Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Niels Christiansen, CD. Sommerlandskab med græssende køer. Olie på lærred
Niels Christiansen (1873-1960), CD. Dansk sommerlandskab med græssende køer. Olie på lærred. Sign. N. Chr. 68 x 98 cm. (84 x 113 cm.). Behov for overfladerens.
Varunr: 5362459
SEK 1 002 DK, Kolding, Trianglen 20-06-2019
19:33:00
SEK 376
26 böcker och häften
BÖCKER OCH HÄFTEN, 26 st, bl a Haight, Anne Lyon, "Banned books: informal notes on some books banned for various reasons at various time and in various places", 1955 och Lundevall, Karl-Erik (red.), "Förbjudna böcker och nordisk debatt om tryckfrihet och sedlighet", 1958
Varunr: 5364728
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-06-2019
19:50:00
Se mer
Målning 1800-tal
MONOGRAMISTEN (1800-tal): Månskenslandskap - "I sommarnatt vid Mälaren af Kindborg" enligt påskrift på spännramen, monogramsignerad och daterad 1889, olja på duk, ca 68,5x99 cm
Varunr: 5364766
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-06-2019
21:06:00
Se mer
Ole Lynggaard. Sweet Spot 'Sommerfugl' med brillanter 0.09 ct.
Sweet Spot i form af sommerfugl af guld 18 kt. med ti brillanter på i alt 0.09 ct., farve: Top Wesselton (G), klarhed: VS1. Mål sommerfugl 2,0 x 2,6 cm. Minimale brugsspor
Varunr: 5359562
SEK 18 785 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2019
19:33:00
SEK 11 021
Hängen 6 st 18 k
HÄNGEN, 6 st, 18 k guld, olikformade hängen, någon del med mindre cabochonslipad halvädelsten, höjd inkl. öglor ca 15-20 mm, vikt ca 6,5 g
Varunr: 5366243
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 23-06-2019
13:00:00
Se mer
Uppläggningsfat Kina 1700-tal
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, dekor av trädgårdsavsats med pion, bambu samt fjäril i underglasyrblått, brättet med rutbård och infällda pioner, längd ca 32 cm
Varunr: 5366485
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-06-2019
21:40:00
Se mer
Georg Jensen. 'Moonlight Grapes' stor ring af sterlingsølv og 18 kt. hvidguld, front med drueklase og sommerfugl prydet med brillanter.
Georg Jensen. 'Moonlight Grapes' stor ring af sterlingsølv og 18 kt. hvidguld, front med drueklase og sommerfugl prydet med talrige brillantslebne diamanter på vinger, i alt 0.25 ct. Farve: Top Wesselton (F-G), Klarhed: VS1. Mærket ringstr. 56. Vægt: ca. 21,5 g.
Varunr: 5368067
SEK 10 019 DK, Herlev, Dynamovej 24-06-2019
21:49:00
SEK 5 009