Kategori  Utropspris
12345678...83» ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Kaffeservis
BING & GRÖNDAHL, kaffeservis, bestående av 6 kaffekoppar med fat, 11 assitter, sockerskål, gräddkanna, mindre vas Kunglig Dansk
Varunr: 5499118
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15-11-2019
10:00:00
Se mer
Carl Fredrik Reuterswärd
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD. "Non-Violence", litografi, stämpelsignerad samt signerad i dedikation, numrerad 48/90, bladstorlek 21,5 x 29,5 cm.
Varunr: 5499140
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15-11-2019
10:02:00
Se mer
Resväskor
SAMSONITE, resväskor, 3 st., höjd ca 65 cm
Varunr: 5499141
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15-11-2019
10:04:00
Se mer
Skål Kina Famille verte
SKÅL, porslin, Kina, 1900-tal, hexagonal form, med hänklar, famille verte, dekor av figurscen i underglasyrblått, emaljfärger, järnoxid samt sepia, botten med Kangxis sex karaktärers märke, höjd ca 9,5, längd 17 cm, träsockel medföljer
Varunr: 5499142
10:06:00
Se mer
Champagnestrutar
CHAMPAGNESTRUTAR, 9 st., glas, slipad dekor, höjd ca 16 cm
Varunr: 5499143
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15-11-2019
10:08:00
Se mer
Lars Stocks
LARS STOCKS (född 1932): "Kvinnan i blåskogen", blandteknik på metall, signerad, bildmått ca 150x120 cm
Varunr: 5499144
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15-11-2019
10:10:00
Se mer
Old Kirman
ORIENTMATTA, old, Kirman, röd botten med central medaljong, ca 394x300 cm
Varunr: 5499145
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15-11-2019
10:12:00
Se mer
Oidentiferad konstnär
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarell, signerad JN Carter och daterad -67?, motiv från grotta, bildmått 11,5x16 cm
Varunr: 5499146
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15-11-2019
10:14:00
Se mer
Stig Lindberg Reptil Gustavsberg
STIG LINDBERG, vas "Reptil", skål, 2 dlr., stengods, Gustavsberg, glaserade i vitt samt blåbrunt, skålen signerad samt med studiohanden, höjd ca 5-22 cm
Varunr: 5499147
10:16:00
Se mer
Arne Norell fåtölj
ARNE NORELL, fåtölj, "Pilot", formgiven 1967, ljus grön skinnklädsel, ben i bok, etikettmärkt, sitthöjd ca 42 cm
Varunr: 5499148
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15-11-2019
10:18:00
Se mer
Bertil Wahlberg oljemålning
BERTIL WAHLBERG (1923-1980): Skärgårdsvy från stuga, signerad Wahlberg, olja på duk, ca 51x61 cm
Varunr: 5499149
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15-11-2019
10:20:00
Se mer
Rolf Palm vas Mölle
ROLF PALM (född 1930): vas, glaserat stengods, signerad samt daterad Palm - 1954, Mölle, höjd ca 14
Varunr: 5499150
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15-11-2019
10:22:00
Se mer
Oidentifierad konstnär oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, sittande kvinna, signerad och daterad Keve D 1956, olja på duk, 60x46 cm
Varunr: 5499151
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 15-11-2019
10:24:00
Se mer
Layered sittpuff
LAYERED, "Buttons", sittpuff, i grått polyestertyg, etikettmärkt, höjd ca 39, diameter 80 cm
Varunr: 5499152
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15-11-2019
10:26:00
Se mer
Matbord utdragbart
MATBORD, 1 par, omkring 1900, oljad björkfanér, med utdragsben, avsmalnande ben, höjd 77,5, diameter 120 cm, total utdragslängd ca 340 cm
Varunr: 5499153
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15-11-2019
10:28:00
Se mer
Köksvagn
KÖKSVAGN, 1960-tal, björk, skivor klädd med VirrVarr-laminat, höjd ca 97, 92x54 cm
Varunr: 5499154
10:30:00
Se mer
Ljuskrona rokokostil
LJUSKRONA, stomme i mässing, 1900-talets första hälft, rokokostil, för åtta ljus, invändigt elektrifierad, behängd med olikslipade prismor, höjd ca 67, diameter 58 cm
Varunr: 5499155
10:32:00
Se mer
Layered matta
LAYERED, "Modern Oriental - carrier of harmony", ryamatta, handtuftad återvunnen bomull, i rosa, roströd och beiga färger, samtida, etikettmärkt, ca 255 x 345 cm. . Ingår i temaauktion "Moderna Mattor"
Varunr: 5499156
SEK 3 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15-11-2019
10:34:00
Se mer
Gravyrer
GRAVYRER, 34 st, delivs handkolorerade, flora och fauna, mått ca 12x8, 17x11 , 24x15,27x17 och 24x19 cm
Varunr: 5499157
10:36:00
Se mer
Henri Matisse efter färglitografi
HENRI MATISSE, efter, "Lierre en fleur", signerad och daterad i trycket Matisse 53, Verve 35-36, 1958, färglitografi, ca 24x24 cm
Varunr: 5499158
10:38:00
Se mer
Arne Norell fåtölj
ARNE NORELL, fåtölj, "Pilot", formgiven 1967, ljus grön skinnklädsel, ben i bok, etikettmärkt, sitthöjd ca 42 cm.
Varunr: 5499159
10:40:00
Se mer
Kandelabrar Art Deco
KANDELABRAR, 1 par, tenn och trä, 1920-tal, Art Deco, för fem ljus, höjd ca 41, längd 42 cm
Varunr: 5499160
10:42:00
Se mer
Orientmatta
ORIENTMATTA, ca 217x163 cm
Varunr: 5499161
10:44:00
Se mer
Uno Vallman Blomsterstilleben
UNO VALLMAN (1913-2004): Blomsterstilleben, signerad och daterade Uno Vallman 1946, olja på duk, ca 35,5x27 cm
Varunr: 5499162
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15-11-2019
10:46:00
Se mer
Piedestal
PIEDESTAL, 1900-tal, Louis XVI stil, skiva i sten, beslag i mässing, höjd ca 78 cm
Varunr: 5499163
11:00:00
Se mer
Olja på duk
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, (1900-tal): Kompostion, otydligt signerad och daterad 90, olja på duk, ca 109x84 cm
Varunr: 5499164
11:02:00
Se mer
Ring 18 k vitguld pärla diamanter
RING, 18 k vitguld, odlad saltvattenspärla ca 6,8 mm, 15 briljanter totalt ca 0,45 ct, Gerdt Hartvig Sandqvist, Stockholm 1964, ringstorlek ca 17 mm, vikt ca 8,4 g
Varunr: 5499166
11:04:00
Se mer
Bordslampa samtida
BORDSLAMPA, samtida, mässing, bemålat trä, höjd inkl skärm ca 56 cm
Varunr: 5499167
11:06:00
Se mer
Golvlampor
GOLVLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft, höjd inkl. skärm 148 cm
Varunr: 5499168
11:08:00
Se mer
Roland Svensson kolteckning
ROLAND SVENSSON (1910-2003): "Sthlmsbild", kolteckning, signerad roland S, daterad 1950, mått ca 30x22 cm
Varunr: 5499169
11:10:00
Se mer