Kategori  Utropspris
12345...381» ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Bela Hradil, stilleben, olja på pannå (Bus)
Bela Hradil (1885-1968) Stilleben, olja på pannå, signerad Hradil. Höjd 30 cm bredd 24 cm. Med ram, höjd 41 cm bredd 34 cm. Målning utan anmärkning. Ram skavd med färgbortfall.
Varunr: 5492184
SEK 1 500 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 10-12-2019
00:36:00
SEK 300
Hörnskåp, gustaviansk stil, 1800-tal.
Hörnskåp, gustaviansk stil, 1800-tal. Höjd 175 cm. Bruksslitage.
Varunr: 5496901
00:37:57
SEK 300
Spelbord, nyrokoko, 1800-tal.
Spelbord, nyrokoko, 1800-tal. Längd 89, bredd 42/84, höjd 76 cm. Bordskiva med fläckar och slitage, repor och fan¨¦rsprickor.
Varunr: 5496902
00:39:13
SEK 350
Gust Magnusson, solnedgång, blandteknik.
Gust Magnusson, solnedgång, blandteknik, signerad och daterad 71. Målat på frigolitmaterial, 38 x 49 cm. Bruksslitage.
Varunr: 5491043
SEK < 1,000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 10-12-2019
00:40:31
SEK 300
Svenskt Fabrikat HRL, våg, gjutjärn.
"Svenskt Fabrikat HRL", våg, gjutjärn, 1900-talets tidigare hälft. Bemålad i rött och guld. 4 vikter. Längd 60 cm. Smärre bruksslitage.
Varunr: 5491044
SEK 1 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 10-12-2019
00:40:56
SEK 300
Geneve/City, fickur, silver/vitmetall (2)
Geneve/City, fickur, silver/vitmetall. 1 st, silver, Geneve, Record Watch Company, diam 5 cm. 1 st, vitmetall, City, diam 5,5 cm. Bruksslitage, Cityuret saknar sekundvisare. Ingen funktionsgaranti lämnas (2)
Varunr: 5491047
00:42:04
SEK 300
Aksel Kjersgaard, spegel, teak.
Aksel Kjersgaard, spegel, stämpelmärkt Odder, Danmark, 1960-talet. Teak, No 161, 59 x 44 cm. Bruksslitage.
Varunr: 5491041
00:42:37
SEK 300
Johnson Bros, tallrikar, porslin (10)
Johnson Bros, tallrikar, porslin, "Castle on the lake", England. 5 st tallrikar, diam 22 cm. 5 st djupa tallrikar, diam 22 cm. Bruksslitage (10)
Varunr: 5491040
00:43:05
SEK 300
Upsala-Ekeby, skål och figurin, porslin (2)
Skål och figurin, Upsala-Ekeby, porslin, skål i form av svan, Gefle, 1900-tal, längd 22, höjd 20 cm. Figurin, "Curling", Goebel, höjd 9 cm. Bruksslitage. Krakelyr, på svanen (2)
Varunr: 5491039
00:44:26
SEK 300
Torstenn Meuller, fäbod, olja på duk.
Torstenn Meuller, fäbod, olja på duk, signerad. 31,5 x 65,5 cm. Bruksslitage.
Varunr: 5491042
00:44:46
SEK 300
Golvjlusstake, järn.
Golvjlusstake, järn. Höjd 163 cm, diameter 36 cm. Hållare för 5 större stearinljus. Bruksslitage.
Varunr: 5492189
00:46:48
SEK 300
Matstolar, teak (4)
Matstolar, teak, 1900-tal. Rygghöjd 86, bredd 48, sittdjup 40, sitthöjd 50 cm. Bruksslitage (4)
Varunr: 5492277
00:47:28
SEK 350
Målning. Gårdsmotiv,olja på duk, sannolikt Erik Lundberg.
Målning. Gårdsmotiv,olja på duk, sannolikt Erik Lundberg, ej signerad. 49 x 60 cm, ram 67 x 78 cm. Recensionsutdrag medföljer.
Varunr: 5492173
00:47:48
SEK 300
Ir¨¦ne Lundqvist. Flicka plockar bär, olja på duk (Bus)
Ir¨¦ne Lundqvist (född 1967) Flicka plockar bär, olja på duk, signerad. 29 x 44 cm, ram, 43 x 58 cm.
Varunr: 5492175
00:48:14
SEK 300
Svend O. Kramer, stadsmotiv, olja på du (Bus)
Svend O. Kramer (född 1919), stadsmotiv, olja på duk, signerad. 75 x 60 cm, ram, 92 x 77 cm.
Varunr: 5492169
00:50:02
SEK 300
Lars Hall, "Kust", olja på duk (Bus)
Lars Hall. (Född 1938), "Kust", olja på duk, signerad. 37 x 75, ram 52 x 90 cm. Bruksslitage.
Varunr: 5492168
00:50:40
SEK 300
Bröderna Andersson, Nässjö, fotpall, teak samt konstskinn.
Bröderna Andersson, Nässjö, fotpall, teak samt konstskinn, 1900-talets andra hälft. Stomme i teak. Fast stoppad samt pikerad sits. Längd ca: 63, höjd 40 cm. Bruksslitage, spricka i en söm ca 5 cm.
Varunr: 5492148
00:52:01
SEK 300
Ljuskrona, glas/brons, gustaviansk stil.
Ljuskrona, glas/brons, gustaviansk stil, 1900-tal. Total höjd 82 cm. Diameter ca 40 cm. 4 st ljuspunkter. 4 st ljusarmar. Bruksslitage, lösa prismor medföljer.
Varunr: 5492150
00:52:50
SEK 750
Peder Duke, litografi (Bus)
Peder Duke (1938¨C2003), litografi, E.A. signerad, daterad -1987. 40,5 x 49,5 cm.
Varunr: 5492057
00:53:07
SEK 300
Bengt Lindström, komposition, färglitografi (Bus)
Bengt Lindström (1925¨C2008). Komposition, färglitografi, signerad o numrerad 73/200. 74 x 53,5 cm.
Varunr: 5492052
SEK 2 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 10-12-2019
00:53:46
SEK 600
Englesson & Company, spegel.
Englesson & Company, spegel, ram i mässing. 110 x 40 cm. Burksslitage.
Varunr: 5492030
SEK 1 200 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 10-12-2019
00:54:24
SEK 350
Samling service av glas (34)
Samling service av glas, slipat glas. 8 st rödvinsglas, höjd 18 cm. 7 st vitvinsglas, höjd 16 cm. 7 st selterglas, höjd 13 cm. 12 st likörglas, höjd 12 cm. Bruksslitage (34)
Varunr: 5491246
00:54:43
SEK 300
Spiegelau, martiniglas (12)
Spiegelau, martiniglas och likörglas, 6 av vardera, Tyskland. Martiniglas höjd 15, diam 10 cm. Likörglas höjd 15, diam 4 cm. Bruksslitage (12)
Varunr: 5491940
01:13:35
SEK 300
Sked, silver, kronstämpel, 1814.
Sked, silver, kattfot, kronstämpel, 1814, vikt 44g. Längd 22 cm. Slitage.
Varunr: 5492114
01:13:55
SEK 300
Moccaskedar, silver, 1966 (12)
Moccaskedar, silver, kattfot, 1966. Vikt 95,59g. Längd ca 10 cm. Bruksslitage (12)
Varunr: 5492028
01:14:40
SEK 350
Sven O Hamlet, färglitografi (Bus)
Sven O Hamlet (född 1922). Färglitografi, numrerad 58/210, signerad. Stilleben. Signerad samt numrerad 58/210. Höjd 37,5 cm bredd 35,5 cm. Med ram, höjd 57 cm bredd 47 cm. Ram skavd.
Varunr: 5492193
01:17:52
SEK 300
Oidentifierad konstnär. Golfare, olja på duk.
Oidentifierad konstnär. Golfare, olja på duk. Signerad. Höjd 100 cm bredd 100 cm. Med ram, höjd 107 cm bredd 107 cm. Inga anmärkningar.
Varunr: 5492191
01:18:32
SEK 300
Stolar, rokokostil (4)
Stolar, 4 st, rokokostil, 1900-tal. Rygghöjd 89, sitthöjd 47, bredd 45, djup 41 cm. Bruksslitage (4)
Varunr: 5492178
01:22:27
SEK 300
Taklampa, ljuskällor tio st. varav sex med skärmar, mässing.
Taklampa, ljuskällor tio st. varav sex med skärmar, mässing. Diameter 60 cm. Höjd exkl. upphängning ca. 33 cm. Höjd inkl. upphängning ca. 70 cm. Bruksslitage. Lampskärmar slitna med skador i tyg. Ej funktionstestad.
Varunr: 5492177
01:22:45
SEK 300
Kristallampa, guldfärgad med prismor.
Kristallampa, guldfärgad med prismor. Takarmatur med stomme i guldfärgad metall, behängd med prismor. Sex ljuspunkter, el. Diameter 38 cm. Höjd exkl. upphängning, 27 cm. Höjd inkl. upphängning 75 cm. Några prismor fattas i lampan men det ...
Varunr: 5492176
01:23:07
SEK 300
12345...381»