Utropspris
123»   Varor pr. sida   71 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Mogens Hansen. to-pers. sofa, brun læder.
Mogens Hansen. to-pers. sofa med ben af massiv eg, løse hynder, ryg med dunfyld, sæde med duntop, betrukket med brun keder syet læder. H. 70 B. 150. D: 75 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Varunr: 6026598
SEK 13 517 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-11-2021
16:28
SEK 9 462
Arne Jacobsen. Sofabord med firepas fod.
Arne Jacobsen 1902-1971. Sofabord med firepas fod, senere monteret bordplade af fineret palisander, stamme af forkromet metal og fod af aluminium. H. 47 Ø 75 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med uoriginal ny fineret plade i palisander.Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler...

Varunr: 5910718
SEK 6 758 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-11-2021
17:06
SEK 5 407
Harald Slott-Møller. Komposition, olie på lærred
Harald Slott-Møller (1864-1937). Aftenstemning. Olie på lærred. Sign. Harald Slott-Møller. 49 x 74cm (65 x 89cm).

Varunr: 6118900
SEK 16 220 DK, Aalborg, Nibevej 28-11-2021
18:38
SEK 10 813
Paul Fischer. Olie på plade. Gadeparti med Aarhus domkirke
Paul Fischer (1860-1934), olie på plade. Gadeparti med Aarhus Domkirke i baggrunden. Sign. Paul Fischer. 39 x 32 cm (48 x 41 cm).

Varunr: 6118897
SEK 67 584 DK, Aalborg, Nibevej 28-11-2021
18:40
SEK 47 309
Kay Bojesen. Samling trælegetøj (4) .
Kay Bojesen 1886-1958.Samling trælegetøj bestående af tre køer og en hest. H. 4.0 - 6.0 cm. Med lette aldersrelaterede brugsspor iform af afskallinger (4)

Varunr: 6118127
SEK 3 785 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-11-2021
19:19
SEK 2 433
Angel Pazmino, Par lænestole fra 1960'erne, fremstillet hos Muebles de Estilo, Ecuador (2)
Angel I. Pazmino Par Lænestole fra 1960'erne. Fremstillet hos Muebles de Estilo -Quito, Ecuadorr. Sammensat konstruktion af massivt mørkt træ, ryglæn og sædeovertræk af brunt kernelæder med prægede pyntemotiver. Mål: H. 74 cm, B. 58 cm, Sh. 40 cm. Fremstår med brugsspor samt flækket i mellem ...

Varunr: 6034674
19:23
SEK 10 813
Fritz Hansen. Lænestol i lammeuld
Fritz Hansen. Lænestol betrukket med lammeud, . Ben af massiv egetræ, H. 84 cm, B. 72 cm. SH ca. 41 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, . Fremstår nypolstret med lammeuld ved professionel Møbelpolstrer i Danmark.

Varunr: 6072670
SEK 18 923 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-11-2021
19:24
SEK 14 868
Arne Hovmand-Olsen. Fire spisestole af teaktræ, anilin læder (4)
Arne Hovmand-Olsen. Fire spisestole af teaktræ, sæder betrukket med mokka anilin læder . H. ca. 45/82 cm. 1960'erne. Fremstår nybetrukket med mokkafarvet anilin læder ved dansk møbelpolster i Danmark.(4)

Varunr: 5900696
SEK 10 273 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-11-2021
19:26
SEK 8 110
Henry Kjærnulf. Sæt på seks stole af massivt teak (6)
Henry Kjærnulf. Sæt på seks stole af massivt teak. sæder betrukket med cognac farvet læder. Fremstillet hos Vejle stole- og møbelfabrik, med stempel herfra, 1960'erne. Sædehøjde ca. 45 cm. Fremstår nybetrukket med cogancfarvet vintage anilin læder, (6)

Varunr: 6039523
SEK 22 303 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-11-2021
19:28
SEK 17 572
Poul M. Volther, tilskrevet. Seks spisetole, egetræ, FDB (6)
Poul M. Volther, tilskrevet. Seks spisestole i egetræ med tremmer i ryg. fremstillet hos FDB brændemærke her fra. Løse sædehynder betrukket med sort læder. 77 cm Sh. 45 cm. Fremstår nypolsteret hos professionel møbelpolster med sort anilin læder.

Varunr: 6026870
SEK 22 979 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-11-2021
19:31
SEK 17 572
Wenzel Tornøe. Barneportræt, olie på lærred
Wenzel Tornøe (1844-1907). Barneportræt. Signeret og dateret Wenzel Tornøe Juni 84. Olie på lærred. 44 x 33 cm. (64 x 53) cm. Fremstår med krakeleringer. Udstillet i Foreningen for National kunst år 1971. Udstillingsetiket herfra.

Varunr: 6104957
SEK 4 055 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28-11-2021
19:32
SEK 2 298
Fritz Hansen. Stole af elmetræ, 1930'erne (4)
Fritz Hansen. Fire stole af elmetræ, 1930'erne. Betrukket med sort læder. H. 80 cm. Sh. 47 cm. Fremstår med brugsspor, efter limet limet i samlingerne samt nybetrukket med sort pure anilin læder (4)

Varunr: 6039648
SEK 10 813 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-11-2021
19:52
SEK 8 110
Breitling 'Chronometre Colt'. Herreur af stål, Ø 41 cm
Breitling Chronometre Colt , ref.nr.: A17313, serienr.: 6021557, urkasse af stål Ø. 41 mm, sort skive med stregindeks, datoangivelse ved 3" position, justerbar lynette, safirglas, monteret med lænke af stål, automatisk urværk. Fremstår med lettere brugsspor. Medfølges a fuoriginal boks, , ...

Varunr: 6060977
SEK 22 979 DK, Aalborg, Nibevej 28-11-2021
19:57
SEK 16 896
Ming (1368-1644) kinesisk gravvogter figur i form af kriger
Kinesisk gravvogter figur af delvist bemalet lertøj i form af kriger til hest. Fremstår som sædvanlig med originalt løst monteret hoved. Kina, Ming, 1368-1644. H. 31 cm.

Varunr: 6086344
SEK 5 407 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28-11-2021
20:01
SEK 3 514
Ole Wanscher: Lænestol model PJ 60.
Ole Wanscher 1903-1985: Lænestol model PJ 60 med stel i massiv sæbe behandlet. eg. Polstring i hvid savak uld, hynde nypolstret i sort anilin læder. H. 97 B. 73 D. 80 cm. Fremstår med brugsspor på stof.

Varunr: 6026265
20:02
SEK 8 110
Poul M. Volther. seks stole af patineret eg, model J61. (6)
Poul M. Volther. seks stole af patineret eg, sæder betrukket med sort læder. H. 81/46, B. 50,5 cm. Fremstillet hos FDB, model J61, med mærkater herfra. Fremstår ny polstret med sort anilin læderl. (6)

Varunr: 6092803
20:03
SEK 10 813
Peter Hvidt. sofa 1940'erne.
Peter Hvidt. sofa overpolstrede med lammeuld, ben af massiv bøgetræ, 1940'erne. H. 85 cm. L. 180 cm. Sh 42 cm. Fremstår nypolstret med lammeuld ved professionel Møbelpolstrer i Danmark

Varunr: 6057955
SEK 29 737 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-11-2021
20:06
SEK 22 979
Tove og Edvard Kindt Larsen. Lænestol tilskrevet.
Tove og Edvard Kindt Larsen. Lænestol tilskrevet. Antageligt en tidlig udgave af kaminstolen, i massiv eg, sæde samt ryg udspændt med flettet kærnelæder.: udført ca 1940-45, antageligt hos snedkermester Gustav Bertelsen. H 75 cm. B 60 cm. Sh 40. Fremstår med patina

Varunr: 5937712
SEK 33 792 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-11-2021
20:10
SEK 27 034
N. A. Jørgensens møbelfabrik, bananformet sofa, model 96
Bananformet sofa betrukket med lammeuld, svungne armlæn og tilspidsede ben af bejdset bøg, sko af messing. Formgivet i 1954/55. N. A. Jørgensens møbelfabrik. Model nr. 96, H. 70 cm. L. 150 cm. Sædehøjde 42 cm. Fremstår nypolstret med lammeuld ved professionel Møbelpolstrer i Danmark

Varunr: 6051111
20:14
SEK 27 034
Gudmund Hentze for Adolph Wulff. To sæt udkast til spillekort (26)
Gudmund Hentze (1875-1948). "En Serie nationale Spillekort med kongelige Personer og de danske vaabenarter samt Bagside". Blyant og gouache på karton. I konvolut fra Adolph Wulff. Usign. ca. 13 x 9,5 cm. "En Serie Spillekort i revolution Stil, første Grundlag til Elite No. 80." Fremstillet for ...

Varunr: 6104024
SEK 13 517 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-11-2021
20:18
SEK 4 055
Børge Mogensen, Otte stole af teak , model 122. (8)
Børge Mogensen (1914-1972). Otte stole af teak. Kopstykke af finéret teaktræ, stel af massiv teak. Fremstillet på Søborg Møbelfabrik, model 122. 1950'erne. sædehøjde Fremstår ny polstret med cognac farvet anilin læder samt et kopstykke med afslag. (8)

Varunr: 6103282
20:18
SEK 17 572
K.S. Møbler. Fire spisestole, palisander (4)
K.S. Møbler. Fire spisestole med stel af massiv palisander, sæde betrukket med cognac farvet anilin læder. 1960'erne. SH. 45cm. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet vintage anilin læder ved dansk møbelpolster i Danmark.(4) Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og ...

Varunr: 6109599
20:46
SEK 10 273
E. Knudsen. Fire stole , anilin læder og sjeneflet. Model 47.(4)
E. Knudsen. Fire stole med stel af bejdset bøg, ryg monteret med sjeneflet, sæde betrukket med cognac farvet anilin læder. Formgivet 1955. Fremstillet hos Jensen & Lykkegaard. Litt: Mobilia 1956. H. 85/47 cm. Fremstår nypolsteret ved anden dansk professionel møbelpolster i Danmark med cognac ...

Varunr: 5921009
20:47
SEK 10 813
Hans Olsen tilskrevet. Sofabænk
Hans Olsen tilskrevet. Sofabænk betrukket med Camira uld, armlæn af teaktræ monteret på stel af sort lakeret træ. L. 124 H. 77 Sh. ca. 44 cm.Nypolstret ved professionel møbelpolster med gråt Camira uld samt nylakeret.

Varunr: 6029589
SEK 10 813 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-11-2021
15:30
SEK 7 840
Grethe Jalk sofabord for France og Søns, model 622/54 af palisander
Grethe Jalk. Sofabord med svæveplade af fineret palisander båret af messing stykker, stel af massivt palisander. Model 622/54. Fremstillet ved France og Søn plakette herfra. H. 54 B. 66 L. 150 cm. Fremstår ny restaureret.Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og ...

Varunr: 6065221
SEK 12 165 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-11-2021
19:57
SEK 9 462
Morgan + 8 1973
Morgan + 8 1973 2-dørs sportsvogn Bilen er udstyret med en 3.5 l. Rover V8 på 158 hk. Fire trins Rover 3500 manuel gearkasse. Fremstår højrestyret i original cremefarvet lak med brun læderkabine. Bilen er svensk indregistreret og med samme ejer de sidste 28 år. VIGTIG INFORMATION: ...

Varunr: 6115148
SEK 385 228 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-11-2021
SEK 283 852
Ole Wanscher for AJ Iversen. Lænestol, palisander og sort læder
Ole Wanscher. Lænestol med let svungne arme, originalt betrukket med knapsyet læder, ben af palisander. H 85/45, B 70 cm. Model L-2872, fremstillet hos snedkermester A.J. Iversen. 1950'erne. Fremstår med patina og overflade ridser. Dansk møbelkunst gennem 40 aar : Københavns Snedkerlaugs ...

Varunr: 6057713
SEK 20 275 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-11-2021
SEK 16 220
Hans Olsen. Sofabord, Riopalisander

Varunr: 5991387
SEK 6 758 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-11-2021
SEK 5 407
Povl Dinesen. Lænestol samt skammel af teak 1960 erne (2)
Povl Dinesen Lænestol af teaktræ med vipbar, indstilleligt ryg/sæde, sæde betrukket med rød stof, H. 102 B. 67 Sh. 40 cm. Samt skammel af teak med indstilleligt sæde, H. 40 L. 49 B. 44 cm. Fremstillet for Snedkermester Povl Dinesen. Litteratur: Snedkermester Povl Dinesen katalog 1964 side 30. ...

Varunr: 5894580
SEK 16 896 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-11-2021
20:04
SEK 13 517
Steffen Syrach-Larsen for Gustav Bertelsen. Stol af egetræ og læder
Steffen Syrach-Larsen. Stol med stel af egetræ. Sæde og ryg af patineret sort læder. H. 80 cm. B. 49,5 cm. SH. ca. 42 cm. Fremstillet hos Snedkermester Gustav Bertelsen. Fremstår med patina, brugsspor og mærker i læderet.

Varunr: 6047799
SEK 5 407 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-11-2021
20:08
SEK 4 055
123»