Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Charles Eames. Armstols, model EA-108 i sort stof (6)
Charles Eames 1907 - 1978. Sæt på seks kontorstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium. Betræk både foran og bagpå af sort læder. Nyeste generation med chrom-ring. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med minimale brugsspor. (6)
Varunr: 5406234
SEK 54 679 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-09-2019
11:09:00
SEK 28 779
Charles Eames. Soft Pad armstol, model EA-208
Charles Eames. 'Soft Pad' kontorstol med stel af forkromet aluminium, sæde og ryg betrukket med brunt læder, bagside med sort hopsak, drejelig fempas-fod afsluttet på hjul. Formgivet i 1969. Fremstillet hos Vitra, model EA 208 fra serien 'Soft Pad Group'. Fremstår med brugsspor
Varunr: 5406236
SEK 15 828 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-09-2019
11:09:00
SEK 2 590
James Webb
JAMES WEBB (1825-1895): tillskriven, kustlandskap, olja på duk, ca 50x75 cm
Varunr: 5436421
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 17-09-2019
12:02:00
Se mer
Paneler orientaliska
PANELER, 4 st, 1900-talets första hälft, orientaliska, mahogny med inläggningar, ramar av bambuimitation, ca 119,5 x 26 cm
Varunr: 5436444
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17-09-2019
13:06:00
Se mer
Charles Eames for Vitra. sofabord. Ø 90 cm
Charles Eames 1907-1978. Rundt sofabord, Lounge/cafe bord. Produceret i 2016. Stel med firpasfod i forkromet aluminium. Original bordplade i hvid laminat med sort gummikant.Fremstillet hos Vitra, mærket herfra. H. 72,5 cm. Ø. 90 cm.. Fremstår med minimale brugsspor.
Varunr: 5395250
SEK 10 072 DK, Herlev, Dynamovej 17-09-2019
13:39:00
SEK 791
Charles Eames. Par stole, model EA-106 i netvæv (2)
Charles Eames 1907 - 1978. Et par stole fra serien 'Aluminium Group' model EA-106 med stel i poleret aluminium med drejefunktion. Sæde og ryg med sort net-væv. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. HG. 82/45 cm. Fremstår med minimale brugsspor på net, stel med alm. brugsspor. (2)
Varunr: 5429407
SEK 10 072 DK, Vejle, Dandyvej 17-09-2019
14:27:00
SEK 2 734
Varunr: 5429409
14:27:00
SEK 5 468
Charles Eames. Stol, model EA 108
Varunr: 5407187
SEK 10 072 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-09-2019
14:55:45
SEK 4 605
Charles Eames. Konferencestole EA-109, full leather
Varunr: 5422293
SEK 19 426 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-09-2019
15:07:53
SEK 4 892
Carl Fredrik Reuterswärd
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD (född 1934): (2) "Två litografier ur serien "Games":, "Game on Blue", "Game on red", monogramsignerade CFR, färglitografier, numrerade 1181/1500, bladmått vardera ca 61x45 cm
Varunr: 5436500
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17-09-2019
15:34:00
Se mer
Eames barstol model DSHBX.
Ray & Charles Eames. Barstol med skal af formstøbt hvid plast. Monteret på stel af forkromet stål. Fremstillet hos Vitra i 2009 med stempel herfra, model DSHBX. Sædehøjde. ca. 83 cm. Fremstår med alm. brugspræg, enkelte mærker.
Varunr: 5357606
SEK 2 878 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-09-2019
17:37:00
SEK 432
Charles Eames. Armstol, hvid mesh, model EA 108
Charles Eames. Armstol, model EA-108, fra serien "Aluminium Group Conference", med drejelig firpasfod af forkromet aluminium, betrukket med hvid mesh, sædehøjde ca. 44 cm. Formgivet i 1958, fremstillet hos Vitra. Fremstår med få brugsspor.
Varunr: 5436100
SEK 5 756 DK, Herlev, Dynamovej 17-09-2019
19:02:00
SEK 648
Felix von Altersheim, James Dean Colors
Felix von Altersheim, titel: James Dean Colors, direkte tryk på akrylglas XT 6 mm hvidt på hele fladen, Chromax Deluxe – 12-farvet pigmenttryk, blank. Signeret, dateret, nummereret. Limiteret til 10 eksemplarer. Mål: 100 x 145,7 cm. Medium/teknik: direkte tryk på akrylglas XT 6 mm hvidt ...
Varunr: 5435015
SEK 8 576 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-09-2019
19:05:00
SEK 482
Charles & Ray Eames, Alu Chair Konferenzstuhl Modell EA 106 in Leder für Herman Miller / Vitra
Konferenzstuhle Modell EA 106, amerikanisches Design von Charles & Ray Eames für Vitra. Entwurf von 1958, unterseitig bezeichnet. Drehbare Konstruktion aus verchromtem Aluminium mit Bezügen in weißem Leder. Maße ca.: H. 82,5 cm, B. 53 cm, T. 58 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, die Lederbezüge ...
Varunr: 5436733
SEK 2 680 DE, Hamburg, Große Elbstraße 17-09-2019
19:09:00
SEK 590
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn af sort forkromet aluminium, monteret med drejefunktion. Betrukket med sort læder. Formgivet 1958. SH. 46 cm. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5371643
SEK 14 389 DK, Herlev, Dynamovej 17-09-2019
19:39:00
SEK 1 295
Vitra Home Eames Plastic Chair RAR. Gyngestol
Vitra Home Eames Plastic Chair RAR /Design: Charles & Ray Eames. Gyngestol med skel i plastic, stel i metal, meder i ahorn. H. 37/68 cm. Udstillingsmodel med enkelte mærker.
Varunr: 5437254
SEK 4 317 DK, Aalborg, Nibevej 17-09-2019
19:45:00
SEK 2 158
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSR (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks skalstole med gennemfarvede skaller af grønligt plast, Eiffel / wirestel af forkromet stål. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra med stempel herfra, model DSR. H. 80/44,5 cm. Fremstår med lettere / få brugsspor. (6)
Varunr: 5422290
SEK 11 511 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-09-2019
19:53:00
SEK 3 741
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108
Varunr: 5390307
SEK 7 195 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-09-2019
19:56:00
SEK 576
Varunr: 5436101
20:02:00
SEK 648
Sæt på seks hynder til Charles Eames skalstole
C hynder til Charles Eames skalstole, model DSW, af cognac farvet læder, bagside med skridsikker gummi. (6)
Varunr: 5432430

SEK 3 453 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-09-2019
20:08:00
SEK 719
Charles Eames. Bord 'Segmented Table' Ø 110 cm
Charles Eames 1907-1978. 'Segmented Table'. Cirkulært bord med sortlakeret søjle og firpasfod af forkromet metal, plade af hvid laminat med sort gummikant. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. H. 72, 5 cm. Ø 110 cm. Fremstår med mindre brugsspor
Varunr: 5423330
SEK 11 511 DK, Vejle, Dandyvej 17-09-2019
20:11:00
SEK 4 317
Johannes Andersen. Spisestole, model Juliane (6)
Johannes Andersen. Spisestole med stel af massivt teaktræ, sæder betrukket med cognacfarvet anilin læder. Fremstillet hos Uldum møbler, model Juliane. 1960'erne. Fremstår nybetrukket hos anden dansk professionel møbelpolster i Danmark med cognacfarvet anilin læder. Fremstår med en manglende ...
Varunr: 5430122
SEK 33 095 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-09-2019
20:15:00
SEK 1 295
Charles Eames. Konferencestol, model EA-109
Charles Eames. Konferencestol med fast højde fra serien 'Aluminium Group' med fempasstel og armlæn af poleret aluminium med drejefunktion, monteret med hjul, sæde og ryg betrukket med sort læder, bagside med hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, model EA-109. H. 103/47 cm. Fremstår med ...
Varunr: 5402395
SEK 14 389 DK, Vejle, Dandyvej 17-09-2019
20:16:00
SEK 2 014
Niels O. Møller. Fire stole af palisander, model 78 (4)
Niels O. Møller. Fire stole med stel af massiv palisander, sæder betrukket med sort læder, sædehøjde ca. 45 cm. Formgivet i 1962. Fremstillet hos J. L. Møllers Møbelfabrik, model 78. Fremstår med brugsspor. (4)
Varunr: 5436052
20:22:00
SEK 13 526
Et par kinesiske fotorammer af forniklet metal med drager, republik (2)
Et par kinesiske rammer af forniklet metal, støbte som portaler med slyngende tre-kloede drager, monteret på træ. Republik. H. 20 cm B. 14,5 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varunr: 5435723
SEK 2 878 DK, Vejle, Dandyvej 17-09-2019
20:25:00
SEK 648
Arne Jacobsen. Et sæt på otte stole, 'Myren', model 3101, nylakerede sorte (8)
Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på otte stole, model 3101 'Myren', med skaller af sort formbøjet krydsfinér, stel af forkromet stål. Fremstillet og mærket hos Fritz Hansen. H. 81/46 cm. Fremstå professionel nylakerede. (8)
Varunr: 5434342
SEK 18 706 DK, Vejle, Dandyvej 17-09-2019
20:31:00
SEK 9 497
Charles Eames. Et sæt på seks armstole, model DAW. (6)
Charles Eames 1907-1978. Et sæt på seks armstole, model DAW, med skal af sort plast, monteret med stel af natur ahorn- og sortlakeret wirestel. Fremstillet hos Vitra med mærke herfra. H. 81/45 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (6)
Varunr: 5434429
SEK 25 901 DK, Vejle, Dandyvej 17-09-2019
20:39:00
SEK 1 727
Antonio Citterio for Flexform. Et par 'Scissor' loungestole. (2)
Antonio Citterio. Et par 'Scissor' loungestole med stel af forkromet stål, udspændt med chokolade brunt kernelæder. Udført hos Flexform, Italien. H. 75/38. B. 65. D. ca. 80 cm. Fremstår med mindre brugsspor. (2)
Varunr: 5434357
SEK 21 584 DK, Vejle, Dandyvej 17-09-2019
20:44:00
SEK 2 158
Charles & Ray Eames, konferencestole, model EA 108, Herman Miller (6)
Charles & Ray Eames. Sæt på seks konferencestole fra serien "Aluminium Group", model EA108. Formgivet 1958. Stel med drejekonstruktion af forkromet aluminium, betrukket med brunt Hopsak. Mærkat fra producenten. Fremstår med brugsspor, herunder bl.a. armlæn og stel med nogle markante ridser og ...
Varunr: 5405603
SEK 21 584 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-09-2019
20:47:00
SEK 576
James Rosenquist
JAMES ROSENQUIST (1933-2017), "Where the Water Goes, from Welcome to the Water Planet, 1989, numbered 12/32, signed and dated, ca 260 x 147 (Sheet: 2597 x 1473 mm) cm, mixed media, / Paper, acrylic paint, dye and lithograph on paper. (Blandteknik på papper / Collage, signerad och numrerad 12/32. Från den eko-kritiska serien "Where the Water Goes..." från 1989.) . . Description:. One who needs no introduction, the influence of pop art pioneer James Rosenquist reverberates and echoes in the works of contemporary artists such as Faile and Crash, to name a few. . . "The Welcome to the Water Planet series addresses a recurring theme in Rosenquist's work: the ecological impact of consumer culture on the natural environment. The water planet' of the title is the Earth, imagined as it might be seen from outer space. Rosenquist and Tyler began work on all their prints together using a small preparatory collage as a guide. They used a combination of printing techniques: coloured paper pulp for
Varunr: 5436626
SEK 40 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17-09-2019
20:50:00
Se mer
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>