Kategori  Utropspris

12345...27» ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Jaguar X300 4,0 Sovereign 1994
Jaguar XJ300 4,0 Soveriegn 1994 Speedometer skiftet i 2009 ved 176000 km til andet som stod på 71000 km Motor til soltag skal skiftes, anden medfølger 4 alufælge med vinterdæk medfølger Ny himmel medfølger diverse reservedele medfølger Bilen er registreret første gang i DK 28.10.1994 ...
Varunr: 5588856
SEK 56 483 DK, Vejle, Dandyvej 20-02-2020
14:00:00
SEK 36 714
Piet Hein & Bruno Mathsson, supercirkulært spisebord i rio palisander
Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super-Cirkulært spisebord med plade af finéret Rio palisander, monteret med spændben i stål. Fremstillet hos Mathsson International AB Vänamo Sweden med label herfra. H. 70. Ø. 149,5 cm. Fremstår renoveret med lette aldersrelaterede brugsspor. ...
Varunr: 5494060
SEK 28 242 DK, Vejle, Dandyvej 20-02-2020
14:22:00
SEK 1 836
Arne Jacobsen. Vintage lænestol, 'Svanen' på hjul, model 3323, cognacfarvet skind
Arne Jacobsen 1902-1971. Svanen. Vintage lænestol fremstillet hos Fritz Hansen, model 3323. Senere betrukket med cognacfarvet skind, drejelig firpasfod af aluminium, afsluttet på hjul, monteret med vippefunktion og manuel højdeindstilling. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på ...
Varunr: 5500980
SEK 35 302 DK, Vejle, Dandyvej 20-02-2020
14:23:00
SEK 18 357
De sede. Tre-personers fritstående sofa, model DS 47
De Sede. Tre-personers sofa overpolstret med patineret, kraftigt tyre / 'Neck-læder'. Siddeflade med udtræk for bedre komfort. Fremstillet hos De Sede, Schweiz. Model DS 47. H. 70/36. L. 180. D. ca. 90/105 cm. Fremstår med brugsspor, mærker og patina.
Varunr: 5421806
14:24:00
SEK 706
Arne Jacobsen. Svanen. Lænestol, model 3320, returdrej, rødt læder, 'Brown Label' 2017
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Svanen, model 3320. Lænestol betrukket med rødt læder, firpasfod med returdrej af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen 'Brown Label' 2017 med label herfra. Identifikationsnummer på stel. H....
Varunr: 5515436
SEK 33 890 DK, Vejle, Dandyvej 20-02-2020
14:26:00
SEK 14 827
De Sede Exclusiv. Fritstående modul-sofa, model DS 76 med sovesofa funktion. (2)
De Sede Exclusiv. Fritstående modul-sofa, model DS 76, best. af to moduler, hver med sovesofa funktion, nybetrukket med brunt anilin læder. Fremstillet hos de Sede. Switzerland. H. 69/38. B. 92. D. 92 cm. Udslået som sovemodul Hver H. 20. L. 220. D. 92 cm. Fremstår nybetrukket. Medfølgende ...
Varunr: 5436926
SEK 25 417 DK, Vejle, Dandyvej 20-02-2020
14:30:00
SEK 4 801
Arne Jacobsen. Cirkulært sofabord i palisander, model 3513
Arne Jacobsen. Cirkulært sofabord med plade af fineret palisander, stel samt trepas fod med profileret stamme af aluminium. Model 3513. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 47 cm. Ø 90 cm. Fremstår med brugsspor enkelte trykmærke i plade.
Varunr: 5438786
SEK 25 417 DK, Herlev, Dynamovej 20-02-2020
14:35:00
SEK 988
De Sede, Schweitz. Fritstående Lounge sofasæt, model DS-11. (6)
De Sede, Schweitz. Fritstående Lounge sofasæt, model DS-11, best. af tre hjørne- samt tre enkelte moduler, originalt betrukket med brunt læder. Fremstillet hos De Sede. H. 61/36. B. 80/63. D. 80 cm. Medfølgende samlebeslag. Fremstår med lette brugsspor. (6)
Varunr: 5500995
14:44:00
SEK 17 651
Robert Jacobsen, cd. Skulptur i jern, H. 62 cm
Robert Jacobsen (1912-1993). Konstruktion. Skulptur af jern, sort/ blå/ rød bemalet. Signeret i monogram under bund: RJ. H. 62 cm, B. 40,5 cm, D. 20 cm. Vægt ca. 25 kg. Proveniens: Værket har været en del af Robert Jacobsens privatsamling.
Varunr: 5144982
SEK 98 846 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-02-2020
15:05:00
SEK 52 247
Serge Poliakoff. Komposition. Gouache/ tusch, 1948.
Serge Poliakoff (1900-1969). Komposition. Gouache/ tusch på kraftigt papir, indrammet bag glas. Signeret Serge Poliakoff samt dat. 1948. Fremstår med dedikation: For Robert from Serge mm. Mål: 49 x 54 cm, (66x70). Proviniens: Dette værk var en gave fra Serge Poliakoff til vennen Robert Jacobsen...
Varunr: 5144980
SEK 141 208 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-02-2020
15:30:00
SEK 70 604
Ring med smaragdsleben diamant og 2 trillionslebne pink safirer
Ring udført i 18 kt. hvidguld, prydet med en smaragdsleben diamant på ca. 0.55 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: P1. flankeret af 2 trillionslebne pink safirer, på tilsammen ca. 0.42 ct. Ringstr. Ø 17 mm. Vægt ca. 3,6 gram.
Varunr: 5440112
SEK 14 121 DK, Odense, Kratholmvej 20-02-2020
15:49:00
SEK 3 671
Børge Mogensen, to-personers kupé sofa, model 2192
Børge Mogensen 1914-1972. To-pers. kupé sofa, polstret med slidstærkt læder, hynder med dunfyld, ben af massiv eg. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2192. L. 154 cm. SH. 42 cm. Ny polstret ved professionel møbelpolster med Italiensk Basic læder fra Marchetto Pellamir.
Varunr: 5512485
SEK 56 483 DK, Kolding, Trianglen 20-02-2020
16:02:00
SEK 28 242
Vaser, ett par, porslin, Kinesisk (2)
Vaser, ett par, porslin, Kinesisk, 1900-tal. Höjd 44,5 cm. Bruksslitage (2)
Varunr: 5589125
SEK 8 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 20-02-2020
17:28:00
SEK 400
Omega Seamaster Professional Diver Chronometer. Automatic,
Omega herrearmbåndsur fra 1998, model Seamaster Professional Diver Chronometer. Automatic, ref.nr. 22988000 serie nr. 60012XXX, caliber 1164, urkasse af titanium, blå skive med punktindeks, datoangivelse ved 3" position, separat sekundviser, stopursfunktion, chronograffunktion, riflet ...
Varunr: 5591215
SEK 29 654 DK, Aalborg, Nibevej 20-02-2020
18:54:00
SEK 17 651
Børge Mogensen. Tremmesofa, model 1789 med comfort stof fra Gabriel
Børge Mogensen. Tremmesofa, model 1789 med stel af bøgetræ, løse hynder betrukket med stof, H. 88 B. ca. 165-210 sædehøjde ca. 42 cm. Formgivet i 1945. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med alm. brugsspor, professionel ompolstret i Comfort stof fra Gabriel design team. Fra ikke-ryger hjem. ...
Varunr: 5574982
SEK 25 417 DK, Kolding, Trianglen 20-02-2020
19:00:00
SEK 18 357
Arne Jacobsen. 'Ægget' lænestol, sort læder
Arne Jacobsen (1902-1971). Lænestol 'Ægget', betrukkket med sort læder, løs sædehynde. Helstøbt profileret drejelig midtersøjle med firpas fod af aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med aldersrelateret ...
Varunr: 5542788
SEK 35 302 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-02-2020
19:07:00
SEK 28 242
Arne Jacobsen og Flemming Lassen. Tre-personers sofa, model 'Mayor'
Arne Jacobsen og Flemming Lassen. Tre-personers sofa model 'Mayor'. Stel af massivt bejdset egetræ, sider ryg og løse knapsyede hynder betrukket med gråt møbelstof. Tegnet til borgmesterkontoret på Søllerød Rådhus i 1939. H. 82 cm. D. 62 cm. L. 200 cm. Sh. 42 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5588618
SEK 21 181 DK, Herlev, Dynamovej 20-02-2020
19:12:00
SEK 11 579
Poul Pava, figurkomposition
Poul Pava f. 1967, figurkomposition, olie på lærred, sign. Poul Pava, 120x120 cm. U.R.
Varunr: 5561240
SEK 21 181 DK, Odense, Kratholmvej 20-02-2020
19:15:00
SEK 2 542
Thorvald Bindesbøll. Skønvirke lysekrone af messing
Thorvald Bindesbøll (1846-1908). Skønvirke lysekrone af messing prydet med ornamentik. Seks 'klokker' monteret til el. Udført hos F.W. Doberck & Søns Eftf. H. 80 cm. Ø 50 cm.
Varunr: 5586511
SEK 28 242 DK, Hørsholm, Hammervej 1 20-02-2020
19:26:00
SEK 1 694
Japansk luntebøsse
Japansk luntebøsse med 8-kantet løb fra 17/1800-tallet. TL 176 cm. Kan frit erhverves.
Varunr: 5533754
SEK 7 060 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-02-2020
19:27:00
SEK 1 836
Børge Mogensen, Tre-pers. sofa model 2213
Børge Mogensen. Tre-pers. sofa originalt betrukket med rød-brunt patineret læder, løse hynder med senere skiftet dunfyld, ben af massiv teaktræ. H. 76 cm. B. 222 cm. Sh. ca. 43 cm. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2213 mærket i bund herfra. Fremstår med patina og brugsspor på hynder,...
Varunr: 5589682
SEK 16 945 DK, Herlev, Dynamovej 20-02-2020
19:35:00
SEK 13 274
Jacob & Co 'Five Time Zone'. Herreur i stål med brillanter og perlemorskive, 2000'erne
Herrearmbåndsur fra Jacob & Co., model Five Time Zone, i oversize urkasse af stål, lys perlemorsskive med arabertal, lynette prydet med talrige brillantslebne diamanter, fire separat tidszone-indikatorer, optrækskrone med logo, safirglas, monteret med original læderrem med foldespænde af stål, ...
Varunr: 5575989
SEK 22 593 DK, Vejle, Dandyvej 20-02-2020
19:43:00
SEK 9 037
Hans J. Wegner. Skammel til Oxchair
Hans J. Wegner. Skammel til Oxchair med stel af forkromet stål, overpolstret med sort læder. H. 34 cm. L. 70 cm. Fremstillet hos Erik Jørgensen. Fremstår med brugsspor og en bule på det ene ben.
Varunr: 5402521
SEK 12 709 DK, Herlev, Dynamovej 20-02-2020
19:44:00
SEK 635
Murstenshalskæde af 14 kt. guld
Halskæde i forløb af 14 kt. guld i murstensmønster, monteret med kasselås og dobbelte sikkerhedshasper. Længde: 40 cm. Vægt: 43 gram.
Varunr: 5502932
SEK 14 121 DK, Helsingør, Støberivej 20-02-2020
19:47:00
SEK 10 167
Robert Jacobsen, cd. Skulptur, rød jern, H. 40 cm
Robert Jacobsen 1912-1993, cd. Konstruktion/ Skulptur, rødbemalet i jern. Signeret RJ. Mål: H. 40 cm, 50 x 28,5 cm. Bemærk: Sort fotosokkel medfølger ikke. br> Proveniens: Skulpturen har været en del af Robert Jacobsens privatsamling.
Varunr: 5145009
SEK 112 966 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-02-2020
19:50:00
SEK 59 307
Illum Wikkelsø. tre pers. sofa model 20.
Illum Wikkelsø. tre pers. sofa model 20 med stel af massiv teak, skumhynder betrukket med patineret sort læder. Fremstillet hos N. Eilersen. H.73 . B.197 . Sh. 41 cm.
Varunr: 5395620
SEK 21 181 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-02-2020
19:53:00
SEK 424
Børge Mogensen. To-pers. sofa, model 2342
Børge Mogensen. To-pers. sofa, stel af massiv eg, løse hynder med dunfyld betrukket vegetabilsk læder. Fremstillet af Fredericia Furniture, model BM 2342. H. 80 D. 76 L. 140 cm. Ekstra hyndebetræk af rød Virda møbelstof medfølger.
Varunr: 5552671
SEK 24 005 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-02-2020
19:57:00
SEK 635
Arne Jacobsen. 'Svane', lænestol fra 2008
Arne Jacobsen 1902-1971. Lænestol, model 3320, 'Svanen', originalt betrukket med læder, drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen, år 2008, Red Label. Fremstår med lettere brugsspor.
Varunr: 5384213
SEK 31 066 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-02-2020
19:59:00
SEK 10 167
Jean Deyrolle, cd. Komposition. Tempera på lærred.
Jean Deyrolle (1911-1967). Komposition nr. 366. Uden titel. Tempera på lærred. Signeret J. Deyrolle, 366. Verso udstillingsmærkat fra Galerie Editions LaHumiére, Paris. Mål: 62,5 x 88,5 cm, (69x95). Proveniens: Værket har været en del af Robert Jacobsens privatsamling.
Varunr: 5145028
SEK 70 604 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-02-2020
20:00:00
SEK 35 302
Tahiti kulturperle- og brillanthalscollier af 18 kt. hvidguld
Tahiti kulturperle- og brillanthalscollier af 18 kt. hvidguld, i form af tre-radet halskæde sat med 10 stjerner, prydet med 60 brillantslebne diamanter samt integreret vedhæng med 12 brillantslebne diamanter og 4 mindre enkeltslebne diamanter, i alt ca. 1.90 ct. Carat på diamanterne er stemplet i...
Varunr: 5589548
20:00:00
SEK 17 651
12345...27»