Kategori  Utropspris
12345...87» ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Jultomtar och tåg, bemålad terracotta/keramik (7)
Jultåg i keramik, höjd 9, längd 41 cm, Jultomte spelar "hej tomtegubbar" Swiss musical movement, höjd 18 cm, Ljuslykta tomte höjd 31 cm, tomtepå paket, Gabriel-Keramik höjd 16 cm ettikettmärkt, 1950-tal, bruksslitage, lokets dragkrok saknas, speldosan ...
Varunr: 5512491
SEK 1 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 15-12-2019
23:06:15
SEK 300
Jultomtar bemålad terracotta/keramik (7)
Jultomtar i terracotta och keramik, höjd 17-24 cm, 1950 tal, smärre bruksslitage. Tomte med säck, design Miljögården, ettikettmärkt (7)
Varunr: 5512536
23:06:55
SEK 300
Byrå, mahogny/stenskiva med instarsia & bronser.
Byrå, 3-lådig, mahogny/stenskiva med instarsia & bronser, gustaviansk stil. Höjd 80, bredd 108, djup 47 cm. Bruksslitage, repor förekommer.
Varunr: 5492279
SEK 2 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 15-12-2019
23:57:00
SEK 300
Gun Jeansson. Vättar, keramik.
Gun Jeansson. Vättar, keramik, signerad Gun 2004. Höjd ca 16 cm (högsta punkt), bredd ca 24 cm.
Varunr: 5493258
SEK 3 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 15-12-2019
23:59:00
SEK 300
Vas, emalj, mässing, Kina, 1900-tal.
Vas, emalj, mässing, Kina, 1900-tal. Höjd 39 cm. Bruksslitage.
Varunr: 5494097
SEK 2 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 16-12-2019
00:03:00
SEK 300
Märklin tågdelar och räls, 1900-tal (79)
MÄRKLIN tåg, räls HO delar spår och växlar. Lyktstolpar, station, tunnel och koppling, sladdar,div tillbehör, ej transformator. Lok, (2 ) ett äldre modell,(2) passagerarvagnar, (9) godsvagnar, en originalkartong samt 2 ...
Varunr: 5488251
00:07:00
SEK 400
Oidentifierad konstnär. Män, blandteknik på duk.
Oidentifierad konstnär. Män, blandteknik på duk, signerad Obidi. 92 x 116 cm.
Varunr: 5479748
SEK 1 500 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 16-12-2019
00:20:00
SEK 350
Andreas Hidvegi. Komposition, olja på duk (BUS)
Andreas Hidvegi (född 1938). Komposition, olja på duk, signerad. 109 x 89 cm.
Varunr: 5479414
SEK 3 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 16-12-2019
00:21:00
SEK 300
Andreas Hidvegi ( född 1938 ). Komposition, olja på duk, signerad. 89 x 89 cm.
Varunr: 5479409
00:22:00
SEK 350
Tahiti- kulturperle- og diamantring af platin
Tahiti- kulturperle- og diamantring af platin prydet med større rund grå Tahiti- saltvandskulturperle flankeret af to enkeltslebne diamanter, i alt ca. 0.04 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI. 1900-tallets anden halvdel. Vægt ca. 4,9 g. Perle Ø ca. 9,2 mm. Ringstr. 16/50. Fremstår med ...
Varunr: 5498488
SEK 3 991 DK, Vejle, Dandyvej 16-12-2019
07:56:00
SEK 713
Standerlamper / gulvlamper, model Double Mind, hvid / crom (2)
Standerlamper / gulvlamper m/ to skærme, model Double Mind, hvid / crom lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.
Varunr: 5473798

SEK 1 568 DK, Kolding, Trianglen 16-12-2019
08:10:27
SEK 428
Holger Friedrich. Metropolis III.
Holger Friedrich (*1964 in Mecklenburg). Metropolis III. 2002. Öl auf Leinwand. Unten signiert und datiert. Maße ca. 30 x 80 cm. Gerahmt. Aus der Serie von vier Gemälde. Holger Friedrich hat in den 1990er Jahre Grafikdesign und Malerei an der Kunsthochschule Weissensee Berlin. Seit 1997 lebt ...
Varunr: 5520707
SEK 3 186 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-12-2019
09:02:16
SEK 478
GRØNLAND. Komplet (1938-2004) excl. Danmark Befriet men incl. Hæfteark
GRØNLAND. Komplet postfrisk (1938-2004) excl. Danmark Befriet, men incl. de fleste hæfteark og lidt småark.
Varunr: 5527921
SEK 2 138 DK, Vejle, Dandyvej 16-12-2019
09:11:59
SEK 1 069
Unikt plankebord af massivt olieret Suar Wood med live edge kanter
Unikt plankebord af massivt olieret Suar Wood med live edge kanter, monteret på kraftigt mede stel af sort pulverlakeret jern. Ca. mål: L. 300 cm B. 100 cm. H. 78 cm. Pladen er ca. 9 cm tyk. Modelfotos. GUANACASTE (ENTEROLOBIUM CYCLOCARPUM), også kendt som Suar wood, Rain Tree eller monkey ...
Varunr: 5519520

SEK 28 510 DK, Kolding, Trianglen 16-12-2019
09:31:25
SEK 2 423
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint ' Dark Brown ' eg 60 cm.
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt ' Dark Brown ' olieret egetræ . H. 45 cm., B. 60 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræLev. i uåbnet original emballageModelfoto , variationer i åretegning ...
Varunr: 5284571

SEK 1 853 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-12-2019
09:33:00
SEK 499
Royal Copenhagen samling lågkrukker (3)
Royal Copenhagen samling lågkrukker bestående af: Krukke udgivet i anledning af 100året for Christian d. 9. fødsel i 1818. samt to tedåser. Alle 1. sort. (3)
Varunr: 5527522
SEK 1 140 DK, Aalborg, Nibevej 16-12-2019
09:33:36
SEK 499
Bruce R. Hannah & Andrew Ivar Morrison for Knoll International. Sofabord.
Bruce R. Hannah & Andrew Ivar Morrison. Sofabord med stel af sortlakeret aluminium, rektangulær plade af hvidbroget marmor. Fremstillet hos Knoll International med label herfra. Formgivet i 1970. H. 40. L. 120. D. 66 cm. Fremstår med brugsspor og mærker, mindre afslag på plade.
Varunr: 5519319
SEK 4 277 DK, Vejle, Dandyvej 16-12-2019
09:34:00
SEK 1 140
Brillant- og diamantring af 18 kt. hvidguld, i alt 0.75 ct
Brillant- og diamantring af 18 kt. hvidguld, front prydet med talrige større og mindre brillant- og baguetteslebne diamanter, i alt ca. 0.75 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI-P1. Vægt ca. 5,2 g. Front B. 1 cm. Ringstr. 55/17,5. Fremstår med delvis slitage på rhodineringen inderste på ...
Varunr: 5493347
SEK 9 693 DK, Vejle, Dandyvej 16-12-2019
09:34:00
SEK 713
Bruce R. Hannah & Andrew Ivar Morrison for Knoll International. Et par lænestole. (2)
Bruce R. Hannah & Andrew Ivar Morrison. Et par lænestole med stel af sortlakeret aluminium, fritsvingende polstring med betræk af sort læder. Fremstillet hos Knoll International, Formgivet 1970. H. 71/40 cm. Fremstår med brugsspor, mærker og patina. (2)
Varunr: 5519318
SEK 9 979 DK, Vejle, Dandyvej 16-12-2019
09:35:00
SEK 641
Et par diamantørestikker af 14 kt. hvidguld med prinsesseslebne diamanter, i alt ca. 1.20 ct. (2)
Et par diamantørestikker af 14 kt. hvidguld prydet med 56 prinsesseslebne diamanter, sat i invisible setting, i alt ca. 1.20 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS- SI. Fremstår med brugsspor, under lup ses lille afslag på én enkelt diamant. Vægt ca. 5 g. 1,4 x 1 cm. (2)
Varunr: 5492580
SEK 10 264 DK, Vejle, Dandyvej 16-12-2019
09:38:00
SEK 499
Matsalsstolar, gustaviansk stil (8)
Matsalsstolar, 8 st, gustaviansk stil, 1900-tal. Vitlack. Rundad ryggbricka med ax. Vit gul klädsel. Höjd 97 cm Sitshöjd 45 cm Bredd framkant 48 cm Sprickor förekommer. Fläckar på klädsel. Repor samt färgbortfall (8)
Varunr: 5532144
SEK 2 400 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 16-12-2019
09:49:09
SEK 1 300
Otte bordlamper, model Helena (8)
Otte bordlamper med afbryder, model Helena, bemalet keramik, monteret med sorte skærme, H. med skærme 55-44-43-36 cm. Fremstår ubrugte & i org. emb. (8)Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i ...
Varunr: 5223350

SEK 2 281 DK, Odense, Kratholmvej 16-12-2019
10:00:00
SEK 428
Figurin Gunnar Nylund
GUNNAR NYLUND, figuriner, 3 st, Rörstrand, chamotte, föreställande papegoja samt två fiskar, höjd 13-22 cm, signerad GN och Rörstrand
Varunr: 5531724
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16-12-2019
10:00:00
Se mer
Loft/væglamper af bruneret messing med skærme af forzinket metal (2)
Loft/væglamper af bruneret messing med skærme af forzinket metal. H. 104 cm. Ø. ca. 35 cm. Skruer og brugsanvisning medfølger. Lamperne vil fremstå med lette nuance/farve forskelle. Fremstår i original emballage i form af kasser. Modelfoto. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten (2)
Varunr: 5525061

SEK 1 140 DK, Herlev, Dynamovej 16-12-2019
10:00:00
SEK 428
Bengt Lindström färglitografi
BENGT LINDSTRÖM (1925-2008): Figurkomposition, signerad Lindström, numrerad 50/250, färglitografi, ca 50x69 cm
Varunr: 5531725
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16-12-2019
10:02:00
Se mer
Takfotogenlampa mässing jugend tidigt 1900-tal
TAKFOTOGENLAMPA, mässing, jugend, tidigt 1900-tal, kupa av opakglas, för sex ljus, diameter ca 46 cm
Varunr: 5531726
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 16-12-2019
10:04:00
Se mer
Bordspendyl parisarbete 1800-talets mitt
BORDSPENDYL, parisarbete, omkring 1800-talets mitt, Restauration, märkt à Paris, matterad förgylld brons, sockel med marmorskiva, emaljerad urtavla med romerska siffror, nyckel samt pendel medföljer, höjd ca 47, längd 39 cm
Varunr: 5531727
SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 16-12-2019
10:06:00
Se mer
Kinesisk fad og tallerken af porcelæn, 1700-1800-tallet (2)
Kinesisk fad og tallerken af porcelæn dekoreret i blåt. 1700-1800-tallet. Tallerken Ø 24 cm. med hårrevner og afslag langs kanter. Fad Ø 30 cm. med 'stabelmærker' i glasur. (2)
Varunr: 5501735
SEK 2 851 DK, Herlev, Dynamovej 16-12-2019
10:07:46
SEK 499
Speldosa
SPELDOSA, märkt Thoréns, Switzerland, 1950/60-tal, bemålat trä, snurrar, i originalförpackning, höjd ca 20, diamater ca 17 cm
Varunr: 5531728
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16-12-2019
10:08:00
Se mer
Arabia vas stengods
ARABIA, vas, glaserat stengods, 1950/60-tal, signerad Arabia och KH, höjd ca 9 cm
Varunr: 5531729
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16-12-2019
10:10:00
Se mer
12345...87»