Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 41  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Berry Kurkkio tuschteckning
BERRY KURKKIO (född 1941): Landskap med renar, signerad Berry Kurkkio 1971, tusch, ca 102 x 42 cm
Varunr: 5391533
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 24-07-2019
10:00:00
Se mer
Figuriner Lisa Larson
LISA LARSON, "Kalle" & "Pelle", figuriner, 2 st, ur serien "Larssons ungar", Gustavsberg, formgivningsår 1962, stengods, delvis glaserade, undertill märkta stämpelmärkning Gustavsberg Sweden Johanna/ Malin Sweden LL/ Pelle Sweden LL, etikettmärkning, höjd ca 19-20 cm
Varunr: 5391534
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2019
10:04:00
Se mer
Ytterfoder/Jardiniere
YTTERFODER / JARDINIERE, mässing, 1900-talets början, längd ca 42 cm och höjd ca 23 cm
Varunr: 5391535
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 24-07-2019
10:08:00
Se mer
Börge Mogensen matbord
BØRGE MOGENSEN, "Shaker", matbord, Danmark, massiv bok, brännmärkt undertill, höjd ca 70, ca 200x89 cm
Varunr: 5391536
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2019
10:12:00
Se mer
Layered viskosmatta
LAYERED, "Viskos Triangle Midnight Blue", matta, samtida, viskos, 320x200 cm
Varunr: 5391537
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2019
10:16:00
Se mer
Albert Ernst Mühlig
ALBERT ERNST MÜHLIG (1862 - 1930): "Marz abend in Erzebirge", blandteknik, signerad A.Mühlig, 27x34 cm
Varunr: 5391538
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 24-07-2019
10:20:00
Se mer
Soffa 1940-tal
SOFFA, 1940-tal, stomme i lackerad bok, stoppad rygg och sittplymå klädd i rosa sammetstextil, djuphäftad rugg, sitthöjd ca 38 cm, bredd ca 136 cm
Varunr: 5391539
10:24:00
Se mer
Trattgrammofon
TRATTGRAMMOFON, Nordiska Phonograph AB, 1900-talets första hälft, chassi i betsat lövträd, tratt i bemålad plåt, höjd ca 72 cm
Varunr: 5391540
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2019
10:28:00
Se mer
Weaver Green matta
WEAVER GREEN, Herringbone Recycled Sand Haze, matta, samtida, tillverkad av återvunna petflaskor, 340x245 cm
Varunr: 5391541
10:32:00
Se mer
Karmstol 1800-talets slut England
KARMSTOL, 1800-talets slut, England, mahogny, klädsel i tagel, sitthöjd 44 cm
Varunr: 5391542
10:36:00
Se mer
Udda silverföremål
TALLRIKAR/ FAT, 16 st, ASKFAT, SKÅLAR, 4 st, VASER/ BÄGARE, 4 st, POKALER, 7 st, silver, udda utföranden och storlek, varav 2 fat/ tallrikar samt mindre vas Borgila, totalvikt ca 2370 g, ett udda lock medföljer
Varunr: 5391543
SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2019
10:40:00
Se mer
Peder Duke färglitografi
PEDER DUKE (1938-2003): 2 kompositioner uppfodrade på pannå, signerade och daterad Peder Duke 1991 resp -90, A.P., färglitografi, 62x53 cm
Varunr: 5391544
10:44:00
Se mer
Armring guld
ARMRING, 18 k satinerat guld, innermått, 5,5x6 cm, vikt ca 15,8 g
Varunr: 5391545
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2019
10:48:00
Se mer
Sänggavel Dux
DUX, sänggavel för enkelsäng, teak, Ljungs industrier AB Malmö, ytterbredd ca 95
Varunr: 5391546
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2019
11:00:00
Se mer
Ulf Filipson - Löwe
ULF FILIPSON - LÖWE (1921-1989): "Storforsen 2", signerad samt daterad 73, olja på panå, ca 62x42,5 cm
Varunr: 5391547
11:04:00
Se mer
Julius Keilwerth saxofon
JULIUS KEILWERTH, "King Modell 3", altsaxofon, USA, 1930-40-tal, serienummer 15574, graverad dekor, märkt JKG Trademark, längd ca 71 cm. . Mjuk väska medföljer, ej orginal
Varunr: 5391548
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2019
11:08:00
Se mer
Luktdosa silver
HOVEDVANDSÆG / LUKTDOSA, silver, 1700-talets senare del, Danmark, liv med dekor av röda slipade glasstenar, höjd 8 cm
Varunr: 5391549
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2019
11:12:00
Se mer
Skåp jugend
SKÅP, 1900-talets början, jugend, bemålat, dörr med spegelglas, beslag i patinerad mässing, höjd ca 195, 89x48 cm, nyckel finns att avhämta vid Utlämningen
Varunr: 5391550
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2019
11:16:00
Se mer
Old Sarouk
ORIENTMATTA, old, Sarouk, blå botten med floral dekor, ca 210x130 cm
Varunr: 5391551
11:20:00
Se mer
Cafébord gjutjärn
CAFÉBORD, 2000-tal, stomme i gjutjärn, skiva i marmorkomposit, fyrdelad pelarfot, bemålad i svart, höjd ca 75, 70x70 cm
Varunr: 5391552
11:24:00
Se mer
Layered ''Retro Chair'' fåtölj
LAYERED, "Retro Chair", fåtölj, samtida, rutig klädsel, svartlackerade ben, sitthöjd ca 45 cm
Varunr: 5391553
11:28:00
Se mer
Peter Hjort Lorentzen "Campus" stolar
PETER HJORT LORENTZEN, Campus, 10 st stolar, 1900-talets senare hälft, Lammhult, stomme i svart stål och björk, sitthöjd ca 44 cm
Varunr: 5391554
11:32:00
Se mer
Skålar silver
SKÅLAR, 3 st, silver, en med dekor av fästonger och stämplad Carl Sandberg Ystad 1913, höjd 7-9,5, dimeter 16,5-20,5 cm, vikt 954 g
Varunr: 5391555
SEK 3 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2019
11:36:00
Se mer
Anders Österlin litografier
ANDERS ÖSTERLIN (1926-2011): (2) Komposition,signerade Anders Österlin, numrerade 115/160 och 120/160, färglitografier, ca 20x27 cm
Varunr: 5391556
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 24-07-2019
11:40:00
Se mer
Byrå i gustaviansk stil
BYRÅ med stenskiva, 1900-talets mitt, gustaviansk stil, brännmärkt Carl Löfving & Söner, fanerad i mahogny och teak med intarsia, höjd 80, 111x48 cm, nyckel finns
Varunr: 5391557
11:44:00
Se mer
Kontorsstol
JOHANNES FOERSON & PETER HIORT-LORENZEN, "EJ-70 R Partner" fåtölj, Erik Jörgensen, Danmark 1900-talets slut, klädsel i ljusblågrå alcantara, stomme i borstad stål, på hjultrissor, snurrbar, sitthöjd ca 47 cm
Varunr: 5391558
11:48:00
Se mer
Fisk och fruktbestick nysilver
FISKBESTICK, 24 delar, nysilver, FRUKTBESTICK, 24 delar, nysilver med pärlemoskaft, i originalschatuller, märkta Allen&Darwin Sheffield (1879-1922), längd 15-22 cm
Varunr: 5391559
12:00:00
Se mer
Pierre Olofsson färglitografi
PIERRE OLOFSSON (1921-1996): Abstrakt komposition, signerad olofsson, numrerad 125/160, färglitografi, bladstorlek ca 38,5x43 cm
Varunr: 5391560
12:04:00
Se mer
Matbord, 1970-tal
MATBORD, 1970-tal, underrede i borstade stålrör, skiva i klarglas med svart mittparti, höjd ca 71 cm, skivans mått ca 170x95 cm
Varunr: 5391561
12:08:00
Se mer
Fogia fåtöljer
FOGIA, "Kavat", fåtöjer 1 par, 2000-tal, ben i bok, stoppad stomme klädd i grå textil, lösa sitt- och ryggplymåer, etikettmärkta, sitthöjd ca 48 cm
Varunr: 5391562
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2019
12:12:00
Se mer
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 41  >>