Utropspris
12345...11»   Varor pr. sida   323 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Charles Eames. Et par armstole, model DAR (2)
Charles Eames 1907 - 1978. To armstole med originale skaller af hvidt polypropylen, monteret på originale Wirestel af forkromet stål. 'Eiffel'. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra 2010 med label herfra, model DAR. H. 83/47 cm. Fremstår med lette brugsspor. (2)

Varunr: 5598810
SEK 7 107 DK, Kolding, Trianglen 03-06-2020
11:43
SEK 3 980
Markus Jehs og Jürgen Laub. Et par hvilestole, model Space, JL11 (2)
Markus Jehs og Jürgen Laub. Et par hvilestole, model Space JL11, drejeligt stel af hvidlakeret stål, firpasfod med transparante bendupper, støbt skal af hvid højglanslakeret fiberforstærket plast, forsidepolstret med hvidt læder. Designet i 2007. Fremstillet af Fritz Hansen A/S, ej mærket. H. ...

Varunr: 5518408
SEK 7 107 DK, Vejle, Dandyvej 03-06-2020
14:42
SEK 4 833
Charles & Ray Eames. Konference bord, Segmented table. L. 535 cm.
Charles & Ray Eames. Konferencebord, Segmented table, 'boatshape' med ben og seks søjler i forkromet aluminium, femdelt plade af fineret antagelig palisander. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra med label herfra. H. 72. L. 535. D. 180 cm. Fremstår med mindre aldersrelateret brugsspor, lette ...

Varunr: 5602839
SEK 42 644 DK, Vejle, Dandyvej 03-06-2020
14:42
SEK 21 322
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 4½-4 pendel
Poul Henningsen 1894-1967. PH 4½-4 pendel med skærme af hvidt opalglas, fatningshus af forkromet metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår med alm. brugsspor, topskærm med revne

Varunr: 5647473
SEK 9 950 DK, Kolding, Trianglen 03-06-2020
14:42
SEK 3 696
Arne Jacobsen. Et sæt på seks armstole 'Syveren', model 3207, sort anilin læder, Ny siddehøjde 46,5 cm.. (6)
Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks armstole 'syveren' med skaller af formbøjet krydsfinér, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3207. Nybetrukket med sort anilin læder på skaller og armlæn. H. 79/46,5 cm. Fremstår professionel nybetrukket. Anilinlæder ...

Varunr: 5556167
14:43
SEK 22 033
Poul Kjærholm. PK-40 kvadratisk bord
Poul Kjærholm. PK-40 kvadratisk bord, krydsstel af matforkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 1985 med label og stempel herfra. H. 62. B. 80. D. 80 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor og mærker. Litt. Poul Kjærholm, Arkitektens forlag s. 132-133. Medfølgende ikke original plade af ...

Varunr: 5503582
SEK 35 537 DK, Vejle, Dandyvej 03-06-2020
14:43
SEK 27 719
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, multicolor, model DSW. (6)
Charles Eames. Sæt på seks skalstole med skaller af multicolor polypropylen, monteret på Dowelleg stel i natur ahorn og sortlakeret stål, Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra, model DSW. H. 81/45 cm. Fremstår med mindre brugsspor. (6)

Varunr: 5637738
SEK 21 322 DK, Vejle, Dandyvej 03-06-2020
15:03
SEK 11 940
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-107, full leather.
Charles Eames 1907 - 1978. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-107 med fast stel og armlæn i poleret aluminium, betræk af sort 'Premium' læder både foran og på ryg. Nyeste generation med krom-ring. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra med label herfra. H. 83/46 cm. Fremstår med lette ...

Varunr: 5537345
SEK 17 058 DK, Vejle, Dandyvej 03-06-2020
15:06
SEK 3 127
Charles Eames, Lounge Chair, Palisander og Læder
Lounge Chairs Designet af Charles Eames. Sæde og ryg med skaller af Palisander, betræk af creme/ hvid læder, monteret på drejefod af sort / poleret aluminium. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra/Herman Miller. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5569578
SEK 48 330 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-06-2020
18:17
SEK 24 165
Panton 1926 - 1998. Hvilestol / spisebordsstol, model system 123,
Verner Panton. Spisestol, overpolstret med blåt stof. Monteret på drejelig trompetfod af støbt aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen, model system 123. SH. 43 cm. Fremstår med brugsslitage på stof. Husk at du fortsat kan byde og købe på online auktion hos Lauritz.com. Vi kan extraordinært ...

Varunr: 5587257
SEK 2 843 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-06-2020
18:37
SEK 1 350
Arne Jacobsen. Oxford, kontorstol, anilin cognac
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol / konferencestol betrukket med cognacfarvet læder, fuldpolstret. Fempas stjernefod af aluminium og forkromet metal, højtejusterbar og drejefunktion, afsluttet på hjul Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket ved anden professionel dansk møbelpolster i ...

Varunr: 5559044
SEK 12 509 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-06-2020
18:58
SEK 711
Arne Jacobsen. Sofabord
Arne Jacobsen. Sofabord med kvadratisk plade med ahornlaminat med aluminiums kant, firpas stjernefod af forkromet metal og aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 46 B. 60 D. 60 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Varunr: 5538214
SEK 3 412 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-06-2020
19:15
SEK 426
Børge Mogensen. Par lænestole, model 2321, nybetrukket (2)
Børge Mogensen. Par lænestole med ben af massiv egetræ, løse hynder, betrukket med sort læder, H. 78 B. 72 sædehøjde 44 cm. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2321. Formgivet i 1963. Fremstår nybetrukket hos professionel dansk møbelpolster i Danmark med sort bøffel læder. (2) Husk at ...

Varunr: 5593710
SEK 34 115 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-06-2020
19:16
SEK 11 088
Pierre Paulin. Little Tulip. Lænestole/ armstole (6)
Pierre Paulin. Little Tulip. Lænestole/ armstole betrukket med lilla skind, drejelig trompetformet fod af poleret aluminium. Fremstillet hos Artifort. Fremstår med brugsspor, ridser på fødder. (6)

Varunr: 5635402
SEK 21 322 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-06-2020
19:18
SEK 13 646
Hans J. Wegner 1914-2007. Lænestol, model 34/1
Hans J. Wegner 1914-2007. Lænestol, model 34/1, 'Lufthavnsstolen' med runde ben af stål, betrukket med sort læder, H. 72 B. 76 sædehøjde 40 cm. Fremstillet hos AP-Stolen. Fremstår nybetrukket ved anden professionel møbelpolster med sort læder.

Varunr: 5406090
SEK 13 646 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-06-2020
19:59
SEK 569
Arne Jacobsen. Lounge lænestol - 'Ægget' i naturlæder
Arne Jacobsen (1902-1972): 'Ægget' fremstillet hos Fritz hansen, med serienummer og logo præget i stel. i følge sælger senere ompolstret ved Fritz Hansen med let patineret, vegetabilsk garvet anilin læder, monteret med drejelig midtersøjle med firpas fod af aluminium, stol med ...

Varunr: 5537839
SEK 62 545 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-06-2020
20:09
SEK 34 115
Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget', model 3316, betrukket med Raf Simons uld fra Kvadrat
Arne Jacobsen 1902-1971. Lænestol 'Ægget', model 3316 med vippefunktion. Firpasfod af massiv profileret aluminium. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen. Mærket med logo og Fritz Hansen ID-nummer under stel. Fremstår ompolstret hos tidligere Fritz Hansen polstrer med Raf Simons uld fra ...

Varunr: 5541125
SEK 49 752 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-06-2020
20:14
SEK 29 851
Arne Jacobsen. Et par 'Syver' barstole, sort anilin læder. (2)
Arne Jacobsen. Et par 'Syver' barstole med formspændte skaller i krydsfinér, stel i forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3197. Nybetrukket med sort anilin læder. H. ca. 113 cm. Sædehøjde ca. 78 cm. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolstrer med sort anilin ...

Varunr: 5622590
20:15
SEK 1 706
Charles Eames. Kontorstol i sort læder, model EA-117
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol. Nyeste generation med krom-ring. Model EA-117 med stel af forkromet aluminium, drejelig stamme og fempas fod med hjul, betræk af sort læder, bagside med sort hopsak, vippefunktion, højdeindstillelig med gaspatron. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Sæde ...

Varunr: 5594323
SEK 19 901 DK, Vejle, Dandyvej 03-06-2020
20:16
SEK 924
Ludwig Mies van der Rohe, Skammel til 'Barcelona stol'
Ludwig Mies van der Rohe, Skammel til 'Barcelona stol' med stel af forkromet stål, løse hynde betrukket med brunt knapsyet læder, stel udspændt med kernelæderremme. Fremstillet hos Knoll international, ikke stemplet. H. 37. B. 57. D. 59 cm. Formgivet til Verdensudstillingen i Barcelona 1929. ...

Varunr: 5628176
SEK 10 803 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-06-2020
20:18
SEK 711
Charles & Ray Eames, dining table / conference table, model Segmented Table for Vitra
Dining table / conference table, model 'Segmented Table', American design by Charles & Ray Eames for Vitra. Designed in 1964. Structure with panel in oak wood veneer with black edge guard. Base tubes of tubular steel varnished in black, booms of chrome-plated cast aluminium. Approx. dimensions:...

Varunr: 5602203
SEK 22 768 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 03-06-2020
20:19
SEK 582
Arne Jacobsen. Oxford armstol med høj ryg, betrukket med dueblå læder.
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford armstol med høj ryg, betrukket med dueblå læder, fempas stjernefod med drej samt armlæn af børstet aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2008 med label herfra, Red Label. Medfølgende certifikat/nummerbevis. H. 130/48 cm. Fremstår med minimale ...

Varunr: 5647865
SEK 8 529 DK, Vejle, Dandyvej 03-06-2020
20:19
SEK 569
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, sort læder (6)
Arne Jacobsen. Seks stole model 3107 'Syveren' af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Siddehøjde ca. 44 cm. Nybetrukket med sort semianilin læder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. (6)

Varunr: 5552317
SEK 27 008 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-06-2020
20:20
SEK 7 676
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSX, farve 'Mauve grey'. (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks skalstole, model DSX med original skal af plast, farve 'Mauve grey'. Monteret på originale H- base stel af grålakeret stål. Formgivet 1948. Fremstillet og stemplet hos Vitra. H. 80/44 cm. Fremstår med mindre brugsspor. (6)

Varunr: 5629430
SEK 14 215 DK, Vejle, Dandyvej 03-06-2020
20:20
SEK 498
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSS, forsidepolstret. (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks stabelstole med originale skaller af plast, forsidepolstret med grå uld, monteret på stabelstel af forkromet stål. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra, model DSS. H. 81/46 cm. Fremstår med mindre brugsspor. (6)

Varunr: 5511232
SEK 11 372 DK, Vejle, Dandyvej 03-06-2020
20:21
SEK 498
Charles Eames. Armstol, model ea-109, sort læder
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' med stel og armlæn af poleret aluminium med drejefunktion, sæde og ryg betrukket med sort læder, bagside med hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, model EA-109. H. 102/45 cm. Fremstår med alm. brugsspor og patina.

Varunr: 5634346
SEK 9 950 DK, Vejle, Dandyvej 03-06-2020
20:21
SEK 1 564
Markus Jehs og Jürgen Laub. Et par hvilestole, model Space, Brown label 2014 JL11. (2)
Markus Jehs og Jürgen Laub. Et par Lounge stole, model Space JL11, drejeligt stel af hvidlakeret stål, firpasfod med transparante bendupper, støbt skal af hvid højglanslakeret fiberforstærket plast, forsidepolstret med hvidt læder. Designet i 2007. Fremstillet af Fritz Hansen A/S. Brown label ...

Varunr: 5479003
20:23
SEK 569
Charles Eames Soft Pad højrygget kontorstol, Model EA -219
Charles Eames 1907 - 1978. Soft Pad højrygget kontorstol, Model EA-219, armlæn af forkromet aluminium, sæde og ryg med betræk af sort læder, bagside med sort hopsak, højdejustérbar, drejelig stamme med fempas fod i forkromet aluminium med hjul. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Sæde H. 50/63...

Varunr: 5660414
20:24
SEK 711

Varunr: 5537346
20:24
SEK 7 676
Hans J. Wegner. Et sæt på seks lufthavnsstole, model AP-38, sort anilin læder. (6)
Hans J. Wegner (1914-2007). Et sæt på seks lufthavnsstole med ben af stål. Fremstillet hos AP-Stolen, model AP-38. Nybetrukket med sort anilin læder. Let højdeforskel H. 2 stk. 81 cm, 4 stk. ca. 79 cm. Sæde H. ca. 45 cm. Fremstår nypolsteret ved professionel møbelpolster. Anilinlæder er lavet på...

Varunr: 5496058
SEK 29 851 DK, Vejle, Dandyvej 03-06-2020
20:26
SEK 498
12345...11»