Utropspris
   Varor pr. sida   27 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Ewa Rudling Warhol
EWA RUDLING (född 1936): "Andy Warhol", signerad Ewa Rudling och numrerad 10/30 på baksidan, c-print, bildmått ca 45,5x30 cm

Ewa Rudling om ANDY WARHOL:
"- Klädde honom i min svärfar George Duthuits skotska sjömanströja, för att ytterligare framhäva hans blekhet.
När han klädde om, åkte peruken på sned och blottade hans eget hår. Det var korpsvart."

Ur ALMOST ALL ABOUT EWA:
Andy Warhol
In 1970 I was having dinner with some friends at La Coupole in Montparnasse when Andy Warhol and his retinue turned up. He was frighteningly pale and colourless with his silver-grey hair; reminiscent of a spectre. The picture has etched itself into my memory. A few weeks later we met again, at a reception at Yves Saint Laurent's. Andy was calm, unobtrusive and friendly. He was in Paris to film L'Amour under the direction of Paul Morrissey who created most of Andy's films. I told him that I dreamed of making a film myself and that I would love to be present while they were filmin

Varunr: 5703190
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 02-07-2020
19:31
Se mer
Lille brillantbroche i form af potte med kaktus, sommerfugl og blomster af 18 kt. hvidguld
Lille brillantbroche i form af potte med kaktus, sommerfugl og blomster af 18 kt. hvidguld, prydet med grøn agat sat med 4 facetslebne rubiner samt 34 brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.50 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Vægt ca. 6,9 gr. H. 2,5 cm.

Varunr: 5701862
SEK 9 003 DK, Vejle, Dandyvej 02-07-2020
20:26
SEK 492
Ädelstenar oinfattade
ÄDELSTENSBOXAR, 30 st., totalt 55 oinfattade ädelstenar, innehållandes bl a: cabochonslipad rubin, fasettslipade kvartstenar som ametister, citriner, rökkvarts, cobochonslipade bergkristaller och några med rutilier, cobochonslipade opaler från Etiopien

Varunr: 5703471
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 03-07-2020
14:32
Se mer
SVERIGE. Meget stor samling (1855-ca.2010) i 10 store album og diverse mindre album med FDC'er.
SVERIGE. Meget stor samling (1855-ca.2010) i 10 store album og diverse mindre album med FDC'er. Meget velfyldt samling med rigtig meget i antal. Startende med ok afsnit klassikere med flere gode værdier (24 Sk. med tak fejl, ellers pæn), meget fin Løve, 17 Øre, Grå, diverse Våben og Ringtyper. ...

Varunr: 5697688
SEK 21 101 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2020
23:09
SEK 5 346
Samling vintagesmykker af sølv, og nogle med rav
Samling vintage smykker, bestående af svær Anker armlænke af sterling sølv med karabinhage lukke af sterling sølv. Længde ca. 22 cm. Vægt ca. 57 gram. En Anker halskæde ant. sølv, men ej stemplet med vedhæng af sterling sølv med ravindsats. L.52 cm. Samt en halskæde med vedhæng, ej sølv, med ...

Varunr: 5702822
SEK 1 125 DK, Odense, Kratholmvej 04-07-2020
19:22
SEK 844
Couchtisch / Coffee Table der 1960/70er Jahre wohl Dänemark
Couchtisch / Coffee Table der 1960/70er Jahre wohl Entwurf aus Dänemark. Konstruktion teilweise aus massivem Holz mit Oberflächen aus dunklem, ausdrucksvoll gemasertem Holz. Maße ca. H. 60,5 cm, Ø 90 cm Altersgemäße Gebrauchsspuren, einige Kratzer auf der Platte und kleine Kerbmale an den Kanten.

Varunr: 5636055
SEK 2 096 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 04-07-2020
20:40
SEK 419
DANMARK. AFA 67. Posthusr, 5 Kr. Ubrugt mærke, med umiddelbar tilfældig variant: STREG I VENSTRE 5 TAL i FANEN.

Varunr: 5680352
SEK 1 125 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2020
22:48
SEK 492
Telegraf fra engelsk tollbåt
Messing telegraf ca 1920. H 122 cm, B 36 cm. Merke Chadburg London. Virker mekanisk, alderes relatert stand. Antatt fra toll krysser anvendt i Hongkong området. Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll

Varunr: 5595469
SEK 7 814 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 05-07-2020
09:45
SEK 1 074
Susanne Wind, 'Sommer in der Hagedornstraße' (bk)
Susanne Wind (b. 1965), 'Sommer in der Hagedornstraße', egg tempera on canvas, 2013, signature and date, title on reverse side on stretcher frame, approx. 80 x 120 cm. (bk)

Varunr: 5638402
SEK 17 816 DE, Hamburg, Große Elbstraße 05-07-2020
17:06
SEK 419
Samling pins, medaljer m.m.
Samling pins, medaljer, regimentsmærker, kongemærker, emblemer, huemærker, gradstegn, stokkemærker, ordener bl.a. fra Carlsberg, Livgarden, Politiet, Søværnet og Flyvevåbnet. Heraf nogle af sølv. Fremstår med varierende brugsspor.

Varunr: 5700942
SEK 5 627 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-07-2020
19:15
SEK 633
Surround-højttalersæt inkl. specialbygget TV-bord.(11)
Surround-højttalersæt inkl. specialbygget TV-bord(ROPOX A/S) bestående af4 stk Satellithøjttalere model Jamo E-800 - ( 140W ) - lysegrå(malet) - HxBxD = 17,5x34x27,5 cm – Vægt 6,2 kg/stk4 stk vægbeslag i fast lille nedadgående vinkel som kan sidedrejes. Velegnet til højthængende højttalere, hvor ...

Varunr: 5629451
SEK 4 220 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-07-2020
19:45
SEK 422
Et par brillantørestikker af 18 kt. guld i form af sommerfugle
Et par små brillantørestikker af 18 kt. guld i form af sommerfugle, prydet med 90 små hvide brillantslebne diamanter, i alt ca 0.40 ct., Vægt ca. 2 g. H. 2,6 cm. B. 1 cm. (2)

Varunr: 5673021
SEK 7 034 DK, Vejle, Dandyvej 05-07-2020
20:30
SEK 492
Kreuz / Kruzifix, Bronze
Kreuz / Kruzifix, Bronze. Darstellung eines ans Kreuz genagelten Jesus im Dreinagel-Typus aus Bronze, vorderseitig mit der Inschrift 'INRI', rückseitig mit Hängevorrichtung aus Draht versehen, 20x33cm, altersgemäße Reibespuren, partielle Patina in der Bronze, sowie untere Verschlusskappe leicht ...

Varunr: 5695014
SEK 3 144 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 05-07-2020
20:49
SEK 419
Unbekannter Künstler, Zeichnung, Sommerlandschaft, 1920
Unbekannter Künstler, Zeichnung, Sommerlandschaft, Pastellkreide auf Papier, 1920. Darstellung eines sommerlichen Exterieurs mit Wegen im Vordergrund und einer Bergkette im Hintergrund, unten rechts unleserlich signiert und datiert, 38,5x33cm (45,5x39cm).

Varunr: 5674515
21:12
SEK 419
Karta Hermelin Karta öfver Swea rike
KARTA, HERMELIN, Karta öfver Swea rike, delvis kolorerad, graverad karta med titelkartusch, blad ca 95 x 64 cm

Billnäs goes online

Varunr: 5705201
SEK 1 572 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 05-07-2020
21:57
Se mer
Kinesisk fad af porcelæn, 1900-tallet
Kinesisk fad af porcelæn dekoreret i farver med samurai, karper, sommerfugle og bladværk. Ø 36 cm.

Varunr: 5700906
SEK 1 407 DK, Hørsholm, Hammervej 1 06-07-2020
16:48
SEK 422
Brillantring af 14 kt hvidguld, 0.08 ct
Brillantring af 14 kt hvidguld, front med sommerfugle og blomster prydet med diamanter, der er brillantslebet på i alt 0.08 ct, Farve: Wesselton (H), Klarhed: SI, ringstørrelse 57 /18,25 mm, stemplet SB samt 585. Vægt 4,2 gram. Ligger i æske. Vejl. 6.900

Varunr: 5660511

SEK 6 752 DK, Aalborg, Nibevej 06-07-2020
18:17
SEK 422
Arne Norell, Dreistizer Sofa für Coja
Arne Norell, 3-Sitzer Sofa für Coja. Entwurf aus den 1960ern. Holzgestell, Seiten- und Rückenteile sowie Sitzbespannung aus Leder. Lose aufliegende Sitz- und Rückenpolster. B. ca. 191 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. Kratzer und Bereibungen, Patina, minimale Entfärbungen. Schaumstoff leicht ...

Varunr: 5696573
SEK 5 240 DE, Hamburg, Große Elbstraße 06-07-2020
18:52
SEK 472
DANMARK. AFA 86/91. Diverse marginal blokke + lidt varianter. (AFA 4650)
DANMARK. AFA 86/91. Diverse marginal blokke + lidt varianter. Lidt fejl i nogen af marginalerne. (AFA 4650)

Varunr: 5706018
SEK 1 407 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2020
19:44
SEK 422
Yngve Ekström, lænestol/armstol/loungestol, model 'Lamino', egetræ og fåreskind, fremstillet hos Swedese, Sverige, 1960'erne
Yngve Ekström, lænestol/armstol/loungestol, model 'Lamino', egetræ og fåreskind, fremstillet hos Swedese, Sverige, 1960'erne. Konstruktion bestående af træstel med ryg- og armlæn og betræk af mørkegråt fåreskind, med producentbetegnelse på undersiden, H. 100 cm, siddehøjde: 33 cm, B. 70 cm, D. 75...

Varunr: 5701686
SEK 6 288 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 06-07-2020
20:43
SEK 419
Unbekannter Künstler, Gemälde, Sommerlandschaft
Unbekannter Künstler, Gemälde, Sommerlandschaft, Öl auf Leinwand. Darstellung einer weiten Landschaft im Sommer mit Tannen und Hügeln vor blauem Himmel, unten rechts unleserlich monogrammiert, 49x57,5cm (60x70cm).

Varunr: 5665760
SEK 1 572 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 06-07-2020
20:43
SEK 419
Kobberstik af byen Gray i Frankrig 1700 tallet
Kobberstik af byen Gray i Frankrig (Franche-Comté), 1700 tallet. H.51,5 x 100 cm (66 x 116 cm) Aldersrelateret stand, nogen misfarvning.

Varunr: 5698474
SEK 1 407 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-07-2020
14:51
SEK 422
Trek, Soho, herrecykel
Trek Soho, herrecykel, blålig lakeret, Stelnr. WTU055C114D. 8 gear og håndbremser og remtræk. Små brugsspor. Cyklen er ulåst, men der medfølger ikke nogen nøgle. Denne vare er en del af auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Fyns Politi, der vil løbende den næste tid blive lagt mange ...

Varunr: 5704212
SEK 3 376 DK, Odense, Kratholmvej 07-07-2020
15:05
SEK 1 547
Spinning. Tre ringe af 10 kt. guld med syntetiske zirkoner (3)
Tre Spinningringe af 10 kt. guld, front med blomst og sommerfugl prydet med syntetiske zirkoner og perlemor. Ringstr. ca. 54,5. Vægt 3,5 g. Fremstår med lettere håndteringsspor. (3)

Varunr: 5665945
SEK 1 688 DK, Vejle, Dandyvej 07-07-2020
19:48
SEK 422
Johan Rohde. 'Sommerdag ved Fanø Strand', 1927
Johan Rohde (1856-1935). 'Sommerdag ved Fanø Strand', olie på plade, sign. Johan Rohde 1927. 30 x 36 cm (42 x 47 cm). Udstillingsmærkat på bagsiden.

Varunr: 5693998
SEK 14 067 DK, Vejle, Dandyvej 07-07-2020
20:11
SEK 492
Schmuckkasten / Schmuckdose, Messing, Malachit
Schmuckkasten / Schmuckdose, Messing, Malachit. Schmuckkasten aus Messing mit eingefassten Malachitsteinen und floralem Dekor, innenseitig mit grünem Stoff ausgekleidet, H.11,5cm, B.17,5cm, T.9,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, leichte Kratzer, sowie Oxidationspuren, innenseitiger ...

Varunr: 5648191
SEK 3 144 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-07-2020
20:34
SEK 419
Greenfield, damecykel
Greenfield damecykel, grønlakeret. Stelnr. WOD39835M. 3 gear og håndbremse. Fremstår med brugsspor, smuds og rust, defekt ringeklokke og flade dæk. Der er ikke nogen lås på cyklen. Denne vare er en del af auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Fyns Politi, der vil løbende den næste tid ...

Varunr: 5704175
SEK 1 125 DK, Odense, Kratholmvej 08-07-2020
14:39
SEK 422