Utropspris
12345...19»   Varor pr. sida   569 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Børge Mogensen. To-pers. sofa, model 2208
Børge Mogensen. To-pers. sofa , ben af egetræ. Fremstillet hos Fredericia stolefabrik, model 2208. L. 126 cm. H. 77 cm. SH. 47 cm. Løse hynder af skum. Fremstår nypolstret ved anden dansk professionel møbelpolster i Danmark med sort bøffel læder.

Varunr: 5617464
SEK 24 617 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
17:47
SEK 7 315
Severin Hansen. Sybord af fineret palisander
Severin Hansen. Sybord af fineret palisander med tilspidsede ben, skuffe med små rum, herunder udtrækskurv med flet, H. 52 L. 58 B. 44 cm. Formgivet 1957. Fremstår med lette brugsspor alder taget i betragtning.

Varunr: 5399635
SEK 9 003 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
17:56
SEK 1 829
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3217
Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn monteret på drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron, formbøjet skal og armlæn betrukket med sort anilin læder. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3217 i 1995. Fremstår med lettere brugsspor og lettere ...

Varunr: 5537774
SEK 13 504 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
18:22
SEK 5 064
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen. Fuldpolstret med sort læder, firpasfod i satinbørstet rustfrit stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Vitra. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Omtalt og afbilledet s. 30 - 34. Fremstår nybetrukket med sort ...

Varunr: 5600048
SEK 14 067 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
18:24
SEK 1 125
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108

Varunr: 5404393
SEK 6 471 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
18:37
SEK 703
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen. Fuldpolstret med sort læder, firpasfod i forkromet stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Omtalt og afbilledet s. 30 - 34. Fremstår nybetrukket med sort læder af ...

Varunr: 5420333
18:41
SEK 703
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol betrukket med sort læder, fuldpolstret. Fempas stjernefod af aluminium, drejefunktion. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket ved anden professionel dansk møbelpolster i Danmark med sort læder. Fremstår lettere anløben på stamme.

Varunr: 5425350
SEK 8 159 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
18:45
SEK 563
Illum Wikkelsø. Tre-pers. sofa, model 10

Varunr: 5442871
SEK 39 388 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
18:50
SEK 19 694
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol, nybetrukket
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med højdejusterbar fempas stjernefod af aluminium og forkromet metal, monteret på hjul. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket ved anden professionel dansk møbelpolster i Danmark med brun læder.

Varunr: 5552849
SEK 11 254 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
18:53
SEK 1 829
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol, original hvid læder
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol, fempas stjernefod med drejefunktion, sæde og ryg betrukket med original hvid læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2007.Husk at du fortsat kan byde og købe på online auktion hos Lauritz.com. Vi kan extraordinært tilbyde gratis ...

Varunr: 5552847
SEK 9 566 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
18:54
SEK 492
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol / konferencestol, anilin læder

Varunr: 5593715
SEK 10 691 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
18:57
SEK 774
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol / konferencestol, læder
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol / konferencestol betrukket med brunt anilin læder, fuldpolstret. højdejustérbar stel på fempas stjernefod af aluminium og forkromet metal, drejefunktion, afsluttet på hjul Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket ved anden professionel dansk ...

Varunr: 5593731
SEK 10 410 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
19:02
SEK 422
Charles Eames. Kontorstol, model EA-117 med alcantara
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol, model EA-117 med stel af poleret aluminium, drejelig stamme og fempas fod med hjul. Sæde og ryg med betræk af alcantara med vippefunktion,. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med brugsspor på alcantara.

Varunr: 5630683
19:04
SEK 1 829
Hans J. Wegner for Getama. Lænestol model GE 284A.
Hans J. Wegner for Getama. Lænestol model GE 284A med stel af egetræ, hynder betrukket med Hallingdal. H. 114 cm, B. 68 cm, D. 76 cm, SH. 42 cm. Udstillingsmodel. Vejl. udsalgspris 19.000 DKK.

Varunr: 5696496

SEK 15 474 DK, Herlev, Dynamovej 02-07-2020
19:08
SEK 4 220
Ludwig Mies van der Rohe. 'Barcelona' daybed
Ludwig Mies van der Rohe 1886-1969. 'Barcelona' daybed med stel af afrikansk Ramintræ udspændt med gjorde i kernelæder, ben i poleret rustfrit stålrør. Hynde betrukket med knap og kedesyet brunt læder. Tilhørende nakkepølle medfølger. Formgivet til verdensudstillingen i Barcelona år 1929. ...

Varunr: 5612488
SEK 90 030 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
19:09
SEK 45 015
H. J. Wegner. Armstol, model JH-513, Johannes Hansen
Hans J. Wegner. Armstol med stel af massivt lakeret egetræ, sæde og ryg betrukket med cognacfarvet anilin læder. Fremstillet hos Johannes Hansen, Model JH-513, plakette herfra under sæde. Nypolstret ved anden dansk professionel møbelpolstrer i Danmark med cognacfarvet anilin læder. Fremstår med ...

Varunr: 5538232
SEK 16 881 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
19:19
SEK 914
Johannes Andersen. Spisestole, model Juliane (6)
Johannes Andersen. Spisestole med stel af massivt teaktræ, sæder betrukket med cognacfarvet anilin læder. Fremstillet hos Uldum møbler, model Juliane. 1960'erne. Fremstår nybetrukket hos anden dansk professionel møbelpolster i Danmark med cognacfarvet anilin læder. Fremstår med en manglende ...

Varunr: 5469357
SEK 32 354 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
19:22
SEK 1 336
Arne Jacobsen. Seks 'Syveren' stole med cognac anilin læder, model 3107, nybetrukkede (6)
Arne Jacobsen. Seks "Syveren" stole, model 3107 med skaller af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør, sædehøjde ca. 45 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med cognac basic læder, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. (6)

Varunr: 5594614
SEK 26 728 DK, Herlev, Dynamovej 02-07-2020
19:28
SEK 12 379
Charles Eames & Eero Saarinen. Fire armstole model Organic blue (4)
Charles Eames & Eero Saarinen. Fire armstole model 'Organic' med skal af formbøjdet krydsfiner, betrukket med blåligt uld, ben i sortlaseret asketræ. Formgivet 1940. Fremstillet hos Vitra. H.93 B. 74 Sh. ca. 48 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Varunr: 5635450
SEK 36 574 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
19:28
SEK 18 287
Arne Jacobsen. Par 7'er barstole, nybetrukket (2)
Arne Jacobsen. Par 'Syver' barstole med formspændte skaller i krydsfinér, betrukket med cognacfarvet læder, stel i forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3197. Sædehøjde ca. 78 cm. Fremstår nybetrukket hos dansk professionel møbelpolster med cognac farvet classic ...

Varunr: 5447968
SEK 15 474 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
19:29
SEK 7 315
Charles Eames bord - Segmented table
Charles Eames 1907 - 1978. Bord med plade i valnød, model 'Segmented table', stel af forkromet aluminium og sortlakeret stål. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra med label herfra. H. 72 L. 200 B. 110 cm. ( antagelig uoriginal plade) Fremstår med brugsspor og mærker,

Varunr: 5695579
SEK 14 067 DK, Helsingør, Støberivej 02-07-2020
19:33
SEK 8 722
Niels Koefoed. Sæt på 6 stole. model 'Lis' af massiv teak (6)
Niels Koefoed. Sæt på 6 stole. model 'Lis' af massiv teak, sæder betrukket med cognac farvet anilin læder. Fremstillet hos Kofoeds Møbelfabrik. H. 95 cm. SH. 44 cm. Fremstår med mindre revne i ene kopstykke. Nybetrukket med cognac farvet anilin læder ved anden dansk professionel møbelpolster i ...

Varunr: 5408819
19:35
SEK 1 196
Børge Mogensen. To-pers. kupè sofa,
Børge Mogensen. To-pers. kupèsofa med ben af massivt mahogni, overpolstret med originalt sort skind, hynder med dunfyld. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2192. Etiket herfra. L. 155 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5637014
SEK 42 201 DK, Herlev, Dynamovej 02-07-2020
19:37
SEK 7 315
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol / konferencestol
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol / konferencestol betrukket med sortfarvet læder, fuldpolstret. højdejustérbar stel på fempas stjernefod af aluminium og forkromet metal, drejefunktion, afsluttet på hjul Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket ved anden professionel dansk møbelpolster i...

Varunr: 5659041
19:41
SEK 492
Hans. J. Wegner. Fritstående skrivebord, model AT305
H. J. Wegner. Fritstående skrivebord med stel af massivt egetræ, sarg med en stor og to mindre skuffer, rektangulær plade fineret med teak, runde tilspidsede ben. Fremstillet hos Andreas Tuck, model AT-305. H. 72 L. 138 B. 76 cm. Nøgle mangler. Fremstår med brugsspor. Litteratur: Dansk ...

Varunr: 5628423
SEK 35 168 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
19:43
SEK 17 584
Arne Jacobsen. 7'er par barstole, hvidlasseret asketræ, 2018 (2)
Arne Jacobsen. 7'er Par barstole med formspændt skaller af hvidlasseret asketræ, stel af hvidlakeret stålrør, fodstøtte af børstet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2018. Formgivet 1955. H. 99 cm sæddehøjde ca. 64 cm. Fremstår uden brugsspor. (2)

Varunr: 5501852
SEK 13 223 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
19:44
SEK 703
Bruno Mathsson. Lav armstol i formspændt bøg.
Bruno Mathsson. Lav armstol, model 'Ingrid' med stel af formspændt bøgetræ, hynder og armlæn polstret med turkis knapsyet møbelstof. Fremstillet ved Dux. H. 75, B. 73, SH. 38 cm. Fremstår med brugsspor, møbelstof med pletter.

Varunr: 5699700
SEK 2 110 DK, Hørsholm, Hammervej 1 02-07-2020
19:46
SEK 492
Tove & Edvard Kindt-Larsen. To-pers. sofa, model FD 117/2
Tove & Edvard Kindt-Larsen. To-pers. sofa med stel af massivt egetræ, svungne armlæn af massivt teaktræ, løse springhynder betrukket cognacfarvet patineret anilin læder. Formgivet i 1954. Fremstillet hos France & Daverkosen, model 117/2 med stempel herfra. H. 79 D. 71 L. 137 cm. Sæder Fremstår ...

Varunr: 5442811
19:47
SEK 5 064
Arne Jacobsen. Sofabord
Arne Jacobsen. Sofabord med kvadratisk plade med ahornlaminat med aluminiums kant, firpas stjernefod af forkromet metal og aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 46 B. 60 D. 60 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Varunr: 5538214
SEK 3 376 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
19:53
SEK 422
Michael Inchbald, Lounge Sessel der 1960er Jahre für Lurashell
Lounge Sessel der 1960er Jahre, britisches Design von Michael Inchbald für Lurashell. Entworfen für die First Class Lounge auf der Queen Elisabeth 2. Drehbare Konstruktion mit tulpenförmigem Untergestell aus weiß beschichtetem Aluminiumguss und Kunststoffsitzschale mit Bezügen aus grünlich- ...

Varunr: 5480155
SEK 4 716 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 02-07-2020
19:56
SEK 524
12345...19»