Utropspris
12»   Varor pr. sida   59 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Erik Ole Jørgensen. Par tre-personers sofaer med savak uld, model 380 (2)
Erik Ole Jørgensen. Par tre-personers sofaer med savak uld, model 380. Betrukket med stribet savak uld. Ben af bejdset træ. H. 73 cm. B. 200 cm. SH. ca. 40 cm. Betræk med huller og slitage (2)

Varunr: 6043486
SEK 10 878 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2021
08:06
SEK 476
Hans J. Wegner, Wingchair med skammel, CH-445 og CH-446, Paul Smith Stripes
Hans J. Wegner, CH-445 samt CH-446, 'Wingchair' Lænestol med skammel, fremstillet hos Carl Hansen & Søn, formgivet i 1960. Udført med stel af poleret stål, betrukket med Paul Smith stof "Stripes". Fremstår med alm. brugsspor. (2)

Varunr: 6042718
SEK 47 591 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2021
12:08
SEK 27 195
Dansk møbelproducent. Sofa / sovesofa, 1960'erne
Dansk møbelproducent. Sofa / sovesofa betrukket med grønt møbelstof, sæde betrukket med blomstret møbelstof, runde tilspidsede ben af massiv bøgetræ. 1960'erne. Mål på madras: 180 x 114 cm. L. 206 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte huller i stof.

Varunr: 6058824
SEK 1 632 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26-07-2021
19:14
SEK 408
Ole Wanscher. Trepersoners sofa i mahogni
Ole Wanscher (1903-1985). Tre-pers. sofa med stel af massivt mahogni, løse hynder betrukket med cognacfarvet læder. Fremstillet hos P. Jeppesen. PJ-mærkat herfra. L. 180 cm. Fremstår med solbleget med enkelte mærker på stel, nybetrukket ved anden dansk professionel møbelpolster i Danmark med ...

Varunr: 6038840
SEK 16 997 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-07-2021
19:50
SEK 476
Erik Ole Jørgensen. Fritstående sofa, model EJ-315/2
Erik Ole Jørgensen. To- pers. sofa med stel af massivt egetræ, betrukket med cognac farvet læder. Fremstillet hos Erik Jørgensen, model EJ-315/2. L. 154 cm. H. 76 cm. D. 76 cm. Fremstår nypolstret ved anden professionel møbelpolstrer med cognac farvet vintage anilin læder.

Varunr: 6042907
SEK 33 993 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-07-2021
20:12
SEK 16 997
Charles Eames. Armstol i glasfiber, sædepolstret med sort uldstof, model DAX
Charles Eames. Vintage armstol med skal af glasfiber, sædepolstret med sort uldstof. Formgivet 1948. Fremstillet hos Herman Miller, model DAX. Oprindeligt stel udskiftet med original H-base stel af poleret stål fra Vitra. H. 80/44 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor og mærker

Varunr: 6035007
SEK 4 079 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
20:18
SEK 544
Grethe Jalk. Sofa af teak
Grete Jalk (1920-2005). stel af massiv teak. Fremstillet hos France og Søn. Mærkat her fra. løse hynder betrykket med cognac farvet knap syet læder. Mål: L 207 cm H 75 cm Sh. 40. Fremstår med patina samt reparation på det ene armlæn.

Varunr: 5956099
SEK 25 835 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-07-2021
20:22
SEK 476
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip' lounge chair, sort læder.
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip' lounge chair. Hvilestol betrukket med sort læder, Monteret på drejelig trepasfod af aluminium. Fremstillet hos Walter Knoll med fane herfra. H. 89/45 cm. Fremstår med mindre brugsspor, lette mærker.

Varunr: 5991093
SEK 12 238 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
20:30
SEK 1 632
Hans J. Wegner. 'Nøglehullet' gyngestol, model GE-673
Hans J. Wegner (1914 - 2007). 'Nøglehullet', gyngestol med stel af massivt egetræ, sæde, ryg og nakkehynde betrukket med sort læder. Formgivet 1967. Fremstillet hos Getama med label herfra, model GE-673. H. 104 B. 76 sædehøjde ca. 38 cm. Fremstår med minimale/ingen brugsspor.

Varunr: 6007077
SEK 23 115 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
20:34
SEK 14 277
Charles Eames. Vintage Time Life Lobby Chair, sort amilinlæder
Charles Eames. Vintage Lounge stol, Time Life Lobby Chair, originalt betrukket med sort knapsyet anilin læder, drejeligt stel samt firpasfod af forkromet metal, fast sæde højde. Fremstillet hos Herman Miller med label herfra. H. 84/48 cm. Fremstår med alm. brugsspor og patina.

Varunr: 6030091
20:38
SEK 2 991
Poul Kjærholm. Madras til PK-80 Daybed betrukket med kanvas
Poul Kjærholm 1929-1980. Madras til PK-80 Daybed, betrukket med dybthæftet kanvas, mål H. 8 L. 190 B. 80 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, med label herfra. Fremstår ubrugt.

Varunr: 5970629
SEK 24 475 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
20:41
SEK 1 904
Norman Foster for Walter Knoll. Et par lænestole, model 501 'Congress'. (2).
Norman Foster for Walter Knoll. Et par lænestole betrukket med sort læder, ben af børstet stål. Fremstillet hos Walter Knoll med fane herfra, model 501 'Congress' H. 68/40 B. 71 D. 73 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (2)

Varunr: 5960032
SEK 20 396 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
20:45
SEK 9 518
Le Corbusier. LC3-2 Fritstående sofa i sort X-læder med certifikat
Le Corbusier. LC3-2 Fritstående to-pers. sofa med stel i forkromede stålrør, polstret med sort kedesyet X-læder fra Cassina. Formgivet af Le Corbusier, Pierre Jeanneret and Charlotte Perriand i 1928. Fremstillet hos Cassina, stempel samt serienr præget i stel. H. 62 L. 170. D. 74 Sædehøjde 40 cm....

Varunr: 6048883

SEK 67 987 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
20:46
SEK 33 993
Børge Mogensen. Tre-pers. sofa, model BM 2343
Børge Mogensen. Tre-pers. sofa, stel af massiv og fineret kirsebær, løse hynder betrukket sort anilin læder. Fremstillet af Fredericia Furniture, model BM 2343. H. 80 D. 76 L. 200 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Varunr: 6034471
SEK 27 195 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-07-2021
20:46
SEK 408
Frits Henningsen. Sofa betrukket med lammeuld.
Snedkermester Frits Henningsen. To-pers. sofa betrukket med lammeuld. Tilspidsede forben med 'sko'. H 86, L. 138, sædehøjde ca. 38 cm. Fremstår nypolstret med lammeuld ved professionel Møbelpolstrer i Danmark.

Varunr: 5940709
SEK 23 795 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-07-2021
20:48
SEK 408
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Lænestol, model IS-63 Scimitar Chair
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Lænestol, model IS-63 Scimitar Chair, fritsvingende konstruktion med stel af rustfrit stål, skal med originalt betræk af patineret cognacfarvet læder. Fremstillet hos Ivan Schlechter med mærkat herfra. Formgivet i 1962-63. H. 68/30, B. 82, D. ca. 60 cm. ...

Varunr: 6019373
SEK 190 362 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2021
20:50
SEK 100 620
Hans J. Wegner. Tre-pers. sofa af røget egetræ, model GE-290
Hans. J. Wegner (1914-2007). Tre-pers. sofa med stel af massivt røget egetræ og løse springhynder. Mål: L. 182 cm. H. ca. 72 cm. D. ca. 80 cm. Siddehøjde ca. 40 cm. Formgivet i 1953 og fremstillet hos Getama, model GE-290. Fremstår nypolstret med cognac farvet vintage anilin læder ved anden dansk...

Varunr: 6052242
SEK 29 914 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-07-2021
21:10
SEK 1 632
Erik Ole Jørgensen. To- pers. sofa med stel af massivt sort bemalet træ, betrukket med brun læder. Fremstillet hos Erik Jørgensen, model EJ-315/2. L. 154 cm. H. 76 cm. D. 76 cm. Fremstår nypolstret ved anden professionel møbelpolstrer med brun vintage anilin læder.

Varunr: 6047884
SEK 31 274 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-07-2021
21:26
SEK 612
Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa, 1960/70'erne
Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa betrukket med brunt læder, løse hynder, shakerstel af forkromet metal. L. 195 cm. Fremstår med brugsspor.

Varunr: 6027486
SEK 5 439 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-07-2021
14:20
SEK 680
Mogens Hansen. To-pers. sofa model 225/2
Mogens Hansen. Fritstående to-pers. sofa polstret med sort læder, løse hynder i sæde med duntop ryghynder med dunfyld, ben af massiv bejdset bøgetræ. H. 76/42 cm. L. 154 cm. Fremstår med få brugsspor.

Varunr: 6058880
SEK 5 439 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-07-2021
17:06
SEK 476
Arne Norell. To-pers. sofa, model llona
Arne Norell. To-pers. sofa med stel af massivt sort lakeret aske/bøgetræ udspændt med sort kernelæder, løse hynder betrukket med holmens klæder. Fremstillet hos Aneby Møbler, model Ilona. 1970'erne. L. 150 cm. B. 80 cm. H. 74 cm. Fremstår med patina.

Varunr: 6058523
SEK 8 158 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-07-2021
17:36
SEK 408
H. J. Wegner. Fire-pers. sofa, model GE-300-4
Hans J. Wegner. Fire-pers. sofa med løse springhynder i ryg og sæde, betrukket med grønt uldstof, monteret med ben af egetræ. H. 68 B. 260 sædehøjde 40 cm. Fremstillet hos Getama, model GE-300-4. Fremstår med brugsspor herunder pletter samt delvis porøs polstring.

Varunr: 6053332
SEK 8 158 DK, Aalborg, Nibevej 27-07-2021
18:34
SEK 476
Børge Mogensen. Fritstående trepers. sofa model 2213. Originalt læder.
Børge Mogensen 1914-1972. Fritstående tre-pers. sofa, betrukket med originalt patineret brunt læder, løse dun hynder i sider, sæde og ryg, ben af teak. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2213. Formgivet 1963. H. 76/44. L. 220, D. 80 cm. Fremstår med patinering og mørnede gjorde.

Varunr: 6039798
SEK 27 195 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-07-2021
18:41
SEK 544
Børge Mogensen. Lænestol model 2207
Børge Mogensen 1914-1972. Lænestol, model 2207. Betrukket med originalt brunt læder. Løse hynder med dunfyld, ben af massiv teak. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik. Mål: H. 78 cm, B. 70 cm, SH. 44 cm. Fremstår med patinering, samt mørnede gjorde.

Varunr: 6039853
18:47
SEK 476
Tove & Edvard Kindt -Larsen. Pagode Sofa, designet i 1956
Tove & Edvard Kindt -Larsen. Pagode Sofa, designet i 1956. Sofa blev præsenteret på Snedkermestrenes efterårsudstilling i 1956. Sofaen er produceret i massiv teak og er polstret med Rami stof fra Svensson. B.216 x D.106 x H. 92 cm. Sædehøjde 35 cm. Produceret af Brdr. Petersens Polstrefabrik, ...

Varunr: 5945246
SEK 38 072 DK, Aalborg, Nibevej 27-07-2021
18:52
SEK 19 036
Børge Mogensen for Fredericia Furniture. Sofa, model No. 1 (5)
Børge Mogensen for Fredericia Furniture. Sofa, model No. 1. Tre personers sofa med ben i massiv egetræ. Løse hynder betrukket med knapsyet grå uldstof. Fremstillet for Fredericia Furniture. Formgivet 1955. H: 83, Sh: 42 cm B: 206, D: 86. Ekstra mørkbejdset møbelben medfølger. Fremstår med ...

Varunr: 6056267
SEK 24 475 DK, Herlev, Dynamovej 27-07-2021
18:56
SEK 680
Mogens Hansen. to-pers. sofa, brun læder.
Mogens Hansen. to-pers. sofa med ben af massiv eg, løse hynder, ryg med dunfyld, sæde med duntop, betrukket med brun keder syet læder. H. 70 B. 150. D: 75 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Varunr: 6026598
SEK 13 597 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-07-2021
19:11
SEK 476
Dansk møbelproducent. To-pers. sofa
Dansk møbelproducent. To-pers. sofa med ben af mahogni, polstrede med stribet savakuld, L. 147 cm. Brugsspor, pletter og røglugt samt nuanceforskel.

Varunr: 6056896
SEK 1 360 DK, Nivå, Stejlepladsvej 27-07-2021
19:19
SEK 408
Hans J. Wegner. Briks / daybed af teak, model GE-258
Hans J. Wegner (1914-2007). Briks/daybed af massiv og finéret teaktræ. Sengetøjsmagasin bag ryg, madras samt ryglæn, betrukket med Hallingdal stof. H. 70 cm. SH. 40 cm. L. 200 cm. Udført hos Getama. Formgivet i 1954. Fremstår med brugsspor, herunder gavle med ridser, mærker samt skrammer.

Varunr: 6050194
SEK 13 597 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-07-2021
19:27
SEK 8 430
Stouby. To personers sofa
Stouby. To personers sofa med stel af bøgetræ, løse hynder betrukket med sort læder. B. 175 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Varunr: 6049708
SEK 2 040 DK, Nivå, Stejlepladsvej 27-07-2021
19:41
SEK 408
12»