Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Verner Panton. Hvilestol med armlæn, system 123
Verner Panton: Hvilestol med armlæn system 123, overpolstret med patineret dybhæftet hvid læder. Monteret på trompetfod. Fremstår med brugsspor. Udført hos Fritz Hansen. H. 124 cm.
Varunr: 5399665
SEK 11 511 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-09-2019
15:06:35
SEK 576
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen. Fuldpolstret med gult læder, firpasfod i satinbørstet rustfrit stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Vitra. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Omtalt og afbilledet s. 30 - 34. Fremstår nybetrukket med gult ...
Varunr: 5390280
SEK 17 267 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-09-2019
19:01:00
SEK 1 583
Verner Panton. Stol, System 123
Verner Panton 1926 - 1998. Hvilestol / spisebordsstol i system 123, overpolstret med blåt uld. Monteret på trompetfod af støbt aluminium. Udført hos Fritz Hansen. SH. ca. 45 cm. Fremstår med slitage / Hul på polstring.
Varunr: 5436097
SEK 2 878 DK, Herlev, Dynamovej 17-09-2019
19:59:00
SEK 576
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen, sort anilinlæder
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen. nypolstret hos professionel møbelpolster med sort anilinlæder, drejelig firpasfod i satinbørstet rustfrit stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Vitra 2016. H. 80/45 cm. Fremstår nypolstret hos professionel møbelpolster. Litteratur: 'Verner ...
Varunr: 5434430
SEK 14 389 DK, Vejle, Dandyvej 17-09-2019
20:35:00
SEK 576
Verner Panton. Et sæt på seks Lounge stole, model C1 (6)
Verner Panton 1926-1998. Et sæt på seks Lounge stole, model C1, fuldpolstret med rødt Hallingdal uld, firpas drejefod af satinbørstet rustfrit stål. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. H. 74/42 cm. Fremstår med brugsspor, lette trådudtræk og mærker. (6)
Varunr: 5426448
SEK 23 023 DK, Vejle, Dandyvej 17-09-2019
20:37:00
SEK 719
Verner Panton. Standerlampe, model Panthella
Verner Panton. Standerlampe, model Panthella. Standerlampe af hvid akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 132 cm. Fremstår med brugsspor, stjerne i toppen, gulnet plast, ridser samt mærker på skærm og fod.
Varunr: 5437605
SEK 1 727 DK, Herning, Engdahlsvej 17-09-2019
20:51:00
SEK 1 007
Panton 1926 - 1998. Hvilestol / spisebordsstol, model system 123,
Verner Panton. Spisestol, overpolstret med blåt stof. Monteret på drejelig trompetfod af støbt aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen, model system 123. SH. 43 cm. Fremstår med brugsslitage på stof.
Varunr: 5407178
SEK 2 878 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-09-2019
20:56:00
SEK 504
Verner Panton. Cone table, rundt sofabord
Verner Panton (1926-1998). Cone table. Rundt sofabord, plade fineret med palisander med sort gummikant, kegleformed stamme monteret med sort kunstlæder, på firpasfod af stål. Formgivet 1958. H. 55. Ø. 60 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker
Varunr: 5380893
SEK 10 072 DK, Vejle, Dandyvej 17-09-2019
21:00:00
SEK 4 892
Verner Panton, stole/stabelstole, model 'Panton Chair', formgivet i 1960'erne, fremstillet hos Vitra (6)
Verner Panton, stole/stabelstole, model 'Panton Chair', formgivet i 1960'erne, fremstillet hos Vitra. Ergonomisk formet frisvinger-konstruktion i polypropylen, hvid udførelse, med producentprægning på undersiden, H. 83 cm, B. 50 cm, D. 58 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, ...
Varunr: 5433702
SEK 7 504 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-09-2019
21:00:00
SEK 804
Verner Panton for Vitra. Panton Chair
Verner Panton for Vitra. Panton Chair. Sort plast. H. 82 cm. B: 50 cm. H: 83 cm. D: 61 cm. Sædehøjde: 41 cm. Fremstillet hos Vitra. Udstillingsmodel. Vejledende udslagpris 2.080 DKK. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive designmøbler, belysning og boligtilbehør fra ...
Varunr: 5436703

SEK 1 439 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-09-2019
12:20:00
SEK 791
Verner Panton. Stol, Cone Chair / Kræmmerhusstolen
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen. Fuldpolstret med walnut elegance anilin læde, firpasfod i satinbørstet rustfrit stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Vitra. H. 80/45 cm. Fremstillet hos Vitra. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Omtalt og ...
Varunr: 5438290
SEK 14 389 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-09-2019
17:21:00
SEK 791
Varunr: 5429406
SEK 14 389 DK, Vejle, Dandyvej 18-09-2019
20:18:00
SEK 3 453
Verner Panton . VP-Globe pendel ø.40 cm.
Verner Panton 1929-1998. VP-Globe pendel med skærme af lakeret aluminium, kugle af klart plexiglas. Formgivet 1969. Fremstillet hos Frandsen Lighting. Ø 40 cm. Litteratur: Verner Panton The collected Works. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet.
Varunr: 5437229
SEK 5 756 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-09-2019
20:19:00
SEK 3 741
Varunr: 5393178
20:38:00
SEK 504
Varunr: 5388855
20:41:00
SEK 576
Verner Panton. Spisestole, model System 1-2-3 (10)
Verner Panton. Spisestole betrukket med mørkerødt Hallingdal uld fra Kvadrat. monteret på drejelig butterflyfod af forkromet metal. Formgivet i 1973, Fremstillet hos Verpan, model System 1-2-3. Fremstår med lettere / få brugsspor. (10)
Varunr: 5437554
SEK 28 779 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-09-2019
20:03:00
SEK 2 158
Varunr: 5436956
SEK 14 389 DK, Vejle, Dandyvej 19-09-2019
20:24:00
SEK 648
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen, sort tonus
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen. Fuldpolstret med sort Tonus uld, drejelig firpasfod i satinbørstet rustfrit stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Vitra 2016. H. 80/45 cm. Fremstår med mindre brugsspor Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Omtalt...
Varunr: 5396055
20:29:00
SEK 504
Verner Panton. Tivoli VP One, lounge stol
Verner Panton. Tivoli VP One, lounge / lænestol med stel af børstet rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med sort polyeurethan snore, forstærket med nylonkerne. Formgivet omkring 1955. Produceret af Montana. Fremstår med få brugsspor, dog let skævhed på stel.
Varunr: 5437608
SEK 1 151 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
11:20:10
SEK 504
Verner Panton. Panthella bordlampe
Verner Panton. Standerlampe, model Panthella. Standerlampe af hvid akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 132 cm. Fremstår med brugsspor, lettere gulnet plast, defekt gevind på skærmholder.
Varunr: 5439874
SEK 1 727 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
16:32:59
SEK 576
Verner Panton. Lounge stol / lænestol, model C1.
Verner Panton. Lounge sto / lænestol,fuldpolstret med rødt Hallingdal uld, firpas drejefod af satinbørstet rustfrit stål. Fremstillet hos Vitra, model C1 med mærkat herfra. H. 74/42 cm. Fremstår med lettere brugsspor.
Varunr: 5434952
SEK 5 756 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
19:19:00
SEK 432
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen. Fuldpolstret med sort læder, firpasfod i satinbørstet rustfrit stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Vitra. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Omtalt og afbilledet s. 30 - 34. Fremstår nybetrukket med sort ...
Varunr: 5434939
SEK 14 389 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
19:20:00
SEK 432
Verner Panton. Cone Chair / Kræmmerhusstolen
Verner Panton (1926-1998), 'Cone Chair' / 'Kræmmerhusstolen', fuldpolstret med sort Hallingdal uld fra Kvadrat, firpasfod af forkromet metal. Formgivet 1959. Ældre model fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med lettere brugsspor.
Varunr: 5432499
SEK 12 950 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
19:28:00
SEK 432
Verner Panton. Cone Chair / 'Kræmmerhusstolen.
Varunr: 5432500
19:28:00
SEK 504
Verner Panton. Hjertestol fra Vitra
Verner Panton. Hjertestol. Hvilestol med drejelig firpasfod af forkromet stål, betrukket med rødt uld. Formgivet 1959. Udført hos Vitra. Litt: Verner Panton, the collected works, Vitra design museum, gengivet s. 30 - 34.
Varunr: 5420343
SEK 23 023 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
19:29:00
SEK 504
Verner Panton. Spisestol / lænestol, model system 123,
Verner Panton. Spisestol, overpolstret med blåt stof. Monteret på drejelig trompetfod af støbt aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen, model system 123. SH. 43 cm. Fremstår med brugsslitage og pletter på stof.
Varunr: 5399884
SEK 1 871 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
19:31:00
SEK 432
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen. Fuldpolstret med sort læder, firpasfod i forkromet stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Omtalt og afbilledet s. 30 - 34. Fremstår nybetrukket med sort læder af ...
Varunr: 5420333
19:41:00
SEK 432
Varunr: 5420338
19:41:00
SEK 432
Varunr: 5420337
19:46:00
SEK 432
Verner Panton. Hjertestol, lænestole, Vitra
Verner Panton. Hjertestol, lænestole med drejelig firpasfod af forkromet stål, senere ombetrukket med sort læder. Formgivet 1959. Fremstilllet hos Vitra, mærkat herfra. Litt: Verner Panton, the collected works, Vitra design museum, gengivet s. 30 - 34.
Varunr: 5420346
SEK 18 706 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
19:46:00
SEK 432
 1 2  >>