Utropspris

12345...25»   Varor pr. sida   730 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Vera Aleksandrovna Maksimushkina, Award Ceremony
Vera Aleksandrovna Maksimushkina (1923-?), Award Ceremony. Oil on canvas, 1970s, signature on reverse side, with thin frame ledger approx. 141 x 206 cm. PROVENANCE: Private collection, Italy.

Varunr: 5695277
SEK 16 576 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
13:51
SEK 3 108
Diamantring m/ naturlig Fancy Pink brillant, 14 kt hvidguld, 0.70 ct.
Diamantring udført af 14 kt hvidguld prydet med naturlig ubehandlet Fancy faint pink brillantsleben diamant på ca. 0.42 ct. Klarhed: SI1. Denne omkranset af brillanter på ca. 0.28 ct. Farve: River (D-F). Klarhed: VS-SI. Ringstr. ca.17,25 mm/ 54. Stemplet GIA/585. Medfølgende GWLAB certifikat.

Varunr: 5654656
SEK 36 156 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-08-2020
14:51
SEK 18 078
Charles Eames. Soft Pad armstol, model EA-208
Charles Eames. Soft Pad armstol, model EA-208. Sæde og ryg med betræk af brunt læder, firpasfod og armlæn i poleret aluminium. Formgivet 1969. SH. 50 cm. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med ridser på stel og armlæn samt brugsspor.

Varunr: 5371639
SEK 12 515 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
14:51
SEK 9 734
Charles Eames. Stol, model EA 108
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn af sort forkromet aluminium, monteret med drejefunktion. Betrukket med sort læder. Formgivet 1958. SH. 46 cm. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5371645
SEK 13 906 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
14:51
SEK 1 043
Børge Mogensen. To-personers 'Kupé' sofa model 2192
Børge Mogensen 1914-1972. To-personers 'Kupè' sofa betrukket med sort læder, ben af kirsebær træ. Hynder med dunfyld. samt tilhørende pude. Model 2192. H. 107 cm. B. 153 cm. D. 90 cm. Sh. 43 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.

Varunr: 5715754
SEK 61 187 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
14:55
SEK 30 593
Charles Eames.Seks Soft Pad armstole, model EA-208, brunt læder (6)
Sæt på seks Charles Eames 1907-1978. Soft Pad armstol, model EA-208. Sæde og ryg med betræk af brunt læder, bagside med brunt læder, firpasfod med drejefunktion samt armlæn af forkromet aluminium. Formgivet 1969. Fremstillet hos Vitra. H. 84/52 cm. Fremstår med få brugsspor.(6)

Varunr: 5395327
SEK 97 342 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
14:55
SEK 48 671

Varunr: 5371643
14:55
SEK 556
Børge Mogensen. Fritstående sofa, model 2323, nypolstret med sort bison læder
Børge Mogensen 1914-1972. Fritstående sofa med sort bison læder, løse hynder med skumfyld, ben af eg. Formgivet 1963. SH. 39 cm. L. 188 cm. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2323. Fremstår nypolstret ved anden professionel møbelpolstrer.

Varunr: 5721668
SEK 33 374 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
14:56
SEK 1 808
Arne Jacobsen. Cirkulært sofabord i palisander, model 3513
Arne Jacobsen. Cirkulært sofabord med plade af fineret palisander, stel samt trepas fod med profileret stamme af aluminium. Model 3513. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 47 cm. Ø 90 cm. Fremstår med brugsspor enkelte trykmærke i plade.

Varunr: 5438786
SEK 25 031 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
14:58
SEK 556
Erik Ole Jørgensen. Tre-personers sofa model EJ-315/3
Erik Ole Jørgensen. Tre- pers. sofa med stel af massivt bøgetræ. Løse hynder betrukket med lyst stribet uldstof. Fremstillet hos Erik Jørgensen, model EJ-315/3. L. 210 cm. H. 76 cm. Sh. 43 cm. Fremstår med brugsspor, mærker på stel.

Varunr: 5719784
14:58
SEK 2 781
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Fritstående skrivebord af palisander, model FK-196
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Fritstående skrivebord af palisander med stel af matforkromet fjederstål, front med en skuffe. Fremstillet hos Kill International, model FK-196. H. 69 cm. B. 180 cm. D. 90 cm. cm. Nøgle medfølger. Fremstår med et mindre trykmærke i plade samt små brugsspor.

Varunr: 5680293
SEK 69 530 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
14:58
SEK 34 765
Børge Mogensen. Skænk af teak, model A 232
Børge Mogensen. Skænk af fineret teak, front med to låger, bag hvilke hylder og udtræksbakker. H. 94 B. 122 D. 45 cm. Medfølgende to greb/ nøgler af messing. Udført hos C. M. Madsen for FDB, model A 232. Fremstår med minimale brugsspor henset til alder, én ejer.

Varunr: 5709170
SEK 16 687 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10-08-2020
15:11
SEK 1 808
Willy Junget. Halskæde, 14 kt guld, 'Bikube' mønster, 38 gram.
Halskæde i 14 kt guld i 'Bicelle'-mønster/ 'Bikube' mønster, Længde ca. 42 cm, Bredde ca. 9 mm. Monteret med integreret lås og to sikkerhedshaspe. Stemplet W.J. for Willy Junget (Guldsmedie 1954-1973) samt 585, Denmark. Vægt ca. 38 gram.

Varunr: 5693060
SEK 13 906 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-08-2020
15:45
SEK 8 622
Serguei Andrijaka, stilleben
Serguei Andrijaka (f. 1958), stilleben. 1990. Olie på lærred. Signeret og dateret nederst til venstre og på bagsiden. Mål ca. 40 x 25 cm.

Varunr: 5649354
SEK 7 770 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
16:40
SEK 984
Josina Bergsøe. Rolling Hill ring - Til fordel for Pink Tribute
Josina Bergsøe. 'Rolling Hill' ring af 18 kt. guld prydet med prinsesseslebne diamanter, ialt ca. 0.05 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Ringstr. 56,5 ø 17,8 mm. Vægt 4,2 g. Denne auktion er en velgørenhedsauktion til fordel for Pink Tribute, som støtter kvinder i deres kamp mod ...

Varunr: 5702753
SEK 8 066 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
18:25
SEK 4 728
Hans J. Wegner. Lænestol, AP-20
Hans J. Wegner. Lænestol, model AP20, betrukket med mørkegrå Hallingdal uld (130) fra Kvadrat , tilspidsede ben af egetræ. Fremstillet af APstolen. H. 80 cm. B. 70 cm. D. 70 cm. Fremstår nypolstret.

Varunr: 5720549
SEK 34 765 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
18:37
SEK 17 383
Le Corbusier, Pierre Jeanneret, Charlotte Perriand, chair/recamiere/chaise longue 'LC3 Méridienne', for Cassina
Le Corbusier, Pierre Jeanneret, Charlotte Perriand, chair/recamiere/chaise longue 'LC3 Méridienne', for Cassina. Designed in 1928. Structure of tubular steel, varnished in purple. Brown leather covers. Marked with imprint in frame. Dimensions: approx. H 62 cm, W 99 cm, D 73 cm. Wear, some varnish...

Varunr: 5676331
SEK 25 382 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
18:47
SEK 9 842
Aleksandr Alkhovsky, Polluted city
Aleksandr Alkhovsky (geb. 1947), Polluted city, oil on canvas, signature, approx. 57 x 140 cm.

Varunr: 5566085
SEK 12 432 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
18:48
SEK 414
Søren Nissen & Ebbe Gehl. Rektangulært spisebord af massivt valnøddetræ
Søren Nissen & Ebbe Gehl for Naver Collection. Spisebord massivt valnød og stål. H. 74. L. 200. B. 100 cm. Lette brugsspor.

Varunr: 5682697
SEK 9 734 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-08-2020
18:51
SEK 834
Evdokia Grigorievna Usikova, Thanksgiving
Evdokia Grigorievna Usikova (1913-1996), Thanksgiving, oil on canvas, 1971, signature, reverse side bears date, title and mark by other hand, with thin frame ledger approx. 124 x 162 cm. PROVENANCE: Private collection, Italy.

Varunr: 5695294
SEK 28 490 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
18:51
SEK 414
Bettina Duesberg. Under Water.
Bettina Duesberg (b. 1961 in Germany - lives in Berlin). Under Water. 2019. Oil on canvas. Signature and date on reverse side. Approx. dimensions 200 x 180 cm.

Varunr: 5698869
SEK 124 320 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
18:53
SEK 62 160
El Bocho. Flowers.
El Bocho. Flowers. 2019. Oil on wood. Signature on reverse side. Framed. Approx. dimensions 71 x 51 cm.

Varunr: 5645799
SEK 23 828 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
18:55
SEK 4 403
Børge Mogensen. 'Jagtstolen', lænestol, model 2229
Børge Mogensen. 'Jagtstolen', lænestol, model 2229 med stel af massivt sortlakeret egetræ, sæde og ryg udspændt med sort kernelæder. Formgivet 1972. Fremstillet hos Fredericia Furniture, 2014. H. 10-26/67, B. 70 cm. Fremstår med lettere brugsspor, enkelte ridser, ridse på siddefladen.

Varunr: 5727935
SEK 27 812 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
18:55
SEK 8 622
Finn Juhl. Fire stole, model BO63 (4)
Finn Juhl. Fire stole af eg samt kopstykker af fineret teak, sæder betrukket med patineret vegetabilsk læder. Fremstillede hos Bovirke, model BO63. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor i form af minder finérafslag på kopstykke samt lettere ledløse. (4)

Varunr: 5419700
SEK 37 546 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-08-2020
18:57
SEK 18 773
Eero Saarinen, chair 'Grasshopper' for Knoll International
Eero Saarinen, chair, model Grasshopper for Knoll International. Designed in 1946. Structure of shaped laminated wood (maple), padded seat shell with cover of grey/charcoal upholstery fabric. The cover and padding were renewed some time ago. Wear on frame. Copy of invoice from 1963 presented to...

Varunr: 5699841
SEK 14 504 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
19:00
SEK 725
Bettina Duesberg. Harlequin.
Bettina Duesberg (b. 1961 in Germany - lives in Berlin). Harlequin. 2009. Oil on canvas. Signature and date on reverse side. Approx. dimensions 200 x 150 cm.

Varunr: 5698871
SEK 76 664 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
19:01
SEK 37 814
Harry Bertoia, ‘Bird Chair‘ with ottoman for Knoll International (2)
Harry Bertoia, ‘Bird Chair‘ with ottoman for Knoll International. Designed in 1950-52. Structure of steel wire coated in black. Seat shell mounted on rubber mounts to rock, fitted with full padding with brown/dark green fabric. Approx. dimensions: H 92/39 cm, W 98/61 cm, D 97/43 cm. Wear ...

Varunr: 5665912
SEK 13 468 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
19:03
SEK 4 403
Ole Wanscher. Three-seater sofa in oak.
Three-seater sofa in oak. Ole Wanscher for P. Jeppensen. Designed in 1951. Slightly organic design structure, loose cushions with new covers. Marked with metal placard. Approx. dimensions: W 175 cm. H 73 cm. D 57 cm. SH 47 cm.

Varunr: 5701890
19:06
SEK 466
Mogens Lassen. Skammel af teaktræ
Mogens Lassen. Skammel af teaktræ med halvcirkelformet sæde, på tre tilspidsede runde ben. Formgivet i 1942. Antagelig udført hos Snedkermester K. Thomsen. Litteratur: Noritsugu Oda: 'Danish Chairs' 1999, gengivet og omtalt på side 51 samt ; 'Dansk møbelkunst gennem 40 aar : Københavns ...

Varunr: 5724091
SEK 11 125 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
19:06
SEK 1 043
Ubekendt kunstner, maleri, kosakker og lokalbefolkningen mødes ved floden
Ubekendt kunstner, maleri, kosakker og lokalbefolkningen mødes ved floden, olie på lærred, 1980'erne, ulæselig signatur, dekorativt maleri i Franz Roubaud-stil, med smal ramme, ca. 83 x 132 cm. Proveniens: Italiensk privatsamling.

Varunr: 5695181
19:07
SEK 622
12345...25»