Utropspris
   Varor pr. sida   26 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Verner Panton. Pendel, model Onion
Verner Panton. Pendel med hvidlakerede lameller, model Onion. Formgivet 1977. Mærkat fra Frandsen Lightning. H. 69 cm Ø. 45 cm. Fremstår med få brugsspor.

Varunr: 5458894
SEK 9 912 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-06-2020
18:17
SEK 729
Par Streamline loungestole/easy chairs i art deco-stil (2)
Par Streamline loungestole/easy chairs i art deco-stil. Trærammekonstruktion med betræk i cremefarvet læder, armlæn og sokkel i mørkt, massivt, klarlakeret træ, formentlig wenge. Mål ca. H. 65 cm, B. 72 cm, D. 98 cm. Fremstår med lette, aldersrelaterede brugsspor, træoverfladerne til dels ...

Varunr: 5522267
SEK 9 774 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 02-06-2020
19:50
SEK 652
Brutalist, copper edged coffee table, wohl Berhard Rohne
Brutalist, copper edged Coffee Table / Couchtisch der 1960/70er Jahre, Entwurf wohl Bernhard Rohne. Konstruktion aus kastenförmigem Stand mit Oberfläche in Nussbaum, strukturierte Platte aus säuregeätztem und partiell handpatiniertem Kupferblech. Maße ca.: H. 46 cm, B. 120 cm, T. 80 cm. ...

Varunr: 5665519
SEK 4 344 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 02-06-2020
19:55
SEK 434
Josef Hillerbrand, Kommode / chest of drawers der 1950er Jahre für Deutsche Werkstätten
Kommode / chest of drawers der 1950er Jahre, Entwurf von Josef Hillerbrand für Deutsche Werkstätten. Kastenförmige Konstruktion mit weißen und teils farbig lackierten Oberflächen, Beschläge aus Messing, ausgestattet mit sechs Schüben. Maße ca. H. 99 cm, B. 73 cm, T. 43 cm. Altersgemäße ...

Varunr: 5666693
SEK 5 430 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 02-06-2020
19:58
SEK 543
Elio Guidici, hængelampe model Octo, fremstillet hos Lumencenter Italia
Meget stor, 18-armet hængelampe fra 1990’erne, model Octo. Italiensk design af Elio Guidici, fremstillet hos Lumencenter Italia – uden betegnelse. Konstruktion af forkromet metal og mundblæst muranoglas. 9 lampefatninger E 14 og 9 lampefatninger G 4 til lavvolthalogenpærer. Mål ca. H 96 cm, Ø...

Varunr: 5359845
SEK 8 145 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 02-06-2020
20:19
SEK 489
Giorgetti. To-pers sofa model Aries
Leon Krier for Giorgetti. To-pers sofa model Aries betrukket med red indian læder, ramme og ben af kirsebær.Formgivet i 1993. H. 70,5 cm, siddehøjde ca. 42 cm, B. 139,5 cm, D. 94 cm.

Varunr: 5671614
SEK 16 764 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-06-2020
20:27
SEK 510
Svend Aage Madsen. Indskudsborde, egetræ/teaktræ
Svend Aage Madsen: Et sæt indskudsborde med stel af massivt egetræ, topplader af fineret teaktræ. Fremstillet hos KK Furniture, stemplet. B. 55 cm. D. 36 cm. H. 51 cm. 1950'erne. Fremstår med få aldersrelateret brugsspor.

Varunr: 5585677
SEK 4 956 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-06-2020
20:28
SEK 583
Illum Wikkelsø. Lænestol betrukket med læder, stel i stål.
Lænestol tegnet af Illum Wikkelsøe (1919-1999), betrukket med patineret læder, løs hynde i sæde, ryg og nakke, stel af satin forkromet stålrør. Lign. model er afbildet på salgsmateriale fra Ryesberg Møbler 1960'erne (gengivet her på foto). Produceret hos Aarhuspol, og forhandlet gennem Holger ...

Varunr: 5524289
SEK 11 662 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-06-2020
20:52
SEK 510
Georg Jensen. Stor drueopsats af sterlingsølv, dessin nr. 264B
Georg Jensen (1866-1935). Stor drueopsats af hammerslået sterlingsølv prydet med drueklaser, snoet stamme på rundt fodstykke. Formgivet af Georg Jensen i 1918, dessin nr. 264B. Udført efter 1945. H. 31. Ø 31 cm. Vægt ca. 1584 g. Fremstår med få brugsspor. Litteratur: Janet Drucker: 'Georg ...

Varunr: 5518880
SEK 145 772 DK, Vejle, Dandyvej 02-06-2020
20:53
SEK 61 224
Ford Mustang Fast Back 1968
Mustang Fastback J-Code V8 302cui (One year only) stroket til 331cui. Opgraderet med original Shelby indsug manifold og 4-ports Holley karburator Matching numbers gearkasse og motor Motor totalrenoveret for ca. to år siden med High performance knast, krumtap, plejlstænger, bundkar ...

Varunr: 5648243
SEK 801 745 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-06-2020
21:04
SEK 400 872
Christian Heyden, malerier, børneportrætter, 1896 (3)
Christian Heyden (1854-1939), tre malerier, børneportrætter, olie på lærred, 1896. Portrætter af en pige og to drenge, i trekvart profil, oval ramme, signeret til højre, et maleri med datering, mål pr. maleri: 55 x 44 cm. Fremstår stedvist med kraftige farveafskalninger, desuden overmalet ...

Varunr: 5634494
SEK 11 946 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-06-2020
19:24
SEK 434
Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget', model 3316, betrukket med Raf Simons uld fra Kvadrat
Arne Jacobsen 1902-1971. Lænestol 'Ægget', model 3316 med vippefunktion. Firpasfod af massiv profileret aluminium. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen. Mærket med logo og Fritz Hansen ID-nummer under stel. Fremstår ompolstret hos tidligere Fritz Hansen polstrer med Raf Simons uld fra ...

Varunr: 5541125
SEK 51 020 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-06-2020
20:14
SEK 26 239
Fischer Lampe / Stehlampe / Lampe, Bronze, Marmor, Glas, Art Déco
Fischer Lampe / Stehlampe / Lampe, Bronze, Marmor, Glas, Art Déco. Stehlampe mit der Darstellung eines Fischers, an einen Pfahl gelehnt und mit seinem linken Arm eine Fackel in die Luft hebend, auf einem runden, schwarzen Marmorsockel montiert, mit einer Brennstelle, H.74cm, D.18cm, altersgemäße ...

Varunr: 5609820
SEK 3 258 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-06-2020
20:39
SEK 543
Severin Hansen. Sybord af fineret palisander
Severin Hansen. Sybord af fineret palisander med tilspidsede ben, skuffe med små rum, herunder udtrækskurv med flet, H. 52 L. 58 B. 44 cm. Formgivet 1957. Fremstår med lette brugsspor alder taget i betragtning.

Varunr: 5399635
SEK 9 329 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-06-2020
18:33
SEK 583
Carl Fischer, tegning, rygbillede, 1948
Carl Fischer (1887-1962), tegning, kvinderyg, akvarel på papir, 1948. Siddende kvindefigur set bagfra i interiør på brun baggrund, signeret og dateret nederst til venstre, 52 x 38 cm (77 x 61 cm).

Varunr: 5643224
SEK 5 973 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-06-2020
19:37
SEK 434
Unbekannter Künstler, Zeichnung, Küssendes Paar
Unbekannter Künstler, Zeichnung, Küssendes Paar, Stift auf Papier. Darstellung eines küssenden Paares in einem Interieur mit Buttler, unten rechts signiert, 28x21cm (56,5x48,5cm).

Varunr: 5643221
SEK 4 072 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-06-2020
19:38
SEK 434
Severin Hansen. Sybord, egetræ
Severin Hansen. Sybord af fineret egetræ med tilspidsede ben, skuffe med små rum, herunder udtrækskurv med flet, H. 50 L. 59 B. 44 cm. Formgivet 1957. Fremstår med lettere brugsspor og skjold på topplade.

Varunr: 5396593
19:40
SEK 875
Børge Mogensen. Firepers. fritstående kupésofa, model 2194, cognacfarvet læder. (2)
Børge Mogensen 1914 - 1972. Firepers. fritstående kupésofa, best. af højre og venstre vendt to-pers. Kupésofaer, originalt betrukket med cognacfarvet læder, løse hynder samt to puder med dunfyld, ben af teaktræ. Formgivet 1971. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik med label herfra, model 2194. ...

Varunr: 5410442
SEK 72 886 DK, Vejle, Dandyvej 04-06-2020
20:52
SEK 37 901
A. Haitov, maleri, kvindeportræt, 1991
A. Haitov, maleri, kvindeportræt, olie på lærred, 1991. Abstrakt kvindeportræt i blå farve på rød baggrund, signeret nederst til venstre og dateret øverst til højre, pastøst farvelag, 45 x 35,5 cm.

Varunr: 5646681
SEK 6 516 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-06-2020
20:54
SEK 434
Modell, Bayerischer Rundfunk, Holz, Metall
Modell, Bayerischer Rundfunk, Holz, Metall. Konstruktion in Form eines Gebäudes vom Bayerischen Rundfunk aus Holz mit Antenne, in blauer und roter Farbgebung, innenseitig mit einer Brennstelle versehen, oberseitig mit Bezeichnung, H.62cm, B.33,5cm, T.13,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und ...

Varunr: 5625009
SEK 1 629 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-06-2020
21:00
SEK 489
Harald Buchrucker, drei Kannen, Zinn, Deutschland (3)
Harald Buchrucker (1931-1985), drei Kannen, Zinn, Deutschland. Konvolut bestehend aus drei Kannen aus Zinn, jeweils mit rundem Korpus, kurzem Hals und Henkel, zwei Kannen unterseitig mit Herstellerprägung versehen, H.14-17cm, D.14-18cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Dellen im...

Varunr: 5625029
SEK 2 172 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-06-2020
21:03
SEK 434
Hans Brockhage, Erwin Andrä, Siegfried Lenz, Schaukel- und Rollwagen, Holz, Gummi, Deutschland, 1950er Jahre
Hans Brockhage und Erwin Andrä für Siegfried Lenz, Schaukel- und Rollwagen, Holz, Gummi, Deutschland, 1950er Jahre. Schaukel- und Rollwagen für Kinder aus rot und beigefarben lackiertem Holz, mit gummibereiften Scheibenrädern versehen, Lackierung nachträglich ergänzt, H.37,5cm, Sitzhöhe: 20cm, ...

Varunr: 5639727
SEK 4 344 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-06-2020
21:10
SEK 489
Jens Ulrich Petersen. Kompostion , olie på lærred.
Jens Ulrich Petersen (f. 1947). Komposition med mennesker. Olie på lærred, sign. på bagsiden. 100 x 100 cm. UR. Læs kunstnerprofil her

Varunr: 5642185
SEK 7 289 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-06-2020
18:43
SEK 656
Ole Wanscher. Tre-pers. sofa, model 112/3
Ole Wanscher. Tre-pers. sofa med stel af mahogni, løse hynder betrukket med grønt møbelstof. H. 75 L. 180 sædehøjde 42 cm. Formgivet 1951. Fremstillet hos P. Jeppesen Møbelfabrik, model 112/3. Fremstår med mindre pletter og svage skjolder.

Varunr: 5461546
SEK 12 245 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06-06-2020
20:25
SEK 510
Nils Kähler /Gete Petersen. Fiskefad af Nils Kähler med dekorationer af Gete Petersen
Nils Kähler /Gete Petersen. Rektangulært fiskefad af Nils Kähler med dekorationer af Gete Petersen i form af stiliserede fisk og geometriske figur. Fremstillet ved Kähler i 1950/60'erne. Sign. både HAK , Nils og Gete. 30 x 21 H. 6 cm. Fremstår med minimale kantafslag.

Varunr: 5407155
SEK 4 082 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06-06-2020
21:02
SEK 437
Børge Mogensen 2-pers sofa, model 2212, original betrukket
Børge Mogensen. To-personers sofa, original betrukket med blåt uldstof og løse dunhynder. Ben af mahogni. Model 2212. Formgivet 1963. Fremstillet hos Fredericia stolefabrik. H. 44/77 L. 158 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor i form af let solfalmning samt enkelte pletter.

Varunr: 5417214
SEK 21 866 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 08-06-2020
21:36
SEK 437