Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 400  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Charles Eames. Kontorstol model EA 117, sort læder
Charles Eames. Kontorstol med stel samt fempasfod af poleret aluminium, monteret med hjul, sæde og ryg betrukket med sort skind. Dreje- og vippefunktion. Ikke højdejusterbar. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Vitra, model EA 117. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4972966
SEK 12 951 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-04-2018
09:26:00
SEK 9 065
Hans J. Wegner. Seng / daybed i eg
Hans J. Wegner. Seng / daybed med ramme af egetræ, grålakeret bynd, massive, let tilspidsede ben. Fremstillet hos Getama, 1960'erne. Ustemplet. H. 36x 207 x 86 cm. Se varenummer 4982368.
Varunr: 4982367
SEK 2 590 DK, Kolding, Trianglen 26-04-2018
09:37:00
SEK 1 166
'Lyon' havemøbelsæt med 6 armstole og 200 cm. bord (7)
'Lyon' havemøbelsæt med 6 armstole og 200 cm. bord. Bord med Nonwood bordplade og stel i pulverlakeret aluminium. L 200 cm. B 90 cm H. 75
Varunr: 4937408

SEK 4 144 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2018
09:40:00
SEK 1 943
Hans J. Wegner. Seng / daybed med ramme af egetræ, grålakeret bynd, massive, let tilspidsede ben. Fremstillet hos Getama, 1960'erne. Ustemplet. H. 36x 207 x 86 cm. Se varenummer 4982367.
Varunr: 4982368
09:47:00
SEK 1 554
Clausen & Søn. Et par lave skænke, teak (2)
Clausen & Søn. Et par lave skænke udført i teak, professionel eftermonteret med massive skråtstillede ben. Hver skænk måler H. 57 cm. B. 104,5 cm. D. 44,5 cm. (2)
Varunr: 4982418
SEK 5 180 DK, Kolding, Trianglen 26-04-2018
09:51:00
SEK 3 626
Tiffany & Co./armring/Angela Cummings
Tiffany & Co., armring efter design af Angela Cummings. Meget sjælden armring udført i 18 kt. guld (stemplet), prydet med intarsier af perlemor og onyks. Armringen er stemplet: T&Co. og 18kt. Mål ca.: B. 39 mm, tykkelse 6 mm, indvendig diameter ca. 51 x 56 mm. Vægt ca.: 124 g. Armringen er ...
Varunr: 4971615
SEK 144 594 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-04-2018
10:00:00
SEK 45 306
Vikskärm troligen Indien
VIKSKÄRM, betsat trä, 1900-talets andra hälft, troligen Indien, höjd ca 180x200 cm
Varunr: 4980285
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-04-2018
10:00:00
Se mer
Chanel axelbandsväska Flap i mörkgrönt skinn
CHANEL, axelbandsväska Flap i mörkgrönt präglat skinn med broderat monogram och axelband av länkar i blank vitmetall med tvinnade skinnband, 17 x 27 x 7,5 cm, dubbla 23 axelband cm, tillhörande äkthetskort, dustbag och kartong i original
Varunr: 4980286
SEK 16 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
10:02:00
Se mer
Uppläggningsfat Kina
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, dekor av flodlandskap med pagoder och sampaner i underglasyrblått, längd ca 44 cm
Varunr: 4980287
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
10:04:00
Se mer
Armband 14 k vitguld safirer diamanter
ARMBAND, 14 k vitguld, carréslipade safirer, briljanter totalt ca 0,90 ct, längd ca 18 cm, vikt ca 19,8 g
Varunr: 4980288
SEK 15 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-04-2018
10:06:00
Se mer
Dolce Gabbana sling-backs med blomstermönster
DOLCE GABBANA, sling-backs med blomstermönster på svart botten i skinn med rosetter, IT storlek 38, klackhöjd 5 cm
Varunr: 4980289
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
10:08:00
Se mer
Grand Tour - Sfinx
SFINX, egyptisk tillverkning, (1900-talets första hälft), kalcit, höjd ca 16,5 samt 34,5x8 cm
Varunr: 4980290
10:10:00
Se mer
Christo
CHRISTO (USA, född 1935): "Wrapped Coast, Little Bay Australia, 1969'', signerad Christo, prineten in Spain 1982, färgoffset efter foto av Harry Shunk, ca 64x99 cm
Varunr: 4980291
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
10:12:00
Se mer
Herrarmbandsur i 14 k guld 1940-tal
HERRARMBANDSUR, 14 k guld, 1940-tal, manuell, mineralglas, boettnr. 116338, läderarmband, spänne i gulddoublé, mått 21,3x37 mm
Varunr: 4980292
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
10:14:00
Se mer
Armlænke og ankelkæde med charms, sterling sølv (2)
Armlænke og ankelkæde med charms, sterling sølv Længde 26 og 15½ cm. Bemærk at charm fylder, så man må påregne lidt længere end normalt. (2)
Varunr: 4976558

SEK 1 036 DK, Odense, Kratholmvej 26-04-2018
10:16:00
SEK 389
Giambattista Valli trekvartsärmad jacka
GIAMBATTISTA VALLI, trekvartsärmad jacka i kamelhårsfärgad mocka med naturfärgad samt melerat ormskinn och brun- och svartmelerat getpäls, knäppning med tryckknappar, IT storlek 44
Varunr: 4980293
SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
10:16:00
Se mer
Charles Eames. Kontorstol, model EA-117
Charles Eames. Kontorstol med stel af poleret aluminium, drejelig stamme og fempas fod med hjul. Sæde og ryg med betræk af sort hopsak med vippefunktion, gaspatron højdeindstilling. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, model EA-117. Fremstår med slitage, dog mest på armlæn og stel.
Varunr: 4983782
SEK 11 137 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-04-2018
10:16:00
SEK 8 029
En samling vintage smykker med granater (6)
En samling vintage smykker prydet med talrige granater bestående af: Halssmykke af gyldent metal med integreret kasselås L. ca. 37 cm, et par ørestikker af forgyldt sterlingsølv, broche af gyldent metal L. ca. 4 cm, ring af 8 kt guld, ustemplet, ringstr. 51,5 samt armring af gyldent metal med ...
Varunr: 4980787
SEK 1 554 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2018
10:16:50
SEK 971
Samovar Ryssland
SAMOVAR, 1900-talets början, mässingspläterad vitmetall, Ryssland, handtag i trä, höjd 56 cm
Varunr: 4980294
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
10:18:00
Se mer
Yves Saint Laurent kort jacka i ulltweed
YVES SAINT LAURENT, kort jacka i svart, vit och beige ullblandad tweed kantad med svart lackat skinn rynkad bak i nederkant, FR storlek 40
Varunr: 4980295
10:20:00
Se mer
Carl Magnus oljemålning Modern konst
CARL MAGNUS (född 1943): "Twin", signerad och daterad Carl Magnus 1979, olja på duk, ca 80x100 cm
Varunr: 4980296
SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 26-04-2018
10:22:00
Se mer
Kinesisk skab, 1900-tallet
Kinesisk skab, 1900-tallet. Rødlakeret. Front med fire låger samt tre skuffer. 2 låsepinde medfølger. H. 173 cm. B. 100,5 cm. D. 63 cm. Fremstår med mærker samt brugsspor.
Varunr: 4980805
SEK 2 331 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2018
10:23:31
SEK 1 813
Moderne kelim, 240X170 cm.
Moderne kelim, fremstår med brugsspor. 240X170 cm.
Varunr: 4980806
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2018
10:23:52
SEK 453
Märklinanläggning Ho
MÄRKLIN TÅGANLÄGGNING, spår Ho., bestående av ellok 3043, disellok 3061, 10 vagnar ca 130 rälsbitar, 15 växlar, 4 brodelar, 3 transformatorer
Varunr: 4980297
10:24:00
Se mer
Silverservis
ERIC RÅSTRÖM, kaffeservis, 3 dlr, silver, Stockholm 1955, bestående av: kaffekanna, gräddkanna, sockerskål, kaffekannan med trähandtag, samtliga stämplade CGR samt gravyrsignerade E Rådström, höjd ca 11-17 cm, vikt exkl. kaffekanna ca 650 g
Varunr: 4980298
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-04-2018
10:26:00
Se mer
Handväska Luella Bartley
LUELLA BARTLEY, handväska, svart skinn, vita stickningar, detaljer i vitmetall, invändigt märkt Luella, ca 24x42x18 cm, dustbag medföljer
Varunr: 4980299
10:28:00
Se mer
Charles Eames. Soft Pad armstol, model EA-208 'Full Leather'
Charles Eames 1907-1978. Soft Pad armstol i forkromet aluminium, model EA-208. 'Full Leather'. Armlæn, sæde og ryg med betræk af sort, let patineret læder. Formgivet 1969. Fremstillet og mærket hos Vitra.
Varunr: 4899001
SEK 14 246 DK, Kolding, Trianglen 26-04-2018
10:29:00
SEK 8 288
Vintage MCM attachetaske
Vintage MCM stiv attachetaske udført af læder, betrukket med stof med MCM monogram. Messingmonteringerne og beslagene er forgyldte. Attachetasken er forsynet med 2 kodelåse, kode 361. Mål ca.: 36,5 x 47,5 x 10,5 cm. Attachetasken fremstår med intensive brugsspor og afslag.
Varunr: 4927886
SEK 4 820 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-04-2018
10:29:00
SEK 723
Knud Petersen, parti med gård
Knud Petersen f. 1929, parti med gård, olie på lærred, sign. Knud P-67, 50x80 cm. (68x98 cm).
Varunr: 4970992
10:30:00
SEK 389
Jaan Tuuling
JAAN TUULING (Estland, 24. november 1930 Petseri - 6. veebruar 1998 Tabasalu): "Rabamotiiv", signerad och daterad J Tuuling 85, olja på pannå, ca 59x69 cm;. . HISTORIK:. Jaan Tuuling, född 24 november 1930 i Petseri. Död 6 februari 1998 i Tabasalu. Var en estnisk konstnär.. Jaan Tuuling gick ut (...
Varunr: 4980300
10:30:00
Se mer
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 400  >>