Utropspris
12»   Varor pr. sida   46 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Betræk til Poul Kjærholm hvilestol PK22.
Betræk til Poul Kjærholm hvilestol PK22. Sort læder. Kanvas medfølger. Bemærk. Stolen medfølger ikke.

Varunr: 6088776

SEK 3 283 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2021
16:01
SEK 2 462
Poul Kjærholm. PK-71 tre Indskudsborde (3)
Poul Kjærholm. PK-71. Tre Indskudsborde, stel af børstet stål, plader af senere hvidlakeret akryl. Fremstillet hos E. Kold Christensen, mærket Denmark. Bemærk to af bordene er ens i størrelsen. Største H. 28,54. L. 28 B. 28 cm. Fremstår med brugsspor. (3)

Varunr: 6102126
SEK 2 736 DK, Nivå, Stejlepladsvej 23-10-2021
19:02
SEK 2 188
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH5 pendel, blå.
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH5 pendel med skærme af blå lakeret metal. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 50 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6101995
SEK 1 368 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2021
19:11
SEK 1 368
Betræk til Poul Kjærholm hvilestol PK22, blåt læder
Betræk til Poul Kjærholm hvilestol PK22. blåt læder. Kanvas medfølger ikke. Stol medfølger ikke.

Varunr: 5595331

19:41
SEK 2 462
Poul Henningsen. Sjælden Seks-armet Ankerkrone, omkring 1930
Poul Henningsen. Seks-armet ankerkrone med stel af bruneret messing, stemplet PH-3 Patented. Fremstår uden skærme. Ø ca. 71 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen omkring 1930. Fremstår med naturlig patina. Litteratur: Jørstian: "Tænd!" PH-lampens historie, variant gengivet og omtalt s. 190 & ...

Varunr: 6090557
SEK 109 423 DK, Vejle, Dandyvej 23-10-2021
20:31
SEK 82 067
Poul Henningsen. Kontrastpendel
Poul Henningsen 1894-1967. Kontrastpendel monteret med 10 skærme, hver med fire forskellige overflader, justerbart pendelrør for regulering af kontrastbelysning. Formgivet 1958-62. Fremstillet hos Louis Poulsen. Medfølgende pærer og baldakin. H. 40, Ø 45 cm. Fremstår med lettere brugsspor, mindre...

Varunr: 6102696
SEK 16 413 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23-10-2021
20:42
SEK 11 763
Poul Henningsen / Louis Poulsen. PH 2/1 ravfarvet bordlampe.
Poul Henningsen. PH 2/1 bordlampe, skærmsæt af mundblæst ravfarvet trelagsglas blankt på ydersiden, sandblæst på indersiden, topplade, fod og stander af børstet ubehandlet messing, monteret med brun tekstilledning, Limited Edition, fremstillet i begrænset udgave. H. 35,5. Ø. 20 cm. Usamlet i ...

Varunr: 6097775

SEK 13 678 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23-10-2021
20:48
SEK 10 942
Poul Henningsen. Kuglen / Louvre. Pendel, Ø 60 cm.
Poul Henningsen 1894 - 1967. Kuglen / Louvre, pendel med tretten skærme af hvidlakeret metal monteret på fire buer, fatningshus af aluminium. Formgivet omkring 1958. Udført hos Louis Poulsen, Ø 60 cm. Litteratur: Tænd! PH-lampens historie, side 270-71. Fremstår med skævhed på flere skærme og ...

Varunr: 6103132
SEK 13 678 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-10-2021
19:04
SEK 10 395
Pendler, Louis Poulsen, PH 2/1 af Poul Henningsen
Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen, PH 2/1 pendl 2/1 skærmesæt af hvidt opal glas, fatningshus af forkromet metal, Ø 20 cm. Fremstår med smuds / støv.

Varunr: 6098065
SEK 2 052 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-10-2021
20:03
SEK 1 778
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 3½-2½, bordlampe i kobber, jubilæumsudgave
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 3½-2½ bordlampe med stel af blankpoleret kobber med to topskærme bestående af en opalglas og en af kobber med hvidmalet underside, samt mellem- og underskærm af opalglas. H. 45 cm. Ø 33 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Limited Edition. Fremstår med minimale...

Varunr: 6097790
SEK 17 781 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-10-2021
20:15
SEK 14 362
Poul Henningsen. Firskærmslampe
Poul Henningsen. Firskærmslampe med bajonet fatning af bruneret messing, fatningshus og baldakin af bakelit, skærme af rosafarvet glas. Fremstillet hos Louis Poulsen i 1930'erne. Topmontage mrk.. PHlampe og patentet. Ø 33 cm. 'Firskærmslampen' blev udviklet i årene 1929-31 og blev introduceret i...

Varunr: 6091479
SEK 47 872 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-10-2021
20:22
SEK 35 562
Poul Henningsen. PH Akademikrone
Poul Henningsen (1894-1967). PH Akademikrone med tre arme, forkromet stel, skærme af opalglas. Nummereret udgave med serie nr. 00269. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med minimale brugsspor.

Varunr: 6071695
SEK 21 885 DK, Nivå, Stejlepladsvej 24-10-2021
20:30
SEK 12 310

Varunr: 6098070
20:45
SEK 2 188
Poul Henningsen (1894-1967). PH Akademikrone med tre arme, forkromet stel, skærme af opalglas. Nummereret udgave med serie nr. 00244. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med minimale brugsspor.

Varunr: 6101473
20:45
SEK 12 310

Varunr: 6097774

20:49
SEK 10 942
Poul Henningsen. PH 2/1 stammekrone, jubilæummodel
Poul Henningsen. PH stammekrone med stel af bruneret messing, tre lysarme med 2/1 skærmsæt i hvid opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstillet i en begrænset periode i anledning af Louis Poulsens 125 års jubilæum. Fremstår ubrugt i originalemballage. Brugsspor på emballage. Første tre ...

Varunr: 6085905
20:50
SEK 11 216
Poul Kjærholm. Lænestol stål og valnødfarvet 'Grace' læder, model PK22
Poul Kjærholm (1929-1980.) PK-22 lænestol med stel af satinbørstet fjederstål, betræk af udspændt valnødfarvet "Grace" læder. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen 2020, med mærkat herfra. H. 70, Sh. 30. B. 64. D. ca. 70 cm. Udstillingsmodel uden brugsspor.Vejl. udsalgspris 34.965,-

Varunr: 6084395
SEK 32 827 DK, Nivå, Stejlepladsvej 24-10-2021
22:00
SEK 24 620
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 3½ - 2½ standerlampe.
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 3½ - 2½ standerlampe i kobber, Limited edition. Overskærm af kobber, mellem og nederste skærm af mundblæst hvidt opalglas, skærmholder af kobberbelagt støbt messing, stander af kobber. Der medfølger en hvid overskærm af opalglas. Udført hos Louis Poulsen. Ø. ...

Varunr: 6084694
SEK 16 413 DK, Herlev, Dynamovej 25-10-2021
13:17
SEK 10 669
Dezine Talks. Betræk til Poul Kjærholm hvilestol PK22.
Dezine Talks. Betræk til Poul Kjærholm hvilestol PK22. Sort læder. Kanvas medfølger. Bemærk. Stolen medfølger ikke. Strips og snore medfølger ikke.

Varunr: 6040093

SEK 3 283 DK, Herlev, Dynamovej 25-10-2021
13:45
SEK 2 462
Poul Kjærholm. Sofabord PK6. Glas og matforkromet stål.
Poul Kjærholm (1929-1980). PK-61 sofabord med stel af matforkromet fjederstål, monteret med plade af hærdet glas. Formgivet i 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen 1986, mærkat herfra. H. 33, B. 80, D B. 80 cm. Fremstår med brugsspor, anløbent stel, samt et kantafslag på bordpladen.

Varunr: 6103739
SEK 12 857 DK, Herlev, Dynamovej 25-10-2021
18:40
SEK 10 122
Poul Henningsen / Louis Poulsen. PH 2/1 ravfarvet bordlampe. Limited Edition
Poul Henningsen. PH 2/1 bordlampe, skærmsæt af mundblæst ravfarvet trelagsglas blankt på ydersiden, sandblæst på indersiden, topplade, fod og stander af børstet ubehandlet messing, monteret med brun tekstilledning, Limited Edition, fremstillet i begrænset udgave. H. 35,5. Ø. 20 cm. Fremstår med ...

Varunr: 6085800
SEK 13 678 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25-10-2021
19:09
SEK 10 942
Poul henningsen. Sjælden PH Olympiade-krone fra 1930'erne
Poul Henningsen 1894-1967. PH-3/2 Centerkrone / Olympiadekrone. Sjælden lysekrone med stel bestående af tre indflettede ringe samt fire nedhængte blus med fatningshuse af bruneret messing, skærme af 2-lags 3/2 opalglas. Fremstår med lette aldersrelateret brugsspor, skærme med naturlige ujævnheder...

Varunr: 6085987
SEK 109 423 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25-10-2021
19:39
SEK 82 067
Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen, PH 2/1 pendl 2/1 skærmesæt af hvidt opal glas, fatningshus af forkromet metal, Ø 20 cm. Fremstår med smuds / støv. Øverste skærm med limet revne samt kanthak.

Varunr: 6098068
SEK 2 052 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-10-2021
20:05
SEK 616
Poul Henningsen (1894-1967). PH Akademikrone med tre arme, forkromet stel, skærme af opalglas. Nummereret udgave med serie nr. 00928. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med minimale brugsspor

Varunr: 6103173
SEK 17 097 DK, Aalborg, Nibevej 25-10-2021
20:20
SEK 13 678
Poul Kjærholm. Madras til PK-80 Daybed betrukket med kanvas
Poul Kjærholm 1929-1980. Madras til PK-80 Daybed, betrukket med dybthæftet kanvas, mål H. 8 L. 190 B. 80 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, med fane herfra. Udstillingsmodel med lette håndteringsmærker.

Varunr: 6082900
SEK 23 252 DK, Vejle, Dandyvej 25-10-2021
20:45
SEK 17 781
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Kontrastpendel
Poul Henningsen. Kontrastpendel monteret med 10 skærme, hver med fire forskellige overflader, justerbart pendelrør for regulering af kontrastbelysning, monteret med stofledning. Formgivet 1958-62. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 40 Ø 45 cm. Litteratur: Tænd PH lampens historie, gengivet og ...

Varunr: 6102972
SEK 10 942 DK, Vejle, Dandyvej 25-10-2021
20:54
SEK 8 754
Poul Henningsen for Louis Poulsen. 5- armet PH 'Skålkrone'
Poul Henningsen. 'Skålkrone' med 5 svungne arme. Stamme, stel og skål af bruneret messing, baldakin af bakelit. Monteret med fatningshuse af bakelit og 2/1 skærmsæt af matglas. Stemplet PH lamp patented, katalogført hos Louis Poulsen i 1936. Sjældent udbudt til salg, hvis særpræg er den omvendte ...

Varunr: 6085650
SEK 82 067 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-10-2021
21:09
SEK 54 711

Varunr: 6058216

SEK 3 283 DK, Herlev, Dynamovej 26-10-2021
08:22
SEK 2 462
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Kuglelamel / Snowball
Poul Henningsen for Louis Poulsen (1894-1967). Pendel Kuglelamel / Snowball, stel med skærme af hvidlakeret metal. Designet i 1958, Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 40 cm. H. 40. Fremstår med brugsspor. Litteraturhenvisning: Tænd! PH-lampens historie, side 270-71.

Varunr: 6104084
SEK 8 207 DK, Herlev, Dynamovej 26-10-2021
19:39
SEK 5 745
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 3½-2½, bordlampe af kobber, jubilæumsudgave
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 3½-2½ bordlampe med stel af blankpoleret kobber med to topskærme bestående af en opalglas og en af kobber med hvidmalet underside, samt mellem- og underskærm af opalglas. H. 45 cm. Ø 33 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Limited Edition. Fremstår ubrugt i ...

Varunr: 6103563
SEK 16 413 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-10-2021
19:51
SEK 11 216
12»