Utropspris
12345...81»   Varor pr. sida   2428 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Fiol, märkt Antonius Stradiuarius Cremonensis 1734.
Fiol, märkt Antonius Stradiuarius Cremonensis 1734, med stråke och fodral. Längd 60. Bredd 20cm. Stråke längd 74cm, i träfodral. Bruksskick, stötskada på sarg, stråkar slitna.

Varunr: 5796609
SEK 1 200 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 24-10-2020
01:03
SEK 3 800
House of Amber. Fem kombineret ring og armbånd af oxideret sterlingsølv. str. 58. (5)
House of Amber. Fem kombineret ring og armbånd af oxideret sterlingsølv. str. 58. Armbånd med justerbar str. Max længde 18 cm. Samlet vægt ca. 18 g. (5) Vejl. udsalgspris samlet 1.875 DKK/250 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of ...

Varunr: 5814236

SEK 1 121 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2020
09:27
SEK 420
Enlightened Enamel Collection. Vedhæng af forgyldt sølv, emalje og cognac rav 13,3 g.
Enlightened Enamel Collection. Vedhæng af forgyldt sølv, emalje og cognac rav 13,3 g. L. 5,5 cm. B. 2,8 cm. Vejl. udsalgspris 3.200 DKK/426 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . ...

Varunr: 5743125

SEK 1 401 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2020
09:54
SEK 420
Hjertering af 14 kt. hvidguld
Hjertering udført i 14 kt. hvidguld, prydet med hjerter hele vejen rundt. Ringstr. Ø 17,75 mm. = str. 56. Vægt ca. 3,2 gram.

Varunr: 5720835

SEK 5 886 DK, Odense, Kratholmvej 24-10-2020
09:55
SEK 490
Ring med diamanter 18K
RING MED DIAMANTER, 18K, rodierat vitguld, ovandel med 4 st princesslipade diamanter ca 0.50 ct, skena med 8 st avsmalnande baguetteslipade diamanter (tapered baguettes), stl ca 16 3/4 jmfr 52.5, vikt ca 5.9 g, etui original från Dubai medföljer

Varunr: 5812956
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 24-10-2020
10:00
Se mer
Christian Dior multicolor Lady Dior wallet
CHRISTIAN DIOR, multicolor Lady Dior wallet, storlek medium, grönt kalvskinn, utsida med präglad dekor elefanter och mönster, stängs med Diorpräglad tryckknapp, berlock med Dior-bokstäver, fack för kort samt blixlåsförsett fack för mynt, märkt Christian Dior, PARIS, längd 11 cm, höjd 8,5 cm, kvittokopia, dustbag och kartong med band medföljer.

Ingår i tema "Från de stora franska modehusen".

Varunr: 5812957
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 24-10-2020
10:01
Se mer
Skåp enl uppgift Malmsten
SKÅP, på vitrinöverdel, 2 dlr, enligt uppgift Carl Malmsten, björk, svarvade dragknoppar, höjd 180, 155x42 cm

Varunr: 5812958
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-10-2020
10:02
Se mer
Karl Gunnar Svensson
KARL GUNNAR SVENSSON (1913-1966): "Blåsippor", signerad, olja på pannå, ca 38x29,5 cm

PROVENIENS:
Inköpt De unga 1946

Ingår i tema-auktionen Den Maurinska konstsamlingen

Varunr: 5812959
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-10-2020
10:03
Se mer
Peter Wilhelm Ilsted Interiör Mezzotintetsning
PETER WILHELM ILSTED, 1861-1933, Danmark, interiör, mezzotintetsning, interör med ung kvinna som läser, signerad, ca 41x38 cm

Troligen efter målad förlaga från 1908

Varunr: 5812960
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 24-10-2020
10:04
Se mer
Olle Ängkvist collage
OLLE ÄNGKVIST (1922-2006): komposition, akryl på pannå, ca 51x41 cm

PROVENIENS: Säljs av konstnärens familj.

Varunr: 5812961
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-10-2020
10:05
Se mer
Johan Lundgren oljemålning
JOHAN LUNDGREN (1822-1895): Pastoralt landskap, signerad och daterad J. E. Lundgren 1854, olja på duk, 67x95 cm, oramad

Varunr: 5812962
10:06
Se mer
Skänk jugend
SKÄNK, 1900-talets början, jugend bemålad, beslag i mässing, höjd ca 123, 106x46 cm, nyckel finns att avhämta vid Utlämningen

Varunr: 5812963
10:07
Se mer
Berndt Friberg
BERNDT FRIBERG, Gustavsberg, vas, 1944-47, stengods, harpälsglasyr, jupstämplar med Gustavsbergs studiohand och "BF", diameter 9 cm, höjd 6 cm

Varunr: 5812964
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 24-10-2020
10:08
Se mer
Soffa Louis XVI-stil
SOFFA, 1900-tal, Louis XVI-stil, rikt skuren dekor i valnöt, klädd i randig textil, sitthöjd 45, längd 110 cm

Varunr: 5812965
10:09
Se mer
Lisa Larson figurin
LISA LARSON, figurin "Max", Gustavsberg, stengods, signerad, längd ca 25 cm

Varunr: 5812966
10:10
Se mer
Yayoi Kusama "Pumpkin"
YAYOI KUSAMA (Japan, född 1929): "Pumpkin", utgiven av Benesse Holdin Inc Naoshima, Japan, bemålad och gjuten resin, märkt undertill, höjd ca 10,5 cm, i orginal etui.

Varunr: 5812967
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 24-10-2020
10:11
Se mer
Bing & Gröndahl Måsen
BING & GRÖNDAHL, "Måsen", 34 delar, bestående av assietter, diam 17,5-19 cm, kakfat, skålar mm samt ett saltkar i helvitt medföljer

Varunr: 5812968
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-10-2020
10:12
Se mer
Sverre Eklund, olja
SVERRE EKLUND (1924-1988): Stilleben, signerad och daterad Sverre Eklund 50, olja på duk, ca 60x49

Varunr: 5812969
10:13
Se mer
Gösta Werner akvarell
GÖSTA WERNER (1909-92): "Captain Lawrence", signerad samt numrerad 38/75, färglitografi, ca 35x42 cm

Varunr: 5812970
10:14
Se mer
Vitrinskåp
VITRINSKÅP, 1980/90-tal, enligt uppgift inköpt på Ekerö Möbler, betsad stomme, invändigt med belysning samt löstagbara hyllplan av glas, höjd ca 190, 80x35 cm

Varunr: 5812971
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-10-2020
10:15
Se mer
Spegel
SPEGEL, 1900-talets början, facettslipat glas, mörkbetsad träram, storlek ink. sarg ca 53x81

Varunr: 5812972
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-10-2020
10:16
Se mer
Certina 18K 1960-tal
CERTINA, 18K, 1960-tal, manuellt urverk, vitguld, fasettslipat safirglas, krona märkt C, halvstel flätad satinerad länk med viklås i original, band med små diamanter övergång boett/ länk, ref nr. 800906067, diam ca 15x15 mm, vikt ca 22.5 g

Varunr: 5812973
10:17
Se mer
Lucien Rochat Royal Air Armbandsur 1990-tal
LUCIEN ROCHAT, Royal Air, armbandsur, 1990-tal, automatiskt urverk, guld/ stål, safirglas, dag, datum, kalender, månindikering, halvstel länk med fjärilsformat viklås, ref nr. 21120, boett nr. 21120042diam ca 36 mm, ficka med ifyllt certifikat daterat -91, extra länkled, läderrem med sölja original, ställverktyg för kalender, träbox med inredning samt ytterkartong medföljer

Varunr: 5812974
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 24-10-2020
10:18
Se mer
Bordspendyl
BORDSPENDYL, omkring år 1900, urverk märkt "JT, Japy Freres", bronserad och förgylld, målade porslinsplaketter, varav urtavla märkt "London", verksnr 486.6, mått ca 28x12x42 cm

Varunr: 5812975
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 24-10-2020
10:19
Se mer
Oidentifierad konstnär oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-ta), Landskapsvy, monogramsignerad GR, olja på duk, 46x66 cm

Varunr: 5812976
10:20
Se mer
Kildemoes, damecykel, 5591
Kildemoes damecykel med 7 defekte gear og stel str. 49. Stel nr. WBK765752F. Fremstår låst og med brugsspor. Defekt skærme. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne herher

Varunr: 5813920
10:20
SEK 490
Orientmatta Malayer 314x101 cm
ORIENTMATTA, Malayer, ull på bomullsvarp, ca 314x101 cm

Varunr: 5812977
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-10-2020
10:21
Se mer
Matta Esposa Indien
MATTA, "Alkatif modern", Esposa, Indien, ca 236x165 cm

Varunr: 5812978
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 24-10-2020
10:22
Se mer
Steven Sorman blandteknik
STEVEN SORMAN (USA, född 1948), komposition, blandteknik, signerad, daterad 1989, numrerad 25/31, totala yttermåttet inkl ram ca 62x47 cm

Varunr: 5812979
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 24-10-2020
10:23
Se mer
House of Amber. Ring af 14 kt. guld og mælkerav str. 48. 4,0 g.
House of Amber. Ring af 14 kt. guld og mælkerav str. 48. 4,0 g. Vejl. udsalgspris 6.800 DKK/906 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 effekter, der ...

Varunr: 5813931

SEK 2 803 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2020
10:23
SEK 701
12345...81»