Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Henry Heerup, 'Tro, håb og kærlighed' (cd)
Henry Heerup (1907-1993). 'Tro, håb og kærlighed’, indrammet litografi i farver, sign. i bly, Heerup, 212/375. 47x52 cm. (69 x 72 cm.)
Varunr: 5433741
SEK 2 590 DK, Herlev, Dynamovej 15-09-2019
19:49:00
SEK 1 871
Henri Heerup, Herzkutsche
Henri Heerup (1907-1993), Herzkutsche, Linolschnitt, signiert, 39 x 55 cm (Blattformat 52 x 63 cm). Zustand: Knickspur am linken Rand, etwas in die Darstellung reichend.
Varunr: 5418404
SEK 2 680 DE, Hamburg, Große Elbstraße 17-09-2019
18:13:00
SEK 536
Henry Heerup, Ohne Titel
Henry Heerup (1907-1993), Ohne Titel, Farblithographie, 1965, im Stein signiert und datiert, 28 x 33 cm (Blattformat 38 x 42 cm).
Varunr: 5418399
SEK 1 072 DE, Hamburg, Große Elbstraße 17-09-2019
19:14:00
SEK 482
Henry Heerup, Engel und Teufel
Henry Heerup (1907-1993), Engel und Teufel, Farblithographie, signiert, 30 x 40,5 cm (Blattformat 45,5 x 62 cm). Leichte Gebrauchsspuren.
Varunr: 5418422
SEK 1 072 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18-09-2019
20:02:00
SEK 429
Henry Heerup, Dirigent und Teekanne
Henry Heerup (1907-1993), Dirigent und Teekanne, Farboffset nach einem Gemälde, mit Bleistift in der Darstellung datiert '15 Marts 87' und gewidmet 'Til Anne fra Henry Tak For Godt Kammartskob', in der Form signiert, 47 x 58,5 cm, hinter Glas gerahmt (mit Rahmen c. 67 x 76 cm).
Varunr: 5418343
20:20:00
SEK 482
Henry Heerup, På Livsvejen
Henry Heerup, På Livsvejen, tuschtegning, signeret, ca. 26 x 26 cm, indrammet med passepartout bag glas (mål med ramme 70 x 53 cm). Tilstand: lille fugtplet i venstre side.
Varunr: 5418335
SEK 6 432 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-09-2019
19:25:00
SEK 750
Henry Heerup cd. Bly og oliekridt. Komposition
Henry Heerup 1907-1993. Komposition, afbildning af tre følelser. Sign. Heerup 54. Tegning med oliekridt og bly på papir. 17,5 x 21,5 cm. Verso modelskitser i bly, samt lille digt, sign. Heerup 57.
Varunr: 5438211
SEK 3 453 DK, Hørsholm, Hammervej 1 19-09-2019
20:35:00
SEK 791
Henry Heerup cd. Blyant på papir, modelskitser (2)
Modelskitser, af Henry Heerup (1907-1993). Blyant på papir. Sign. Heerup, ene dateret 58. 18 x 22 cm. Ene fremstår med skitse verso. (2)
Varunr: 5438099
SEK 2 878 DK, Hørsholm, Hammervej 1 19-09-2019
20:47:00
SEK 648