Utropspris
12345...6»   Varor pr. sida   152 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Louis Poulsen. Et par Toldbod 155 pullerter / udendørslamper (2)
Louis Poulsen. To stk. Toldbod 155 pullerter / udendørslamper af gråt pulverlakeret aluminium, H. 90 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår ubrugt i original uåbnet emballage. Modelfoto. (2)

Varunr: 5903257

SEK 9 574 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-04-2021
19:41
SEK 5 745
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108
Charles Eames. Armstol med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion, betræk af gråt hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra med label herfra. Fra serien 'Aluminium Group' model EA-108. H. 83/47 cm. Fremstår med lille plet og brugsspor på fod.

Varunr: 5828401
SEK 7 386 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-04-2021
19:54
SEK 3 009
Erik Jørgensen. Tre-pers. sofa model EJ 250 med puf (2)
Erik Jørgensen. Tre-personers sofa, model EJ 250 med puf, betrukket med møbelstof, understel af børstet aluminium. Fastpolstret ryg, par lændepuder samt pyntepuder med dunfyld. Fremstillet af Erik Jørgensen Møbelfabrik A/S. Sofa: H. 67, L. 238, D. 85 cm., Sh. 45 cm. Fodskammel: H. 45, L. 75, D. ...

Varunr: 5962379
SEK 6 839 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-04-2021
20:12
SEK 479
Børge Mogensen. To-pers. kupè sofa, originalt sort læder
Børge Mogensen. To-pers. kupèsofa med ben af massivt egetræ, overpolstret med originalt sort skind, hynder med dunfyld. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2192. Etiket herfra. L. 155 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Varunr: 5417190
SEK 65 654 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-04-2021
20:25
SEK 32 827
Arne Jacobsen. 'Myren' stol, cognacfarvet læder, model 3101 (6)
Arne Jacobsen. Myren. Sæt på seks spisestole med formbøjede skaller betrukket med cognacfarvet anilin læder, monteret på stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3101. Sædehøjde ca. 44 cm. Fremstår nybetrukket med cogancfarvet anilinlæder, hos professionel møbelpolster. Læder ...

Varunr: 5966129
SEK 24 620 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-04-2021
20:32
SEK 19 833
Steffen Syrach for Gustav Bertelsen. Sofabord, palisander, 1960'erne
Steffen Syrach. Sofabord med rektangulær plade af fineret palisander, runde ben med buet sarg og skråstiver, underside af plade ligeledes fineret med palisander. Sjælden udbudt sofabord, formgivet i 1961. Fremstillet hos Gustav Bertelsen. H. 52 L. 150 D. 60 cm. Fremstår med lettere brugsspor. 40 ...

Varunr: 5950522
SEK 16 413 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-04-2021
20:34
SEK 684
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSS, sort plast. (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks stabelstole med originale skaller af sort plast med minimale brugspor, fremstillet hos Vitra, eftermonteret på stabelstel af forkromet stål fra Vitra med brugsspor. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra, model DSS. H. 81/45 cm. (6)

Varunr: 5930442
SEK 9 574 DK, Vejle, Dandyvej 11-04-2021
14:27
SEK 547
Rolf Benz sofa, model 322, sort læder
Rolf Rolf Benz. Tre-pers. sofa, fritstående, betrukket med sort læder, monteret med skråtstillede ben i massiv aluminium. Udført hos Benz Möbelproduktion, model 322. H. 70/38. L.210. D. ca. 90 cm. Fremstår med brugsspor, mærker og patina

Varunr: 5851811
14:49
SEK 547
Jasper Morrison for Cappellini, Italien. Højrygget armstol, 'Lotus High Office Chair'
Jasper Morrison for Cappellini. Højrygget armstol, 'Lotus High Office Chair', betrukket med lyseblå 'Divina' uld, drejeligt stel i forkromet stål, med vippefunktion. Formgivet 1996. Fremstillet hos Cappellini. H. 124/42 cm. Fremstår med mindre brugsspor.

Varunr: 5647983
SEK 5 471 DK, Vejle, Dandyvej 11-04-2021
14:54
SEK 479

Varunr: 5647986
14:54
SEK 479
Charles Eames. Tre-personers vintage bænk. L. 173 cm
Charles Eames. Buet, tre-pers bænk af forkromet og sortlakeret metal til fastmontering i gulv. Fremstillet hos Herman Miller, Senere professionel monteret med tre originale skaller af polypropylen fra Vitra. H. 81/46 cm. L. ca. 183 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker på stel

Varunr: 5971671
14:59
SEK 1 026
Verner Panton. Et par bordlamper, model Panthella Mini, orange og rød. (2)
Verner Panton. Et par bordlamper, model Panthella Mini, af orange og rødlakeret metal. Fremstillet for Louis Poulsen. Ø. 25 cm. H. 35 cm. Original emballage. Modelfotos. (2)

Varunr: 5878097

SEK 6 565 DK, Vejle, Dandyvej 11-04-2021
15:30
SEK 2 599
Johannes Andersen for Bernhard Pedersen & Søn. Fire stole af palisander (4)
Johannes Andersen for Bernhard Pedersen & Søn. Fire stole af palisander, betrukket med cognac farvet læder. Fremstillet hos BPS Møbler, Mål H 80 Sh 43 cm. Fremstår professionel nypolstret med cognacfarvet pure anilin læder(4)Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og ...

Varunr: 5673366
SEK 21 885 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-04-2021
19:25
SEK 479
Arne Vodder. Par Lænestole med skammel, teak (3)
Arne Vodder 1926-2009: Par Højrygget lænestole af massiv teaktræ samt en skammel, justerbare ryg og sæde. Monteret med lammeuld uld. Fremstillet hos Bovirke. Mål: H 100 cm. B. 72 Sh 37cm Fremstår nypolstret med lammeuld ved professionel dansk Møbelpolstrer i Danmark (3)

Varunr: 5693437
SEK 68 389 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-04-2021
19:42
SEK 34 195
Grete Jalk. Højrygget lænestol af mahogni træ model 56.
Grete Jalk. Højrygget lænestol af mahogni, løse hynder betrukket cognacfarvet læder, model 56. Fremstillet hos P. Jeppesen Møbelfabrik. Mål. H. 82/40 cm B. 70 cm. Fremstår nybetrukket ved dansk professionel møbelpolster i Danmark med pure cognac anilin læder

Varunr: 5948868
SEK 9 574 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-04-2021
19:49
SEK 547
Charles Eames. Cafebord / køkkenbord fra serien 'Aluminium Group'
Charles Eames. Cafebord / køkkenbord fra serien 'Aluminium Group' firpasfod af forkromet aluminium og sortlakeret metal, cirkulær plade af hvid laminat kantliste af hvid plast. Fremstillet hos Vitra. etiket herfra under pladen. H. 72 Ø 79 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Varunr: 5828432
SEK 8 754 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11-04-2021
19:55
SEK 410
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, six chairs, model 'Ant / 3100', 1st production, teak, steel, Denmark, 1950s (6)
Arne Jacobsen for Fritz Hansen, six chairs, model 'Ant / 3100', 1st production, teak, steel, Denmark, 1950s. Collection comprising six chairs with frames with three legs of steel and seats of teak, underside with manufacturer's imprint, H 77.5cm, seat height: 43cm, W 42cm, D 42cm, wear and ...

Varunr: 5901682
SEK 20 380 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 11-04-2021
19:58
SEK 4 840
Preben Fabricius for Walter Knoll. Par hvilestole, sort læder (2)
Preben Fabricius for Walter Knoll. Par hvilestole med stel af poleret stål, sæde, ryg og armlæn betrukket med sort skind. Fremstillet hos Walter Knoll med label herfra. H. 92/48 cm. Fremstår med brugsspor og patina. Litt: Professor Arno Votteler: Institut für Möbeldesign s. 160.

Varunr: 5776152
SEK 19 149 DK, Vejle, Dandyvej 11-04-2021
20:06
SEK 410
Arne Jacobsen. 'Syveren' barstol, model 3187
Arne Jacobsen 1902-1971. 'Syveren'barstol med skal af formbøjet finér nybetrukket med sort anilin læder, stel af forkromede stålrør. Sh. ca. 78 cm. H. ca. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3187. Fremstår nybetrukket ved anden dansk professionel møbelpolster i Danmark

Varunr: 5545891
SEK 8 207 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-04-2021
20:07
SEK 479
Ray & Charles Eames. Sæt på tre barstole med cremefarvede skaller af glasfiber (3)
Ray & Charles Eames. Sæt på tre barstole med originale cremefarvede vintage skaller af glasfiber med struktur. Formgivet 1948. Fremstillet hos Herman Miller og Vitra for Herman Miller. Professionel eftermonteret med originale stel i forkromet stål. Fremstillet hos Vitra. Sæde H. ca. 84 cm. ...

Varunr: 5878131
SEK 8 207 DK, Vejle, Dandyvej 11-04-2021
20:10
SEK 479
Johannes Foersom & Peter Hjorth-Foersom. Et par kontorstole, model Partner (2)
Johannes Foersom & Peter Hjorth-Foersom. Et par Partner kontorstole, betrukket med sort læder, fast sæde højde, monteret på stel af matforkromet stål, fempas fod med hjul. Formgivet 1992. Fremstillet hos Erik Jørgensen med label herfra. H. 95/47 cm. B. 64 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2)

Varunr: 5886172
20:11
SEK 547
Johannes Foersom & Peter Hjort-Lorentzen. Et sæt på fire Partner Lounge-chair / kontorstol, model EJ-70, stor model. (4)
Johannes Foersom & Peter Hjort-Lorentzen. Et sæt på fire Partner Lounge-chair / kontorstole, model EJ-70, stor model, med sæde, ryg og armlæn betrukket med sort læder, stel af matforkromet stål på firpas fod med returdrej. Fremstillet hos Erik Jørgensen, to med label herfra. H. 94/42. B. 70. D. ...

Varunr: 5941628
SEK 21 885 DK, Vejle, Dandyvej 11-04-2021
20:14
SEK 11 216
Verner Panton. Et par bordlamper, model Panthella Mini, krom. (2)
Verner Panton. Et par bordlamper, model Panthella Mini, af forkromet stål og aluminium. Fremstillet for Louis Poulsen. Ø. 25 cm. H. 33,5 cm. Original emballage. Modelfotos. (2)

Varunr: 5907838

SEK 9 301 DK, Vejle, Dandyvej 11-04-2021
20:14
SEK 2 462
Charles Eames for Vitra. sofabord. Ø 90 cm
Charles Eames 1907-1978. Rundt sofabord, Lounge/cafe bord. Produceret i 2016. Stel med firpasfod i forkromet aluminium. Original bordplade i hvid laminat med sort gummikant.Fremstillet hos Vitra, mærket herfra. H. 72,5 cm. Ø. 90 cm.. Fremstår med minimale brugsspor.

Varunr: 5947020
SEK 9 574 DK, Herlev, Dynamovej 11-04-2021
20:15
SEK 410
Poul Henningsen / Louis Poulsen. PH 3½-3 pendel, opal, messing. Nummerbevis
Poul Henningsen. PH 3½-3 PH 3½-3 pendel, Special Edition. Skærme af mundblæst opalglas, ophæng af messing med PH signatur, sort tekstilledning. Sort baldakin. Ø. 33 cm. Medfølgende nummerbevis. Usamlet i original emballage. Modelfotos.

Varunr: 5990866

SEK 12 310 DK, Vejle, Dandyvej 11-04-2021
20:16
SEK 7 386
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSX, sort (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks skalstole, model DSX med original skal af sort plast. Monteret på originale H- base stel af sortlakeret stål. Formgivet 1948. Fremstillet og stemplet hos Vitra. H. 80/45 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (6)

Varunr: 5865643
20:17
SEK 9 574
Charles Eames. Sæt på seks skalstole med gennemfarvede skaller af hvidt plast med rød sædepolstring, model DSR (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks skalstole med gennemfarvede skaller af hvid plast med rød sædepolstring, wirestel i forkromet stål. 'Eiffel'. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra med stempel herfra, model DSR. H. 84/46 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (6)

Varunr: 5923639
SEK 16 413 DK, Vejle, Dandyvej 11-04-2021
20:17
SEK 547
George Nelson. Et par sideborde, hvide. (2)
George Nelson. Et par sideborde med firpas fod i hvidlakeret aluminium, bordpladen af hvidlaminat med synlig kant i birkefinér. H. 57 cm. Ø 43 cm. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. Fremstår med minimale brugsspor. (2)

Varunr: 5634912
20:18
SEK 410
Charles Eames & George Nelson.Vintage bord fra Herman Miller
Charles Eames & George Nelson. Rundt spisebord, stel med grålakeret søjle og firpasfod i forkromet aluminium, let justerbar sko, original plade af hvid laminat med hvid gummikant. Formgivet 1964. Fremstillet hos Herman Miller med label herfra. H. 73 cm. Ø. 91 cm. Fremstår med aldersrelateret ...

Varunr: 5932716
SEK 2 736 DK, Vejle, Dandyvej 11-04-2021
20:18
SEK 479
Hans Olsen tilskrevet. Par lænestole med lammeuld. (2)
Hans Olsen tilskrevet. Par lænestole med ben af teak, betrukket med lammeuld, løse sædehynder med cognac vintage anilin læder, H. 74 cm. Sædehøjde 40 cm. Fremstillet hos Bramminge Plastmøbler.Fremstår nypolstret med lammeuld ved professionel Møbelpolstrer i Danmark. (2)

Varunr: 5927844
SEK 32 827 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-04-2021
20:19
SEK 889
12345...6»