Utropspris
12345...9»   Varor pr. sida   243 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn af forkromet aluminium, fempasfod med drejefunktion, vip og returdrej. Sæde og ryg samt bagside fuldpolstret med sort læder. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med få brugsspor.

Varunr: 5432506
SEK 18 950 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-06-2020
10:15
SEK 9 038
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSX, farve basalt. (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks skalstole, model DSX med original skal af plast, farve basalt. Monteret på originale H- base stel af forkromet stål. Formgivet 1948. Fremstillet og stemplet hos Vitra. H. 80/45 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (6)

Varunr: 5644425
SEK 14 577 DK, Vejle, Dandyvej 02-06-2020
15:06
SEK 1 020
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Kontorstol, model FK-84

Varunr: 5582413
SEK 11 079 DK, Vejle, Dandyvej 02-06-2020
15:06
SEK 875
Charles Eames. Bord 'Segmented Table' Ø 120 cm, hvidt
Charles Eames 1907-1978. 'Segmented Table'. Cirkulært bord med søjle og firpasfod af forkromet metal, plade af hvid laminat med hvid gummikant. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra. H. 72, 5 cm. Ø 120 cm. Fremstår med mindre brugsspor.

Varunr: 5672980
SEK 11 662 DK, Vejle, Dandyvej 02-06-2020
15:07
SEK 6 122
Hans J. Wegner. Spisebord, model AT-319 i Rio palisander
Hans J. Wegner 1914-2007. Spisebord med klapper. Udført i Rio-palisander monteret på stel af forkromet stål. H. 71 L. 180/300 B. 95 cm. Fremstillet hos Andreas Tuck (stemplet), model AT-319 / AT-322. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor, enkelte små mærker i bordplade. CITES-certifikat ...

Varunr: 5595653
SEK 43 732 DK, Kolding, Trianglen 02-06-2020
15:11
SEK 656
Arne Jacobsen . Højrygget Oxford spise/ kontorstol. Red Label
Arne Jacobsen 1902-1971. Højrygget Oxford spise/ kontorstol med betræk af hvidt læder, Red label, model 3272, med fempas stjernefod af aluminium. Formgivet i 1965. Udført hos Fritz Hansen, Red Label år 2007 med mærkat herfra. H. 131/48 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Varunr: 5398142
SEK 8 746 DK, Vejle, Dandyvej 02-06-2020
15:14
SEK 4 956
Verner Panton. Pendel, model Onion
Verner Panton. Pendel med hvidlakerede lameller, model Onion. Formgivet 1977. Mærkat fra Frandsen Lightning. H. 69 cm Ø. 45 cm. Fremstår med få brugsspor.

Varunr: 5458894
SEK 9 912 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-06-2020
18:17
SEK 729
Arne Jacobsen. Svane. Lænestol, sort anilin
Arne Jacobsen. Svane. Lænestol monteret med drejelig firpasfod af aluminium, betrukket med sort anilin læder, model 3320. Fremstillet hos Fritz Hansen. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Litt. C. Thau & K. Vindum: Arne Jacobsen. Omtalt og gengivet S 469....

Varunr: 5585045
SEK 34 985 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-06-2020
18:32
SEK 9 912
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen. Fuldpolstret med sort læder, firpasfod i satinbørstet rustfrit stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Vitra. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Omtalt og afbilledet s. 30 - 34. Fremstår nybetrukket med sort ...

Varunr: 5600048
SEK 14 577 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-06-2020
19:00
SEK 583
Arne Jacobsen, Munkegaard/Myggen barstol (4)
Arne Jacobsen 1901-1971. Munkegaard/Myggen barstole med formspændt skal valnødsfinér, ben af sorte pulverlakeret stålrør. SH 77cm. Fremstillede hos hos Howe, Middelfart. Udstillingsmodel med minimale/ingen brugsspor. (4)

Varunr: 5324019

SEK 13 119 DK, Odense, Kratholmvej 02-06-2020
19:05
SEK 583
Johannes Andersen. Spisestole, model Juliane (6)
Johannes Andersen. Spisestole med stel af massivt teaktræ, sæder betrukket med cognacfarvet anilin læder. Fremstillet hos Uldum møbler, model Juliane. 1960'erne. Fremstår nybetrukket hos anden dansk professionel møbelpolster i Danmark med cognacfarvet anilin læder. Fremstår med en manglende ...

Varunr: 5469357
SEK 33 528 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-06-2020
19:33
SEK 729
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol betrukket med sort læder, fuldpolstret. Fempas stjernefod af aluminium, drejefunktion. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket ved anden professionel dansk møbelpolster i Danmark med sort læder. Fremstår lettere anløben på stamme.

Varunr: 5425350
SEK 8 455 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-06-2020
19:37
SEK 583
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, Model EA-219
Charles Eames 1907-1978. Soft Pad kontorstol, model EA-219, fremstillet hos Vitra. Formgivet 1969. Betræk af sort læder, fempasfod og armlæn af poleret aluminium, monteret med dreje- og vippefunktion. Fremstår med lette brugsspor, armlæn med skrammer.

Varunr: 5552399
SEK 24 781 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-06-2020
19:44
SEK 802
Arne Jacobsen. Fire 'Syveren' stole med cognac læder, model 3107, nybetrukkede (4)
Arne Jacobsen. Fire "Syveren" stole, model 3107 med skaller af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør, sædehøjde ca. 45 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med cognac basic læder, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. (4)

Varunr: 5594622
SEK 17 493 DK, Herlev, Dynamovej 02-06-2020
19:53
SEK 6 706
Arne Jacobsen, Munkegaardsstole, rød læder (2)

Varunr: 5450542

SEK 11 662 DK, Odense, Kratholmvej 02-06-2020
19:55
SEK 583
Mario Bellini. Barstol, model Cab 410, lav model, lyst læder.
Mario Bellini. Barstol, model Cab 410, lav model, med stel af sortlakeret stål, overtrukket med lyst kernelæder. Designet 1970. Fremstillet hos Cassina med label og loge herfra. H. 100/67 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Varunr: 5420559
SEK 7 289 DK, Vejle, Dandyvej 02-06-2020
20:10
SEK 510
Charles Eames. Sæt på seks skalstole med rød hopsak, model DSW (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks skalstole med skal i polypropylen, sæder monteret med rød hopsak, på Dowelleg stel i natur ahorn og sortlakeret stål. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra, model DSW. H. 81/44 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (6)

Varunr: 5630622
SEK 21 866 DK, Vejle, Dandyvej 02-06-2020
20:11
SEK 1 166
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, sort original læder

Varunr: 5432393
SEK 14 577 DK, Herlev, Dynamovej 02-06-2020
20:14
SEK 948
Arne Vodder. To-pers. sofa, model FD161
Arne Vodder. To-pers. sofa med stel af massivt sort lakeret bøgetræ, justerbar siddestilling, løse hynder betrukket med gråt Divina uld. H. 75 cm. Længde 144 cm. Sædehøjde 43 cm. Fremstillet hos France & Daverkosen, FD model 161. Nypolstret ved professionel møbelpolstrer med gråt Divina uld af ...

Varunr: 5448181
SEK 24 052 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-06-2020
20:14
SEK 1 895
Hans Wegner, Wingback chair, model GE-181, fremstillet hos Getama, Danmark
Hans Wegner, Wingback chair, model GE-181, fremstillet hos Getama, Danmark. Trækonstruktion af massivt, lyst egetræ og grønligt betræk. H. 107 cm, B. 75 cm, D. 76 cm. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor.

Varunr: 5637163
SEK 3 801 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 02-06-2020
20:14
SEK 434
Charles Eames. Stol, model EA 108

Varunr: 5412724
20:15
SEK 2 332
Fritz Haller & Paul Schärer, sideboard/kommode/rullemøbel med skuffer, fremstillet hos USM Haller
Kommode/rullemøbel/sideboard med store skuffer, der kan aflåses, schweizisk design af Fritz Haller & Paul Schärer, fremstillet hos USM Haller. Formgivet i 1964. Konstruktion med forkromede stålstænger, forbundet via stålkugler, sidedele og skuffer i sort-/hvidlakeret stålplade, mål ca. H. 78 cm, ...

Varunr: 5549067
SEK 6 516 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 02-06-2020
20:16
SEK 489
Louise Campell. Collage pendel, 'Dark green' mat, Collage 450
Louise Campbell født 1970. Collage 450 pendel, 'Dark green' mat af tre lag laserskåret akryl, stel og ophæng af naturanodiseret aluminium. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Udstillingsmodel med nummerbevis i original emballage med minimale håndteringsmærker. Modelfotos

Varunr: 5565992
20:17
SEK 656
Illum Wikkelsø. Fritstående tre-pers sofa, betrukket med patineret cognacfarvet læder
Illum Wikkelsø (1919-1999). Fritstående tre-personers sofa betrukket med patineret cognacfarvet læder, løse hynder i sider, sæde og ryg, ben af stål og aluminium. Fremstillet hos Ryesberg Møbler. H. 62, Sh. 42, B. 236, D. 82 cm. Fremstår med almindelige brugsspor, herunder overfladiske mærker.

Varunr: 5613786
SEK 21 866 DK, Herlev, Dynamovej 02-06-2020
20:18
SEK 729
Charles Eames. Sæt på seks skalstole i multicolour, model DSX. (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks skalstole, model DSX med originale skaller af flerfarvet plast, monteret på originale H- base stel af forkromet stål. Formgivet 1948. Fremstillet og stemplet hos Vitra. H. 81/44 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (6)

Varunr: 5660348
SEK 17 493 DK, Vejle, Dandyvej 02-06-2020
20:20
SEK 1 603
Philippe Starck for Cassina. Sofa med chaiselongue, model 'Mister'. (2)
Philippe Starck. Fritstående sofa betrukket med original rødt 'Pelle Extra' læder, løse hynder i sæde og ryg. Fremstillet hos Cassina, model 'Mister' fra serien '235 - 236 Mister'. H. 80/37. L. 210/157. D. 106 cm. Fremstår med mindre brugsspor. (2)

Varunr: 5424564
SEK 43 732 DK, Vejle, Dandyvej 02-06-2020
20:21
SEK 21 866
De Sede, loveseat lounge sofa, model DS 47 + ottoman (2)
Two lounge sofa models DS 47 and matching footstool. Designed by De Sede, Switzerland. Sturdy wooden frame structure, with thick dark brown neck leather cover. The seat pulls out and to provide more sitting opportunities. Approx. dimension: sofa: W 139 cm, H 72 cm, D approx. 85 /105 cm, ...

Varunr: 5602149
SEK 8 688 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 02-06-2020
20:23
SEK 4 887
Charles Eames. Armstol, model EA-207, sort læder, 2019
Charles Eames 1907-1978. Soft Pad armstol, Model EA-207. Sæde og ryg med betræk af sort læder, bagside i sort hopsak. Firpasfod og armlæn i mat sortlakeret aluminium. Formgivet 1969. Fremstillet hos Vitra. H. 80/48 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Varunr: 5631480
20:24
SEK 12 828
Charles Eames. Armstol, model EA-108, Full Leather.
Charles Eames 1907 - 1978. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med drejbar stel og armlæn i forkromet aluminium. Deluxe udgave med betræk både foran og bagpå i vinrødt Premium læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. H. 83/46 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Varunr: 5423682
SEK 13 119 DK, Vejle, Dandyvej 02-06-2020
20:25
SEK 729
Arne Jacobsen, Munkegaardsstole, orange læder (2)
Arne Jacobsen. Munkegaards stole, model 3105 'Myggen' af formspændt finér originalt betrukket med orange (Col. 5360) Panama læder fra Italienske Gruppo Dani, monteret på ben af forkromet stål. Fremstillet hos Howe, Fremstår uden brugsspor, dog uden original emballage. (2)

Varunr: 5458785

20:25
SEK 437
12345...9»