00
SEK 1 778
Carl M. Cohr, Th. Meier m.m. Samling sølv m.m. bl.a. sukker / fløde m.m. (6)
Carl M. Cohr, Th. Meier m.m. Samling sølv m.m. bl.a. Th. Meier sukker / flødesæt fra 1918 H. 8,5 Ø 9,5-12 cm m/ tryk, kande fra 1940 H. 15 cm m/ tryk, CMC smørnæb fra 1950 Ø 8,5 cm, cigaretetui 6,5 x 8 cm, lille strøbøsse af sterling H. 6 cm. Brugsspor. Samlet vægt for dele m/ sølv ca. 463 gr. ...
Varunr: 5279226
SEK 2 106 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2019
21:10:00
SEK 1 825
Bägare 2 st
BÄGARE, 2 st., silver, 1800-tal, varav en E Milton, Borås 1869, höjd 8-9 cm, vikt ca 144 g
Varunr: 5280148
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:10:00
Se mer
Keith Richards' autograf indrammet med originalt fotografi, Jordi Tardàs samling af rock-memorabilia
Keith Richards' autograf indrammet sammen med originalt fotografi af Richards, der skriver autograf. Kort med autograf: 13,5 x 17,5 cm. Fotografi: 25 x 20 cm. Proveniens: Hidrører fra den spanske musikjournalist Jordi Tardàs samling og har været udstillet på Barcelonas Rockmuseum (Museu del Rock...
Varunr: 5278776
SEK 5 616 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
21:10:00
SEK 2 808
Arne Jacobsen. Oxford konferencestol / spisestol
Arne Jacobsen. Oxford konferencestol / spisestol med drejeligt stel af forkromet metal og aluminium, betrukket med brunt uld. Fremstillet hos Fritz Hansen 2007. Fremstår med minimale brugsspor.
Varunr: 5284125
SEK 7 020 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-03-2019
21:10:00
SEK 3 370
Apple Iphone 7, White.
Apple Iphone 7, White. Fremstår med brugsspor, testet og virker.
Varunr: 5282195
SEK 2 106 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2019
21:10:00
SEK 1 966
Horsens Sølvvarefabrik, 'Kent' middagsbestik af sølv til 6 pers. (18)
Horsens Sølvvarefabrik, 'Kent' middagsbestik af sølv bestående af 6 middagsknive med blade af rustfrit stål (21,5 cm), 6 middagsgafler (18,5 cm) og 6 middagsskeer (19 cm). Samlet vægt inkl. stål ca. 778 g. Fremstår med brugsspor. (18)
Varunr: 5250321
SEK 3 931 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
21:10:00
SEK 1 544
Lars Nordby. 1900-tallet. Byparti
Lars Nordby. 1900-tallet. Byparti. Olie på lærred. 60 x 50 (80 x 68) cm.
Varunr: 5280921
SEK 1 123 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2019
21:10:56
SEK 421
Probably Eugène Barillot, figure / sculpture, bronze, ivory, mercenary / flautist
Probably Eugène Barillot (1841-1900), figure / sculpture, bronze, patina, ivory, mercenary / flautist. Depiction of a man playing traverse flute, wearing coat of arms with sword and shield, head, hands and flute of ivory, on an onyx marble plinth, H 26cm, W 11cm, D 10cm, scuffing commensurate ...
Varunr: 5220394
SEK 8 368 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:11:00
SEK 4 184
George Nelson for Herman Miller. Action office
George Nelson for Herman Miller. Action office. Skrivepult af sortlakeret træ, top med rullejalousi hvorunder skråtstillet skriveplade af hvid laminat samt større rum, front med to skuffer med pennebakker og mindre rum, stel af forkromet aluminium. Fremstillet hos Herman Miller. H. 120. B. 123. ...
Varunr: 5212196
SEK 28 081 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
21:11:00
SEK 14 040
Meissen, Figur / Skulptur, Salz-und Pfeffer-Garnitur, Porzellan
Meissen, Figur / Skulptur, Salz-und Pfeffer-Garnitur, Porzellan, polychrom gefasst, wohl 18.-19. Jahrhundert. Darstellung einer auf zwei Körben sitzenden Frau mit einer Blume, auf einem Sockel mit ornamentalem Dekor, unterseitig mit Schwertmarke, 2. Wahl, H. 12cm, B. 12cm, T. 8cm, minimal ...
Varunr: 5277521
SEK 1 778 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:11:00
SEK 418
Louis Vuitton. Rejse Beautybox, model 'Boite Pharmacie', rød Epi
Louis Vuitton. Rejse Beautybox, model Boite Pharmacie, rød Epilæder, med messingforstærkninger på hjørner og hank af kernelæder. Interiør af grå Alcantara, flaskeholdere af kernelæder. Nøgle medfølger. H. 25, 5, L. 35,5 cm, D. 22 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Serienummer 1008676. Sjældent ...
Varunr: 5281598
SEK 21 060 DK, Hørsholm, Hammervej 1 26-03-2019
21:11:00
SEK 14 742
Hilding Nyman oljemålning
HILDING NYMAN (1870-1937): Kustmotiv med fiskare, signerad, olja på duk, ca 55x74 cm
Varunr: 5280149
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:11:00
Se mer
Tudor Oyster-Prince, herrearmbåndsur, rusfrit stål
Tudor Oyster-Prince, herreur / dress watch af rusfrit stål. Sølvfarvet urskive med stregindeks, separat sekundviser, Rolex krone m.m. Urværk automatisk, selvoptrækkende, ur kasse diameter 35 mm inkl. krone & anden lænke af rustfrit stål L. ca. 17 cm. Bagkapsel Original Oyster Case by Rolex Geneva...
Varunr: 5284094
SEK 8 424 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2019
21:11:00
SEK 4 493
Richard Mortensen, abstrakt komposition (cd)
Richard Mortensen (1910-1993), abstrakt komposition, litografi, 86/200. Sign og dat. Mortensen '72. 82 x 60 (102 x 72) cm. Fremstår i ramme uden glas.
Varunr: 5280277
SEK 1 404 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2019
21:11:36
SEK 1 685
Figurer/skulpturer, bronze, 1800-tallet (6)
Seks figurer/skulpturer, bronze, delvist med polykrom bemaling, 1800-tallet. Samling bestående af seks figurer, gravhund, æsel, hankat/page, hunkat/tjenestepige, vædder, H. 3,5-7 cm, B. 2-7 cm, D. 1,5-3 cm, fremstår med aldersrelaterede slitagespor, afslag, ridser. (6)
Varunr: 5220389
SEK 4 184 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:12:00
SEK 2 092
Fender 'Stratocaster 2008 Mexico, tidligere ejet af Tim Christensen (Dizzy Mizz Lizzy)
Fender 'Stratocaster Mexico 2008. Guitaren har tilhørt guitarist og komponist Tim Christensen (Dizzy Mizz Lizzy) og er signeret af denne. Iflg. oplysninger fra nuværende ejer har guitaren været med på Dizzy Mizz Lizzy's Japan turné 2010. Medfølger guitarbag samt autencitetscertifikat signeret af ...
Varunr: 5258988
SEK 30 889 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
21:12:00
SEK 17 550
De Sede. Daybed / sofa, model DS 80, cognacfarvet læder
De Sede. Vintage daybed med stel af sortlakeret træ, løstliggende madras. originalt betrukket med patineret, cognacfarvet læder. Fremstillet hos De Sede, Schweitz. Model DS-80. H. 37 cm. L. 190 D. 95 cm. Fremstår med almen aldersrelateret brugspatina.
Varunr: 5259162
SEK 42 121 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
21:12:00
SEK 21 060
Figur / Skulptur, Porzellan, 'Friedrich der Große'
Figur / Skulptur, Porzellan, polychrom gefasst, 'Friedrich der Große'. Stehende Darstellung von Friedrich dem Großen in Uniform mit Dreispitz, Degen und Gehstock aus Blech, auf einem Sockel mit ornamentalem und floralem Dekor, vorderseitig mit Wappen und Krone, unterseitig mit Herstellermarke, H....
Varunr: 5250319
SEK 1 255 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:12:00
SEK 418
Persisk Kashan, 380 x 255 cm
Persisk Kashan. Håndknyttet tæppe udført af uld på bomuldsbund. Prydet med blomster og bladranker og medaljon. Mørk blå bund med dekoration i gyldne, røde, lyseblå og brunlige garner. Skiftende farvenuance alt efter lysindfald. Mål ca 380 x 255 cm.
Varunr: 5281626

SEK 19 656 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-03-2019
21:12:00
SEK 9 828
Arne Jacobsen 3 st stolar 'sjuan'
ARNE JACOBSEN, "Sjuan", modell 3107, stolar, 3 st, Fritz Hansen, tillverkningsår 1988, stommar i lackerat trä med klädda sitsar i grått ulltyg, benställning i förkromad metall, sitthöjd ca 45 cm
Varunr: 5280150
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 26-03-2019
21:12:00
Se mer
Henry Heerup, 'Rede-Lykken' (cd)
Henry Heerup (1907-1993), 'Rede-Lykke', litografi 23/400. Sign heerup. 37 x 27 (58 x 47) cm.
Varunr: 5280304
SEK 1 685 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2019
21:12:21
SEK 1 966
Ur/kaminur/bordur, marmor, 1800-tallet, Frankrig
Ur/bordur/kaminur, marmor, 1800-tallet, Frankrig. Kasseformet korpus, rektangulær sokkel på fire fødder, to fødder med ornamentale forsiringer, rund urskive med to visere bag glas, to metalbeslag med hanke i siderne, metaltop, H. 34 cm, B. 22 cm, D. 17 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og ...
Varunr: 5220386
21:13:00
SEK 418
Charles Eames. Et sæt på otte armstole, model EA-108, Full Leather. (8)
Charles Eames 1907 - 1978. Sæt på otte armstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med drejbar stel og armlæn i forkromet aluminium. Deluxe udgave med betræk både foran og bagpå i vinrødt Premium læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. H. 83/46 cm. Fremstår med minimale brugsspor. ...
Varunr: 5249120
SEK 98 282 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
21:13:00
SEK 49 141
Taklampa
TAKLAMPA, 1930-tal, troligen Böhlmarks Lampfabrik, glas, höjd ca 35 cm, diameter ca 55 cm
Varunr: 5280151
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 26-03-2019
21:13:00
Se mer
Becher / Silberbecher, Silber, 1838, St. Petersburg
Becher / Silberbecher, Silber, 1838, St. Petersburg, Becher mit Wellendekor und Wappen, am Rand punziert, H.8cm, B.7cm, 88,2g., altersgemäße Reibespuren, Kratzer, Bestoßungen, partiell Dellen.
Varunr: 5220383
21:14:00
SEK 418
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 395  >>