Utropspris

12345...23»   Varor pr. sida   667 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Art déco-broche i 9 kt hvidguld, i alt ca. 4.93 ct. 1920-erne
Art déco-broche i 9 kt hvidguld, prydet med en Større diamant med ældre slibning på ca. 1.00 ct. omgivet af 98 større og mindre enkelt- og ældre slibninger på tilsammen ca. 3.93 ct. Centerdiamant: Farve: Crystal (J), Klarhed: P1. Øvrige diamanter: Farve: Top Wesselton-Top Crystal (F-I), Klarhed: ...

Varunr: 5942220
SEK 51 976 DK, Vejle, Dandyvej 15-04-2021
08:18
SEK 26 672
Cartier '21 Chronoscaph'. Herrechronograf i stål med mørk skive, 2000'erne
Herrearmbåndsur fra Cartier, model 21 Chronoscaph, ref.nr.: 2424, i urkasse af stål, mørk logo-skive med stregindeks, indvendig krans med arabertal, lynette med romertal, datoangivelse ved 4" position, chronograffunktion, monteret med original lænke af stål og gummi med foldespænde, safirglas, ...

Varunr: 5950605
SEK 16 413 DK, Vejle, Dandyvej 15-04-2021
08:27
SEK 12 310
Et par diamant- og kulturperle hjerteøreskruer af 10 kt. hvidguld, i alt ca. 2.30 ct. 1900-tallets første halvdel
Et par brillant- og kulturperle øreskruer af 10 kt. hvidguld i form af hjerter, prydet med talrige Old European-Cut diamanter, i alt ca. 2.30 ct. Farve Top Wesselton (G). Klarhed: VS-SI. Top monteret 8 små rosenslebne diamanter samt to lyse perlemorsfarvede saltvandskulturperler. Hjerte er ...

Varunr: 5939881
SEK 20 517 DK, Vejle, Dandyvej 15-04-2021
08:36
SEK 1 641
House of Amber. Halskæde af mælke og cognac rav. 181,4 g.
House of Amber. Halskæde af mælke og cognac rav. Vægt ca. 181,4 g. Længde ca. 60 cm. Længde perler ca. 28-51 mm. Skruelås. 75.600 DKK/10.080 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . ...

Varunr: 5869676

SEK 27 356 DK, Herlev, Dynamovej 15-04-2021
09:11
SEK 821
Hans J. Wegner. Spisebord af teak og eg model AT312
Hans J. Wegner (1914-2007). Spisebord af fineret teak med hollandsk udtræk, runde tilspidsede ben af egetræ. Fremstillet hos Andreas Tuck, model AT312. H. 72, L. 140/240, B. 90 cm. Fremstår med brugsslitage, ridser og hakker samt gennemslibning af finer på bordplade.

Varunr: 5947190
10:35
SEK 2 188
Klassisk brillant- rosetring af platin, i alt 1.46 ct
Klassisk brillant- rosetring af platin, prydet med større brillantsleben diamant på ca. 1.03 ct. Farve: Lys Champagne. Klarhed: SI., omkranset af 10 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.45 ct. Farve: Top Crystal - Lys Champagne. Klarhed: VS-SI. 1900-tallets midte. Vægt ca. 5,2 g. Front Ø 1,35 ...

Varunr: 5952195
SEK 38 298 DK, Vejle, Dandyvej 15-04-2021
11:22
SEK 19 149
Copenhagen Fur. Burgundy Mink, Supreme Quality, str. 38/401
Kopenhagen Fur. Burgundy mink. Pels af supreme quality skind by Olsson, str. 38/40. Fremstår med stor krave samt slidser i siden. To lommer samt knap ved krave og hægtelukning, 4 stk. Længde ca. 104 cm, ærmelængde ca. 61 cm plus opslag på ca. 6 cm. Brystvidde ca 102 cm. Let og glansfulde skind. ...

Varunr: 5964534
SEK 16 413 DK, Esbjerg, Oddesundvej 15-04-2021
11:35
SEK 1 026
Moderne brillantring af platin med krydsende bånd
Brillantring af platin med krydsende bånd, prydet med 15 brillantslebne diamanter, i alt 0.26 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS-SI. Samlet carat er stemplet i ringskinnen samt PT950. Vægt ca. 7,3 g. B. 0,6 cm. Ringstr. 53/17. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.

Varunr: 5987537
SEK 9 301 DK, Vejle, Dandyvej 15-04-2021
11:56
SEK 1 641
House of Amber. Armbånd af blåt Burma rav. 67,3 g.
House of Amber. Armbånd med kugler af poleret blåt Burma rav á 20-26 mm. Vægt 67,3 g. Ø. ca. 7,0 cm. Vejl. udsalgspris 152.600 DKK/20.346 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . ...

Varunr: 5971996

SEK 53 344 DK, Herlev, Dynamovej 15-04-2021
12:24
SEK 26 672
Ole Lynggaard. Fletring med brillanter af 14 kt. guld
Ole Lynggaard. Fletring af 14 kt. guld prydet med brillanter, ialt ca. 0.04 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Ringstr. 53 ø 16,8 mm. Bredde ca. 11 mm. Vægt 9,0 g. Tre diamanter mangler, har brugsspor

Varunr: 5983644
SEK 15 046 DK, Herlev, Dynamovej 15-04-2021
13:11
SEK 10 395
Børge Mogensen. Fritstående tre-personers sofa, No.1.
Børge Mogensen. Fritstående tre-pers. sofa No.1 betrukket med blåt uld, runde tilspidsede ben af massivt røget egetræ. Formgivet 1956. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model No1. L. 206 cm. H. 83 cm. D 86 cm. sædehøjde. 41 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Varunr: 5964773
SEK 34 195 DK, Esbjerg, Oddesundvej 15-04-2021
13:50
SEK 18 465

Varunr: 5964817
14:26
SEK 17 781
Arne Jacobsen. Cirkulært bord i palisander, årgang 1963
Arne Jacobsen. Spisebord med cirkulær plade af fineret palisander, på skråtstillde ben af forkromet stål, Fremstillet hos Fritz Hansen i November, år 1963 med label herfra. H. 72 Ø 120 cm. Fremstår med brugsspor.Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af ...

Varunr: 5707543
SEK 22 568 DK, Esbjerg, Oddesundvej 15-04-2021
14:53
SEK 18 465
Spanske sedler samt Borgerkrig. (2)
Spanske sedler og Borgerkrig. To mapper. 20 forskellige spanske sedler 1928 – 1979, de fleste i ucirkuleret kvalitet, se vedlagte liste. 275 forskellige sedler/rationeringsmærker 1937 – 1939, fra Den Spanske Borgerkrig + 7 hele ark med i alt 68 forskellige. Mærkerne kunne købes på et ...

Varunr: 5992188
SEK 5 471 DK, Esbjerg, Oddesundvej 15-04-2021
15:35
SEK 4 377
Massiv guldring m/ diamanter, 14 kt guld
Massiv guldring udført af 124 kt børstet og blankt guld, prydet med diamanter på tilsammen ca. 0.30 ct. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VVS-VS. Stemplet 585/ JKN for Jørn Kvortrup Nielsen (1990-). Ringstr. ca. 17,75 mm/ 56,. Bredde ca. 15 mm. Vægt 27,2 gram.

Varunr: 5991149
SEK 12 310 DK, Esbjerg, Oddesundvej 15-04-2021
15:35
SEK 6 839
Tennisarmbånd, 18 kt hvidguld, ca. 3.60 ct. River/ Top Wesselton.
Brillant tennisarmbånd udført af 18 kt hvidguld prydet med 45 brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 3.60 ct. Farve: River-Top Wesselton (E-F). To diamanter dog Top Crystal (I). Klarhed: VS-SI. Længde ca. 16,5 cm, monteret med integreret lås og to sikkerhedshasper. Stemplet 750 mm. Fremstår ...

Varunr: 5907451
SEK 54 711 DK, Esbjerg, Oddesundvej 15-04-2021
15:38
SEK 27 356
Tennisarmbånd. River/ VVS diamanter, 14 kt guld, 4.75 ct.
Diamant tennisarmbånd udført i 14kt hvidguld, prydet med talrige brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 4.75 ct. Farve: River-Top Weselton (D-F). Klarhed: VVS-VS (2 diamanter i SI kvalitet). Monteret med integreret lås og sikkerhedshaspe. Stemplet 585/ Gia, Længde ca. 18 cm. Bredde ca. 3 mm. ...

Varunr: 5975569

SEK 82 067 DK, Esbjerg, Oddesundvej 15-04-2021
15:40
SEK 41 034
River/ VVS Tennisarmbånd, 14 kt hvidguld. Diamanter i alt 7.25 ct.
Tennisarmbånd udført i 14 kt hvidguld prydet med talrige brillantslebne diamanter i rosetform på tilsammen ca. 7.25 ct. Farve: River (E-F). Klarhed: VVS- VS (enkelte i SI klarhed). Stemplet GIA/ 585. Monteret med integreret lås og sikkerhedshaspe. Længde ca. 18 cm, bredde ca. 6 mm. Nyt og ...

Varunr: 5988799
SEK 109 423 DK, Esbjerg, Oddesundvej 15-04-2021
15:50
SEK 84 803
House of Amber. Kugle/perle af mælkerav, ca. 50 g
House of Amber. Kugle/perle af mælkerav. Ø ca. 4,5 cm. Vægt 50 g. Fremstår med lille afslag og lidt rester af tape. Proveniens: Har været udstillet og ejet af museet House of Amber i København. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of ...

Varunr: 5831283

SEK 30 091 DK, Roskilde, Store Hedevej 15-04-2021
17:59
SEK 547
House of Amber. Armbånd med ravperler, ca. 95 g
House of Amber. Armbånd med runde perler af mælkerav på elastik. Ø på perler ca. 2,5 cm. Ø på armbånd ca. 6 cm. Vægt ca. 95 g. Vejl. udsalgspris 146.000 DKK / 19.466 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs ...

Varunr: 5739777

SEK 54 711 DK, Roskilde, Store Hedevej 15-04-2021
18:00
SEK 27 356
House of Amber. Halskæde med Jin Chan vedhæng af mælkerav, 90 g.
House of Amber. Halskæde af ovale polerede cognac farvede og runde mælkerav perler Ø ca. 0,5 og 0,8 cm, med stor vedhæng af mælkerav udskåret med Jin Chan, 6 x 6 x 4 cm. Længde ca. 62 cm. Vægt i alt ca. 90 g. Vejl. udsalgspris 68.600 DKK / 9.147 EUR. Proveniens: Har været udstillet og ejet ...

Varunr: 5755893

SEK 24 620 DK, Roskilde, Store Hedevej 15-04-2021
18:02
SEK 547
Warm Nordic. Spisebord/ Skrivebord model Runa, designet af Isabel Ahm
Warm Nordic. Spisebord / Skrivebord model Rune, designet af Isabel Ahm. Bordet er produceret i massive olieret valnød med runde massive ben. Bordet er med integreret skuffe til opbevaring af diverse. L. 180 x B90 x H. 75 cm. Bordet fremstår ubrugt.

Varunr: 5965941

SEK 27 356 DK, Aalborg, Nibevej 15-04-2021
18:06
SEK 4 924
Warm Nordic, 3 personer sofa model HAVEN designet af Charlotte Høncke
Warm Nordic. 3 Personers sofa model HAVEN designet af Charlotte Høncke. Sofaen er polstret med HERO fra Kvadrat i farve 551 Blush. Stoffet har en slidstyrke på 45000 martindale. B.220 x D. 84 x H. 110 cm. Sofaen fremstår ny og ubrugt i orginal embalage.

Varunr: 5964502
SEK 30 091 DK, Aalborg, Nibevej 15-04-2021
18:46
SEK 410
Brilliantring af 14 kt hvidguld 0.58 ct
Brilliantring af 14 kt hvidguld prydet med diamanter, der er brillant slebet på i alt 0.58 ct, Større brillant på 0.45 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: VS. Ringstørrelse 54,5 /17,25 mm. Stemplet 585 samt EAA. Vægt 3,9 gram. Ligger i æske med lys Fremstår ny og ubrugt.

Varunr: 5958109

SEK 20 517 DK, Aalborg, Nibevej 15-04-2021
18:48
SEK 752
Edvard Diriks. Parti fra Provence, olie på lærred
Karl Edvard Diriks (1855-1930). Parti fra Provence, sign. Diriks 1908. Olie på lærred. 105 x 160 cm. (123 x 179) cm.

Varunr: 5962396
SEK 27 356 DK, Nivå, Stejlepladsvej 15-04-2021
19:00
SEK 7 660
Gunleif Grube. Par figurstudier. cd (2)
Gunleif Grube. Par figurstudier. Kul på papir. Sign. Gunleif 87. 70 x 49 cm. ( 95 x 72 cm.) (2)

Varunr: 5993221
SEK 13 678 DK, Herlev, Dynamovej 15-04-2021
19:14
SEK 3 009
Ib Kofod - Larsen. Penguin Lounge Chair, designet i 1953
b Kofod - Larsen. Penguin Lounge Chair, designet i 1953. Stolen er produceret i lakeret Valnød hvor sædet er polstret med Vacona læder model VC3007. Stel er produceret i sort lakeret stål. B. 53 x D. 64 x H. 75 cm. Sæde højde 42 cm. Udstillingsmodel som fremstår med MEGET få brugsspor.

Varunr: 5945302
SEK 10 942 DK, Aalborg, Nibevej 15-04-2021
19:14
SEK 4 377
Ib Kofod - Larsen. Penguin Lounge Chair, designet i 1953. Stolen er produceret i sort bejset egetræ hvor sædet er polstret med mønstret stof. Stel er produceret i sort lakeret stål. B. 53 x D. 64 x H. 75 cm. Sæde højde 42 cm. Udstillingsmodel som fremstår med MEGET få brugsspor.

Varunr: 5945294
19:16
SEK 752
Brillantring af 18 kt. hvidguld, 0.94 ct.
Ring af 18 kt. hvidguld prydet med en større brillantsleben diamant på ca. 0.82 ct. omkranset af små brillantslebne diamanter på 0.12 ct, i alt 0.94 ct. Farve større diamant: Cape (M-N), klarhed: P. Ringstr. 52,5/16,75. Vægt 3,2 g. Lettere brugsspor.

Varunr: 5929009
SEK 23 252 DK, Vejle, Dandyvej 15-04-2021
19:16
SEK 1 026
Tove & Edvard Kindt -Larsen. Pagode Sofa, designet i 1956
Tove & Edvard Kindt -Larsen. Pagode Sofa, designet i 1956. Sofa blev præsenteret på Snedkermestrenes efterårsudstilling i 1956. Sofaen er produceret i massiv teak og er polstret med Rami stof fra Svensson. B.216 x D.106 x H. 92 cm. Sædehøjde 35 cm. Produceret af Brdr. Petersens Polstrefabrik, ...

Varunr: 5945246
SEK 38 298 DK, Aalborg, Nibevej 15-04-2021
19:22
SEK 7 386
12345...23»