Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 63  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Richard Mortensen, abstrakt komposition (cd)
Richard Mortensen (1910-1993), abstrakt komposition, litografi, 86/200. Sign og dat. Mortensen '72. 82 x 60 (102 x 72) cm. Fremstår i ramme uden glas.
Varunr: 5280277
SEK 1 404 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2019
21:11:36
SEK 1 685
Figurer/skulpturer, bronze, 1800-tallet (6)
Seks figurer/skulpturer, bronze, delvist med polykrom bemaling, 1800-tallet. Samling bestående af seks figurer, gravhund, æsel, hankat/page, hunkat/tjenestepige, vædder, H. 3,5-7 cm, B. 2-7 cm, D. 1,5-3 cm, fremstår med aldersrelaterede slitagespor, afslag, ridser. (6)
Varunr: 5220389
SEK 4 184 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:12:00
SEK 2 092
Fender 'Stratocaster 2008 Mexico, tidligere ejet af Tim Christensen (Dizzy Mizz Lizzy)
Fender 'Stratocaster Mexico 2008. Guitaren har tilhørt guitarist og komponist Tim Christensen (Dizzy Mizz Lizzy) og er signeret af denne. Iflg. oplysninger fra nuværende ejer har guitaren været med på Dizzy Mizz Lizzy's Japan turné 2010. Medfølger guitarbag samt autencitetscertifikat signeret af ...
Varunr: 5258988
SEK 30 889 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
21:12:00
SEK 17 550
De Sede. Daybed / sofa, model DS 80, cognacfarvet læder
De Sede. Vintage daybed med stel af sortlakeret træ, løstliggende madras. originalt betrukket med patineret, cognacfarvet læder. Fremstillet hos De Sede, Schweitz. Model DS-80. H. 37 cm. L. 190 D. 95 cm. Fremstår med almen aldersrelateret brugspatina.
Varunr: 5259162
SEK 42 121 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
21:12:00
SEK 21 060
Figur / Skulptur, Porzellan, 'Friedrich der Große'
Figur / Skulptur, Porzellan, polychrom gefasst, 'Friedrich der Große'. Stehende Darstellung von Friedrich dem Großen in Uniform mit Dreispitz, Degen und Gehstock aus Blech, auf einem Sockel mit ornamentalem und floralem Dekor, vorderseitig mit Wappen und Krone, unterseitig mit Herstellermarke, H....
Varunr: 5250319
SEK 1 255 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:12:00
SEK 418
Persisk Kashan, 380 x 255 cm
Persisk Kashan. Håndknyttet tæppe udført af uld på bomuldsbund. Prydet med blomster og bladranker og medaljon. Mørk blå bund med dekoration i gyldne, røde, lyseblå og brunlige garner. Skiftende farvenuance alt efter lysindfald. Mål ca 380 x 255 cm.
Varunr: 5281626

SEK 19 656 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-03-2019
21:12:00
SEK 9 828
Arne Jacobsen 3 st stolar 'sjuan'
ARNE JACOBSEN, "Sjuan", modell 3107, stolar, 3 st, Fritz Hansen, tillverkningsår 1988, stommar i lackerat trä med klädda sitsar i grått ulltyg, benställning i förkromad metall, sitthöjd ca 45 cm
Varunr: 5280150
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 26-03-2019
21:12:00
Se mer
Henry Heerup, 'Rede-Lykken' (cd)
Henry Heerup (1907-1993), 'Rede-Lykke', litografi 23/400. Sign heerup. 37 x 27 (58 x 47) cm.
Varunr: 5280304
SEK 1 685 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2019
21:12:21
SEK 1 966
Ur/kaminur/bordur, marmor, 1800-tallet, Frankrig
Ur/bordur/kaminur, marmor, 1800-tallet, Frankrig. Kasseformet korpus, rektangulær sokkel på fire fødder, to fødder med ornamentale forsiringer, rund urskive med to visere bag glas, to metalbeslag med hanke i siderne, metaltop, H. 34 cm, B. 22 cm, D. 17 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og ...
Varunr: 5220386
SEK 1 778 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:13:00
SEK 418
Charles Eames. Et sæt på otte armstole, model EA-108, Full Leather. (8)
Charles Eames 1907 - 1978. Sæt på otte armstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med drejbar stel og armlæn i forkromet aluminium. Deluxe udgave med betræk både foran og bagpå i vinrødt Premium læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. H. 83/46 cm. Fremstår med minimale brugsspor. ...
Varunr: 5249120
SEK 98 282 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
21:13:00
SEK 49 141
Taklampa
TAKLAMPA, 1930-tal, troligen Böhlmarks Lampfabrik, glas, höjd ca 35 cm, diameter ca 55 cm
Varunr: 5280151
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 26-03-2019
21:13:00
Se mer
Becher / Silberbecher, Silber, 1838, St. Petersburg
Becher / Silberbecher, Silber, 1838, St. Petersburg, Becher mit Wellendekor und Wappen, am Rand punziert, H.8cm, B.7cm, 88,2g., altersgemäße Reibespuren, Kratzer, Bestoßungen, partiell Dellen.
Varunr: 5220383
21:14:00
SEK 418
Paar Dosen / Kästchen, Achat, 18. bis 19. Jahrhundert, Deutschland (2)
Zwei Dosen / Kästchen, Achat, 18. bis 19. Jahrhundert, Deutschland. Kastenförmige Konstruktion aus Achat und Metall auf vier kugelförmigen Füßen, H. 4-5cm, B. 7-8cm, T. 4,5-5,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell minimale Kratzer. (2)
Varunr: 5220401
SEK 3 138 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:14:00
SEK 418
Samling 9 flasker fransk rødvin, Château (9)
Samling 9 flasker fransk rødvin, Château. Vinsamling bestående af: Château Pyre-Lebade (Domaines Barons de Rothschild) 1995, Châteauneuf du pape (Domaine de Pignan) 2001, 4 flasker Château Giscours (Grand Cru Classé, Appelation Margaux Controlée) 1966, Chateau Lascombes (Grand Cru Classé, ...
Varunr: 5279721
SEK 7 845 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:14:00
SEK 4 707
Bordsdukar dräll
BORDSDUKAR, 2 st, sekelskiftet 1800/1900, linnedamast/dräll, olika mönster, ca 180x200 respektive 160x220 cm
Varunr: 5280152
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:14:00
Se mer
Samling bøger om jazz (100 - 105 stk)
Samling bøger om jazz / jazzhistorie. Variable brugsspor (ca. 100-105 stk.)
Varunr: 5283111
SEK 1 404 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2019
21:14:00
SEK 772
Finn Pedersen cd. Komposition med ansigter
Finn Pedersen ( 1944-2014) Komposition med ansigter, akryl på plade, sign Finn Pedersen. 64 x 50 cm. ( 68,5 x 54,5 cm.)
Varunr: 5277703
21:14:13
SEK 1 685
Henry Heerup, cd. 'Kærlighedsankeret'. cd
Henry Heerup (1907-1993),. 'Kærlighedsankeret'. Litografi nr. 145/300. Sign. Heerup. 54 x 61 cm (70 x 76 cm).
Varunr: 5279617
21:14:49
SEK 1 334
Box / shell box, silver-plated, depiction of heaven
Box / shell box, silver-plated, mother-of-pearl, depiction of heaven. Box with slightly concave cover of mother-of-pearl with a depiction of heaven with trinity and members of the order of St. Francis. H 7cm, W 20cm, D 18cm, wear and scuffing commensurate with age, chips, scratches, ...
Varunr: 5220428
SEK 11 506 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:15:00
SEK 5 753
Wohl Joseph Cormier, Figur / Skulptur, Terrakotta, Pietà
Wohl Joseph Cormier (1869-1950), Figur / Skulptur, Terrakotta, Pietà. Darstellung Marias als Mater Dolorosa mit dem Leichnam des vom Kreuz genommenen Jesus Christus, auf einer Plinthe, auf der Plinthe signiert, H.24cm, B.38cm, T.17cm, leichte Reibespuren.
Varunr: 5220431
21:15:00
SEK 418
Cloisonné Wasserkanne
Asiatische Cloisonné Wasserkanne, polychrome verziert mit Fabelwesen und Schweifwerk. Maße ca.: H. 32 cm, T. 30 cm, B. 20 cm. Die Wasserkanne befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varunr: 5221771
SEK 3 661 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-03-2019
21:15:00
SEK 523
De Sede sofa, model DS 47 De Sede. 3-personers sofa overpolstret med patineret tyre / 'Neck-læder'
De Sede sofa, model DS 47 De Sede. 3-personers sofa overpolstret med patineret tyre / 'Neck-læder'. Siddeflade med udtræk for bedre komfort. Fremstillet hos De Sede, Schweiz. Model DS 47. H. 70/40. L. 180. D. ca. 90 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Varunr: 5259793
SEK 35 101 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
21:15:00
SEK 17 550
Hans J. Wegner. Spisebord med hollandsk udtræk, model AT-312 i teak/eg
Hans J. Wegner 1914-2007. Spisebord med runde tilspidsede ben af egetræ, plade i patineret teaktræ med hollandsk udtræk. Fremstillet hos Andreas Tuck, stemplet herfra, model AT-312. H. 72, L. 140/240, B. 90 cm. Fremstår med nogle ridser og mærker.
Varunr: 5282725
SEK 16 848 DK, Kolding, Trianglen 26-03-2019
21:15:00
SEK 9 828
New York
NEW YORK, OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal), signerad och daterad -62, olja på duk, ca 60x64 cm
Varunr: 5280153
21:15:00
Se mer
Møinichen. Skål af sølv fra 1916
Møinichen. Skål af sølv fra 1916, kant prydet m/ bort af vindrueklaser / ranker, H. 8,5, Ø 22 cm. Brugsspor. Vægt for del m/ sølv ca. 425 gr.
Varunr: 5280390
SEK 1 123 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2019
21:15:00
SEK 1 334
Philip Ytournel. Tre kompositioner. cd (3)
Philip Ytournel. Tre Kompositioner. Litografi. Sign. Philip. 20 x 29 (22 x 31). Signeret Philip. (3)
Varunr: 5252079
21:15:12
SEK 632
Paar Dosen / Perlmuttdosen / Behälter / Tabatieren, Silber (2)
Zwei Dosen / Perlmuttdosen / Behälter / Tabatieren. Eine Dose aus getriebenem und gegossenem Silber mit Boden und Deckel aus Perlmutt, mit der Darstellung einer jungen Frau mit Papagei und einem Mann, im Deckel punziert, Niederlande, um 1770, und eine Dose aus Perlmutt, unterseitig mit ...
Varunr: 5220399
SEK 2 354 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:16:00
SEK 523
PremiumOak. Dansk produceret plankebord model Trapeze af massivt 'dark brown' olieret egetræ 210 cm.
PremiumOak. Dansk produceret plankebord af massivt "dark brown" olieret egetræ. Trapeze stel af matsort lakeret metal. H. 72,5 cm., B. 210 cm., D. 89 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. PremiumOak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ.
Varunr: 5227012

SEK 12 917 DK, Herning, Engdahlsvej 26-03-2019
21:16:00
SEK 6 459
Klackring 18 k guld
KLACKRING, 18 k guld, planslipad oval svart agat, Stockholm 1919, ringstorlek ca 17 mm, vikt ca 4,8 g
Varunr: 5280154
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:16:00
Se mer
Charles & Ray Eames, Vitra, chair / lounge chair with ottoman, mahogany and leather, designed in 1956 (2)
Charles & Ray Eames for Vitra, chair / lounge chair with ottoman, designed in 1956. Structure on black aluminium foot, seat shell of mahogany, cushion with black leather cover, reverse side with manufacturer's placard, H 89cm, W 85cm, D 84cm. Ottoman dimensions H 43cm, W 63cm, D 56cm. Exhibition ...
Varunr: 5283212
SEK 79 496 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:16:00
SEK 60 668
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 63  >>