Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Poul Henningsen. Ravfarvet 'PH Butterflykrone' år 1930 - 1934
Poul Henningsen 1894-1967. Butterflykrone med stel og fatningshuse af bruneret messing, PH 2/2 skærmsæt af ravfarvet glas. Stemplet PH 2 og Patented. Fremstår med alm. aldersrelateret patina, nogle små kanthak på øverste rand uden for synsfelt. Fremstillet hos Louis Poulsen i perioden 1931 - ...
Varunr: 5356102
SEK 62 617 DK, Kolding, Trianglen 20-06-2019
21:12:00
SEK 31 309
Poul Henningsen. Pendel 'Koglen' af hvidlakeret stål Ø60 cm
Poul Henningsen 1894 - 1967. Pendel 'Koglen' med 72 blade af hvidlakeret stål placeret på 12 buer af forkromet stål, Ø60 cm. Medfølgende fatningshus af forkromet aluminium, baldakin, wireophæng samt ledning. Formgivet 1957- 1959 til Langeliniepavillonen i København. Fremstillet hos Louis Poulsen....
Varunr: 5358094
SEK 55 103 DK, Herlev, Dynamovej 21-06-2019
14:21:00
SEK 30 056
Poul Henningsen PH5 pendel med skærme af rødlakeret metal
Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af rødlakeret metal. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen 1970/80'erne. Ø 50 cm. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor.
Varunr: 5365626
SEK 1 252 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2019
16:33:05
SEK 751
Poul Henningsen. Koglen. Pendel, Ø 48 cm
Poul Henningsen. Koglen. Pendel med 72 blade af kobber placeret på 12 buer af forkromet stål. Komplet med fatningshus af forkromet aluminium, wireophæng, hvid stofledning, ophængstrisse samt baldakin. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 48 cm. Formgivet 1957-1959 til Langeliniepavillonen i ...
Varunr: 5355761
SEK 37 570 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-06-2019
18:43:00
SEK 23 168
Poul Henningsen. PH5 pendel , hvid
Poul Henningsen (1894-1967). PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor, lette ridser.
Varunr: 5365618
19:22:00
SEK 751
Copenhagen Classic Group. Erotisk komposition, foto
Copenhagen Classic Group. Erotisk komposition med kvinde siddende i Poul Henningsens PH Stol, fra serien 'The Danish Beauty', foto, num. 10/100 samt sign. Certifikat med Hahnemühle FineArt hologram medfølger. 43 x 27 (62 x 46) cm.
Varunr: 5360298
SEK 3 256 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-06-2019
19:28:00
SEK 689
Poul Henningsen. PH 3/2 pendel, messing
Poul Henningsen. PH 3/2 pendel med skærmsæt af hvidt opalglas, montage af messing. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 30 cm. Fremstår senere sammensat.
Varunr: 5350067
SEK 5 761 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-06-2019
19:42:00
SEK 3 006
Poul Henningsen. par PH 4,5/3 udendørs væglamper, kobber(2)
Poul Henningsen. PH 4,5/3 udendørs væglampe, kobber Poul Henningsen (1894-1967). PH 4,5/3 udendørs væglampe med skærme af patineret kobber, Ø 45 cm. Formgivet 1966. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor og patina. Afskalninger på en overskærm.
Varunr: 5365093
SEK 10 019 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2019
20:19:39
SEK 8 015
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Kuglelamel / Snowball
Poul Henningsen 1894-1967. Pendel Kuglelamel / Snowball designet i 1958, stel med skærme af hvidlakeret metal, Ø 40 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår i original emballage med almindelig brugsspor. Litteraturhenvisning: Tænd! PH-lampens historie, side 270-71.
Varunr: 5365066
SEK 7 514 DK, Herning, Engdahlsvej 22-06-2019
20:45:00
SEK 6 763
Poul Henningsen. Par PH Stole, Serie 0. (2)
Poul Henningsen 1894-1967. Par PH Stole, Serie 0. Armstol med stel af blankforkromet stålrør, sæde betrukket med læder. H.68 cm. SH. 47 cm. Stolene er nummereret og monteret med plaketter, no. 331, 336. Fremstår ompolstret og med få brugsspor. (2)
Varunr: 5354822
SEK 6 262 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2019
20:50:00
SEK 3 006
Poul Henningsen. Et par PH2/1 pendler. (2)
Poul Henningsen 1894-1967. Et par PH 2/1 pendler med fatningshus af forkromet metal, monteret med skærme af hvidt opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 20 cm. Fremstår i original emballage med almindelig brugsspor. (2)
Varunr: 5365077
SEK 5 009 DK, Herning, Engdahlsvej 22-06-2019
20:55:00
SEK 5 260
Poul Henningsen. PH 3/2 Akademi væglampe
Poul Henningsen 1894-1967. PH 3/2 Akademi væglampe med stel af forkromet metal med 3/2 skærmsæt af opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 28 cm. Fremstår i original emballage med almindelig brugsspor. (Billede 1 er modelfoto)
Varunr: 5365088
SEK 4 008 DK, Herning, Engdahlsvej 22-06-2019
21:00:00
SEK 2 505
Poul Henningsen. Et par PH2/1 væglamper (2)
Poul Henningsen. 1894-1967. Et par PH 2/1 væglamper med skærme af hvidt opalglas, fatningshus og arm af forkromet metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår i original emballage med almindelig brugsspor. (2)
Varunr: 5365086
21:05:00
SEK 4 258
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid
Varunr: 5363452
SEK 1 252 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2019
21:17:40
SEK 564
Poul Henningsen 1894-1967. PH50 pendel, 'Mint Blue Gloss', nummerbevis
Poul Henningsen 1894-1967. PH50 pendel med skærme af 'Mint Blue Gloss' aluminium. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med minimale brugsspor i originale æsker med nummerbevis. PH50 er en højglanslakeret 50 års jubilæumsudgave af den klassiske PH5.
Varunr: 5357465
SEK 6 262 DK, Vejle, Dandyvej 23-06-2019
14:21:00
SEK 3 006
Poul Henningsen. Et par PH5-pendler, 'Modern White'. Nummerbeviser. (2)
Poul Henningsen 1894-1967. Et par PH5-pendler, med skærme af 'Modern White' lakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med minimale brugsspor i originale æsker med nummerbeviser. (2)
Varunr: 5357460
SEK 8 766 DK, Vejle, Dandyvej 23-06-2019
15:14:00
SEK 4 759
Poul Henningsen for Louis Poulsen, PH 3/2 bordlampe
Poul Henningsen. PH 3/2 bordlampe med stamme og fatningshus af forkromet metal, skærmsæt af hvidt opal glas. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 46 Ø 30 cm. Overskærm og underskærm med revner. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 5361286
SEK 3 006 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-06-2019
19:29:00
SEK 1 879
Poul Henningsen. Stammekrone, jubilæumsmodel.
Poul Henningsen (1894-1967). PH stammekrone med stel i bruneret messing, tre lysarme med 2/1 skærmsæt i hvid opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstillet i en begrænset periode i anledning af Louis Poulsens 125 års jubilæum. Fremstår delvis i org. kasser. Første tre foto er modelfoto.
Varunr: 5327024
SEK 12 523 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-06-2019
19:42:00
SEK 6 512
Poul Henningsen. Stammekrone, bruneret messing
Poul Henningsen (1894-1967). PH stammekrone med stel i bruneret messing, tre lysarme med 2/1 skærmsæt i hvid opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstillet i en begrænset periode i anledning af Louis Poulsens 125 års jubilæum. Billedet 1 er modelfoto.
Varunr: 5365079
SEK 10 019 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-06-2019
19:45:00
SEK 5 009
Poul Henningsen. PH 3/2 Akademi væglampe krom
Poul Henningsen. PH Akademi væglampe af forkromet metal med 3/2 skærmsæt af opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 30 cm. fremstår med afklippet ledning
Varunr: 5365121
SEK 3 757 DK, Helsingør, Støberivej 23-06-2019
19:53:00
SEK 3 256
Poul Henningsen. PH 4½ udendørs lampe af kobber
Poul Henningsen. PH 4,5/3 udendørs væglampe med skærme af patineret kobber, Ø 45 cm. Formgivet 1966. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med patina, mangler en skrue ved fatningshus.
Varunr: 5366107
SEK 7 514 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-06-2019
20:02:00
SEK 6 512
Poul Henningsen. PH lysspejl, rød.
Poul Henningsen 1894-1967. PH lysspejl af rød lakeret metal, monteret med spejlindsats. Med snore tænd/sluk. Til vægmontering. Fremstillet hos PH Furniture. Ø. 50 cm. Med PH initialer på spejlet. Direkte EL-udtag på bagsiden. Der skal bruges 3 stk E14 pærer Fremstår ny i original emballage.
Varunr: 5360934

SEK 3 006 DK, Herning, Engdahlsvej 23-06-2019
20:21:00
SEK 438
Poul Henningsen. Stammekrone, jubilæumsmodel
Poul Henningsen 1894 - 1967. PH stammekrone med stel i bruneret messing, tre lysarme med 2/1 skærmsæt i hvid opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstillet i en begrænset periode i anledning af Louis Poulsens 125 års jubilæum. Fremstår i original emballage. (Billede 1-3 er modelfotos).
Varunr: 5345695
SEK 10 019 DK, Herning, Engdahlsvej 23-06-2019
20:29:00
SEK 5 260
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 3½-/ 2½ , standerlampe
Poul Henningsen (1894-1967). PH 3½/ 2½ gulv- /standerlampe. Stamme, fod samt fatningshus af forkromet metal, monteret med 3½ / 2½ skærmsæt af hvidt opal glas. H. 130 cm. Fremstår med lette brugsspor.
Varunr: 5363424
SEK 7 514 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-06-2019
20:30:00
SEK 4 008
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Pendel limited edition lamper,
Poul Henningsen 1894 - 1967. PH 3 ½ -3 pendel med håndlavet overskærm, mellem og underskærm i mundblæst opalglas. Fatningshus af ubehandlet kobber. Modelfotos, fremstår i original emballage. Limited edition af en af de første PH lamper, udbudt fra 1. marts 2014 – 31. maj 2014. Lampen er lavet i ...
Varunr: 5355088
SEK 11 271 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-06-2019
20:39:00
SEK 6 512
Poul Henningsen 1894 - 1967. PH stammekrone med stel i bruneret messing, tre lysarme med 2/1 skærmsæt i hvid opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstillet i en begrænset periode i anledning af Louis Poulsens 125 års jubilæum. Fremstår i uåbnet original emballage. (Billede 1-3 er ...
Varunr: 5361225
20:40:00
SEK 5 009
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Bordlampe limited edition lampe.
Poul Henningsen for Louis Poulsen, 'PH 3½-2½ bordlampe af poleret kobber med hvide opalskærme & kobber, Limited Edition med to topskærme bestående af en opalglas (ubrudt i original emballage) & en af kobber med hvidmalet underside, H. 45 cm. Ø 33 cm. Fremstår minimale brugsspor.
Varunr: 5309367
SEK 13 150 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-06-2019
20:44:00
SEK 7 013
Poul Henningsen. Par PH4 (2)
Poul Henningsen. Par PH4 pendler, fremstillet hos Louis Poulsen. Hvidlakerede. Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor, herunder enkelte riser og mærker. Ene lampe med enkelte buler samt malerplet. Begge lamper mg. bundplader. (2)
Varunr: 5361191
SEK 1 002 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-06-2019
20:48:00
SEK 501
Poul Henningsen. PH 5/3 pendel, 1940'erne
Poul Henningsen (1894-1967). PH 5/3 pendel med metal overskærm lakeret i gul og hvidt. Mellem- og underskærm mangler. Konisk fatningshus og skærmholder af messing med bakelitfatning ( fremstår med flosset kant). Der medfølger hejseophæng. Fremstillet hos Louis Poulsen i 1940'erne. Ø 50 cm. ...
Varunr: 5365178
SEK 4 508 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-06-2019
18:59:00
SEK 2 379
Poul Henningsen. Pendel 'Koglen', Ø 84 cm
Poul Henningsen 1894 - 1967. Pendel 'Koglen' med 72 blade i af hvidlakeret metal placeret på 12 buer i forkromet stål. Komplet med fatningshus i forkromet aluminium, Wireophæng, baldakin, og ophængs trisse. Formgivet 1957- 1959 til Langelinie pavillonen i København. Fremstillet hos Louis Poulsen....
Varunr: 5367249
SEK 50 094 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-06-2019
19:32:00
SEK 30 056
 1 2 3  >>