Utropspris
12»   Varor pr. sida   54 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Arne Jacobsen. To stole 7'eren model 3107 (2)
Arne Jacobsen. To stole 7'eren model 3107, af formspændt finér monteret med classic mokka læder, stel af forkromet stål. H. 75 Sh. 44 B. 47 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor, en stol med blød ryg, samt en med begyndende blødhed (2)

Varunr: 6019210
SEK 7 562 DK, Herlev, Dynamovej 05-12-2021
10:09
SEK 5 941
Charles Eames. Model EA119 armstol.

Varunr: 6060009
SEK 18 905 DK, Herlev, Dynamovej 05-12-2021
10:32
SEK 14 179
Hans J. Wegner. Briks / daybed, eg og flet, model GE-258
Hans J. Wegner. Briks/daybed af fineret eg, opklappeligt ryglæn med sjeneflet af bambus, hynde org. betrukket med stof, ben af massivt egetræ. H. 72 L. 205 D. 90 cm. sh. 42 cm. Formgivet i 1954. Fremstillet hos Getama, model GE-258. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, enkelte flet skader.

Varunr: 6059846
SEK 27 007 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
13:06
SEK 20 255
Arne Jacobsen. 'Series 7' chairs, Model 3107. Ny højde. (6)
Arne Jacobsen (1902 - 1971), sæt på seks 'syver' stole af formspændt krydsfinér, betrukket med sort anilin læder, ben af satin forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Sædehøjde 46,5 cm. Fremstår nypolsteret ved anden professionel møbelpolster. (6)

Varunr: 6059483
SEK 29 707 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
19:31
SEK 22 956
Henry Kjærnulf. Par armstole (2)
Henry Kjærnulf. Par armestole af massivt egetræ, sæde betrukket med cognacfarvet læder. Fremstillet hos EG Møbler. 1960/70'erne. H 97 cm. Sh 44 cm. Fremstår nypolstret ved professionel møbelpolstrer med cognac farvet anilin læder (2)

Varunr: 5964949
SEK 8 372 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
19:37
SEK 6 212
Ernst Heilmann Sevaldsen. Lanestol for Fritz Hansen
Ernst Heilmann Sevaldsen Sjælden udbudt lænestol med stel af formbøjet bøg, ryggen udspændt med remme af læder, løse hynder betrukket cognac farvet læder, H. 80 B. 63 sædehøjde 45 cm. Udført hos Fritz Hansen, ca. 1935, model FH 7. Etikette fra producenten. Litt. Afbilledet i Fritz Hansen katalog ...

Varunr: 6013865
SEK 25 656 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
19:40
SEK 20 255
Ole Wanscher. Lænestol 'Colonial chair', model PJ 149.
Ole Wanscher (1903-1985). Armstol 'Colonial Chair' med højglans sortlakeret stel, sæde med sjeneflet, løse hynder betrukket med cognac farvet anilinlæder. Fremstillet hos P. Jeppesen. Fremstår nybetrukket samt nylakeret ved anden dansk polster samt maler.. Litteratur: Noritsugu Oda Danish chair

Varunr: 6025144
SEK 20 255 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
19:40
SEK 16 204
Niels O. Møller. Armstol af massiv teaktræ model 56
Niels O. Møller. Armstol af massiv teaktræ, sæde flette med rødt uld sædehøjde ca. 45 cm. Fremstillet hos J. L. Møllers møbelfabrik, model 56. Plakette fra J.L. møllers møbelfabrik. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor.

Varunr: 5940658
SEK 9 452 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
19:45
SEK 7 562
Dansk møbelproducent. Lænestol med lammeuld
Dansk møbelproducent. Lænestol betrukket med hvid lammeuld, knapsyet ryg. Ben af mørklakeret bøgetræ med messing sko. H. 93 B. 85 Sh ca. 37 cm. 1930-1940'erne. Fremstår nypolstret ved professionel dansk møbelpolstrer

Varunr: 5954531
SEK 18 905 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
19:55
SEK 14 854
Arne Wahl Inversen for Glyngøre Stolefabrik (6)
Arne Wahl Inversen for Glyngøre Stolefabrik, seks stole, model GS 91, Danmark, 1960'erne. Teak, polstret med sort læder. H.93cm, sædehøjde: 45 cm. Fremstår nybetrukket med sort pure anilin læder (6)

Varunr: 6041359
SEK 15 529 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
20:09
SEK 12 153
H. Kjærnulff. Et par stole i teak (2)
H. Kjærnulf. Et par stole af massivt teaktræ, sæder nybetrukket med sort læder fra Arne Sørensen. Fremstillet hos Korup Møbelfabrik. H. 80. B. 46. Sædehøjde: 45 cm. Fremstår med få/minimale brugsspor. (2)

Varunr: 6019103
SEK 10 803 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:15
SEK 5 941
Erling Torvits. Fire stole af teaktræ (4)
Erling Torvits. Fire stole af massiv teaktræ, sæder betrukket med cogancfarvet pure anilin læder. sædehøjde ca 45 cm. Fremstillet hos Sorø Stolefabrik, 1960'erne. Litt. Mobilia, 1964 Fremstår nybetrukket med cogancfarvet pure anilin læder (4)

Varunr: 5991576
SEK 13 503 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
20:23
SEK 10 803
Charles Eames. Sæt på seks skalstole med gennemfarvede skaller af hvidt polypropylen med rød sædepolstring, model DSR (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks skalstole med gennemfarvede skaller af hvid polypropylen med rød sædepolstring, wirestel i forkromet stål. 'Eiffel'. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra med stempel herfra, model DSR. H. 84/46 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (6)

Varunr: 6022748
SEK 16 204 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:25
SEK 10 803
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip' lounge chair, sort læder.
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip' lounge chair. Hvilestol betrukket med sort læder, Monteret på drejelig trepasfod af aluminium. Fremstillet hos Walter Knoll med fane herfra. H. 89/45 cm. Fremstår med mindre brugsspor, lette mærker.

Varunr: 5905714
SEK 12 153 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:26
SEK 8 102
Farstrup. spisestol model 206, bøg og teak
Farstrup. Spisestol med stel af bøg, buet kopstykke fineret med teak, sæder betrukket med brun læder. H. 73 cm, B. 50 cm, SH 45 cm. Fremstår nypolstret med brun anilin læder.

Varunr: 6045949
SEK 2 971 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
20:27
SEK 2 161
Vestervig Eriksen. Stol af palisander, cognac læder
Vestervig Eriksen. Spisestol med stel af palisander. Sædehøjde ca. 43 cm. Fremstillet hos Brdr. Tromborg's Eftf., Møbelfabrik Vestervig Eriksen Aarhus i 1960'erne. Fremstår nybetrukket med cognac farvet vintage anilin læder ved dansk møbelpolster i Danmark.Vær opmærksom på, at der kan være ...

Varunr: 5947388
SEK 3 511 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
20:33
SEK 2 701
Arne Jacobsen. Lænestol 'Svanen', returdrej, model 3320, Brown label 2017, sort elegancelæder,
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Lænestol 'Svanen', model 3320 originalt betrukket med sort elegance læder, drejelig firpasfod af aluminium med returdrej. Formgivet 1957-1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen, Brown label 2017 med label herfra, ...

Varunr: 6027494
SEK 40 510 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:41
SEK 29 707
Burkhard Vogtherr. Armstol/kontorstol i stål og sort læder
Burkhard Vogtherr født 1942. Armstol/kontorstol med stel af stål, armlæn beklædt med sort plast, sæde og ryg nybetrukket med sort læder. H. 85 cm, sædehøjde ca. 47 cm. Fremstillet af Fritz Hansen med mærkat herfra. Fremstår med få brugsspor.

Varunr: 6059050
SEK 4 861 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:48
SEK 2 701
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Lænestol, model IS-63 Scimitar Chair
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Lænestol, model IS-63 Scimitar Chair, fritsvingende konstruktion med stel af rustfrit stål, skal med originalt betræk af patineret cognacfarvet læder. Fremstillet hos Ivan Schlechter med mærkat herfra. Formgivet i 1962-63. H. 68/30, B. 82, D. ca. 60 cm. ...

Varunr: 6019373
SEK 189 047 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:48
SEK 132 333
Ukendt designer. Et sæt på otte stole, model Les Arcs. (8)
Ukendt designer. Et sæt på otte stole, model Les Arcs. Let konstruktion af forkromede stålrør, monteret med cognacfarvet kernelæder. Disse modeller fra 1970-erne, sjælden udbudt på auktion. H. 82/43 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, mærker og patina. (8) Charlotte Perriand brugte denne...

Varunr: 5930410
SEK 102 626 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:49
SEK 72 918
Dansk møbelproducent. Lænestol fra 60'erne i blå uld
Dansk møbelproducent. Fuldpolstret lænestol fra 60'erne nybetrukket med blå uld fra Kvadrat, på ben af bejdset træ. H. 75 cm, D. 62 cm, sædehøjde 48 cm. Fremstår med få brugsspor.

Varunr: 6019097
SEK 9 452 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:50
SEK 6 752
Dansk møbelproducent Lænestol fra 60'erne i grå uld
Dansk møbelproducent Lænestol fra 60'erne nybetrukket med grå uld fra Kvadrat. På ben af teaktræ. H. 74 cm, B. 86 cm, sædehøjde 45 cm. Fremstår med få brugsspor.

Varunr: 6050621
20:51
SEK 6 752
Ole Wanscher lænestol af mahogni Model PJ 112
Ole Wanscher (1903-1985). Lænestol af mahogni, løse hynder i ryg og sæde betrukket med uldstof, H. 76 B. 66 sædehøjde ca. 42cm. Udført hos P. Jeppesens Møbelfabrik, model PJ 112. Fremstår med alm. brugsspor, 2 mærker under sædehynde på stellet bagerst

Varunr: 6000987
SEK 8 642 DK, Herlev, Dynamovej 06-12-2021
11:38
SEK 6 752
Hans J. Wegner. Seks lufthavnsstole, model AP-38 (6)
Hans J. Wegner. Seks lufthavnsstole, model AP-38 med ben af stål sæder betrukket med lyst grønt møbelstof. H. 79 cm. SH. 45 cm. B. 51 cm. Fremstår med brugsspor. (6)

Varunr: 6027537
SEK 20 255 DK, Herlev, Dynamovej 06-12-2021
13:57
SEK 16 204
Børge Mogensen, lænestol, model 2421
Børge Mogensen (1914-1972). Lænestol overpolstret med lammeuld, løse hynder i sæde og ryg, ben af massivt egetræ. H. 72, Sh. 45, B. 60 cm. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2421. Formgivet i 1963. Fremstår nypolstret med lammeuld ved professionel Møbelpolstrer i Danmark.

Varunr: 5732124
SEK 11 343 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-12-2021
19:12
SEK 8 912
Niels Koefoed. Sæt på 4 stole. model 'Lis' af massiv palisander (4)
Niels Koefoed. Sæt på fire stole. model 'Lis' af massiv mahogni, sæder betrukket med cognac farvet anilin læder. Fremstillet hos Kofoeds Møbelfabrik. H. 95 cm. SH. 44 cm. Fremstår nybetrukket med cognac farvet anilin læder ved anden dansk professionel møbelpolster i Danmark. (4)Vær opmærksom på,...

Varunr: 5911564
SEK 16 879 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-12-2021
19:22
SEK 13 503
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, Red Label 2007
Arne Jacobsen (1902-1971). Kontorstol model 3291 'Oxford'. Armlæn af børstet aluminium, fempasfod med hjul, skal af lamineret formpresset træ, betrukket med sort 'Classic' læder. Fremstillet af Fritz Hansen, 'Red Label' 2007. H. 97 cm. Fast sæde H. 52 cm. Fremstår med mindre brugsspor, lette ...

Varunr: 6048936
SEK 10 803 DK, Vejle, Dandyvej 06-12-2021
20:14
SEK 8 102
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSS, sort polypropylen. (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks stabelstole med originale skaller af sort polypropylen med minimale brugspor, fremstillet hos Vitra, eftermonteret på stabelstel af forkromet stål fra Vitra med brugsspor. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra, model DSS. H. 81/45 cm. (6)

Varunr: 5930442
SEK 9 452 DK, Vejle, Dandyvej 06-12-2021
20:15
SEK 5 131
Charles Eames. Et sæt på seks stole, model DSR, hvid polypropylen (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks skalstole med gennemfarvede skaller af hvid polypropylen. Wirestel i forkromet stål. 'Eiffel'. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra 2017 med label herfra, model DSR. H. 84/46 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (6)

Varunr: 6043484
SEK 16 204 DK, Vejle, Dandyvej 06-12-2021
20:16
SEK 10 803
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole, Oxford stol, model 3171, sort læder. (6)
Arne Jacobsen. 1902- 1971. Sæt på seks stole, Oxford stol, model 3171, drejelig fempas fod af aluminium og forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 2004 med label herfra. H. 93/46 cm. Sæde og ryg nybetrukket med sort læder, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel dansk ...

Varunr: 5937750
SEK 33 758 DK, Vejle, Dandyvej 06-12-2021
20:23
SEK 25 656
12»