Utropspris
12345...14»   Varor pr. sida   398 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Verner Panton. Et sæt på fire Lounge stole, model C1 (4)
Verner Panton 1926-1998. Et sæt på fire Lounge stole, model C1, fuldpolstret med rødt Hallingdal uld, firpas drejefod af satinbørstet rustfrit stål. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. H. 74/42 cm. Fremstår med brugsspor, lette trådudtræk, pletter og mærker. (4)

Varunr: 5653463
SEK 19 468 DK, Vejle, Dandyvej 13-08-2020
14:45
SEK 556
Arne Jacobsen. Et par 'Syver' barstole, sort anilin læder. (2)
Arne Jacobsen. Et par 'Syver' barstole med formspændte skaller i krydsfinér, stel i forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3197. Nybetrukket med sort anilin læder. H. ca. 113 cm. Sædehøjde ca. 78 cm. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolstrer med sort anilin ...

Varunr: 5622588
SEK 16 687 DK, Vejle, Dandyvej 13-08-2020
14:51
SEK 834
Mario Bellini. Barstol, model Cab 410, høj model, lyst læder.
Mario Bellini. Barstol, model Cab 410, med stel af sortlakeret stål, overtrukket med lyst kernelæder. Designet 1970. Fremstillet hos Cassina med label og loge herfra. H. 112/81 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Varunr: 5420549
SEK 8 344 DK, Vejle, Dandyvej 13-08-2020
14:52
SEK 417
Arne Jacobsen. Oxford armstol med høj ryg, betrukket med dueblå læder.
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford armstol med høj ryg, betrukket med dueblå læder, fempas stjernefod med drej samt armlæn af børstet aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2008 med label herfra, Red Label. Medfølgende certifikat/nummerbevis. H. 130/48 cm. Fremstår med minimale ...

Varunr: 5647865
14:57
SEK 487
Verner Panton. Et par lounge stole, model C1. (2)
Verner Panton 1926-1998. Et par lounge stole, model C1, fuldpolstret med rødt Hallingdal uld, firpas drejefod af satinbørstet rustfrit stål. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. H. 73/42 cm. Fremstår med brugsspor og mærker. (2)

Varunr: 5698649
SEK 9 734 DK, Vejle, Dandyvej 13-08-2020
15:08
SEK 5 562
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108

Varunr: 5438291
SEK 6 119 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-08-2020
17:10
SEK 487
Arne Jacobsen. Sofabord, egetræ
Arne Jacobsen. Sofabord med kvadratisk plade af fineret egetræ, firpasfod af aluminium og forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 47 B. 60 D. 60 cm. Fremstår med brugsspor og mindre kanthak.

Varunr: 5434936
SEK 4 172 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-08-2020
17:13
SEK 417
Hans J. Wegner: Lufthavnsstol AP38
Hans J. Wegner. Lufthavnsstol betrukket med sort læder, ben af metal. Formgivet i 1958. Fremstillet hos AP-Stolen, model AP38. Fremstår nypolsteret ved anden dansk professionel møbelpolster i Danmark med sort læder.

Varunr: 5408834
SEK 6 953 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-08-2020
17:20
SEK 3 059
Hans J. Wegner Ge 236/3 cognacfarvet læder
Hans J. Wegner 1914-2007. Fritstående tre-pers. sofa med stel af massivt egetræ, løse hynder med springfjedre, nybetrukket med cognacfarvet læder. Fremstillet hos Getama, model GE-236/3. 1960'erne. L. 210 cm. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet anilin læder, ved anden dansk professionel ...

Varunr: 5501051
SEK 36 156 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-08-2020
18:29
SEK 18 078
Charles Eames. Kontorstol /armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108
Charles Eames. Kontorstol /armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn af forkromet aluminium med drejefunktion. Sæde og ryg betrukket med sortlæder, bagside med sort hopsak. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med lille afskalning på et armlæn.

Varunr: 5442865
SEK 11 959 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-08-2020
18:35
SEK 695
Charles Eames. Stol, model EA 108

Varunr: 5422269
SEK 9 734 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-08-2020
18:40
SEK 487
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol, original hvid læder
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol, fempas stjernefod med drejefunktion, sæde og ryg betrukket med original hvid læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2007.

Varunr: 5552845
SEK 9 456 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-08-2020
18:58
SEK 487
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol / konferencestol, anilin læder

Varunr: 5593720
SEK 10 569 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-08-2020
19:03
SEK 695
Hans J. Wegner cirkulært sofabord af eg.
Hans J. Wegner 1914-2007. Cirkulært sofabord med plade af fineret eg, runde ben af stål. Udført hos Andreas Tuck , stemplet. H. 48 cm. Ø. 110 cm. Fremstår med minimale brugsspor, på nær let lysere område.

Varunr: 5422282
SEK 11 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-08-2020
19:05
SEK 417
Arne Jacobsen. 7'er lav barstol, sort anilin læder
Arne Jacobsen. 7'er lav barstol med formspændt skal betrukket med sort anilin læder, stel af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Formgivet 1955. H. 101, sæddehøjde ca. 66 cm. Fremstår nybetrukket hos dansk professionel møbelpolster med sort læder. læder fremstår med naturlige ar og ...

Varunr: 5399669
SEK 8 066 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-08-2020
19:10
SEK 487
Børge Mogensen. Fritstående to-pers. sofa, model 2212
Børge Mogensen 1914-1972. To-personers sofa, betrukket med patineret gråt læder, løse hynder med dunfyld, ben af massiv egetræ. Model 2212. Formgivet 1963. Fremstillet hos Fredericia stolefabrik. L. 158 cm. Fremstår med brugsslitage på læder.

Varunr: 5464412
SEK 22 250 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-08-2020
19:33
SEK 556
Børge Mogensen. Øreklapstol model 2204, original betrukket
Børge Mogensen 1914-1972. Øreklapstol med ben af eg, løse hynder med dunfyld original betrukket med patineret læder, H. 107 cm, B. 70 cm, Formgivet 1964, fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2204. Fremstår med patineret læder samt enkelte malingsrester.

Varunr: 5585073
SEK 30 593 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-08-2020
19:40
SEK 626
Illum Wikkelsø. Tre-pers. sofa, model 10

Varunr: 5442871
SEK 38 937 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-08-2020
19:55
SEK 19 468
Arne Jacobsen. Sofabord
Arne Jacobsen. Sofabord med kvadratisk plade med ahornlaminat med aluminiums kant, firpas stjernefod af forkromet metal og aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 46 B. 60 D. 60 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Varunr: 5538214
SEK 3 337 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-08-2020
19:58
SEK 417
Johannes Foersom & Peter Hjort-Lorentzen. Partner Lounge-chair / kontorstol, model EJ-70, stor model.
Johannes Foersom & Peter Hjort-Lorentzen. Partner Lounge-chair / kontorstol, model EJ-70, stor model. Johannes Foersom & Peter Hjort-Lorentzen. Partner Lounge-chair / kontorstol, model EJ-70, stor model, med sæde, ryg og armlæn betrukket med sort læder, stel af matforkromet stål på firpas fod med...

Varunr: 5677135
SEK 5 562 DK, Vejle, Dandyvej 13-08-2020
20:01
SEK 1 182
Børge Mogensen. Par lænestole af bøgetræ, Model 4290, (2)
Børge Mogensen 1914-1972. Par lænestole af bøgetræ, løse hynder betrukket med sort læder. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 4290. Mål: H. 81 cm. Sh. 38 cm B 70 cm. Fremstår nypolsteret hos anden professionel møbelpolster med sort anilin læder. (2)

Varunr: 5645481
SEK 11 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 13-08-2020
20:02
SEK 904
Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorenzen. Et par armstole, model 'EJ-80', bordeaux farvet læder. (2)
Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorenzen. To drejbare konference / spisebordsstole / armstole, model EJ-80 partner. Sæde og ryg betrukket med bordeaux farvet læder, fod og armlæn af poleret metal. SH. ca. 47 cm. Fremstillet hos Erik Jørgensen. Fremstår med alm. brugsspor og mærker. (2)

Varunr: 5622600
20:03
SEK 417

Varunr: 5677132
20:08
SEK 487
Arne Vodder. Par Lænestole med skammel, teak (3)
Arne Vodder 1926-2009: Par Højrygget lænestole af massiv teaktræ samt en skammel, justerbare ryg og sæde. Monteret med lammeuld uld. Fremstillet hos Bovirke. Mål: H 100 cm. B. 72 Sh 37cm Fremstår nypolstret med lammeuld ved professionel dansk Møbelpolstrer i Danmark (3)

Varunr: 5693437
SEK 69 530 DK, Esbjerg, Oddesundvej 13-08-2020
20:10
SEK 34 765

Varunr: 5442822
20:10
SEK 1 112
Bernt Petersen. Sofabord af palisander
Bernt Petersen 1937-2017. Rektangulært sofabord af palisander, produceret af snedkermester Wørts. H. 54, L. 100, B. 50 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Varunr: 5715473
SEK 20 859 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-08-2020
20:11
SEK 834
Louise Campbell. Collage 600 pendel - Snow White

Varunr: 5431908
20:14
SEK 487
Charles Eames. Armstol, model EA-108 i sort hopsak.
Charles Eames 1907 - 1978. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108. Nyeste generation med krom-ring. med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion, betræk af sort hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra med label herfra. H. 83/47 cm. Fremstår med mindre brugsspor

Varunr: 5704707
SEK 11 125 DK, Vejle, Dandyvej 13-08-2020
20:15
SEK 487

Varunr: 5408817
SEK 7 509 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-08-2020
20:15
SEK 417
Kaare Klint for Rud Rasmussen. Konferencebord af mahogni (10)
Kaare Klint (1888-1954). Stort modulerbart konferencebord af mahogni, afrundede ender. H. 75, L. ca. 750, D. 240 cm. Fremstillet ved Rud Rasmussens Snedkerier, med mærkater herfra. Fremstår med brugsspor, herunder overfladiske mærker og skrammer, samt enkelte løse samlinger og et knækket ben. I ...

Varunr: 5714336
SEK 11 125 DK, Herlev, Dynamovej 13-08-2020
20:17
SEK 1 530
12345...14»