Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Nanna Ditzel. Trinidad armstole, model 3297 (6)
Nanna Ditzel. Trinidad armstole med ryg samt armlæn af fineret kirsebærtræ, stel af forkromet stålrør, sæder betrukket med lilla møbelstof. Fremstillet hos Fredericia Furniture, model 3297. Fremstår med lettere brugsspor, enkelte pletter på sæder. (6)
Varunr: 5435797
SEK 8 634 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-09-2019
10:48:14
SEK 8 058
Varunr: 5435785
10:48:44
SEK 7 195
Varunr: 5435795
10:49:19
SEK 7 482
Nanna Ditzel. Trinidad armstole med ryg samt armlæn af fineret kirsebærtræ, stel af forkromet stålrør, sæder betrukket med lilla møbelstof. Fremstillet hos Fredericia Furniture, model 3297. Fremstår med brugsspor, enkelte pletter på sæder, et armlæn med fugtskader og enkelte små finerafslag. (6)
Varunr: 5435779
SEK 7 770 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-09-2019
10:55:13
SEK 5 756
Nanna Ditzel barnstol
NANNA DITZEL, barnstol, Danmark, ek, formgiven 1968, höj- och sänkbar fotplatta, etikettmärkt, sitthöjd ca 54 cm
Varunr: 5436420
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17-09-2019
12:00:00
Se mer
Læderhynder til Nanna Ditzel Trinidadstole. Blåt læder (6)
Læderhynder til Nanna Ditzel Trinidadstole. Sæt på seks stk. Betrækket er fremstille af blåt dækfarvet læder, polstret med skumgummi. Patenteret design med pyntestikninger og montering ved at hyndens kiler trykkes ned i stolens udfræsninger. (6)
Varunr: 5396379

SEK 2 590 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-09-2019
14:57:33
SEK 576
Nanna Ditzel for Georg Jensen. Ring af sterlingsølv, dessin 389
Nanna Ditzel for Georg Jensen. Ring udført i sterling sølv, dessin nr. 389. Ringstr. ca.17/54.
Varunr: 5426702
SEK 2 878 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-09-2019
15:37:23
SEK 1 583
Nanna Ditzel. Fem 'Trinidad' stole, ahorn. (5)
Nanna Ditzel. Fem 'Trinidad' spisestole af formspændt ahorn, stel af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fredericia Furniture. Ekstra sæde medfølger. Fremstår med brugsspor, senere uoriginale sko.
Varunr: 5437559
SEK 7 195 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-09-2019
20:13:00
SEK 6 043
Nanna Ditzel. Ni 'Trinidad' stole model 3298 (9+7)
Nanna Ditzel 1923-2005. Ni Trinidad stole model 3298 fineret med bøg, stel af stål. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik. 7 hynder med stof designet af Paul Smith, fremstillet ved Bent Hansen, Danmark medfølger. Fremstår med alm. brugsspor, en stol med blækplet (9+7).
Varunr: 5432423
SEK 14 389 DK, Herning, Engdahlsvej 18-09-2019
21:02:00
SEK 7 482
Nanna Ditzel. Trinidad model 3300. Par barstole (2)
Nanna Ditzel 1923-2005. Et par barstole model 3300 'Trinidad' af formspændt lamineret træ i farven "Lotus". Stel af forkromet stålrør. Udført hos Fredericia møbler. Sædehøjde 80 cm. Er i original og ubrudt emballage (2)
Varunr: 5433885
SEK 7 195 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-09-2019
20:06:00
SEK 2 302
Nanna og Jørgen Ditzel. Lænestol 'ringstolen' fra Fredericia Furniture, ahorn og 'Hallingdal' uld.
Nanna og Jørgen Ditzel. Lænestol 'ringstolen' med stel i massiv ahorn. Fremstillet hos Fredericia Furniture med label herfra. Model 2611. Formgivet 1958. Fremstår professionel nybetrukket med 'Hallingdal' uld. H. 69/40. B. 84. D. ca. 70 cm. Fremstår med minimale brugsspor. NB. Rettet i tekst fra ...
Varunr: 5435686
SEK 10 072 DK, Vejle, Dandyvej 19-09-2019
20:29:00
SEK 1 871
Warren Platner. Sofabord
Warren Platner (1919-2006). Sofabord, model 3712T med stel af forniklet stål, plade af facetslebet glas. Formgivet 1966. Fremstillet hos Knoll International, model 3712T. H. 39 Ø 90 cm. Fremstår med mindre brugsspor.
Varunr: 5421829
SEK 21 584 DK, Vejle, Dandyvej 19-09-2019
20:57:00
SEK 3 741
Nanna Ditzel. Trisse Cafebord / køkkenbord
Nanna Ditzel. Trisse Cafebord / køkkenbord af massivt grønlaseret asketræ med cirkulær plade og fod 1962. H. 72 Ø 68 cm. 2000'tallet. Fremstår med få brugsspor
Varunr: 5408843
SEK 3 741 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
19:55:00
SEK 432
Nanna Ditzel. Trinidad barstol
Nanna Ditzel. Trinidad barstol med stel af satinforkromet stålrør, sæde betrukket med sort skind og ryg af lakeret ahorn. H. 111 cm., sædehøjde 78 cm. Fremstillet hos Fredericia Furniture, model 3300.
Varunr: 5426855
SEK 4 892 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
19:57:00
SEK 432
Sæt på seks sæde-hynder til Nanna Ditzel's Trinidad stole.(6)
Sæt på seks sæde-hynder i Cognac farvet læder til Nanna Ditzel's Trinidad stole. Modelfoto, bemærk stol medfølger ikke,
Varunr: 5398014

SEK 2 734 DK, Kolding, Trianglen 22-09-2019
13:20:00
SEK 432
Nanna Ditzel. Trinidad spisestole model 3298. Eg. (6)
Nanna Ditzel 1923 - 2005. Sæt på seks 'Trinidad' stole, model 3298. Sæder i formspændt lakeret eg. Stel af hvidlakeret stål. Fremstillet hos Fredericia Furniture. Minimale/ingen brugsspor. Vejl. udsalgspris ca. 21.000 kr. (6)
Varunr: 5433854
SEK 21 584 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-09-2019
16:04:00
SEK 10 648
Nanna & Jørgen Ditzel. fire stole af egetræ, model 110 (4)
Nanna & Jørgen Ditzel. fire stole af egetræ, model 110. Med tilspidsede ben H. 70, B. 43, Sh. 42 cm. fremstår ny polstret med gjorde. (4)
Varunr: 5387909
SEK 14 389 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-09-2019
17:51:00
SEK 504
Nanna Ditzel for Georg Jensen. Stor moderne broche af sterlingsølv, dessin 337
Nanna Ditzel (1923-2005) for Georg Jensen. Moderne broche af sterlingsølv, dessin 337. Ø 60 mm. Vægt: 11.6 gr. Fremstår med brugsmærker, nål let skæv.
Varunr: 5437067
SEK 5 756 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:07:00
SEK 576
Nanna & Jørgen Ditzel, stole, model 110, fremstillet hos Kolds Savværk (4)
Nanna & Jørgen Ditzel, stole, model 110, fremstillet hos Kolds Savværk. Trækonstruktion i rødt teaktræ med forskellige betræk. To siddeflader med bastflet, to siddeflader med sort fletværk. Mål: H. 70 cm, B. 44 cm, D. 46 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, delvist med defekter i ...
Varunr: 5431269
SEK 6 432 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
21:17:00
SEK 429