Utropspris

12345...28»   Varor pr. sida   812 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Et par brillantørestikker af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 4.00 ct. G-H/VS. (2)
Et par brillantørestikker af 18 kt. hvidguld prydet med talrige større og mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 4.00 ct. Farve: Top Wesselton - Wesselton (G-H). Klarhed: VS. 1900-tallets sidste halvdel. Samlet vægt ca. 26,2 g. B. 2,1 cm. H. 3,4 cm. (2)

Varunr: 5676014
SEK 30 948 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2020
11:00
SEK 633
Dia. Diamantring af 18 kt. rhodineret guld, i alt 0.92 ct
Dia. Diamantring af 18 kt. rhodineret guld prydet med 30 større og mindre baguetteslebne diamanter, i alt 0.92 ct. Samlet carat er stemplet i ringskinnen. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VVS- VS. Vægt ca. 5,8 g. Front B. 0,8 cm. Ringstr. 545/17,25.

Varunr: 5677418
SEK 14 067 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2020
11:40
SEK 563
H. J. Wegner. Stort spisebord / konferencebord, massivt egetræ
Hans J. Wegner. Stort spisebord / konferencebord af massiv sæbebehandlet egetræ i tre sektioner med to buet-ender samt fire tillægsplader af fineret egetræ, stel med seks runde tilspidsede ben. Fremstillet på specialbestilling hos PP Møbler, baseret på PP70. H. 70, B. 140, L. 260/500 cm. Tre ...

Varunr: 5704616
SEK 39 388 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-07-2020
14:44
SEK 19 694
Vintage Universal Genève Golden Shadow herreur af 18kt hvidguld.
Vintage, Universal Genève automatic, (microrotor) Golden Shadow herreur, af 18kt hvidguld med 72 brillianter monteret på kant samt som timemarkeringer. Blå skive, time og minutvisere. Ø 32 mm. ex krone. Caliber 1-66. Integreret original lænke af 18 kt. hvidguld, længde 190-195 mm, total vægt 78 ...

Varunr: 5704645
SEK 28 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-07-2020
15:10
SEK 1 829
Poul Henningsen. Pendel 'Koglen' med 72 blade af kobber, Ø. 60 cm.
Poul Henningsen 1894-1967. Pendel 'Koglen' med 72 blade af kobber, placeret på 12 buer i forkromet stål. Komplet med fatningshus i forkromet aluminium, stofledning, ophængstrisse samt baldakin. Formgivet 1957-1959 til Langeliniepavillonen i København. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 60 cm. ...

Varunr: 5704700
SEK 42 201 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-07-2020
16:09
SEK 25 321
Baljfåtöljer, sengustavianska, 17/1800-talet (2)

Varunr: 5687053
SEK 20 000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 04-07-2020
17:22
SEK 3 400
John Hodgson Campbell. Romantisk kvindeportræt. Olie på lærred sign.
John Hodgson Campbell. Romantisk kvindeportræt. Olie på lærred sign verso. dateret 1877. Påtegnet på lærredets bagside 'After Greutze'. Kopi af et værk af Jean-Baptiste Greuze (1725-1805). 39x31 cm. (55x47cm) J.H. Campbell er repræsenteret på: British Museum, Laing Gallery, Shipley Gallery ...

Varunr: 5698011
SEK 14 067 DK, Aalborg, Nibevej 04-07-2020
18:34
SEK 1 547
Ib Kofod-Larsen, chair 'Cloudmaster' / Wingback Chair for Carlo Gahrn
Chair / Wingback Chair model Cloudmaster by Ib Kofod-Larsen for Carlo Gahrn. Designed in 1954. Frame and arm rests of teak. Seat and back with patterned upholstery fabric cover. Mechanism defective. The cover partially has minor stains. One area at back needs re-gluing. The rubber foam is ...

Varunr: 5699837
SEK 20 960 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04-07-2020
18:53
SEK 3 668
Hans J. Wegner, arm chair 'The Chair' PP503 for PP Möbler.
Arm chair / chair, model PP 503, Den Runde Stol / The Chair, Danish design by Hans J. Wegner. Designed in 1949. Produced by PP Möbler. Slightly organic design structure of solid wood. Seat with cover of natural colour leather. Marked with adhesive label. Approx. dimensions: H 75.5 cm, W 63.5 cm, ...

Varunr: 5650001
SEK 18 864 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04-07-2020
18:53
SEK 12 576
Eero Saarinen, chair 'Grasshopper' for Knoll International
Eero Saarinen, chair, model Grasshopper for Knoll International. Designed in 1946. Structure of shaped laminated wood (maple), padded seat shell with cover of grey/charcoal upholstery fabric. The cover and padding were renewed some time ago. Wear on frame. Copy of invoice from 1963 presented to...

Varunr: 5699841
SEK 14 672 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04-07-2020
18:54
SEK 6 288
Arne Jacobsen, Lounge chair, model 3320 Swan Chair for Fritz Hansen, 'Brown Label'
Lounge chair, model 3320 Swan Chair, Danish design by Arne Jacobsen for Fritz Hansen. Designed in 1957- 1958. Produced in 2010. Swivel shaft at centre with foot cross of aluminium. Beige woollen cover. Seat with some minor folds.

Varunr: 5685066
SEK 24 104 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04-07-2020
18:54
SEK 5 764
Bettina Duesberg. Harlequin.
Bettina Duesberg (b. 1961 in Germany - lives in Berlin). Harlequin. 2009. Oil on canvas. Signature and date on reverse side. Approx. dimensions 200 x 150 cm.

Varunr: 5698871
SEK 77 552 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04-07-2020
19:01
SEK 38 252
Gunni Omann, sofabord/coffee table model 100
Sofabord/coffee table, model 100, af Gunni Omann. Formgivet: 1950'erne/1960'erne. Let organisk udført konstruktion i teaktræ, udstyret med hylde. Mål ca. H. 51 cm, L. 149 cm, D. 54 cm. Fremstår med brugsspor, benene er blevet restaureret/limet.

Varunr: 5687243
SEK 13 624 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04-07-2020
19:03
SEK 11 528

Varunr: 5685062
19:18
SEK 10 480
Elisabeth Büchsel, Old Man at Garden Fence
Elisabeth Büchsel (1867-1957), Old Man at Garden Fence, oil on canvas, lined on hardfibre, monogram, approx. 50 x 38 cm, with frame approx. 55 x 42 cm. PROVENANCE: Private property, Stralsund.

Varunr: 5697948
19:20
SEK 6 812
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Sofabord, egetræ
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Sofabord med rektangulær plade af fineret egetræ, stel af børstet stål. Fremstillet hos BO-EX, specialfremstillet på bestilling i 1960'erne. Ikke stemplet. H. 27 L. 199 D. 45 cm.

Varunr: 5457109
SEK 32 354 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-07-2020
19:31
SEK 2 110
Arne Jacobsen. Sofa 'Svanen' fra år 2003, model 3321
Arne Jacobsen 1902-1971. Fritstående svanesofa, model 3321. Stel af aluminium, fuldpolstret med uld. Formgivet i 1957. Fremstillet hos Fritz Hansen år 2003. L 144 cm.

Varunr: 5552449
SEK 39 388 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-07-2020
19:39
SEK 21 804
Charles Eames. Stol, model EA 108
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn af sort forkromet aluminium, monteret med drejefunktion. Betrukket med sort læder. Formgivet 1958. SH. 46 cm. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5371643
SEK 14 067 DK, Herlev, Dynamovej 04-07-2020
19:40
SEK 563
Børge Mogensen. To-pers. kupè sofa, originalt sort læder
Børge Mogensen. To-pers. kupèsofa med ben af massivt egetræ, overpolstret med originalt sort skind, hynder med dunfyld. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2192. Etiket herfra. L. 155 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Varunr: 5417190
SEK 67 522 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-07-2020
19:45
SEK 33 761
Jørgen Nash, cd. Fire litografier, EA (4)
Jørgen Nash (1920-2004). 'Gudar og Else', 'Elletrunter', 'Kærestefolk', 'Midgårdsormen'. Fire litografier EA 16/50. Sign. og dat. Jørgen Nash 1996. 30,5 x 35 cm (45,5 x 48,5 cm). Fremstår med afskalning på rammer. (4)

Varunr: 5698601
SEK 7 034 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-07-2020
19:50
SEK 1 969
Safir- og brillant-rosetring af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 2.84 ct. Lille ringstr. 46/14,5
Safir- og brillant-rosetring af 18 kt. hvidguld prydet med oval facetslebet safir på ca. 2.00 ct., omkranset af 12 brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.84 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. 1900-tallets anden halvdel. Vægt: 3,4 g. Front 1,35 x 1 cm. Lille ringstr. 46/14,5. Fremstår ...

Varunr: 5655649
SEK 21 101 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2020
20:03
SEK 3 095
Hublot 'Classic Fusion Ultra Thin Skeleton'. Herreur i titanium med skeletteret skive, 2010'erne
Herrearmbåndsur fra Hublot, model Hublot Classic Fusion Ultra Thin Skeleton, ref.nr.: 515.NX.0170.LR, cal. HUB1300, i urkasse af titanium, skeletteret skive med stregindeks, separat sekundviser, optrækskrone med logo, safirglas, monteret med original krokodille/gummirem med foldespænde af stål, ...

Varunr: 5654866
SEK 84 403 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2020
20:03
SEK 46 421
Vivianna Torun Bülow-Hübe for Georg Jensen. Perlehalsring af 18 kt. guld, dessin 904
Vivianna Torun Bülow-Hübe (1927-2004) for Georg Jensen. Halsring af 18 kt. guld, lukke prydet med to Akoya kulturperler, dessin nr. 904, udført hos Georg Jensen efter 1945. Indvendig omkreds ca. 47 cm. Vægt: ca. 27,5 gr. Ikke tilhørende Georg Jensen æske medfølger. Fremstår med lettere brugsspor.

Varunr: 5665479
SEK 22 507 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2020
20:03
SEK 7 034
Piaget. Brillant- alliancering af 18 kt. hvidguld
Piaget. Brillant- alliancering af 18 kt. hvidguld prydet med talrige brillantslebne diamanter hele vejen rundt med drejlig midterskinne, i alt ca. 0.44 ct. Farve:Top Wesselton (G). Klarhed: VS. Indvendigt stemplet Piaget B64771, 750. Vægt ca. 8,6 g. B. 0,51 cm. Ringstr. 52/16,25. Fremstår med ...

Varunr: 5678403
SEK 16 177 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2020
20:07
SEK 4 783
Vincent: Forstærker PV-382 og Dvd SDV-2 (2)
Vincent: Forstærker PV-382 og Dvd SDV-2. Der medfølger to fjernbetjeninger samt ledninger. Brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2)

Varunr: 5687176
SEK 8 440 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-07-2020
20:09
SEK 2 391
Georg Jensen. Herreur i 18 kt. guld med champagnefarvet skive
Herrearmbåndsur fra Georg Jensen, designet af Claus Bonderup og Torsten Thorup, dessin nr. 1347, i urkasse af 18 kt. guld, champagnefarvet skive med punktindeks, safirglas, monteret med original lænke af 18 kt. guld, quartz urværk. Ø. 33,8 mm. Indvendig max L. ca. 19 cm. Vægt inkl. urværk: 66,7 ...

Varunr: 5663072
SEK 28 134 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2020
20:10
SEK 5 346
Diamant- og brillantring af 18 kt. hvidguld
Diamant- og brillantring af 18 kt. hvidguld prydet med større smaragdsleben diamant på ca. 0.20 ct. Farve: Crystal (J) Klarhed: VS., flankeret af mindre 10 mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.40 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Vægt ca. 4,1 g. Front B. 0,50 cm. Ringstr. ...

Varunr: 5675692
SEK 9 284 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2020
20:10
SEK 1 547
Marco Molinario. Brillant- og emaljevedhæng af 18 kt. hvidguld
Marco Molinario. Brillant- og emaljevedhæng af 18 kt. hvidguld, dekoreret med sort emajle og bladornamentik sat med 44 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.50 ct. Farve: Top Wesselton. Klarhed: VS. Vedhæng Ø 2,2 cm.. L. 2,9 cm. Medfølger slangekæde af 18 kt. hvidguld. Vægt i alt ca. 12,6 g. L. ...

Varunr: 5694139
SEK 10 691 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2020
20:10
SEK 422
Børge Mogensen. Kommode af egetræ model 234
Børge Mogensen. Kommode model 234 af egetræ, front med otte skuffer med messing greb, Fremstillet hos C.M. Madsen for FDB, stempel herfra på bagsiden. H. 74 L. 122 D. 48 cm. Aldersrelateret små mærker og ridser. Se også varenr: 5704068

Varunr: 5704066
SEK 9 284 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-07-2020
20:11
SEK 7 878
Solitairevedhæng med hjerteformet diamant i kæde af 18 kt. hvidguld, 1.00 ct.
Solitairevedhæng med hjerteslebet diamant på ca. 1.00 ct. Farve: Top Cape (L), klarhed: SI. Sat i kæde af 18 kt. hvidguld, L. 42 cm. Samlet vægt 2,7 g. Lette brugsspor.

Varunr: 5643656
SEK 24 617 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2020
20:17
SEK 1 547
12345...28»