Utropspris
12345»   Varor pr. sida   125 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Hyndesæt til Hans J. Wegner. Tremmestol, model 1788, Hvidt 'Ice' knapsyet læder. (2)
Hyndesæt til Hans J. Wegner. Tremmestol, model 1788. Betrukket med hvidt 'Ice' knapsyet læder. Polstret på koldskum. Bestående af en siddehynde samt en ryghynde. (2)

Varunr: 5425397

SEK 4 450 DK, Vejle, Dandyvej 04-08-2020
14:21
SEK 487
Deszine Talks. Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sort læder. (6)
Deszine Talks. Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på seks hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. (6)

Varunr: 5495919

SEK 3 337 DK, Herlev, Dynamovej 04-08-2020
14:51
SEK 487
Hyndesæt til Hans J. Wegner. Tremmestol, model 1788, mørkebrunt knapsyet læder. (2)
Hyndesæt til Hans J. Wegner. Tremmestol, model 1788. Betrukket med mørkebrunt knapsyet læder. Polstret på koldskum. Bestående af en siddehynde samt en ryghynde. (2)

Varunr: 5642437

15:02
SEK 765
Hans J. Wegner for Getama. Lænestol model GE 284A.
Hans J. Wegner for Getama. Lænestol model GE 284A med stel af egetræ, hynder betrukket med Hallingdal. H. 114 cm, B. 68 cm, D. 76 cm, SH. 42 cm. Udstillingsmodel. Vejl. udsalgspris 19.000 DKK.

Varunr: 5696496

SEK 15 297 DK, Herlev, Dynamovej 04-08-2020
19:01
SEK 1 391
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på seks hynder, betrukket med cognacfarvet læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfotos. (6)

Varunr: 5714467

SEK 2 781 DK, Aalborg, Nibevej 04-08-2020
19:13
SEK 1 530
Hans J. Wegner. Armstol, model GE-525.
Hans J. Wegner. Armstol. Model GE-525 fremstillet hos Getama. Stel af sortlakeret træ, sæde monteret med sort læder. H. 72 cm. B. 55 cm. Sh. 43 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5719930
SEK 4 728 DK, Herlev, Dynamovej 04-08-2020
19:13
SEK 2 503
Deszine Talks. Hynde Anilinlæder til Wegners kinastol FH 4283
Deszine Talks. Hynde til Wegners kinastol i sort Anilinlæder til FH 4283. Stol medfølger ikke.

Varunr: 5646849

SEK 2 781 DK, Herlev, Dynamovej 04-08-2020
19:15
SEK 417
Hans J. Wegner. Tre-pers. sofa af eg, model GE-236/3
Hans J. Wegner. Tre-pers. sofa, med stel af egetræ, løse springhynder betrukket med brun uldstof, L. 210 cm. D. 80 cm. H. 80 cm Fremstillet hos Getama, model GE-235. Fremstår professionel ompolstret med Divina uld af 100 % New Zealandsk uld.

Varunr: 5707037
SEK 30 593 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-08-2020
19:30
SEK 6 675
Hans J. Wegner for Getama. Lænestol model GE 501.
Hans J. Wegner for Getama. Lænestol model GE 501 med stel af massivt egetræ, betrukket med sort Prestige læder. H. 84 cm, B. 80 cm, D. 80 cm, SH. 40 cm. Udstillingsmodel. Vejl. udsalgspris ca. 30.000 DKK.

Varunr: 5696508

SEK 25 031 DK, Herlev, Dynamovej 04-08-2020
19:54
SEK 1 808
Hans J. Wegner. Skænk af fineret teaktræ
Hans J. Wegner. Skænk af fineret teaktræ, i fronten to låger hvor bag hylder. Stående på egetræs sokkel. Fremstillet hos Ry Møbelfabrik. H. 71 cm. B. 100 cm. D. 49 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5677566
SEK 6 675 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-08-2020
19:55
SEK 417
Hans J. Wegner. Lænestol med skammel model 'Ox Chair, EJ100' (2)
Hans J. Wegner, 1914-2007. Lænestol, model EJ100 Oxchair med skammel, fuldt polstret og betrukket med sort læder, stel af forkromet stål. Formgivet 1960. Købt i 2018. Fremstillet hos Erik Jørgensen. Plakette under sæde. H. 88/36 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Litt: Noritsugu Oda: 'Hans J. ...

Varunr: 5731546
SEK 63 968 DK, Aalborg, Nibevej 04-08-2020
SEK 48 671
Hans J. Wegner 1914-2007. Lænestol, model AP46 . Tidlig model fra 1960'erne
Hans J. Wegner 1914-2007. Lænestol, model AP46 Oxchair, fuldt polstret med uld, stel af forkromet stål. Formgivet 1960. Fremstillet hos AP stolen i 1960'erne , model AP-46 . H. 86/34 cm. Litt.: Noritsugu Oda: Hans J. Wegner's 100 Chairs, s. 94- 95. Senere ombetrukket . Understel med små ...

Varunr: 5731284
SEK 27 812 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-08-2020
SEK 25 031
Hans. J. Wegner. skænk, Mikael Laursen
Hans J. Wegner. Sjælden udbudt, skænk af egetræ, fronter med to låger, prydet med udskæringer i form af bladranker, bag hvilket hylder i midten fire skuffer med greb af messing. Fremstillet hos Mikael Laursen, Århus. Vist på Købestævnet i 1942. Litteratur: Nyt Tidsskrift for Kunstindustri 1942 s....

Varunr: 5649366
SEK 69 530 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-08-2020
20:02
SEK 34 765
Hynder til Hans J. Wegners 'Kinastol, i sort læder (2)
Et par vendbare hynder til Hans J. Wegner's Kinesiske stol betrukket med knapsyet, sort læder. Fremstår ubrugte. NB! Stole medfølger ikke. (2)

Varunr: 5644703

SEK 3 337 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-08-2020
20:05
SEK 417
Hans J. Wegner for Ry Møbler. To-delt reol. (2)
Hans. J. Wegner. Reol med overdel af egetræ. front med hylder, samt skriveplade hvor bag hylder samt skuffe, underdel med låger. Fremstillet hos Ry Møbelfabrik. H. 180 cm. B. 100 cm. D. 31/49 cm. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor, ledningshul i bagbeklædning på overdel. (2)

Varunr: 5676247
SEK 8 900 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-08-2020
20:05
SEK 487
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Cognac læder. (6)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på seks hynder, betrukket med cognac farvet læder. Ca. 1 cm i tykkelse. (6)

Varunr: 5697931

SEK 3 337 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-08-2020
20:11
SEK 417
Hans J. Wegner for Getama. Hjørnemodul, model GE280 af bø
Hans J. Wegner. Hjørnemodul med stel af massivt lakeret bøgetræ, løse hynder betrukket med blåt stof. Formgivet i 1980. Fremstillet hos Getama, model 280. H. 78 D. 76 x B. 76 cm. Sh. ca. 40 cm. Fremstår med brugspræg på betræk og stel.

Varunr: 5723158
SEK 2 086 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-08-2020
20:20
SEK 1 043
Hans J. Wegner. Otte stole model CH23 (8)
Hans J. Wegner (1914-2007). Otte stole, model CH23 med stel af egetræ, fineret kopstykke af teaktræ med korsformede indlægninger i ryglænets samlinger, sæde med flettet papirgarn. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn. En ejer fra 1950´erne. Absolut minimale brugsspor på stel, enkelte fletdefekter. ...

Varunr: 5707326
SEK 27 812 DK, Hørsholm, Hammervej 1 04-08-2020
20:20
SEK 7 509
Hans J. Wegner. Otte spisestole, model 708
Hans J. Wegner 1914-2007. Otte spisestole, model 708 af bøgetræ, sæder betrukket med sort læder. H. 74 cm. B. 50 cm. Sh. 43 cm. Formgivet i 1948. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litt: Oda Noritsugu 'H.J.Wegner's 100 chairs' side 34. Fremstår nybetrukket med sort pure anilin læder ved professionel...

Varunr: 5727333
SEK 38 937 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-08-2020
20:22
SEK 19 468
Hans J. Wegner. Sybord model AT-33, egetræ
Hans J. Wegner 1914-2007. Sybord model AT-33 af massivt egetræ, sarg med skuffe med ruminddeling samt sytrådsholdere, herunder garnkurv af peddigrør samt hylde. H. 61 L. 68/119 cm. B. 58 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5729823
SEK 5 562 DK, Vejle, Dandyvej 04-08-2020
20:26
SEK 5 284
Hans J. Wegner. Reolsystem i massiv egetræ, Ry Møbler
Hans J. Wegner (1914-2007. Reolsystem i massiv egetræ bestående af: Sektion med skabe hvoraf bag hylder, glaslåger hvoraf bag hylder, skrivebord hvoraf bag skuffe, bakke og hylder. L. 208, D. 36 cm, H. 204 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, mærker og skjolder. Fremstillet af Ry Møbler.

Varunr: 5730272
SEK 8 344 DK, Vejle, Dandyvej 04-08-2020
20:34
SEK 5 284
Hans J. Wegner. Tre-pers sofa, model GE40/3
Hans J. Wegner. Tre-pers. sofa med stel af egetræ, løse hynder og armlæn betrukket med rød læder. Model GE 40/3. L. 215 cm. H77/40cm. Lænestol ligeledes med løse hynder og armlæn af rød læder. H. 77/40 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5729820
SEK 11 125 DK, Vejle, Dandyvej 04-08-2020
20:39
SEK 626
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sort læder (4)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på fire hynder, betrukket med sort bøffel læder. Ca. 3 cm i tykkelse. produceret i EU.Bemærk, stol medfølger ikke. (4)

Varunr: 5732179

20:40
SEK 487
Hans J. Wegner. Shakerbord fra Getama, Ask
Hans J. Wegner, spisebord af massiv asketræ, shakerformet stel. Fremstillet hos Getama. H. 70 L. 180, B. 90 cm. Fremstår med alm. brugspræg.

Varunr: 5695223
SEK 14 601 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-08-2020
20:43
SEK 3 337
Hans J. Wegner. Højrygget lænestol, model GE-290A
Hans J. Wegner. Højrygget lænestol med skammel, stel af massivt egetræ, originale springhynder i sæde og ryg betrukket med brun uldstof, H. 95 cm. sædehøjde. 40 cm. Formgivet i 1959. Fremstillet hos Getama, model GE-290A. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5729822
SEK 9 734 DK, Vejle, Dandyvej 04-08-2020
20:50
SEK 10 847
Hans J. Wegner. Fritstående trepers. sofa, røget eg, model GE-290/3
Hans J. Wegner. Fritstående trepers. sofa med stel af massivt, røget egetræ, løse originale springhynder betrukket med uldstof. Formgivet i 1953. Fremstillet hos Getama, model GE-290/3. L. 182 cm. Fremstår med brugsmærker på stof og småridser på stel.

Varunr: 5730596
SEK 16 687 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-08-2020
20:50
SEK 10 290
Hans J. Wegner. Fritstående topers. sofa i røget eg, model GE-290/2
Hans J. Wegner (1914-2007). To-pers. sofa af massivt, røget egetræ, originale springhynder betrukket med uldstof. Formgivet i 1954. Fremstillet hos Getama, model GE-290/2, H 70, L 130, D 80 cm. Fremstår med brugsmærker på stof og småridser på stel.

Varunr: 5730599
SEK 9 734 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-08-2020
20:55
SEK 8 900
Hans J. Wegner. Lænestol, AP-20
Hans J. Wegner. Lænestol, model AP20, betrukket med mørkegrå Hallingdal uld (130) fra Kvadrat , tilspidsede ben af egetræ. Fremstillet af APstolen. H. 80 cm. B. 70 cm. D. 70 cm. Fremstår nypolstret.

Varunr: 5720549
SEK 34 765 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-08-2020
21:15
SEK 17 383
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sort læder (12)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på tolv hynder, betrukket med sort bøffel læder. Ca. 3 cm i tykkelse. produceret i EU. Bemærk, stol medfølger ikke. (12)

Varunr: 5634301

SEK 5 284 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-08-2020
13:57
SEK 487
Hyndesæt til Hans J. Wegner. Tremmestol, model 1788, sort knapsyet uldstof. (2)
Hyndesæt til Hans J. Wegner. Tremmestol, model 1788. Betrukket med sort knapsyet uldstof polstret på koldskum. Bestående af en siddehynde samt en ryghynde. (2)

Varunr: 5423356
SEK 3 059 DK, Vejle, Dandyvej 05-08-2020
15:03
SEK 417