Utropspris

12345...17»   Varor pr. sida   498 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
WIN. Safir og diamantring - ca. 6.55 og 1.18 ct.
WIN. Safir og diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med ovalslebet Sri Lanka safir på ca. 6.55 ct. flankeret af 10 marquise- og dråbeslebne diamanter på tilsammen ca. 1.18 ct. Farve: Top Wesselton (F-G), Klarhed: VVS. Ringstr. 54/Ø17,2 mm. Bredde: 1,5 cm. Vægt: 7,9 g. Fremstår med minimale ...

Varunr: 5595755
SEK 87 463 DK, Hørsholm, Hammervej 1 02-06-2020
11:30
SEK 45 189
Hans J. Wegner. Spisebord, model AT-319 i Rio palisander
Hans J. Wegner 1914-2007. Spisebord med klapper. Udført i Rio-palisander monteret på stel af forkromet stål. H. 71 L. 180/300 B. 95 cm. Fremstillet hos Andreas Tuck (stemplet), model AT-319 / AT-322. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor, enkelte små mærker i bordplade. CITES-certifikat ...

Varunr: 5595653
SEK 43 732 DK, Kolding, Trianglen 02-06-2020
15:11
SEK 656
Axel Salto komposition Litografi,
AXEL SALTO.Komposition Litografi, 5/30, sign. Salto, 34 x 27 cm. 57 x 46 cm

Varunr: 5663350
SEK 2 187 DK, Helsingør, Støberivej 02-06-2020
15:35
SEK 3 790
Robert Jacobsen, cd. Skulptur, rød jern, H. 40 cm
Robert Jacobsen 1912-1993, cd. Konstruktion/ Skulptur af rødbemalet i jern. Signeret RJ. Mål: H. 40 cm, 50 x 28,5 cm. br> Proveniens: Skulpturen har været en del af Robert Jacobsens privatsamling.

Varunr: 5145009
SEK 81 632 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-06-2020
16:30
SEK 42 274
Hiromichi Konno CHAT Pouf-Softline
Hiromichi Konno CHAT Pouf-Softline Design 2008 3 x 120 cm höjd 42 cm Grön avtagbar klädsel Nyskick

Varunr: 5660453
SEK 8 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 02-06-2020
16:53
SEK 600
Jasper Morrison Cappellini ´Hi Pad Stool´ (2)
Jasper Morrison Cappellini ´Hi Pad Stool´ Italy Höjd 80 cm mörkbrunt läder Batch Id nr 9437. Smärre bruksslitage (2)

Varunr: 5670749
SEK 14 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 02-06-2020
17:10
SEK 400
Susanne Wind, 'Der Weg ist grün' (bk)
Susanne Wind (b. 1965), 'Der Weg ist grün', egg tempera on canvas, 2013, signature, reverse side with title on stretched frame, approx. 150 x 100 cm. (bk)

Varunr: 5653597
SEK 24 978 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-06-2020
18:08
SEK 543
Mie Mørkeberg (f. 1980). Komposition, Olie på lærred. Sign.
Mie Mørkeberg (f. 1980). Komposition, Olie på lærred. Sign. og dat. Mie Mørkeberg 2014. 80 x 60 cm UR. Proveniens: Galleri Kirk.

Varunr: 5679271
SEK 26 239 DK, Aalborg, Nibevej 02-06-2020
18:30
SEK 13 411
Jacob Rantzau, The way I like to see the World. akvarel. Sign
Jacob Rantzau (f. 1973), The way I like to see the World. akvarel. Sign. og dateret Rantzau 2017. Arkmål 66 x 37 cm (76x45 cm.). Proviniens: Soloudstilling Galleri Wolfsen 2017.

Varunr: 5679241
SEK 29 154 DK, Aalborg, Nibevej 02-06-2020
18:35
SEK 22 595
Børge Mogensen. Jagtbord. Spisebord, teaktræ
Børge Mogensen. Jagtbord. Spisebord af teaktræ, rektangulær plade med afrundede hjørner, massivt stel med bøjler af messing. Formgivet 1950. Fremstillet hos Søborg møbelfabrik. H. 72 L. 180 B. 90 cm. Litt. Grete Jalk: Dansk møbelkunst gennem 40 aar bd. 3 s. 154-155. Alm. brugsspor

Varunr: 5679627
SEK 11 662 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-06-2020
19:07
SEK 9 038
Børge Mogensen. To-pers. kupè sofa, originalt sort læder
Børge Mogensen. To-pers. kupèsofa med ben af massivt egetræ, overpolstret med originalt sort skind, hynder med dunfyld. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2192. Etiket herfra. L. 155 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Varunr: 5417190
SEK 69 970 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-06-2020
19:16
SEK 34 985
Arne Jacobsen. Lænestol, 'Svanen' model 3320, mørkebrunt læder
Arne Jacobsen (1902-1971). Lænestol model 3320 'Svanen', betrukket med mørkebrunt læder, drejelig firpasfod af aluminium med returdrej. Fremstillet hos Fritz Hansen 2006. Fremstår med almindelige brugsspor.

Varunr: 5568907
SEK 32 070 DK, Herlev, Dynamovej 02-06-2020
19:26
SEK 10 496
Hans J. Wegner. Wingchair / lænestol, model CH-445 i ' Balder' uld
Hans. J. Wegner. Wingchair / lænestol med stel af matpoleret rustfrit stål, betrukket med ' Balder' uld farve 2074. H 105 cm, SH 35 cm. Formgivet 1960. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn, model CH-445. Fremstår med lette brugsspor.

Varunr: 5678214
SEK 17 493 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-06-2020
19:30
SEK 12 245
Ole Lynggaard. Cylinder brillantlås med kvartskæde
Ole Lynggaard. 'Cylinder' smykkelås af 18 kt. hvidguld til én række. Prydet med hjerte af guld samt et hvidgulds hjerte med syv pavérede brillanter på tilsammen 0.08 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: VS. Diam. Ø16 mm. Samt halskæde af poleret bjergkrystal og røgkvarts med dupsko, L. 39 cm. ...

Varunr: 5546798
SEK 8 746 DK, Hørsholm, Hammervej 1 02-06-2020
19:40
SEK 4 956
Persisk Veramin tæppe, 315x210 cm
Persisk Veramin tæppe, uld på bomuld. 315x210 cm

Varunr: 5599037
SEK 14 577 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-06-2020
19:43
SEK 802
Brillantcollier - ca. 8.96 ct.
Brillantcollier af 18 kt. hvidguld med skiftevis dråbeformede og runde led samt integreret vedhæng, prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 8.96 ct. Farve: Wesselton - Top Crystal (H-I), Klarhed: VS (enkelte SI). Skjult kasselås med sikkerhedshaspe. Længde: 43,5 cm. Vedhæng: 1,1 ...

Varunr: 5490572
SEK 128 279 DK, Hørsholm, Hammervej 1 02-06-2020
19:45
SEK 64 140
Ole Lynggaard Love Ring
Diamantring fra Ole Lynggaard, udført af 18 kt. hvidguld med guldhjerte. Diamanten er en 'Hearts & Arrows' diamant, 0.18 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: VS. Ringstr. ca. 50. 'Hearts and Arrows Viewer' medfølger.

Varunr: 5573435
SEK 36 443 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-06-2020
19:49
SEK 18 221
Bruunmunch. Tre-pers. sofa model Emo
Bruunmunch. Tre-pers. sofa designet for Bruunmunch af Mika Tolvanen model Emo. Betrukket med grå mable fra Kvadrat, løse sæde og ryghynder med dunfiber fyld. Stående på ben af sæbebehandlet eg. Mål: B207/195 x D88/60 x H74. Siddehøjde: 34 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med minimale/ingen ...

Varunr: 5679558
SEK 20 408 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-06-2020
19:50
SEK 1 020
El Bocho. Homegirl.
El Bocho. Homegirl. 2014. Oil on canvas. Signature and date at bottom left. Approx. dimensions: 200 x 300 cm.

Varunr: 5645794
SEK 108 600 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-06-2020
19:59
SEK 54 300
Oris 'Divers Sixty Five'. Herreur i stål med grøn skive - boks + cert. 2018
Herrearmbåndsur fra Oris, model Divers Sixty Five, ref.nr.: 01 733 7720 4057-07 5 21 02, cal. Oris 733 (base SW200-1), i urkasse af stål, grøn skive med punktindeks, datoangivelse ved 3" position, centreret sekundviser, safirglas, monteret med original rem med stålspænde, automatisk urværk. Ø. 42...

Varunr: 5674257
SEK 13 119 DK, Vejle, Dandyvej 02-06-2020
20:01
SEK 10 204
Magnus Stephensen, tilskrevet. Skulpturel stol
Magnus Læssøe Stephensen (1903-1984), tilskrevet. Skulpurel stol med fjederpolstret sæde, ryg med svungen form, hvilende på tilspidsede ben af bejdset bøgetræ. Betrukket med uldstof. Udført i perioden 1940-1950'erne. Senere ombetrukket. Fremstår med alm. aldersrelaterede brugsspor.

Varunr: 5669132
SEK 8 746 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-06-2020
20:01
SEK 4 665
Cartier 'Santos Chronoflex'. Midsizeur i 18 kt. guld og stål med chronograf, ca. 2000
Midsize herrearmbåndsur fra Cartier, model Santos Chronoflex, ref.nr.: 2425, i urkasse og med tilhørende lænke af 18 kt. guld og stål, lys skive med romertal, datoangivelse ved 12" position, stopursfunktion, heptagonal optrækskrone prydet med facetteret safir, safirglas, quartz urværk. Ø. 29 mm. ...

Varunr: 5637116
SEK 26 239 DK, Vejle, Dandyvej 02-06-2020
20:02
SEK 7 872
Charlet, Havre, Frankrig. Fransk kikkert, 1800-tallets første del
Fransk kikkert på drejbart stativ, begge i messing, graveret 'Charlet opticien Havre' samt dedikation 'à mon ami Andreas Erlandsen avec mon Affectueux souvenir J. Rud'.L. kikkert 78- ca. 105 cm, H. kikkert på stativ 45 cm. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Fremstår med ...

Varunr: 5651212
SEK 8 746 DK, Vejle, Dandyvej 02-06-2020
20:02
SEK 583
Strand+Hvass. Spisebord af valnød, model Straight (3)
Strand+Hvass (Christina Strand og Niels Hvass). Spisebord af massiv oliebehandlet valnød, sprosser af aluminium under svævende bordplade, benbukke samlet med fingertapninger. To tillægsplader af lyst lakeret møbelplade. Model 'Straight', fremstilelt af Tranekær Furniture. H. 72, L. 190, B. 95 cm....

Varunr: 5679154
SEK 11 662 DK, Herlev, Dynamovej 02-06-2020
20:03
SEK 1 312
Yanush. 'Flamenco' brillantørestikker af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 5.20 ct. (2)
Yanush.Et par 'Flamenco' brillantørestikker af 18 kt. hvidguld i form af vifter prydet med talrige større og mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 5.20 ct. Farve: Top Wesselton-Wesselton (G-H). Klarhed: VS-SI. Stemplet Yanush 750. Samlet vægt ca. 19,3 g. Måler 6 x 4,5 cm. (2)

Varunr: 5651120
SEK 64 140 DK, Vejle, Dandyvej 02-06-2020
20:07
SEK 32 070
Omega 'Speedmaster'. Stort dameur i stål med lys perlemorsskive, ca. 1998
Damearmbåndsur fra Omega, model Speedmaster, ref.nr.: 175.0041, cal. 3220, i urkasse af stål, lys perlemorsskive med arabertal, prydet med brillantbesat punktindeks, separat sekundviser, stopursfunktion, tachymeter-krans, plexiglas, monteret med senere rem med ældre Omega spænde af stål, ...

Varunr: 5668002
SEK 19 679 DK, Vejle, Dandyvej 02-06-2020
20:07
SEK 9 038
Brillant-tennisarmbånd af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 1.50 ct. H/VS
Klassisk smalt brillant-tennisarmbånd af 18 kt. hvidguld prydet med 88 brillantslebne diamanter, i alt ca. 1.50 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Vægt ca. 6,9 g. B. ca. 0,19 cm. L. 17,5 cm.

Varunr: 5671640
SEK 23 323 DK, Vejle, Dandyvej 02-06-2020
20:08
SEK 6 122
Troughton & Simms, London. Nivelleringsapparat, 1800-tallet (2)
Nivelleringsapparat af messing i tilhørende kasse af træ med mærkater fra Statens Jernvägsbyggnader (Sverige) samt med jernskoet treben-stativ i træ og messing. Nivellerapparatet monteret med libelle og kompas. Udført hos instrumentmagerfirmaet Troughton & Simms, London, i 1800-tallet, på mærkat ...

Varunr: 5651131
20:10
SEK 2 332
Seiko 'Grand Seiko'. Herreur i titanium med sort skive - boks + cert. 2010
Herrearmbåndsur fra Seiko, model Grand Seiko, ref.nr.: SBGX045, cal. 9F61, i urkasse af titanium, sort skive med stregindeks, centreret sekundviser, safirglas, optrækskrone med logo, monteret med original lænke af titanium med foldelukke, quartz urværk. Ø. 38 mm. Indvendig L. ca. 18 cm. Medfølges...

Varunr: 5674252
SEK 34 985 DK, Vejle, Dandyvej 02-06-2020
20:11
SEK 14 577
Italiensk guldsmed. Multi-radet retro smaragdhalskæde med lås af 18 kt. guld, Udine ca. 1970-80'erne
Italiensk guldsmed. 13-radet retrohalskæde trukket på grøne snore med talrige facetslebne smaragdperler afsluttet justérbar lås af 18 kt. guld, oplukkelig med S-lås. Udine ca. 1970-80'erne. Vægt ca. 164 g. Lås B. 4,2 cm. L. inkl. kæde. 16,5 cm. L. 63 cm. Længste kæde ca. 60 cm.

Varunr: 5647384
20:12
SEK 656
12345...17»