Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Finn Juhl. Fritstående tre-pers. sofa, teak, model 218/3
Finn Juhl 1912-1989). Fritstående tre-pers. sofa fra 'Jupiter'-serien, stel af teak, betrukket med lyst uldstof. L. 205 cm. Fremstillet i 1960'erne hos France & Søn, model 218/3, mærke herfra. Litteratur: Mobilia juni 1967 gengivet s. 12. Lette brugsspor.
Varunr: 5433550
SEK 8 634 DK, Esbjerg, Oddesundvej 15-09-2019
19:57:00
SEK 2 878
Finn Juhl. Sofabord / bænk, Onecollection
Finn Juhl. Sofabord / bænk med bordplade af fineret teaktræ, kantlister af poleret messing, stel med runde ben af anodiseret metal med sko af massivt teaktræ. Formgivet 1953. Fremstillet hos Onecollection med plakette herfra. H. 40 L. 170 D. 46 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Varunr: 5423804
SEK 28 779 DK, Esbjerg, Oddesundvej 15-09-2019
20:16:00
SEK 13 814
Finn Juhl. Hvilestol 'Høvdingestol' af teak og sort læder.
Finn Juhl. 1912-1989. Høvdingestol med stel af teak, betrukket med originalt sort læder. Formgivet i 1949. Fremstillet hos Onecollection. Fremstår med meget minimale brugsspor. Litteratur: Grete Jalk. 'Dansk møbelkunst gennem 40 år' bind 3 s. 124-125. Esbjørn Hiort. 'Arkitekten Finn Juhl s. 40-42...
Varunr: 5423825
SEK 143 893 DK, Esbjerg, Oddesundvej 15-09-2019
21:05:00
SEK 86 336
Finn Juhl. Lænestol, model FJ 136 'France Chair'
Finn Juhl lænestol model FJ 136 'France Chair', stel af sæbebehandlet bøg. Ryg og sædehynde af blå uld. Formgivet i 1956. Fremstillet hos Onecollection plakette herfra. H. 77. B. 80 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Vejl. udslagpris ca. 19.600 kr.
Varunr: 5413634
SEK 18 706 DK, Esbjerg, Oddesundvej 15-09-2019
21:45:00
SEK 8 634
Finn Juhl. Fritstående skænk af fineret valnød fra Onecollection
Finn Juhl 1912-1989. Fritstående skænk af fineret valnød, front med skydelåger i farverne hvid og lyseblå, bag dem hylder, stel af sortlakeret metal med sko af valnød. Fremstillet hos Onecollection. H. 89,5 cm. B. 176,5. D. 46,7 cm. Fremstår med minimale/ingen brugsspor.
Varunr: 5423796
SEK 40 290 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-09-2019
20:02:00
SEK 20 864
Finn Juhl, lænestol / kaminstol af bøg / sort elegance anilin læder. Model BO-59
Finn Juhl (1912-1989) Lænestol / kaminstol med stel af bøg. Betrukket med sort "Elegance" anilin læder. Løs sædehynde. Formgivet 1946, model BO-59. Fremstillet hos Bovirke. Lette brugsspor. Senere ompolstret. Litteratur: "Finn Juhl Memorial Exhibition", gengivet s. 132. Litteratur: N. Oda: ...
Varunr: 5423756
SEK 28 779 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-09-2019
20:15:00
SEK 10 936
Finn Juhl, France & Søn, chair / lounge chair / arm chair, model ’Bwana 152’, Denmark, 1962
Finn Juhl (1912-1989) for France & Søn, chair / lounge chair / arm chair, model ’Bwana 152’, wood, leather, Denmark, 1962. Structure on four conical legs with padded arm rests, bent back and padded back, detachable seat cushion, cover of black leather, underside with manufacturer's placard, H ...
Varunr: 5431311
SEK 27 872 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-09-2019
20:45:00
SEK 11 792
Finn Juhl kontorsstol skinn
FINN JUHL, kontorsstol, modell 210, fempassfot i aluminium på hjultrissor, stomme med fast klädsel i skinn, gungfunktion, France & Søn, Danmark, 1960-tal, sitthöjd 45 cm
Varunr: 5436478
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17-09-2019
14:32:00
Se mer
Finn Juhl. Panelsystem / væghængt reolsystem, egetræ, udstillingsmodel
Finn Juhl. Panelsystem / væghængt reolsystem af fineret egetræ, best. af panelophæng med tre paneler, fire hylder, en skriveplade samt modul med to flerefarvet lakeret skydelåger, bag hvilke hylder. Formgivet i 1953. H. 200 L. 244 D. 22-45 Udstillingsmodel, med få brugsspor, dog lille ...
Varunr: 5416835
SEK 43 168 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-09-2019
20:17:00
SEK 21 584
Finn Juhl, Sofatisch 'Cocktail Table', Onecollection
Sofatisch Modell 'Cocktail Table', dänisches Design von Finn Juhl für Onecollection. Entwurf: 1951. Massives Teakholz und weiße Resopalplatte. H. 50 cm, 162 x 76 cm. Leichte Gebrauchsspuren.
Varunr: 5438385
SEK 16 080 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-09-2019
20:04:00
SEK 9 112
Finn Juhl, zwei Sessel Modell 45, OneCollection (2)
Armlehnsessel / Lounge Sessel Modell 45, dänisches Design von Finn Juhl für Onecollection. Entwurf: 1945. Gestell aus geöltem Eiche. Bezug in Camo Nevada-Leder: Korpus rötlich nr 2501; Kissen und Keder cognac nr 2488. H. ca. 88 cm; Sh. ca. 42 cm. Leichte Gebrauchsspuren. (2)
Varunr: 5438438
SEK 75 040 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-09-2019
20:13:00
SEK 39 128
Finn Juhl, tilskrevet. Skammel af palisander
Finn Juhl, tilskrevet. Skammel af fineret og massiv palisander. H. ca. 40 cm. B. ca. 60 cm. Løs hynde, betrukket med uldstof. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5434397
SEK 2 158 DK, Herlev, Dynamovej 20-09-2019
19:33:00
SEK 432