Utropspris
12»   Varor pr. sida   52 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Poul Henningsen. PH5 med overskærm af kobber. Ubrugt i original emballage
Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med overskærm af ubehandlet kobber, inderside lakeret mathvid, øvrige skærme optrukket aluminium, mathvid lakeret. Formgivet ca. 1958. Fremstillet af Louis Poulsen. Ø. 50 cm. H. 27,6 cm. Lampen fremstår ubrugt og uoppakket i original åbnet emballage. NB. ...

Varunr: 6234940
SEK 9 089 DK, Vejle, Dandyvej 09-08-2022
08:21
SEK 7 385
Poul Henningsen. PH5 pendel
Poul Henningsen. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal. Ø. 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med gulnet

Varunr: 6237352
SEK 1 704 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 09-08-2022
17:00
SEK 1 065
Poul Henningsen. Et par 2/1 pendler bruneret messing (2)
Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen, Par 2/1 pendler med fatning af bruneret messing, monteret med PH 2/1 skærmsæt af opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 20 cm. Fremstår nyrenoveret. (2)

Varunr: 6219541
SEK 11 361 DK, Herlev, Dynamovej 09-08-2022
17:01
SEK 8 521

Varunr: 6219542
17:03
SEK 8 521
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Par PH-hatte (2)
Poul Henningsen (1894-1967). Par 'PH-Hatte' af hvidlakeret metal med lyserød inderside. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm, montageskruer medfølger. Fremstår med brugsspor herunder tydelige ridser på skærm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten (2)

Varunr: 6242500
SEK 1 136 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 09-08-2022
17:30
SEK 781
Poul Henningsen. 'Koglen', pendel af kobber, Ø 72 cm.
Poul Henningsen 1894-1967. 'Koglen', pendel med 72 blade af kobber, placeret på 12 buer i forkromet stål. Komplet med fatningshus i forkromet aluminium, wireophæng, ophængstrisse samt baldakin. Formgivet 1957-1959 til Langeliniepavillonen i København. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 72 ...

Varunr: 6195071
SEK 71 007 DK, Kolding, Platinvej 09-08-2022
17:57
SEK 56 805
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH5 pendel, hvidlakeret
Poul Henningsen. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal. Ø. 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med lettere brugsspor, lettere anløben nederst på underskærm.

Varunr: 6251328
18:42
SEK 1 136
PH stammekrone
Poul Henningsen. Stammekrone, jubilæumsmodel med nummerbevis Poul Henningsen (1894-1967). PH stammekrone med stel i bruneret messing, tre lysarme med 2/1 skærmsæt i hvid opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstillet i en begrænset periode i anledning af Louis Poulsens 125 års jubilæum. ...

Varunr: 6236813
SEK 14 201 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 09-08-2022
18:46
SEK 10 793
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid
Poul Henningsen. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Alm. lette brugsspor.

Varunr: 6250697
SEK 1 704 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-08-2022
19:18
SEK 1 562
Poul Henningsen. Fire 'PH-Hatte' (4)
Poul Henningsen (1894-1967). Fire 'PH-Hatte' af hvidlakeret metal med lyserød inderside. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Fremstår med alm. brugsspor, lette ridser, enkelte buler. (4)

Varunr: 6228903
SEK 2 840 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 09-08-2022
19:44
SEK 1 704
Poul Henningsen. Pendel model 4/3, orange
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 4/3 pendel af orangelakeret aluminium, montageophæng medfølger. Ø. 40 cm. Fremstår med markante brugsspor herunder snavset, ridser og mærker, enkelte afskalninger og kanthak, manglende blændskærm.

Varunr: 6242501
19:45
SEK 781
Poul Henningsen. Pendel 'Koglen' med 72 blade af kobber, Ø. 84 cm. Nummerbevis
Poul Henningsen 1894-1967. Pendel 'Koglen' med 72 blade af kobber, placeret på 12 buer i forkromet stål. Komplet med fatningshus i forkromet aluminium, wireophæng, hvid stofledning, ophængstrisse samt baldakin. Medfølgende 500 watt pærer, pærer-omformere og nummerbevis. Formgivet 1957-1959 til ...

Varunr: 6227767
SEK 71 007 DK, Vejle, Dandyvej 09-08-2022
20:12
SEK 48 285
Poul Henningsen. Pendel 'Koglen' med 72 blade af kobber, Ø 60 cm
Poul Henningsen 1894-1967. Pendel 'Koglen' med 72 blade af kobber, placeret på 12 buer i forkromet stål. Med fatningshus i forkromet aluminium, ophængstrisse samt baldakin. Formgivet 1957-1959 til Langeliniepavillonen i København. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 60 cm. Fremstår med brugsspor, ...

Varunr: 6245256
SEK 56 805 DK, Vejle, Dandyvej 09-08-2022
20:31
SEK 42 604
Poul Henningsen / Louis Poulsen. PH 2/2 'Spørgsmålstegnet'. Limited Edition bordlampe
Poul Henningsen. PH 2/2 'Spørgsmålstegnet', skærmsæt af mundblæst tre-lags opalglas skærme, blankt på ydersiden, sandblæst på indersiden, topplade, fod og stander af børstet ubehandlet messing, monteret med brun tekstilledning. Justerbar med et håndtag på midten af armen (Kan vippes 45 grader til...

Varunr: 6218452

SEK 16 332 DK, Vejle, Dandyvej 09-08-2022
20:37
SEK 12 213
Poul Henningsen. Pendel 'Koglen' kobber Ø. 48 cm.
Poul Henningsen 1894-1967. Pendel 'Koglen' med 72 blade af kobber placeret på 12 buer i forkromet stål. Komplet med fatningshus i forkromet aluminium, wireophæng, hvid stofledning, ophængstrisse samt baldakin. 200 watt pærer medfølger. Formgivet 1957-1959 til Langeliniepavillonen i København. ...

Varunr: 6225129
20:42
SEK 41 184

Varunr: 6250696
21:17
SEK 1 349
Poul Henningsen. PH 2/1 bombardementskrone - 125 års jubilæumsmodel
Poul Henningsen (1894-1967). 'PH-Bombardementskronen' af forkromet metal med fem arme, monteret med 2/1 skærmsæt af opalglas, hvid ledning samt baldakin. Ø ca. 68 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen i en begrænset periode i anledning af deres 125 års jubilæum. Fremstår med lette brugsspor. En ...

Varunr: 6247197
SEK 25 562 DK, Kolding, Platinvej 10-08-2022
18:50
SEK 19 882
Poul Henningsen. PH 3½ / 2½ bordlampe, rød.
Poul Henningsen 1894-1967. PH 3½ / 2½ bordlampe med stamme og stand af bruneret messing, monteret med overskærm af rødlakerede zink med hvid staffering, mellem og underskærm af opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 45 cm. Ø. 33 cm. Udstillingsmodel uden brugsspor. (2)

Varunr: 6233490
SEK 8 521 DK, Kolding, Platinvej 10-08-2022
19:11
SEK 7 101
Poul Henningsen. 3½/ 3 pendel
Poul Henningsen (1894-1967). PH 3½/ 3 pendel med rødlakerede metalskærme med en hvidlakeret omrulning, ophæng og skærmholder af kobber, skruer af forkobberet messing. Udført hos Louis Poulsen. Lanceret i forbindelse med Poul Henningsens 120 års fødselsdag. Ø. 33 cm. Ubrugt i original emballage ...

Varunr: 6237498
SEK 7 101 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2022
19:17
SEK 5 681
Poul Henningsen. Pendel 'Koglen', børstet stål, Ø 72 cm
Poul Henningsen 1894-1967. Pendel 'Koglen' med 72 blade af børstet stål, placeret på 12 buer i forkromet stål. Komplet med fatningshus i forkromet aluminium, wireophæng, hvid stofledning, ophængstrisse samt baldakin. Formgivet 1957-1959 til Langeliniepavillonen i København. Fremstillet hos Louis ...

Varunr: 6252078
SEK 56 805 DK, Kolding, Platinvej 10-08-2022
20:18
SEK 42 604
Poul Henningsen. Skærmsæt til 3/2 bordlampe, hvidt opalglas
Poul Henningsen 1894-1967. Skærmsæt til 3/2 bordlampe af hvidt opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. Original emballage. Modelfotos. (3)

Varunr: 6229153

20:38
SEK 4 260

Varunr: 6247173
SEK 56 805 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2022
20:40
SEK 39 764
Poul Henningsen. PH 1/1 Udadlysende væglampe, 1930´erne
Poul Henningsen (1894-1967). Udadlysende væglampet med stel af messing, monteret med 1/1 skærmsæt og bundskål af ravfarvet glas. Stemplet PH-1 samt Patented på omløber. Udført hos Louis Poulsen i 1930'erne. L. 27 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, ny ledning, nyere ophængningsplade af ...

Varunr: 6225164
SEK 25 562 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2022
20:42
SEK 17 042
Poul Henningsen. PH 4/2,75/3 gulv/standerlampe
Poul Henningsen 1894-1967. PH 4/2,75/3 gulv/standerlampe. Forkromet stamme, topdæksel og topskrue, fod af malet metal, overskærm af gulmalet kobber, mellem og underskærm af matglas. Fremstillet hos Louis Poulsen 1930-erne. H. 159 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor og mærker, ny ledning, ...

Varunr: 6225142
SEK 42 604 DK, Vejle, Dandyvej 10-08-2022
20:44
SEK 28 403
Poul Henningsen. PH 5/3 pendel
Poul Henningsen (1894-1967). PH 5/3 pendel med overskærm af senere brunt malet metal, konisk fatnings-hus, baldakin samt originalt hejs af messing, trådbens-stel. Mellemskærm af opalglas, underskærm mangler. Ø 50 cm. Fremstillet hos Louis Pousen i 1940'erne. Fremstår med aldersrelaterede ...

Varunr: 6197976
SEK 14 201 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11-08-2022
19:34
SEK 6 533
Ph bordlampe - Spørgsmålstegnet
Poul Henningsen. PH 2/2 'Spørgsmålstegnet', skærmsæt af mundblæst tre-lags opalglas, blankt på ydersiden, sandblæst på indersiden, topplade, fod og stander af børstet ubehandlet messing, monteret med brun tekstilledning. Justerbar med et håndtag på midten af armen (Kan vippes 45 grader til højre ...

Varunr: 6237260
SEK 15 621 DK, Nivå, Stejlepladsvej 11-08-2022
19:49
SEK 12 497
Poul Henningsen. Gulvlampe/standerlampe, model PH 3½ / 2½, messingmetaliseret
Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen. PH 3½ / 2½ gulvlampe / standerlampe. Stamme, fod samt messing-metaliseret fatningshus, monteret med skærmsæt af hvidt opal glas. H. 130 cm. Ø 33 cm. Udstillingsmodel.

Varunr: 6237500
SEK 14 201 DK, Vejle, Dandyvej 11-08-2022
20:01
SEK 9 941
Poul Henningsen / Louis Poulsen. 'PH 2-1' bordlampe, ravfarvet, limited edition
Poul Henningsen for Louis Poulsen. 'PH 2-1' bordlampe med skærmsæt af 3-lags ravfarvet mundblæst glas, stamme og fod af let børstet messing. Ø 20, H. 35,5 cm. Bordlampen er en Limited Edition af Poul Henningsens 3/2 bordlampe, som oprindeligt blev designet i 1927. Denne nye udgave har skærme af ...

Varunr: 6247364
20:02
SEK 9 941
Poul Henningsen. Skærmsæt til PH3/2
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Løst Skærmsæt til PH 3/2 af to-lags opalglas. Fremstår med minimale/ingen brugsspor.

Varunr: 6247551
SEK 4 828 DK, Herlev, Dynamovej 12-08-2022
13:31
SEK 3 692
Poul Henningsen. PH 2/1 bordlampe, skærmsæt af mundblæst ravfarvet trelagsglas blankt på ydersiden, sandblæst på indersiden, topplade, fod og stander af børstet ubehandlet messing, monteret med brun tekstilledning, Limited Edition. Fremstillet i begrænset udgave. H. 35,5. Ø. 20 cm. Fremstår ...

Varunr: 6239568
SEK 14 201 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 12-08-2022
20:10
SEK 10 509
12»