Utropspris

12345...30»   Varor pr. sida   894 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
J.P. Sauer & Sohn, hane-Drilling kal. 7 x 57-12/70
J.P. Sauer & Sohn, Hane-Drilling, våbennummer 209026, kal. 7 x 57-12/70. Monteret med Docter rødpunktsigte. Stram mekanik. Mulige skygger i løb. Løb: 68 Total: 110 cm. Våbentilladelse påkræves.

Varunr: 4862667
SEK 13 678 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-01-2021
19:40
SEK 7 386
Overpolstret grydeformet lænestol, 1950'erne
Overpolstret grydeformet lænestol betrukket med tofarvet uld(Bukle), delvis knapsyet, ben af bøg. 1950'erne. H. 73/40 cm.Fremstår nybetrukket hos Retro Smart Møbelpolstring.

Varunr: 5896674
SEK 10 942 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-01-2021
19:41
SEK 821
Tennisbracelet med briljantslebne diamanter 4,55ct.
Tennisbracelet i 14kt gult guld med 68 briljantslebne diamanter 4,55ct. Farve: (H-J) Wesselton-krystal) Klarhed: VS Længde: 18cm

Varunr: 5756484
SEK 63 178 BE, Antwerpen 26-01-2021
19:44
SEK 31 080
Ubekendt kunstner (1800-tallet). Eksteriør med personer ved kro
Ubekendt kunstner (1800-tallet). Eksteriør med personer ved kro, olie på lærred, usign. 62 x 77 (87 x 100) cm. Fremstår i aldersrelateret stand, nederst med tværgående revne, delvist dubleret samt nederst monteret på plade. Afslag på ramme.

Varunr: 5908388
SEK 10 942 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26-01-2021
19:47
SEK 752
Persisk Nain m/ Silke, 6 La, 305 x 200 cm.
Persisk Nain m/ Silke. Håndknyttet tæppe udført af uld og silke på bomuldstrend. Tæt knytning, 6 La svarende til omkring 850.000-1.000.000 knuder per kvadratmeter. Beige bundfarve, mørkeblå midte prydet med medaljon samt rigt dekoreret med florale mønstre i lyseblå, mørkeblå, brunlige og lyse ...

Varunr: 5673134
SEK 57 447 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-01-2021
19:47
SEK 28 723
Evald Nielsen. Funkis skål med underskål og indsats med emaljearbejde, anno 1942
Evald Nielsen. Funkis skål af sølv med tilhørende underskål, prydet med kanneleringer samt indsats af sterlingsølv, prydet med grøn emaljearbejde, udført 1942. Underskål Ø. ca. 22 cm. Skål Ø. 16 cm. og H. 7 cm. Samlet vægt: ca. 830 gr. Fremstår med brugsspor, mindre trykmærker på den ene side af...

Varunr: 5914385
SEK 12 584 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
19:48
SEK 7 112
Poul Henningsen pianette
Poul Henningsen (1894-1967) for Andreas Christensen/Brd. Jørgensen. Pianette med 7 oktaver, ramme og front af bejdset elmetræ, buede rammekanter. H. 95, B. 135, D. 44 cm. Formgivet omkring 1935. Fremstår med aldersvarende brugsspor samt et enkelte mindre finerskader. Litt: Tina Jorstian og ...

Varunr: 5915187
SEK 10 942 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
19:54
SEK 7 660
De Sede. Vintage daybed i sort læder, model DS-80.
De Sede. Vintage daybed med stel af grålakeret træ. Løstliggende madras i originalt betræk af patineret, sort læder, samt to originale patchwork puder. L. 202 cm. D. 95 cm. Fremstillet hos De sede, Schweitz. Model DS-80. Fremstår med mindre patina/brugsspor

Varunr: 5912783
SEK 32 827 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-01-2021
19:55
SEK 1 915
DK3 Spisebord af massivt eg. model Corduroy
DK3 Spisebord af massivt eg. model Corduroy designet af Christian Troels. Bordplade af massivt sæbebehandlet eg, stående på stel af sort pulverlakeret stål. Ø. 150 H. 72 cm. Fremstår med lette brugsspor på bordplade. Vejledende udsalgspris: 31.637 kr.

Varunr: 5915191
SEK 25 988 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-01-2021
19:55
SEK 5 471
Dansk Infanterigevær M 1794/1828 Nummerens.
Dansk infanterimusket M1794 perkussioneret. Kal. 17,7 mm (16-lødig) LL 105 cm OAL 144 cm. Dansk konstrueret (Kyhl) og fremstillet på Kronborg Geværfabrik. Senere perkussioneret. Fremstår fuldt funktionelt og i fin bevaringsstand for alder. Stemplet C 803 på løb, låseblik, hane og svansskrue. ...

Varunr: 5907732
SEK 13 678 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26-01-2021
19:58
SEK 5 198
Gubi Design. Daybed, model 'Diva', sort læder.
Gubi Design. Daybed, model Diva betrukket med sort læder, monteret på fire ben af massiv børstet aluminium. Topmadras, to store ryghynder samt to mindre dråbeformede sidehynder medfølger. Formgivet 1984. H. 60 cm. L. 196 cm. B. 150 cm. Siddehøjde ca. 40 cm. Fremstår med enkelte ridser under ...

Varunr: 5912771
SEK 13 678 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-01-2021
SEK 4 103
Ole Lynggaard. 'Shooting star' vedhæng til ørestik af 18 kt guld
Ole Lynggaard. 'Shooting star' vedhæng til ørestik af18 karat guld med seks brillanter, i alt ca. 0,49 ct. Farve: Top Wesselton. Klarhed VS. Fremstår som ny. Original eteu og velour eteui medfølger.

Varunr: 5911222
SEK 24 620 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
SEK 17 781
Brillant-solitaierering af 18 kt. rosafarvet guld med stor brillant på 3.03 ct
Brillant-solitaierering af 18 kt. rosafarvet guld med stor brillant på 3.03 ct. Caraten er stemplet i ringskinnen Farve: Lys Champagne. Klarhed: VS. Stemplet med engelske XM Birmingham import gold Hallmarks. Vægt ca. 5,5 g. Front Ø 9,25 mm. Ringstr. 54/17,25. Fremstår med minimale brugsspor.

Varunr: 5877325
SEK 150 456 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
SEK 123 101
Louis Vuitton 'Tambour Chronograph'. Limiteret herreur i stål med kobberfarvet skive med dato, 2010'erne
Limiteret herrearmbåndsur fra Louis Vuitton, model Tambour Chronograph, ref.nr.: Q102A, i urkasse af stål, brun metallic skive med arabertal og stregindeks, datoangivelse ved 6" position, stopursfunktion, chronograffunktion, optrækskrone med logo, safirglas, monteret med original gummirem med ...

Varunr: 5909124
SEK 22 568 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:02
SEK 17 781
Royal Copenhagen. To 'Blå Blomst' vinkølere i porcelæn (2)
To 'Blå Blomst' vinkølere i svejfet flettet porcelæn, modelnr. 1703. Udført hos Royal Copenhagen. H. 16,5 cm. Ø 18,5 cm. 1. sort. (2)

Varunr: 5911556
SEK 8 754 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:03
SEK 3 830
Petrus Kremer, painting, Rubens in the studio of Frans Snijders, 1861
Petrus Kremer (1801-1888), painting, Rubens in the studio of Frans Snijders, oil on canvas, 1861. Depiction of a studio with a couple and several dogs, signature at lower left, also marked at bottom centre on frame, 128x109cm (149.5x131cm), slight craquelure, signs of restoration.

Varunr: 5794973
SEK 122 280 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:03
SEK 63 178
House of Amber. Halscollier med ravperler, ca. 44 g
House of Amber. Halscollier/ halskæde med runde cognac og sherryfarvede ravperler i forløb, lås af 14 kt guld, L. ca. 44,5 cm, perler Ø ca. 1,3 cm, vægt ca. 44 g. Vejl. udsalgspris 32.600 DKK / 4347 EUR. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet House of Amber i København. Denne ...

Varunr: 5746799

20:03
SEK 616
Vintagering af 14 kt. rødguld prydet med udskåret ametyst, ca. 1950'erne
Vintagering af 14 kt. rødguld prydet med en rektangulær facetsleben ametyst udskåret med relief af kvinde i romersk stil, ca. 1950'erne. Ringstr. 53/16,9. Mål front 2,2 x 1,6 cm. Vægt 9,6 g. Alm. brugsspor.

Varunr: 5808548
SEK 12 310 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:03
SEK 479
Brillant creoler, 14 kt guld, 0.42 ct. (2)
Et par diamantøreringe/ creoler udført af 14 kt guld prydet med brillanter på i alt 0.42 ct. Farve: Top Wesselton -Wesselton (G-H). Klarhed: SI. Ø. ca. 18 mm. Stemplet 585/ FHP for Diamonds by Frisenholm. Smykkecertifikat medfølger. Ny /ubrugt. Modelfotos.

Varunr: 5907591
SEK 7 660 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-01-2021
20:05
SEK 5 745
Jaeger-LeCoultre, Reverso Sun Moon, gentlemen's watch, rose gold, sapphire glass, leather, Switzerland
Jaeger-LeCoultre, Reverso Sun Moon, gentlemen's watch, rose gold, sapphire glass, leather, Switzerland, gentlemen's watch with a mechanical movement with hand winding mechanism, 21600 alternations / hour, precision regulation and rate adjustment in five layers, with a case of 750 rose gold and ...

Varunr: 5850501
SEK 101 900 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:06
SEK 81 520
Safir- og brillantcollier af 18 kt. hvidguld
Safir- og brillantcollier af 18 kt. hvidguld front prydet med smaragdsleben større safir på ca. 1.00 ct., flankeret af 35 større og mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 1.04 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Vægt ca. 15,7 g. Integreret frontvedhæng 2,3 x 1 cm. L. 42,8 cm.

Varunr: 5893726
SEK 15 730 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:06
SEK 4 924
Kurt Østervig. Seks spisestole, model 'Butterfly' (6)
Kurt Østervig. Seks spisestole med stel af massivt nøddetræ, kopstykker af formbøjet fineret nøddetræ, sæder betrukket med originalt rødt møbelstof. Designet før 1956. Fremstillet af Brande Møbelindustri, model Butterfly. H. 80 cm. B. 48 cm. D. 46 cm. Sædeh. 44 cm. Fremstår med få brugsspor, dog ...

Varunr: 5912629
SEK 68 389 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26-01-2021
20:07
SEK 39 666
House of Amber. Armbånd med ravperler, ca. 35 g
House of Amber. Armbånd med runde polerede cognac, sherry og mælkefarvede ravperler i forløb, Ø ca. 5 cm, perler Ø ca.1,7 cm. Vægt ca. 35 g. Vejl. udsalgspris 36.600DKK / 4.880 EUR. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet House of Amber i København. Denne vare er en del af ...

Varunr: 5748332

20:07
SEK 547
Brillant -tennisarmbånd af 14 kt. hvidguld, 44 brillanter - 9.38 ct
Brillant -tennisarmbånd af 14 kt. hvidguld, prydet med 44 brillantslebne diamanter i champagnefarvede lyse nuancer, i alt 9.38 ct. Klarhed: VS-SI. Stemplet DA 585 B. 0,4 cm. Vægt ca. 13,7 g. L. 18 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Etui medfølger.

Varunr: 5889996
SEK 82 067 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:08
SEK 41 034
Carl Bøgh. Svinesti med so omgivet af sine unger, olie på lærred
Carl Bøgh (1827-1893) Svinesti med so omgivet af sine unger. Olie på lærred, sign. Carl Bøgh 1875. 32 x 42 cm. (45 x 55) cm.

Varunr: 5912348
SEK 16 413 DK, Helsingør, Støberivej 26-01-2021
20:08
SEK 2 052
Poul Kjærholm, Indskudsborde, PK-71 (3)
Poul Kjærholm. PK-71 Indskudsborde, stel af børstet stål, plader af sort akryl. Antagelig fremstillet hos E. Kold Christensen, mærket Danmark. Mål: 29 x 28 x 28 cm. og 27,5 x 27 x 27 og 26 x 25 x 25 cm. Stel med anløb. Afslag på hjørner på plader samt ridser på plader. Brugsspor. (3)

Varunr: 5908032
SEK 12 310 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
20:09
SEK 5 745
1 kasse med 12 flasker Chateau Mouton Rothschild årgang 1978 (12)
1 kasse med 12 flasker Chateau Mouton Rothschild årgang 1978. Stand B/C-C. Vinen har været opbevaret korrekt. Lauritz.com indestår ikke for vinens drikkelighed. (12)

Varunr: 5901077
SEK 49 240 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26-01-2021
20:10
SEK 25 304
Royal Copenhagen. 'Musselmalet' frugtkumme på ben i porcelæn
'Musselmalet' frugtkumme på ben i porcelæn, modelnr. 1049. Gennembrudt korpus dekoreret med musselmotiver, blomster og sommerfugle, svungne hanke og ben. L. 31 cm, H. 12,5 cm. 1. sort. Udført hos Royal Copenhagen i perioden 1898-1923.

Varunr: 5912197
SEK 6 839 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:10
SEK 4 650
Børge Mogensen. Shakerbord, model 6286
Børge Mogensen. Shakerbord af massivt sæbebehandlet egetræ. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 6286. Plakette og papirlabel herfra. H. 70, B. 97,5, L 195 cm. Fremstår med få/lette brugsspor.

Varunr: 5914704
SEK 16 413 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26-01-2021
20:11
SEK 13 131
Sideboard / table, on wheels, iron, glass
Sideboard / table, on wheels, iron, glass. Sideboard with subframe on wheels of iron, with a loose rectangular tabletop of glass with rounded corners, H 79.5cm, L 155cm, W 64.5cm, wear and scuffing commensurate with age, signs of oxidation, scuffing and scratches in the glass.

Varunr: 5901297
SEK 16 304 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:13
SEK 459
12345...30»