Utropspris
12345...8»   Varor pr. sida   221 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Arne Jacobsen. Myren spisestole, model 3101(6)
Arne Jacobsen (1902-1971). Sæt på seks Myren spisestole med skaller i formspændt krydsfinér, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3101, Fremstår nybetrukket med sort semianilin anilin læder. Sh 44,5 cm. (6)

Varunr: 6023933
SEK 22 436 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-07-2021
20:54
SEK 4 351
Ole Wanscher lænestol af mahogni Model PJ 112
Ole Wanscher (1903-1985). Lænestol af mahogni, løse hynder i ryg og sæde betrukket med uldstof, H. 76 B. 66 sædehøjde ca. 42cm. Udført hos P. Jeppesens Møbelfabrik, model PJ 112. Fremstår med alm. brugsspor, 2 mærker under sædehynde på stellet bagerst

Varunr: 6000987

SEK 8 702 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2021
20:54
SEK 6 799
Ernst Heilmann Sevaldsen. Lanestol for Fritz Hansen
Ernst Heilmann Sevaldsen Sjælden udbudt lænestol med stel af formbøjet bøg, ryggen udspændt med remme af læder, løse hynder betrukket cognac farvet læder, H. 80 B. 63 sædehøjde 45 cm. Udført hos Fritz Hansen, ca. 1935, model FH 7. Etikette fra producenten. Litt. Afbilledet i Fritz Hansen katalog ...

Varunr: 6013865
SEK 25 835 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-07-2021
20:55
SEK 408
Poul M. Volther. seks stole af patineret eg, model J61. (6)
Poul M. Volther. seks stole af patineret eg, sæder betrukket med sort læder. H. 81/46, B. 50,5 cm. Fremstillet hos FDB, model J61, med mærkater herfra. Fremstår ny polstret med sort anilin læder, enkelte afslag på stel. (5)

Varunr: 6059513
SEK 12 238 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-07-2021
20:56
SEK 1 768
Bertil Fridhagen. Fire stole af palisander (4)
Bertil Fridhagen. Fire stole af massiv palisander, sæder betrukket med brun læder, sædehøjde ca. 45 cm. Udført hos Bodafors, 1900-tallets anden halvdel. Fremstår nybetrukket med brun vintage anilin læder ved dansk møbelpolster i Danmark. (4) Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler ...

Varunr: 5949423
SEK 8 702 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-07-2021
20:57
SEK 408
Et par art deco stole, formodentlig italienske (2)
Et par art deco stole betrukket med lyst møbelstof, svungne armlæn af lakeret træ. h. 82 cm, b. 61 cm, sædehøjde ca. 43 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, stof med pletter, defekte fjedre.(2)

Varunr: 6023753
SEK 9 518 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
20:58
SEK 612
Christina Strand. 'Rex' lounge stol i ask
Christina Strand f. 1968. Rex lounge stol i formspændt ask, med sædepolstring i brunt læder, firpas-stel i matforkromet stål. Returdrej. Formgivet 2002. Fremstillet hos Fredericia Furniture.

Varunr: 5926179
SEK 5 439 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-07-2021
20:59
SEK 408
Arne Jacobsen. Munkegaards Counter/barstol, model 'Myggen'
Arne Jacobsen. Munkegaards Bar/counterstol, model 'Myggen' af formspændt bejdset finér, med stel af sortlakeret stål. SH. 63 cm. Fremstillet hos Howe, Odense. Udstillingsmodel, fremstår uden brugsspor, dog kan der forekomme håndteringsmærker. Vejl. udsalgspris 4950,- pr. stk.

Varunr: 5923482

SEK 3 807 DK, Odense, Kratholmvej 25-07-2021
21:00
SEK 408
Henning Kjærnulf. Sæt på seks stole af massivt teak (6)
Henning Kjærnulf. Sæt på seks stole af massivt teak. sæder betrukket med cognac farvet læder. Fremstillet hos Vejle stole- og møbelfabrik, med stempel herfra, 1960'erne. Sædehøjde ca. 45 cm. Fremstår nybetrukket med cogancfarvet vintage anilin læder, (6)

Varunr: 6039523
21:01
SEK 748
Peter Hvidt/Orla Mølgård-Nielsen. Et sæt lænestole, model FD 144 (2)
Peter Hvidt (1916-1986)/Orla Mølgård-Nielsen (1907-1993). Et sæt lænestole i teak og egetræ. Svungne armlæn af teak/eg, tremmer i ryg, på sko af teak. Løse hynder af ternet uld. Fremstillet af France & Daverkosen med brændemærke herfra. Et armlæn med mindre reparation. Reference furnitureindex ...

Varunr: 5981599
SEK 32 634 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
21:01
SEK 3 263
Arne Jacobsen. 'Ægget'. Lænestol, model 3316
Arne Jacobsen (1902 - 1971). 'Ægget'. Hvilestol med vippeanordning, betrukket med grå Divina Melange uld, drejelig midtersøjle med firpas fod af aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet og stemplet hos Fritz Hansen år 2002 med mærkat ...

Varunr: 6049739
SEK 43 511 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
21:04
SEK 32 634
Arne Jacobsen. 'Myren' stol, cognacfarvet læder, model 3101 (6)
Arne Jacobsen. Myren. Sæt på seks spisestole med formbøjede skaller betrukket med cognacfarvet anilin læder, monteret på stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3101. Sædehøjde ca. 44 cm. Fremstår nybetrukket med cogancfarvet anilinlæder, hos professionel møbelpolster. Læder...

Varunr: 6050875
SEK 25 835 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-07-2021
21:05
SEK 11 966
Kaare Klint. Safaristol, cognacfarvet læder
Kaare Klint (1888-1954). Safaristol med stel af massivt asketræ, sæde, ryg samt armlæn udspændt med patineret cognacfarvet læder, løs sædehynde medfølger. H. 80 cm. Sh. 33 cm. Formgivet 1933. Udført hos Rud Rasmussen. Fremstår med aldersrelaterede brugsslitage, herunder revner, skrammer, ridser, ...

Varunr: 6059854
SEK 4 623 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-07-2021
21:06
SEK 4 351
Hans J. Wegner. Lænestol i egetræ, model 340 A
Hans J. Wegner (1914-2007). Lænestol med stel af egetræ, nypolstret med hvidt uld. Nakkepude-cover medfølger. H. 92 cm, B. 83 cm, sædehøjde ca. 42 cm. Fremstillet af Getama. Fremstår med få brugsspor. Se også varenr. 5967117 for matchende stol.

Varunr: 6042558
21:06
SEK 5 711
Arne Jacobsen. 'Myren' stol, brun anilinlæder, model 3101 (4)
Arne Jacobsen. Myren. Sæt på fire spisestole med formbøjede skaller betrukket med anilin læder, monteret på stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3101. Sædehøjde ca. 44 cm. Fremstår nybetrukket med brun anilinlæder, hos professionel møbelpolster. Læder med naturlig ...

Varunr: 6049729
SEK 16 997 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-07-2021
21:07
SEK 7 886
Arne Wahl Inversen for Glyngøre Stolefabrik (6)
Arne Wahl Inversen for Glyngøre Stolefabrik, seks stole, model GS 91, Danmark, 1960'erne. Teak, polstret med sort læder. H.93cm, sædehøjde: 45 cm. Fremstår nybetrukket med sort pure anilin læder (6)

Varunr: 6041359
SEK 15 637 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-07-2021
21:07
SEK 476
Jacob Kjær, Overpolstret Lænestol 1940'erne
Jacob Kjær, Overpolstret Lænestol betrukket med lammeuld, Ben af mahogni H. 80 B. 65 Sh. 40 cm. Fremstår nypolstret med lammeuld ved professionel Møbelpolstrer i Danmark

Varunr: 6042759
SEK 13 597 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-07-2021
21:09
SEK 544
Arne Jacobsen. Munkegaards barstole, model 'Myggen' (2)
Arne Jacobsen. Munkegaards barstole, model 'Myggen' af formspændt bejdset finér i farven Lime (Ral 302), med stel af forkromet stål. SH. 77 cm. Fremstillet hos Howe, Odense. Udstillingsmodeller, fremstår uden brugsspor, dog enkelt lakskade på ene bagben. (2) Vejl. udsalgspris 4950,- pr. stk.

Varunr: 5923400

SEK 7 886 DK, Odense, Kratholmvej 25-07-2021
21:10
SEK 3 807
Dansk møbelproducent. Lænestol fra 60'erne i blå uld
Dansk møbelproducent. Fuldpolstret lænestol fra 60'erne nybetrukket med blå uld fra Kvadrat, på ben af bejdset træ. H. 75 cm, D. 62 cm, sædehøjde 48 cm. Fremstår med få brugsspor.

Varunr: 6019097
21:11
SEK 408
Kai Kristiansen. Et par armstole, model 42 i teak (2)
Kai Kristiansen f. 1929. 2 armstole, model 42 af massiv teak, vipbar ryg, nybetrukket med sort savanne læder fra Arne Sørensen. H. 73 B. 54 cm. Sædehøjde ca. 45 cm. Formgivet 1956-1957. Fremstillet hos Schou Andersen Møbelfabrik. Fremstår med få/minimale brugsspor.

Varunr: 6028629
SEK 14 957 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
21:12
SEK 9 790
Poul Kjærholm. Tre stole model PK8. Sort læder. (3)
Poul Kjærholm. Tre stole model PK8 med stel fremstillet af anodiseret aluminium. Skal af sort PC/ABS plast, forsidepolstret med sæde af sort læder. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med minimale brugsspor, en stol defekt med løst sæde og defekte skruehuller, to stole med afslag på plastskal....

Varunr: 6042485
SEK 24 475 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2021
21:12
SEK 476
Illum Wikkelsø. Lænestol
Illum Wikkelsø.1919-1999. Lavrygget lænestol betrukket med uld, løse vendbar springhynder, runde tilspidsede ben af palisander. 1960'erne. Fremstillet hos Mikael Laursen. Sh. 39 cm. D, 80 cm., H. 60 cm. Fremstår med brugsspor samt samt hul på bagside af sædehynde. Vær opmærksom på, at der kan ...

Varunr: 5730186
SEK 9 518 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-07-2021
21:13
SEK 544
Dansk møbelproducent. Lænestol med lammeuld
Dansk møbelproducent. Lænestol betrukket med hvid lammeuld, knapsyet ryg. Ben af massivt bejdset bøgetræ. H. 102 B. 82 Sh ca. 38-39 cm. Fremstår nypolstret ved professionel dansk møbelpolstrer

Varunr: 6016566
SEK 19 036 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-07-2021
21:15
SEK 476
Frederik A. Kayser. Lænestol af palisander, sort læder, 1960'erne
Frederik A. Kayser. Lænestol af massiv palisander, sæde og ryg betrukket med knapsyet læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Vatne möbler. Fremstår med let patina. H 38/77 cm. Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af palisander træ til andre lande. Ved ...

Varunr: 6052692
SEK 9 518 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-07-2021
21:18
SEK 1 632
Arne Vodder. Fritstående tre-pers. sofa samt tilhørende lænestol (2)
Arne Vodder (1926-2009). Fritstående tre-pers. sofa betrukket med originalt cognacfarvet patineret læder, løse hynder senere ombetrukket med cognac farvet læder, med dunfyld, tilspidsede ben af palisander. Tilhørende lænestol betrukket med originalt cognacfarvet kraftig patineret læder, løse ...

Varunr: 6028627
SEK 108 779 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
21:18
SEK 48 950
Børge Mogensen. Fritstående tre-pers. sofa, model 2218, egetræ
Børge Mogensen. Fritstående sofa med stel samt tremmeryg af egetræ, løse hynder betrukket med uld. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2218. L. 165 SH. 39 cm. Fremstår med enkelte smådefekter i betræk.

Varunr: 6052686
SEK 6 799 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-07-2021
21:19
SEK 3 263
Arne Jacobsen. Munkegaards barstole, model 'Myggen' (6)
Arne Jacobsen. Munkegaards barstole, model 'Myggen' af formspændt blåbejdset finér, med stel af forkromet stål. SH. 77 cm. Fremstillet hos Howe, Odense. Udstillingsmodeller, fremstår uden brugsspor, dog kan der være enkle håndteringsmærker. Modelfoto. Vejl. udsalgspris 4950,- pr. stk.

Varunr: 5923278

SEK 23 115 DK, Odense, Kratholmvej 25-07-2021
21:20
SEK 408
Christina Strand f. 1968. Rex lounge stol i formspændt ask, med sædepolstring i brunt læder, firpas-stel i matforkromet stål. Formgivet 2002. Fremstillet hos Fredericia Furniture.

Varunr: 5926178
21:21
SEK 408
Tage Poulsen. Ti armstole (10)
Tage Poulsen. Ti armstole af massiv fyrretræ, sædet flette med papirgarn, H. 85 B. 56 sædehøjde ca. 45 cm. Formgivet 1974. Fremstår med og brugsspor, herunder bl.a. ridser og mærker. (10)

Varunr: 5956733
SEK 10 878 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-07-2021
21:23
SEK 544
Musa, lounge stol i bomuld
Musa, lounge stol i bomuld med ben i stål. B. 94 cm. D. 86 cm. H. 76 cm. SH. 42 cm. Udstillingsmodel, fremstår med brugsspor i form af sol afblegning. Vejl. pris butikspris 10000,-

Varunr: 6008968

SEK 2 719 DK, Odense, Kratholmvej 25-07-2021
21:25
SEK 408
12345...8»