Kategori  Utropspris

12345...26» ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Ludwig Mies van der Rohe, cantilever / chair, model 'MR 10', rattan, Germany, designed in 1927
Ludwig Mies van der Rohe (1886-1969), cantilever chair / chair, model 'MR 10', rattan, designed in 1927, Germany. Chair with a cantilever tubular steel frame and a seat and back with woven rattan, H 81cm, seat height: 46cm, W 45cm, D 66cm, wear and scuffing commensurate with age, weaving partly ...
Varunr: 5520657
SEK 13 806 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 15-12-2019
22:45:00
SEK 4 514
Ludwig Mies van der Rohe, chair / cantilever chair, model 'MR10', rattan, Germany, designed in 1927
Ludwig Mies van der Rohe (1886-1969), cantilever chair / chair, model 'MR 10', rattan, designed in 1927, Germany. Chair with a cantilever frame of tubular steel and a seat and back with rattan, H 81cm, seat height: 46cm, W 45cm, D 66cm, wear and scuffing commensurate with age, partly rattan ...
Varunr: 5520660
22:46:00
SEK 1 274
Safir- og brillant- rosetring af 18 kt. hvidguld, ail ca. 2.00 ct
Safir- og brillantring af 18 kt. hvidguld prydet med større oval facetsleben safir på ca. 1.50 ct., omkranset af 36 større og mindre brillantslebne diamanter, i at ca. 0.50 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: VS. 1900-tallets midte. Vægt ca. 5,5 g. Front B. 1,7 cm. Ringstr. 57,5/18,25. ...
Varunr: 5510514
SEK 11 404 DK, Vejle, Dandyvej 16-12-2019
11:25:00
SEK 570
Brillant- og diamantbroche af af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 2.50 ct. 1930erne
Brillant- og diamantbroche af af 18 kt. hvidguld med dobbektnål, front prydet med 63 større og mindre brillant- og baguetteslebne diamanter, i alt ca. 2.50 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. 1930erne. Vægt ca. 8,2 g. L. 3,8 cm. Fremstår ustemplet, testet til 18 kt. hvidguld. ...
Varunr: 5499123
SEK 26 372 DK, Vejle, Dandyvej 16-12-2019
11:45:00
SEK 641
Brillantring af 14 kt. guld og hvidguld med champagnefarvet brillant på ca. 1.03 ct
Brillantring af 14 kt. guld og hvidguld, front prydet med større brillantsleben diamant på ca.1.03 ct. Farve: Champagne. Klarhed: SI., omkranse talrige små hvide brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.10 ct. Vægt ca. 3,6 g. Front Ø 1,2 cm. Ringstr. 52,5/16,75. Stemplet PA 585 med israelsk lyre. ...
Varunr: 5533114
SEK 23 521 DK, Vejle, Dandyvej 16-12-2019
11:47:00
SEK 1 140
Johan Torp. Rubinring af 18 kt. guld og hvidguld med rubin på ca. 1.00 ct. vægt 11,9 g
Johan Torp. Rubinring af 18 kt. guld med detalje af hvidguld prydet med oval facetsleben rubin på ca. 1.00 ct. Vægt ca. 11,9 g. Front B. 0,69 cm. Ringstr. 58/18,5. Fremstår med aldersrelateret brugsspor på guld.
Varunr: 5510512
SEK 14 255 DK, Vejle, Dandyvej 16-12-2019
11:58:00
SEK 4 847
Kulturperle- og brillantring af platin og hvidguld, i alt ca. 1.00 ct. 1900-tallets midte
Kulturperle- og brillantring af platin og hvidguld prydet med større hvid saltvandskulturperle flankeret af talrige større og mindre brillant-, enkelt- og baguetteslebne diamanter, i alt ca. 1.00 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VVS-VS. 1900-tallets midte. Vægt ca. 8,4 g. Perle Ø 9,98 mm. Front...
Varunr: 5523813
SEK 13 400 DK, Vejle, Dandyvej 16-12-2019
12:00:00
SEK 499
Du Bois 1785, No. 931
Herrearmbåndsur fra den schweiziske fabrik Du Bois 1785. Model: No 931. Automatisk urværk, urkasse af rustfrit stål, fladt safirglas og glasbund. Hvid urskive med sorte romertal og visere. Datovisning på kl. 6. Diameter uden krone ca. 39 mm. Uret fremstår i aldersrelateret stand med ...
Varunr: 5476613
SEK 10 620 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16-12-2019
12:30:00
SEK 1 699
Medalje Carl XII's død 1718
Medalje Carl XII's død, 1718, Peter Berg, G 312, Ossbahr 195, 50 mm, 57,9 g.
Varunr: 5531193
SEK 7 128 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-12-2019
13:08:00
SEK 5 417
Ørestikker navette (2)
Design-ørestikker, håndlavede af 18 kt. guld (stemplet). Navetteformede, prydet med 2 fantasislebne peridotter på hver ca. 4,5 x 3,3 mm samt med 2 brillanter på ca. 0.06 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: Si. Mål ca.: 25 x 11,5 mm. Vægt ca. 6,3 g. (2)
Varunr: 5503605
SEK 12 744 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16-12-2019
14:00:00
SEK 478
Jóannis Kristiansen. Parti fra Toftanes, Lorvik, Færøerne, cd
Jóannis Kristiansen (1918-1988). Parti fra Toftanes, Lorvik, Færøerne, olie på lærred, usign. 48 x 68 (57 x 77) cm. Proveniens: Gave fra kunstneren til nuværende ejers familie. NB: Kunstnernavn rettet.
Varunr: 5514425
SEK 11 404 DK, Herlev, Dynamovej 16-12-2019
14:01:00
SEK 7 983
Charles Eames. Soft Pad armstol, model EA-208
Charles Eames. Soft Pad armstol, model EA-208. Sæde og ryg med betræk af brunt læder, firpasfod og armlæn i poleret aluminium. Formgivet 1969. SH. 50 cm. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med ridser på stel og armlæn samt brugsspor.
Varunr: 5371634
SEK 12 830 DK, Herlev, Dynamovej 16-12-2019
14:34:00
SEK 784
Blancpain Cobraur, 18 kt guld, 53 gram.
Unika dameur fra Blancpain, Schweiz i 18 kt guld med 'Cobra'-lænke, ligeledes 18 kt guld. Mekanisk urværk med manuelt optræk. Hvid urskive med stregindex og visere i guld, Ø. urskive ca. 12 mm, monteret med delvis satineret guldkæde i cobraform i 18 kt guld, L. 16,5-17 cm, B. fra 19 - 23 mm. ...
Varunr: 5449532
SEK 19 957 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-12-2019
15:30:00
SEK 570
Georg Jensen. Armbånd i sterlingsølv, dessin 83 fra 1933-1944.
Georg Jensen. Armbånd udført i sterlingsølv, dessin 83. Længde ca. 18,5 cm, bredde ca. 2,6 cm. Monteret med integreret lås med to sikkerhedshaspe. Stemplet GJ/ 925/ sterling Danmark, fra 1933-1944. Vægt ca. 78 gram. Leveres i sort smykkeæske. Fremstår med inskription. 'Til Edith fra Kristian ...
Varunr: 5527025
SEK 14 255 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-12-2019
15:30:00
SEK 9 693
Viktor Vladimirovich Pirogov, vielse
Viktor Vladimirovich (f. 1920), vielse, 1974, olie på lærred, betegnet på bagsiden på en gammel etiket med kunstnerens navn og titlen på russisk, med smal rammeliste ca. 124 x 163 cm. Proveniens: Privat samling, Italien.
Varunr: 5479573
SEK 12 744 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-12-2019
16:09:00
SEK 743
Heinz Schrand, maleri, messehagel
Heinz Schrand (1926-2017), maleri, messehagel, olie på træfiberplade, 1969, signeret og dateret øverst til højre, 90 x 75 cm, med ramme ca. 94 x 78 cm.
Varunr: 5478604
SEK 9 558 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-12-2019
18:20:00
SEK 478
Du Bois, Le Calendrier Tonneau, No. 3258
Herrearmbåndsur fra den schweiziske fabrik Du Bois 1785. Model: Le Calendrier Tonneau, No. 3258. Automatisk urværk, urkasse i rustfrit stål, konvekst mineralglas og glasbund. Sort urskive med hvide arabertal og visere. Ugedag og månedsvisning på kl. 12, månefase på kl. 6. Mål uden ...
Varunr: 5476612
18:30:00
SEK 2 920
Illum Wikkelsø. Loungestol, 'Ringstol' model 23
Illum Wikkelsø. Loungestol, 'Ringstol' med stel af lakeret bøg, flet af papirgarn. 1900-tallets midte. Model 23, fremstillet hos N. Eilersen.Fremstår med enkelte skrammer mm. i flet samt 'propper' med skrammer og slitage; lille revne ved 'prop'. Let løse led samt naturlig patinering.
Varunr: 5532566
SEK 17 106 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-12-2019
18:42:00
SEK 6 557
Rolex Oysterdate, herrearmbåndsur.
Rolex. Herrearmbåndsur, model 'Oysterdate Precision'. Urkasse af poleret stål, sølvfarvet urskive med time- og minutmarkeringer, datofunktion, plexiglas, logo. Ø 35 mm uden krone. Monteret på orig. Oyster-lænke af matteret stål på hvilken foldespænde. omkreds ca. 17,5 cm. Mekanisk værk med ...
Varunr: 5489821
SEK 22 808 DK, Helsingør, Støberivej 16-12-2019
19:10:00
SEK 10 834
Ole Lynggaard. Boblering af 18 kt. guld med brillanter, ca. 0,88 ct.
Ole Lynggaard. 'Boble' ring af 18 kt. guld, prydet med brillanter hele vejen rundt. Samlet ca. 0,88 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed VS. Ringstr. 53 ø 16,8 mm. Vægt 7,6 g.
Varunr: 5510389
SEK 31 361 DK, Herlev, Dynamovej 16-12-2019
19:21:00
SEK 9 693
Vilhelm Lauritzen, 'Christiansborg' Syv-armet ringkrone
Vilhelm Lauritzen. 'Christiansborg' ringkrone med stel af messing, monteret med syv skærme af hvid opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. 1960'erne. Ø 60/90 cm. Fremstår med naturlig patina. Skærme med naturlige ujævnheder på rand.
Varunr: 5525175
SEK 35 638 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-12-2019
19:29:00
SEK 19 957
Børge Mogensen . Fritstående tre-pers. sofa model 2213
Børge Mogensen 1914-1972. Fritstående tre-pers. sofa model 2213, betrukket med originalt let patineret brunt læder, løse dun hynder i sider, sæde og ryg, ben af egetræ. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik 2006 med plakette herfra, model 2213. Formgivet 1963. H. 76/40. L. 220, D. 80 cm. ...
Varunr: 5524939
SEK 37 063 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-12-2019
19:30:00
SEK 7 698
Bodil Kjær. Daybed model, 'BK daybed'
Bodil Kjær f. 1932. Daybed, model 'BK daybed', betrukket med mørkegråt Hallingdal uld fra Kvadrat, fjedrende medestel af børstet forkromet stål. Formgivet 1959. Produceret for Illums Bolighus. H. 37 L. 208 B. 80 cm. Fremstår med få brugsspor.
Varunr: 5520124
SEK 15 681 DK, Helsingør, Støberivej 16-12-2019
19:32:00
SEK 9 123
Ole Wanscher. Tre- pers. sofa af teak, model 128.
Ole Wanscher. Tre-pers. sofa udført i massiv teaktræ. betrukket med knapsyet brunt læder. Fremstillet hos France & Son, model 128. H. 71 cm. SH. 45 cm. L. 190 cm. Fremstår med let patina.
Varunr: 5503613
SEK 24 946 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-12-2019
19:35:00
SEK 641
Bruunmunch. Tre-pers. sofa model Emo
Bruunmunch. Tre-pers. sofa designet for Bruunmunch af Mika Tolvanen model Emo. Betrukket med grå mable fra Kvadrat, løse sæde og ryghynder med dunfiber fyld. Stående på ben af sæbebehandlet eg. Mål: B207/195 x D88/60 x H74. Siddehøjde: 34 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med minimale/ingen ...
Varunr: 5501845
SEK 21 383 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-12-2019
19:36:00
SEK 1 212
Brillant ring Per Borup Design 0,16 ct.
Per Borup. Ring udført i 14 kt. guld prydet med en brillant på ca. 0,16 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VVS. Ringstørrelse Ø15.75/49.5, vægt 10.5 gr.
Varunr: 5426485
19:36:00
SEK 1 283
BruunMunch. Tre- pers. sofa, model Boah
BruunMunch / Illums Bolighus. Tre-pers. sofa, løse dunfylds hynder betrukket med Chivasso dark grey møbelstof. Ben af sortlakeret metal. Model Boah. L. 206. Vejledende udsalgspris: 32.000 kr.Illums Bolighus har i samarbejde med BruunMunch designet en ny 3-personers sofa og en lænestol til Illums ...
Varunr: 5501846
19:44:00
SEK 713
Peter Louis Jensen. Komposition på plade, 140 x 122 cm
Peter Louis-Jensen (1941-1999). Komposition. Olie på plade. Sign. på bagsiden Peter Louis Jensen, 1997, 140 x 122 cm, (146x128).
Varunr: 5497566
19:46:00
SEK 1 568
Christian Veilskov. 14 kt. guldcollier - 35.6 gr.
Chr. Veilskov, København 1963-1986. Leddelt guldcollier af 14 kt. guld monteret med kasselås med sikkerhedshasp. L. 43 cm B.0.8 cm, vægt 35.6 gr.
Varunr: 5430780
SEK 12 830 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-12-2019
19:48:00
SEK 2 281
Børge Mogensen. Øreklapstol samt skammel, model 2204 og 2202,(2)
Børge Mogensen 1914-1972. Øreklapstol med ben af massiv teak, løse hynder med dunfyld betrukket med originalt sort læder, H. 108 B. 70 sædehøjde 45 cm. Tilhørende skammel H. 42 cm. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2204 og model 2202. Fremstår med patina.(2)
Varunr: 5500451
SEK 35 638 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-12-2019
19:49:00
SEK 17 819
12345...26»