Utropspris
   Varor pr. sida   27 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Le Klint pendel med med hejs
Le Klint pendel af sortlakeret metal, plisseret lampeskærm og hejs. Ø. 42 cm. Fremstår med brugsspor og mærker.

Varunr: 6060397
SEK 1 088 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2021
09:25
SEK 476
Poul Henningsen. PH5 og PH4 pendler. (2)
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 50 cm. Samt PH4 pendel uden fatninger, Fremstår med brugsspor, herunder ridser og mærker. (2)

Varunr: 6060402
SEK 2 040 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2021
09:32
SEK 1 224
Poul Henningsen. PH5 pendel
Poul Henningsen. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 50 cm. Fremstår med enkelte ridser og brugsspor.

Varunr: 6060434
10:12
SEK 680
Arne Jacobsen, Væglamper, model 'Eclipta' (2)
Arne Jacobsen, 1902-1971. 'Eclipta' væglamper, Ø 22 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår uden fatning og med brugsspor. (5)

Varunr: 6060173
SEK 3 535 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2021
18:12
SEK 1 496
Poul Henningsen. PH-5 pendel, hvid
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 50 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6059055
SEK 1 632 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-07-2021
18:29
SEK 1 224
Harald Slott-Møller for Aluminia. Bordlampe af fajance
Harald Slott-Møller (1864-1937) for Aluminia. Bordlampe nr. 223/480 af fajance, dekoreret med blomster i krakelé glasur. H. 30 cm (eksklusiv fatning).

Varunr: 6058908
SEK 1 088 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26-07-2021
20:02
SEK 476
Vilhelm Lauritzen for Louis Poulsen. Ringkrone med syv arme
Vilhelm Lauritzen (1894-1984). Christiansborg ringkrone med stel af ubehandlet poleret messing, syv arme med skærme af mundblæst trelags opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 89,3 cm. Usamlet i original emballage. NB. Første foto er modelfoto

Varunr: 5997075

SEK 29 914 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
20:24
SEK 6 799
Poul Henningsen / Louis Poulsen. PH 2/1 ravfarvet bordlampe.
Poul Henningsen. PH 2/1 bordlampe, skærmsæt af mundblæst ravfarvet trelagsglas blankt på ydersiden, sandblæst på indersiden, topplade, fod og stander af børstet ubehandlet messing, monteret med brun tekstilledning, Limited Edition, fremstillet i begrænset udgave. H. 35,5. Ø. 20 cm. Usamlet i ...

Varunr: 6046977

SEK 13 597 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
20:38
SEK 3 535
Achille Castiglioni for FLOS. Model 'Taraxacum 88 S2
Achille Castiglioni. Model 'Taraxacum 88 S2" sjælden udbudt pendel af forkromet metal monteret med 120 elpærer. Ø 105 cm. Der medfølger 120 ekstra glødepærer. Fremstår med alm. brugsspor, samt monteret med en enkelt uoriginal fatningsring. Lauritz.com indestår ikke for at alle lyspærer er ...

Varunr: 5997351
SEK 54 389 DK, Odense, Kratholmvej 27-07-2021
13:33
SEK 5 983

Varunr: 6060171
SEK 3 535 DK, Herlev, Dynamovej 27-07-2021
17:13
SEK 1 632
Menu - Hashira pendel, Cluster model Large
Menu - Hashira pendel, Cluster model Large. H 75/90 cm, D 61,5 cm. I emballage.

Varunr: 6042880

SEK 3 807 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-07-2021
19:22
SEK 476
Poul Henningsen. Kontrastpendel
Poul Henningsen 1894-1967. Kontrastpendel monteret med 10 skærme, hver med fire forskellige overflader, justerbart pendelrør for regulering af kontrastbelysning. Formgivet 1958-62. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 40, Ø 45 cm. Fremstår med almindelige brugsspor, mærke på skærm. Litt.: Tænd - PH ...

Varunr: 6042113
SEK 16 317 DK, Nivå, Stejlepladsvej 27-07-2021
19:42
SEK 13 325

Varunr: 6060165
SEK 3 535 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2021
18:13
SEK 1 496
Ronan & Erwan Bouroullec for Flos. Aim pendel
Ronan & Erwan Bouroullec for Flos. Aim pendel af poleret aluminium. H. 21,1 cm, Ø. 24,3 cm. Fremstillet hos Flos. Fremstår ubrugt i original emballage. Fotos er modelfotos.

Varunr: 6050882

SEK 4 079 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28-07-2021
19:11
SEK 1 768
Just Andersen. Bordlampe, 1930'erne
Just Andersen. Bordlampe af grønpatineret diskometal, profileret stamme med stiliseret plantevækst, glat rund fod. Indvendig stemplet Just A. Danmark 1858. 1930'erne. H. m/ mont. 64 cm. Fremstår med gravering nederst på fod, senere monteret fatning og skærmholder.

Varunr: 6053312
SEK 16 317 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28-07-2021
19:19
SEK 544
Arne Jacobsen. AJ bordlampe, sort
Arne Jacobsen 1902-1971. AJ bordlampe af sortlakeret metal, fod med afbryderknap, Formgivet 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. ca. 55 cm. Fremstår med alm. brugsspor, lette mærker.

Varunr: 6053796
SEK 5 439 DK, Vejle, Dandyvej 28-07-2021
20:20
SEK 2 176
Cecilie Manz for Lightyears. Caravaggio Read gulvlampe - Opalglas.
Cecilie Manz for Lightyears. Caravaggio Read gulvlampe, skærm af opalglas, stel af hvidlakeret metal. Dybde 36,2 cm., Højde 110 cm., Fod Ø:16 cm., Skærm Ø:14 cm. Gulvlampen kan dreje 260 grader om sin egen akse og giver dermed brugeren en ekstraordinær grad af fleksibilitet. Gulvlampen er ...

Varunr: 6056764

SEK 2 176 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28-07-2021
20:24
SEK 476
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Kuglelamel / Snowball
Poul Henningsen 1894-1967. Pendel Kuglelamel / Snowball, stel med skærme af hvidlakeret metal. Designet i 1958, Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 40 cm. H. 40. Ø. 44,5. Medfølgende 100 watt pærer samt baldakin. Fremstår med lette brugsspor. Litteraturhenvisning: Tænd! PH-lampens historie, side ...

Varunr: 6053776
SEK 13 597 DK, Vejle, Dandyvej 28-07-2021
20:32
SEK 6 255
Holmegaard. Mandarin pendel af opalglas
Holmegaard. Mandarin pendel af hvidt opalglas. H. 30, Ø. 42 cm.

Varunr: 6052816
SEK 1 088 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2021
20:33
SEK 408
Erik Magnussen for Pandul. Fire væg / loftlamper, model Ring VL31 (4)
Erik Magnussen for Pandul. Fire væg / loftlamper, model Ring VL31 af hvidlakeret metal og plast. Ø 28 cm. Fremstår med ridser samt brugsspor. (4)

Varunr: 6025159
SEK 1 088 DK, Herlev, Dynamovej 29-07-2021
08:21
SEK 408
Sebastian Wrong for Flos. Standerlampe model Spun
Sebastian Wrong for Flos. Standerlampe model Spun. Mål. Ø. 50 cm, H. 176 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6055907
SEK 6 799 DK, Herlev, Dynamovej 29-07-2021
08:38
SEK 544
Robert Dudley Best for Gubi samt Rotalana. To pendler, model BL9S og Drink H1 (2)
Robert Dudley Best for Gubi. Pendel af lak lakeret metal, montage af chrome. Ø 16 cm. Fremstillet hos Gubi, model BL9S. Udstillingsmodel. Fremstår med håndteringsspor, pletter samt krakeleringer indvendigt. Samt Rotalana pendel model drink H1 af grålakeret metal. Ø 16 cm. Udstillingsmodel. ...

Varunr: 6026076
SEK 1 360 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-07-2021
12:12
SEK 408
Cecilie Manz for Lightyears. Caravaggio Read bordlampe - Mat grå
Cecilie Manz for Lightyears. Caravaggio Read bordlampe - Matt grå. Glanslakeret aluminium. Højde: 51,7 cm. Fod Ø: 20 cm. Original emballage. Modelfoto.

Varunr: 6056771

SEK 2 312 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-07-2021
19:23
SEK 408
Cecilie Manz. Bordlampe, model Caravaggio sort.
Cecilie Manz. Bordlampe, model Caravaggio, skærm af sortlakeret metal. Designet af Cecilie Manz. Diameter 18 cm., Højde 51,7 cm Fremstår ny i original emballage. Modelfotos.

Varunr: 6032783

SEK 2 991 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-07-2021
20:16
SEK 544
Henning Klok for Louis Poulsen. Doo-wop / Søværnspendel, kobber
Henning Klok for Louis Poulsen. Doo-wop / Søværnspendel med skærme af optrukket kobber. Doo-Wop er en relancering af Søværnspendlen fra 1950’erne. H. 24,5 cm, Ø 28,3 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår ubrugt i original emballage. Fotos er modelfotos.

Varunr: 6050822

SEK 3 807 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-07-2021
19:16
SEK 476
Louise Campbell. Collage 600 pendel - Snow White

Varunr: 5881186
SEK 9 246 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-07-2021
19:24
SEK 408

Varunr: 6056991

SEK 2 176 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-07-2021
20:29
SEK 408