Utropspris
12345»   Varor pr. sida   145 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Sæt på fire hynder til Charles Eames skalstole (4)
C hynder til Charles Eames skalstole, model DSW, af cognac farvet læder, bagside med skridsikret materiale. (4)

Varunr: 6032747
SEK 1 360 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31-07-2021
11:31
SEK 476
Nils Öfverman. Par art deco lænestole af Zebranotræ (2)
Nils Öfverman (Sverige, 1896 - 1972). Par dybe art deco lænestole med stel af zebranotræ, overpolstret med rosa fløjl. H. 78, Sh. 43, B. 80, D. 83 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, overfladiske mærker og skrammer. (2)

Varunr: 6030778
SEK 10 878 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2021
11:36
SEK 544
Charles Eames. Lounge lænestol. Vitra model EA-124
Charles Eames 1907-1978. Lounge lænestol med stel og firpasfod i forkromet og poleret aluminium, sæde og ryg betrukket med grøn Hopsak. Firpasfod med vippefunktion. Fremstillet hos Vitra. model EA-124. Fremstår med brugsspor, stof med let slid samt pletter.

Varunr: 6027525
SEK 8 158 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2021
12:34
SEK 1 632
Charles Eames. Model EA119 armstol.

Varunr: 6060009
SEK 19 036 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2021
13:32
SEK 1 632
Charles og Ray Eames. Vintage 'Segmented Table', rundt bord, Ø 121 cm
Charles og Ray Eames 1907-1978. Vintage 'Segmented Table', rundt bord med søjle og firpasfod i grålakeret aluminium, lysegrå plade af laminat med mørk gummikant. Formgivet 1964. Fremstillet hos Hermann Miller med label herfra. Ben monteret med mulighed for let højdenivellering H. 72 cm. Ø 121 cm....

Varunr: 6046988
SEK 6 799 DK, Vejle, Dandyvej 31-07-2021
14:41
SEK 408
Charles Eames. Cafebord
Charles Eames. Cafebord firpasfod af forkromet aluminium, cirkulær plade af hvid laminat. Fremstillet hos Vitra. Etiket herfra under pladen. H. 72,5 Ø 70 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5705842
15:16
SEK 476
Charles Eames, Armstol, model EA-108
Charles Eames (1907-1978). Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108. Stel og armlæn af forkromet aluminium med drejefunktion, betræk af grøn hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra med label herfra. H. 83, Sh. 47 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.

Varunr: 5913481
16:04
SEK 476
Hyndesæt til Eames - stole (6)
Hyndesæt til Eames stole modeller DAX, DAR, DAL og RAR. Udført af cognac-farvet læder (6)

Varunr: 5829096

SEK 2 176 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31-07-2021
16:47
SEK 408
Knud Færch. Fire stole i teak, model 215 (4)
Knud Færch. Et sæt på fire 'Kohornsstole' med stel af massiv teak, svungne kopstykker, synlige sinker, sæder betrukket med nistret uld. Formgivet omkring 1969/70. Fremstillet af Slagelse Møbelværk. Fremstår med reparationer på kopstykker og bagstykke samt afslag på hjørne (4)

Varunr: 6059703
SEK 40 792 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-07-2021
16:47
SEK 20 396
Charles Eames. Armstol, model DAW, forsidepolstret
Charles Eames (1907-1978). Armstol, model DAW, skal af hvid plast, forsidepolstret med lavendel blåt stof, monteret på stel af natur ahorn- og sortlakeret wirestel. Fremstillet hos Vitra, stempel herfra. H. 81/46 cm. Udstillingsmodel med alm. brugsspor.

Varunr: 6034479
SEK 5 439 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31-07-2021
17:14
SEK 2 583
To franske væglamper af bronze (2)
Et par franske bronzevæglampe fra det 19. århundrede, støbt med flammer og masker. H. 31 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Varunr: 6058785
SEK 4 351 DK, Aalborg, Nibevej 31-07-2021
18:35
SEK 476
Arne Jacobsen. 'Myren' stol, brun anilinlæder, model 3101 (4)
Arne Jacobsen. Myren. Sæt på fire spisestole med formbøjede skaller betrukket med anilin læder, monteret på stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3101. Sædehøjde ca. 44 cm. Fremstår nybetrukket med brun anilinlæder, hos professionel møbelpolster. Læder med naturlig ...

Varunr: 6049729
SEK 16 997 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-07-2021
19:03
SEK 476
Arne Jacobsen. 'Myren' stol, cognacfarvet læder, model 3101 (6)
Arne Jacobsen. Myren. Sæt på seks spisestole med formbøjede skaller betrukket med cognacfarvet anilin læder, monteret på stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3101. Sædehøjde ca. 44 cm. Fremstår nybetrukket med cogancfarvet anilinlæder, hos professionel møbelpolster. Læder...

Varunr: 6050875
SEK 25 835 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-07-2021
19:06
SEK 408
Sæt på seks hynder til Charles Eames / HAY skalstole (6)
Hynder til Charles Eames skalstole, model DAR, DAW og HAY AAC22 / AAC26, af sortfarvet læder, bagside med skridsikker gummi. Trykmærker og variationer i læder kan forekomme. Modelfoto (6)

Varunr: 6051788
SEK 1 088 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31-07-2021
19:16
SEK 476
Samling på 90 rammer (90)
Samling på 90 rammer af sort lakeret metal. Mål: 4 x 6. Fremstår i original emballage. (90)

Varunr: 6028308
SEK 1 632 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31-07-2021
19:32
SEK 408
Arne Jacobsen. 3107, mokka savanne læder. (4)
Arne Jacobsen (1902-1971). Et sæt på fire stole 'Syveren', model 3107, stel af forkromet stålrør, produceret af Fritz Hansen, nybetrukket med mokka farvet Savanne læder. Ny siddehøjde 46,5 cm. Fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolster. (4)

Varunr: 6060154
19:35
SEK 612
Charles Eames. Sæt på fire armstole på swivel-stel (4)
Charles Eames. Sæt på fire armstole. Med originale armskaller i gennemfarvet glasfiber med sædehynde i brunt hopsak. Monteret på originalt drejeligt Swivel-stel med sortlakeret søjle på firpasfod i forkromet aluminium. Fremstillet hos Vitra for Herman Miller. Med brugsspor, rep. under ...

Varunr: 6047184
SEK 16 317 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-07-2021
19:38
SEK 408

Varunr: 6060010
19:42
SEK 748
Charles Eames. Cafebord / køkkenbord fra serien 'Aluminium Group'
Charles Eames. Cafebord / køkkenbord fra serien 'Aluminium Group' firpasfod af forkromet aluminium og sortlakeret metal, cirkulær plade af hvid laminat kantliste af hvid plast. Fremstillet hos Vitra. etiket herfra under pladen. H. 72 Ø 79 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Varunr: 5828435
SEK 8 702 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31-07-2021
19:45
SEK 408
Brdr Krüger. Sæt på seks F-Chair (6)
Brdr Krüger. Sæt på seks F-Chair. Stel af sortlaseret ask, sæder udspændt med nylon. H. 81, Sh. 46 cm. Lettere brugsspor. (6)

Varunr: 6056801
SEK 20 396 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2021
19:58
SEK 612
Henning Kjærnulf. Spisestole, palisander, model 60 (6)
Henning Kjærnulf. Sæt på seks stole med stel af palisander, sæder betrukket med cogancfarvet vintage anilin læder. Fremstillet hos Bruno Hansen, Bramming, med brændemærke. Model 60. H. 79/45, B. 50 cm. Fremstår nybetrukket med cogancfarvet vintage anilin læder, ved Dansk professionel ...

Varunr: 6057031
SEK 24 475 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-07-2021
20:18
SEK 408
Charles Eames. Bord 'Segmented Table', sort, Ø 110 cm
Charles Eames 1907-1978. 'Segmented Table'. Cirkulært bord med søjle og firpasfod af forkromet metal, plade af sort laminat med sort gummikant. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra med label herfra. H. 72, 5 cm. Ø 110 cm. Fremstår med mindre brugsspor

Varunr: 6057453
SEK 10 878 DK, Vejle, Dandyvej 31-07-2021
20:20
SEK 476
Charles Eames. Et sæt på seks armstole, model EA 108, sort hopsak. (6)
Charles Eames 1907 - 1978. Sæt på seks armstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108, stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion, betræk af sort hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra med label herfra. H. 83/47 cm. Fremstår med mindre brugsspor. (6)

Varunr: 6048905
SEK 48 950 DK, Vejle, Dandyvej 31-07-2021
20:20
SEK 24 475
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSS, glasfiber-hvidmalet. (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks stabelstole med senere hvidmalet vintage skaller af glasfiber. Fremstillet hos Vitra/Herman Miller. Eftermonteret på stabelstel af forkromet stål fra Vitra. Formgivet 1948, model DSS. H. 80/44 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, skaller senere ...

Varunr: 6039447
SEK 4 079 DK, Vejle, Dandyvej 31-07-2021
20:21
SEK 408
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, multicolor, model DSW. (6)
Charles Eames 1907 - 1978. Et sæt på seks skalstole. Originale multifarvet vintage skaller i struktureret glasfiber med aldersrelateret brugsspor og lette mærker. Formgivet 1948, model DSW. Fremstillet hos Herman Miller og Vitra for Herman Miller. Eftermonteret med originale Vitra Dowelleg stel i...

Varunr: 6035024
SEK 29 914 DK, Vejle, Dandyvej 31-07-2021
20:22
SEK 2 312
Charles Eames. Bord, Segmented table. 'Boatshape' L. 213 cm
Charles & Ray Eames. Ovalt bord 'Segmented table' med stel i forkromet aluminium, plade af hvid laminat med sort gummikant. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra 2012 med mærkat herfra. H. 71 cm. L. 213 cm. D. 107 cm. Fremstår med mindre brugsspor

Varunr: 6043507
SEK 23 115 DK, Vejle, Dandyvej 31-07-2021
20:23
SEK 2 040
Charles Eames. Stabelbare skalstole, model DSS, hvid plast. (10)
Charles Eames (1907-1978). Otte stabelstole med skaller af hvid plast, stabelstel af forkromet stål Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra, model DSS. H. 81/45 cm. Lette/alm. brugsspor. (10)

Varunr: 6038633
SEK 10 878 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31-07-2021
20:30
SEK 476
Arne Jacobsen. Sæt på fire 'Myren', model 3101, i sort anilin læder (4)
Arne Jacobsen (1902-1971). Sæt på fire 'Myren' spisestole med skaller i formspændt krydsfinér, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3101, Fremstår nybetrukket med sort anilin læder. Sh. 45 cm. Minimale brugsspor. (4)

Varunr: 6061557
SEK 16 317 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2021
20:38
SEK 1 088
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, model EA-217, sort læder
Charles Eames 1907-1978. Soft Pad kontorstol, Model EA-217, fremstillet hos Vitra. Formgivet 1969. Betræk af original sort læder, bagside med sort hopsak, femfasfod og armlæn i forkromet aluminium, afsluttet på hjul med alu-stålkappe. Højdejustérbar med vippefunktion. Seneste generation med ...

Varunr: 6058409
20:42
SEK 10 878
Charles Eames (1907-1978). Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108. Stel og armlæn af forkromet aluminium med drejefunktion, betræk af grøn hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra med label herfra. H. 83, Sh. 47 cm. Fremstår med almindelige brugsspor

Varunr: 5913484
20:50
SEK 1 156