Utropspris

12345...28»   Varor pr. sida   814 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Illum Wikkelsø. Tre-pers. sofa, model 10

Varunr: 5442871
SEK 39 388 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
18:50
SEK 19 694
Rune Christensen. 'Tiptoe' sign. Akryl på lærred
Rune Christensen (f. 1980). 'Tiptoe' 2014. Akryl på lærred. Sign. på bagsiden Rune Christensen 2014 samt betitlet. 64 x 64 cm. Uden ramme.

Varunr: 5692910
SEK 28 134 DK, Aalborg, Nibevej 02-07-2020
18:57
SEK 6 471
Fortis, model: Harwood
Herrearmbåndsur fra Fortis, model Harwood. Urkasse i 925 sølv (stemplet), forgyldt. Uret indstilles vha. lynetten. Automatisk urværk, forgyldt med glasbund. Konvekst safirglas,elfenbensfarvet urskive med sorte arabertal og sortnede visere. Diameter ca. 35 mm, urrem bredde: 18 mm. Nr.: ...

Varunr: 5702567
SEK 12 576 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 02-07-2020
19:00
SEK 1 258
Ludwig Mies van der Rohe. 'Barcelona' daybed
Ludwig Mies van der Rohe 1886-1969. 'Barcelona' daybed med stel af afrikansk Ramintræ udspændt med gjorde i kernelæder, ben i poleret rustfrit stålrør. Hynde betrukket med knap og kedesyet brunt læder. Tilhørende nakkepølle medfølger. Formgivet til verdensudstillingen i Barcelona år 1929. ...

Varunr: 5612488
SEK 90 030 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
19:09
SEK 45 015
Nanna og Jørgen Ditzel for Georg Jensen. Stager af sterlingsølv, des. 1112 (5)
Nanna og Jørgen Ditzel for Georg Jensen. Fem stager af sterlingsølv, dessin. nr. 1112, Stemplet NJ samt Georg Jensen. Ø 7 cm. Samlet vægt. 145,5 gram. (5)

Varunr: 5670622
SEK 21 101 DK, Helsingør, Støberivej 02-07-2020
19:25
SEK 4 220
Prinsesse solitairering, 14 kt hvidguld, 0.50 ct
Solitaire diamant ring udført i 14 kt hvidguld prydet med prinsessesleben diamant på ca. 0.50 ct. Farve: Top Wesselton (F). Klarhed: SI, stemplet RAD/585. Ringstr. ca. 19,25 mm/ 60,5. Vægt ca. 2,9 gram. Leveres i smykkeetui.

Varunr: 5672694
SEK 12 660 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-07-2020
19:33
SEK 4 501
Børge Mogensen. To-pers. kupè sofa,
Børge Mogensen. To-pers. kupèsofa med ben af massivt mahogni, overpolstret med originalt sort skind, hynder med dunfyld. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2192. Etiket herfra. L. 155 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 5637014
SEK 42 201 DK, Herlev, Dynamovej 02-07-2020
19:37
SEK 7 315
Egill Jacobsen. Maskekomposition. cd
Egill Jacobsen. (1910-1998). Maskekomposition, oliekridt på papir. Sign. EJ. 28 x 21 cm. ( 45 x 36 cm.)

Varunr: 5694552
SEK 11 254 DK, Herlev, Dynamovej 02-07-2020
19:40
SEK 3 095
Hans J. Wegner. Lufthavnsstol. lænestol, model AP40
Hans J. Wegner. Lufthavnsstol med ben af forkromet metal, betrukket med cognacfarvet læder.. Formgivet i 1958. Fremstillet hos AP-Stolen, model AP40. H. 77 B. 61 sædehøjde 37 cm. Fremstår nypolsteret med cognacfarvet anilin læder af professionel møbelpolstrer.

Varunr: 5581250
SEK 14 770 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
19:45
SEK 2 251
Tove & Edvard Kindt-Larsen. To-pers. sofa, model FD 117/2
Tove & Edvard Kindt-Larsen. To-pers. sofa med stel af massivt egetræ, svungne armlæn af massivt teaktræ, løse springhynder betrukket cognacfarvet patineret anilin læder. Formgivet i 1954. Fremstillet hos France & Daverkosen, model 117/2 med stempel herfra. H. 79 D. 71 L. 137 cm. Sæder Fremstår ...

Varunr: 5442811
SEK 24 617 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
19:47
SEK 5 064
Pelle Hinrichsen, deconstructivist desk
Pelle Hinrichsen, deconstructivist desk. Structure of the frame of ash tree and black surface of linoleum. One drawer element and one shelf with slight tilt. H 77cm, W 173cm, D 81cm. Minor wear commensurate with age. One area needs re-gluing.

Varunr: 5684627
SEK 18 864 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 02-07-2020
19:52
SEK 629
Ferrum Objekte, fritstående varmeelement/radiator-skulptur, model ’Sima’
Futuristisk virkende varmeelement fra Ferrum Objekte, model ’Sima’, udført i rustfrit stål, med to monteringslasker på foden. H. ca. 200 cm, Ø (foden) 45 cm. Varmeydelse: 541 watt (75 °-65 °-20 °). Fremstår med svage brugsspor som for eksempel minimale ridser. Ventil, gevind og ...

Varunr: 5324348
SEK 8 384 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 02-07-2020
SEK 629
Toscansk snedker. Langbord med udtræk, kastanietræ (3)
Tuscan cabinetmaker. Long table. Solid, varnished chestnut. L. 200/320 cm. W. 100 cm. Mostly joined with dowels. Minimal patination.

Varunr: 5686639
SEK 28 134 DK, Hørsholm, Hammervej 1 02-07-2020
SEK 1 196
Dynacord PA anlæg (5)
Dynacord PA anlæg bestående af: 2 stk. Dynacord Sub. 400 A Powered Subwoofer m/1x18" EV Højttaler og Processor Amp. og delefilter. 2 stk. Dynacord PFE 200 højttaler m/ 15" EV højttaler og 4 mellemtone og diskanthorn. 1 stk Dynacord Effektforstærker PCA 2450 m/processor 2x400 W/800W i Flight Case....

Varunr: 5701872
SEK 14 067 DK, Aalborg, Nibevej 02-07-2020
SEK 3 095
Erik Jørgensen sofa model EJ320
Erik Jørgensen sofa model EJ 320 polstret med beige møbelstof, ben af børstet stål. H. 73 cm. B. 330 cm. D. 96 cm. Sh. ca. 38 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Varunr: 5691608
SEK 16 881 DK, Hørsholm, Hammervej 1 02-07-2020
20:02
SEK 2 251
Niels Erik Skovballe. '»Ekan« (Robåden)'
Niels Erik Skovballe (f. 1945). '»Ekan« (Robåden)', olie på lærred, sign. monogram 2017. 68 x 99 cm (85 x 116 cm). Dette værk er en del af en temaauktion over malerier, som Lauritz.com Vejle nøje har udvalgt til auktion iblandt de værker, der netop har været udstillet på Johannes Larsen Museet...

Varunr: 5698531
SEK 42 201 DK, Vejle, Dandyvej 02-07-2020
20:04
SEK 14 770
Børge Mogensen. Fritstående trepers. sofa, model 2213. Original betrukket.
Børge Mogensen 1914-1972. Fritstående tre-pers. sofa, betrukket med originalt sort læder, løse dun hynder i sider, sæde og ryg, ben af massiv mahogni. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2213. Formgivet 1963. H. 76/44. L. 220, D. 80 cm. Fremstår med let patina.

Varunr: 5686586
SEK 40 795 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-07-2020
20:05
SEK 20 397
Sophus Petersen. Opstilling med jordbær og mælkekande, 1887
Sophus Petersen (1837-1904). Opstilling med jordbær og mælkekande på bord med broderet dug, olie på plade, sign. Sophus Petersen 1887. 24 x 32,5 cm (36 x 44 cm). Fremstår med stedvise krakeleringer.

Varunr: 5701501
SEK 11 254 DK, Vejle, Dandyvej 02-07-2020
20:05
SEK 1 969
GamuT Zodiac. Par højttalere (2)
GamuT Zodiac. Par Hig end højttalere, sjælden i udbud. Zodiac består af 10" basenheder i kombination med en 7" mellemtone og en 1,2" SB Acoustics diskant, der er lavet til GamuT Zodiac. Enhederne sidder i hvert deres kabinet. Højtalerne er 165 cm i høje og vejer 195 kilo/stk., kabinet er ...

Varunr: 5695314
SEK 422 013 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-07-2020
20:06
SEK 211 007
Børge Mogensen. Par lænestole, model 2207, læder (2)
Børge Mogensen. Par lænestole originalt betrukket med sort patineret læder, løse dunhynder. Ben af teak. Formgivet 1972, fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2207. Fremstår med krakeleringer på armlæn armlæn. (2)

Varunr: 5704719
SEK 19 694 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-07-2020
20:06
SEK 633
Rolex 'Oyster Perpetual'. Vintage herreur i stål med sølvfarvet skive, ca. 1955
Herrearmbåndsur fra Rolex, model Oyster Perpetual, ref.nr.: 6564, cal. 1030, i urkasse og med oysterlænke af stål, sølvfarvet skive med stregindeks, glat lynette, optrækskrone med logo, monteret med senere oyster-lænke med flip-Lock, plexiglas, automatisk urværk. Ø. 34 mm. Indvendig L. ca. 19 cm....

Varunr: 5701810
SEK 32 354 DK, Vejle, Dandyvej 02-07-2020
20:06
SEK 18 287
Breitling 'Super Ocean'. Herrechronograf i stål med day-date, 2000'erne
Herrearmbåndsur fra Breitling, model Super Ocean, ref.nr.: A13340, i urkasse af stål, lys skive med stregindeks, ugedag- og datoangivelse ved 3" position, separat sekundviser, stopursfunktion, chronograffunktion, optrækskrone med logo, safirglas, monteret med stållænke med foldespænde, automatisk...

Varunr: 5695595
SEK 21 101 DK, Vejle, Dandyvej 02-07-2020
20:07
SEK 7 596
Diamantring af 18 kt. guld, i alt ca.1.50 ct. Birmingham 1989
Klassisk diamantring af 18 kt. guld og hvidguld prydet med 3 diamanter med ældre slibninger center diamant på ca. 1.00 ct. Farve: Cape (L). Klarhed P1, flankeret af to mindre diamanter på tilsammen 0.50 ct., Farve: Cape (L). Klarhed: SI- P1. Stemplet med Birmingham gold Hallmarks 1989. Vægt ca. ...

Varunr: 5655880
SEK 33 761 DK, Vejle, Dandyvej 02-07-2020
20:07
SEK 17 584
Gunni Omann. Lav skænk af massiv og fineret palisander, model 21
Gunni Omann. Lav skænk af massiv og fineret palisander, front med skydelåger bag hvilke hylder og skuffer. 1960'erne. H. 80 cm. B. 210 cm. D. 47 cm. Fremstillet hos Omann Jun. Møbelfabrik, model 21. fremstår med få brugsspor bortset fra mindre nuanceforskel på topplade, samt ridser.

Varunr: 5669066
SEK 10 691 DK, Odense, Kratholmvej 02-07-2020
20:07
SEK 1 547
Brillantarmbånd af guld 18 kt. guld, ca. 54,9 g.
Brillantarmbånd af 18 kt. guld, model panser prydet med 78 brillanter på i alt ca. 1.56 ct., farve: Top Wesselton - Wesselton (G-H). Klarhed: VVS. B. 1,0 cm. Monteret med dobbelt sikkerhedshaspe. L. 19 cm. Vægt 54,9 g.

Varunr: 5700639
SEK 30 948 DK, Herlev, Dynamovej 02-07-2020
20:12
SEK 24 617
Niels Erik Skovballe. 'Danish Design'
Niels Erik Skovballe (f. 1945). 'Danish Design', olie på plade, sign. monogram 2004. 94 x 77 cm (99 x 82 cm). Dette værk er en del af en temaauktion over malerier, som Lauritz.com Vejle nøje har udvalgt til auktion iblandt de værker, der netop har været udstillet på Johannes Larsen Museet til ...

Varunr: 5672925
SEK 56 268 DK, Vejle, Dandyvej 02-07-2020
20:12
SEK 29 541
Anja Laursen Altenburg. 'Fetish'. Akryl på birkefiner
Anja Laursen Altenburg (1980-). Komposition med kvindekroppe. 'Fetish'. Sign verso og dateret 2017. Akryl på birkefiner. 100x100 cm. U.R.

Varunr: 5692906
20:12
SEK 1 688
Børge Mogensen. Fritstående To-pers. Kupésofa, model 2192
Børge Mogensen. Fritstående To-pers. Kupésofa betrukket med sort læder, løse hynder med dunfyld, ben af massivt egetræ. Formgivet 1971. Fremstillet hos Fredericia stolefabrik, model 2192. H. 108 Sh. 41. L. 154. D. 90 cm. Fremstår senere ombetrukket.

Varunr: 5485470
SEK 54 862 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02-07-2020
20:13
SEK 27 431
Børge Mogensen. 'Den Spanske stol' af egetræ, model 2226
Børge Mogensen (1914-1972). 'Den Spanske stol', lænestol med stel af massivt egetræ, sæde og ryg udspændt med kernelæder. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Fredericia Furniture, model 2226, med klistermærker herfra. Fremstår med brugsspor og patina, læder på sæde med krakeleringer på kant af ...

Varunr: 5701900
20:15
SEK 18 287
Poul Henningsen, sjælden PH 4,5/3 bordlampe H 58 cm, slutningen af 1930
Poul Henningsen 1894-1967. Sjælden PH 4,5/3 bordlampe, slutningen af 1930, H. 58 cm. Bordlampe med fod af lakeret metal, stamme af bruneret metal. Afbryderhus, skrue og topplade ( defekt men medfølger) af bakelit. Monteret med 4,5 /3 skærmsæt. Overskærm af patineret grønmalet zink, Ø 45 cm. ...

Varunr: 5661374
SEK 14 067 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-07-2020
20:15
SEK 8 722
12345...28»