Utropspris
12»   Varor pr. sida   50 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Sæt vielsesringe af 14 kt. hvidguld, damering med drys af brillanter
Sæt vielsesringe udført i 14 kt. hvidguld, satinerede ringskinner, damering med drys af brillanter. Samlet ca. 0.07 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS/SI. Bredde ca. 7 mm. Ringstr. Ø 17 mm. str. 53 og 19,75 mm. 0 str. 62. Samlet vægt ca. 14,2 gram. (2)

Varunr: 5607735

SEK 12 515 DK, Odense, Kratholmvej 11-08-2020
13:46
SEK 487
Skovby Møbelfabrik. Spisebord af teaktræ med tillægsplader (4)
Skovby Møbelfabrik. Rundt spisebord fineret med teaktræ og med tre tillægsplader. H. 72 cm Ø 119 cm. Tre tillægsplader har af én med sarg à 50 cm. Fremstår med alm. brugsspor samt nogen mærker. (4)

Varunr: 5729421
SEK 2 781 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-08-2020
16:54
SEK 3 894
Tripod Stehleuchte der 1950er Jahre
Tripod Stehleuchte der 1950er Jahre. Konstruktion aus poliertem Messing, farbig lackiertem Metall und textilem Lampenschirm, ausgestattet mit zwei Lampenfassungen E 27 und Zugschalter.Maße ca. H. 165 cm, Ø 40 cm. Altersbedingte Gebrauchsspuren, insgesamt etwas verschmutzt, Messingoberflächen ...

Varunr: 5700962
SEK 2 072 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 11-08-2020
19:34
SEK 622
Meridiani, Set Leder Lounge Sessel der 1980/90er Jahre(4)
Set Leder Lounge Sessel der 1980/90er Jahre von Meridiani, Italy. Schalenkonstruktion mit lackiertem Stahlrahmen und Bezügen aus bordeauxfarbenem Leder, Füße aus poliertem Aluminumguss. H. 77 cm, B. 55 cm, T. 51 cm. Leichte Gebrauchsspuren, das Leder ist leicht patiniert und weist einige ...

Varunr: 5666504
SEK 3 626 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 11-08-2020
19:50
SEK 2 590
Brutalist Couchtisch/ coffee table der 1960/70er Jahre in Eiche
Couchtisch/ coffee table der 1960/70er Jahre. Konstruktion mit umlaufender Einfassung aus massivem Eichenholz und Platte mit Eichefurnier. Maße ca. H. 42 cm, Ø 106 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, die Platte weist einige Flecken und Kratzer auf, an den Beinen teils kleine Bestoßungen.

Varunr: 5735072
SEK 1 554 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 11-08-2020
19:53
SEK 622
Rama King Nash. 'Sommer' emalje på stor rund bakke (cd)
Rama King Nash (1976-2018). 'Sommer'. Emalje på stor rund bakke af metal. Sign., dateret og betitlet på bagsiden Rama King Nash, 2006 'Sommer'. Ø 60 cm. Fremstår med retoucheringer i kanten.

Varunr: 5651756
SEK 2 781 DK, Vejle, Dandyvej 11-08-2020
19:59
SEK 973
Jason Møbler. Servierwagen / Rullebord der 1950/60er Jahre
Servierwagen / Rullebord der 1950/60er Jahre von Jason Møbler, Denmark. Unterseitig bezeichnet. Konstruktion teilweise aus massivem Teakholz, die Deckplatte ist an den Längseiten ansteigend leicht gekehlt und hat einen in die Fläche eingearbeiteten Griff, unterseitig eine Ablagefläche. ...

Varunr: 5730470
SEK 2 590 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 11-08-2020
20:11
SEK 466
Paar Wandleuchten der 1980/90er Jahre von GKS Leuchten, Germany (2
Paar Wandleuchten der 1980/90er Jahre, Entwurf von GKS Leuchten - Gebrüder Knapstein Sundern, Germany. Mehrfach orientierbare, stufenlos höhenverstellbare Konstruktion aus gebürstetem, vernickeltem Metall, ausgestattet mit Drehdimmer am Reflektor und einer Lampenfassung E 27 für ...

Varunr: 5631779
20:17
SEK 414
Paul Michel, sideboard fra 1980'erne i art deco-stil, fremstillet hos Roche Bobois, Frankrig
Sideboard fra 1980'erne i art deco-stil. Formgivet af Paul Michel, fremstillet hos Roche Bobois, Frankrig. Betegnet på korpusset med designersignet. Kraftig, rektangulær konstruktion, overflader med sort højglanslak og spejlbelagt glas, med fire skuffer i midten, en klaplåge i hver side. Mål: ...

Varunr: 5693813
SEK 7 770 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 11-08-2020
20:22
SEK 570
Adolfo Natalini og Guglielmo Renzi, spisebord/konferencebord, model Polidoro, fremstillet hos Driade, Italien
Spisebord/konferencebord, model Polidoro. Italiensk design af Adolfo Natalini og Guglielmo Renzi, fremstillet hos Driade. Kraftig konstruktion med understel i lakeret metal og poleret messing, ca. 5 cm tyk bordplade med overflade af stavlimet nøddetræ med klar lakering. Mål: ca. H. 73 cm, B. ...

Varunr: 5687213
20:34
SEK 414
Lille brillantbroche i form af potte med kaktus, sommerfugl og blomster af 18 kt. hvidguld
Lille brillantbroche i form af potte med kaktus, sommerfugl og blomster af 18 kt. hvidguld, prydet med grøn agat sat med 4 facetslebne rubiner samt 34 brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.50 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Vægt ca. 6,9 gr. H. 2,5 cm.

Varunr: 5701862
SEK 8 900 DK, Vejle, Dandyvej 11-08-2020
20:36
SEK 487
Tom Stepp for MakeNordic, Lænestol, model Primetime limited edition
Stor loungestol designet af danske Tom Stepp, model Primetime. Skaller af formspændt valnødfinér og monteret på drejeligt understel af sort lakeret stål. Vendbare hynder, dun/koldskum, betrukket med beige stof. Primetime fremstilles af MAKE nordic og er mærket herfra. Bredde 95 cm, Dybde 94 cm,...

Varunr: 5713273
SEK 12 515 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-08-2020
20:42
SEK 3 059
Tisch / Caravantisch / Rollladentisch, Eiche, Kunststoff, Blech, 1960er Jahre
Tisch / Caravantisch / Rollladentisch, Eiche, Kunststoff, Blech, 1960er Jahre. Durch Rollladen-Mechanismus erweiterbarer Tisch aus Eichenholz mit einer mit weißem Kunststoff bezogenen Oberfläche, sowie Blechverkleidungen an den oberen und unteren Abschlüssen, H.119cm, L.43-146,5cm, B.65cm, ...

Varunr: 5702884
SEK 1 554 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 11-08-2020
21:57
SEK 881
Evy Låås oljemålning
EVY LÅÅS (1923-1999): Röd stuga i vinterskrud, olja på pannå, signerad Låås, ca 35x34 cm

Varunr: 5736623
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 12-08-2020
12:36
Se mer
Standerlamper / gulvlamper, model Single Mind, sort / crom (2)
Standerlamper / gulvlamper m/ en skærm, model Single Mind, sort / crom lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.

Varunr: 5727014

SEK 1 391 DK, Odense, Kratholmvej 12-08-2020
12:52
SEK 417
Timo Sarpaneva ljusstakar
TIMO SARPANEVA, "Festivo" ljusstakar, 2+2+2+1, glas, Iittala, Finland, formgivningsår 1967, några monogramsignerade TS, höjd 12-30 cm

Varunr: 5736742
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 12-08-2020
18:22
Se mer
Konvolut Schmuck (27)
Konvolut bestehend aus Broschen und Anhänger in verschiedenen Formen, gefertigt aus Silber, vergoldetem Silber und Metall und einige aus Gold. Gebrauchsspuren (27)

Varunr: 5734510
SEK 1 554 DE, Hamburg, Große Elbstraße 12-08-2020
19:20
SEK 1 347
Carlsberg m.fl. Samling ølkasser (10)
Samling ølkasser med original og flere med senere bemaling. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, ormehuller / drysser. (10)

Varunr: 5732894
SEK 1 391 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 12-08-2020
19:51
SEK 695
Stahlrohrstuhl / Freischwinger / Armlehnstuhl der 1930/50er Jahre wohl Thonet
Stahlrohrstuhl / Freischwinger / Armlehnstuhl der 1930/50er Jahre wohl Thonet.Freischwingende Konstruktion aus verchromtem Stahlrohr, Sitz und Rücken aus Buchenschichtholz, die Armlehnen aus massivem Buchenholz. Maße ca. H. 87 cm, B. 55cm, T. ca. 70 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, die Sitz- ...

Varunr: 5638614
SEK 3 626 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 12-08-2020
19:59
SEK 466
Konvolut Uhrenketten Schieber (67)
Konvolut bestehend aus Uhrenketten Schieber, gefertigt aus Silber, vergoldetem Silber und Metall und einige aus Gold. Gebrauchsspuren (67)

Varunr: 5734505
20:20
SEK 984
Schaukelstuhl der 1940/50er Jahre mit Papierkordelgeflecht
Schaukelstuhl der 1940/50er Jahre. Konstruktion aus dunkel gebeiztem Buchenholz, Bespannung aus zweifarbigem Papierkordelgeflecht. Maße ca. H. 108 cm, B. 58 cm, T. 94 cm. Leichte Gebrauchsspuren, einige der Holzverbindungen wurden nachträglich mit Schrauben verstärkt.

Varunr: 5714584
SEK 3 108 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 12-08-2020
20:47
SEK 466
Charles & Ray Eames, sæt stole, model DSS, fremstillet hos Herman Miller/Vitra (4)
Stole, model DSS, design af Charles & Ray Eames, formgivet i 1954, fremstillet hos Herman Miller/Vitra. Glasfiberskaller i forskellige farver og forkromede stålrørsben. Mål ca. H. 81 cm, B. 60 cm, D. 55 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, skallerne med enkelte små ridser, stellene ...

Varunr: 5712193
SEK 12 432 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 12-08-2020
20:50
SEK 9 842
Akke Hugh Malmeström
AKKE HUGH MALMESTRÖM (1894-1968): Mosaiktavla, signerad och daterad -63, ca 63x44 cm

HISTORIK:
Bildkonstnär, grafiker och konsthantverkare. Studerade konst för Harald Biljer-Hedgren i Göteborg och vid Kunstgewerbeschule och Konstakademin i München 1911-1915 samt vid Bayerska Mosaikanstalten. Han företog studieresor till Rom för att bedriva mosaikstudier i Vatikanen. Under åren 1922-1924 vistades han i Paris och tog del av undervisningen vid Académie Colarossi.

Mest känd för mustiga och färgstarka folklivsskildringar som bröllop och midsommarfirande från Dalarna, ofta i träsnitt och mosaiker. Bland hans offentliga arbeten märks en marmormosaik för Siljanäs kyrka, en marmorutsmyckning för Garpenbergs kyrka och mosaikarbeten på gamla rådhusets fasad i München.

Representerad på Örebro läns museum, Leksands museum samt i ett flertal kyrkor i Sverige och Vatikanen.

Varunr: 5736809
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 12-08-2020
20:52
Se mer
Jens Risom, armstol/lænestol, birketræ, fremstillet hos Knoll, Schweiz
Jens Risom, armstol, lænestol, birketræ, fremstillet hos Knoll, Schweiz. Armstol med stel af birketræ, løstliggende skal, siddeflade og ryglæn betrukket med brune stofbaner, H. 81,5 cm, siddehøjde: 37 cm, B. 60 cm, D. 68 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, skjolder på stoffet...

Varunr: 5704389
SEK 6 216 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 12-08-2020
21:31
SEK 414
Figur, Holz, Kongo
Figur, Holz, Kongo. Figur aus Holz mit leicht angewinkelten Beinen und vor dem Bauch zusammengeführten Armen, der Kopf hinterfangen von einer Bekrönung, H.63cm, B.19cm, T.14cm, altersgemäße Reibespuren, starke Risse und Bestoßungen im Holz, sowie gebrochene Füße.

Varunr: 5625011
SEK 2 331 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 12-08-2020
21:39
SEK 414
Kreuz / Kruzifix, Bronze
Kreuz / Kruzifix, Bronze. Darstellung eines ans Kreuz genagelten Jesus im Dreinagel-Typus aus Bronze, vorderseitig mit der Inschrift 'INRI', rückseitig mit Hängevorrichtung aus Draht versehen, 20x33cm, altersgemäße Reibespuren, partielle Patina in der Bronze, sowie untere Verschlusskappe leicht ...

Varunr: 5695014
SEK 1 554 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 12-08-2020
21:54
SEK 414
Gipsrelief fra Ny Carlsberg Glyptotek
Gipsrelief med 'Aigisthos død' efter original på Ny Carlsberg Glyptotek h.47 x 75 cm. patinering.

Varunr: 5738215
SEK 1 112 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13-08-2020
18:51
SEK 1 043
Georg Jensen bestick
GEORG JENSEN, bestick, 2+ 2 st., silver, Danmark, gaffel 17 cm, kniv 21 cm

Varunr: 5737748
SEK 1 554 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 14-08-2020
11:00
Se mer
Gibson. Westernguitar, model J-45 Custom Black
Gibson. Westernguitar, model J-45 Custom Black, fra 2013. Serie nr. 10943008 i original hardcase fra Gibson. Fremstår med lette brugsspor.

Varunr: 5729818
SEK 22 250 DK, Aalborg, Nibevej 14-08-2020
SEK 6 953
Telegraf fra engelsk tollbåt
Messing telegraf ca 1920. H 122 cm, B 36 cm. Merke Chadburg London. Virker mekanisk, alderes relatert stand. Antatt fra toll krysser anvendt i Hongkong området. Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll

Varunr: 5595469
SEK 7 775 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 14-08-2020
21:00
SEK 826
12»