Utropspris
   Varor pr. sida   25 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Kai Führer. Abstrakt komposition (cd)
Kai Führer (f. 1940). Abstrakt komposition, serigrafi 54/90, sign. Kai Führer. 50 x 50 (72 x 67) cm.

Varunr: 6041919
SEK 1 091 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25-06-2021
18:10
SEK 409
Nes Lerpa. Kompositioner. Par litografier. (2)
Nes Lerpa (f. 1942). Par litografier. Kompositioner, indrammet bag glas. Sign. Nes Lerpa 83, 202/300. 25.5 x 35 (45 x 53.5) cm (2)

Varunr: 6041702
18:18
SEK 409
Richard Mortensen. Kompositioner, samt bøger (cd 5+2)
Richard Mortensen (1910-93). Kompositioner, serigrafi, alle 35/75, alle sign. og daterede Richard Mortensen 1969. 60 x 45 (82 x 63) cm. Hertil bøgerne 'Richard Mortensen Album', Samlerens Forlag 1980 og 'Richard Mortensen. Sandhedens Øjeblik', 1965. (5+2)

Varunr: 6039031
SEK 10 910 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25-06-2021
19:27
SEK 818
Sofie Eriksen. Landskabsparti fra Thy
Sofie Eriksen (f. 1970). Landskabsparti fra Thy. Akryl på plade. Sign. Sofie E. 30 x 30 cm. (31 x 31). Læs kunstnerprofil her

Varunr: 6041169
SEK 2 182 DK, Vejle, Dandyvej 26-06-2021
12:16
SEK 477
Kennet Helgaard. Mixed media på pap
Kennet Helgaard. Mixed media på pap sign. Kennet Helgaad betitlet 'Red dots' h. 49 x 62.5 cm (63x76)

Varunr: 6000593
SEK 1 364 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-06-2021
16:13
SEK 409
Erik Christiansen. Korsfæstelsesscene
Erik Christiansen, 20. årh. Korsfæstelsesscene. Mixed media på plade. Sign. og dat. EC 71. 101 x 51 cm. UR

Varunr: 6039435
SEK 2 046 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-06-2021
19:04
SEK 477
Carsten Iversen. 'Bjergjagt'
Carsten Iversen (f. 1946). 'Bjergjagt', olie på lærred, sign. og dat./b. Carsten Iversen 22.06.14. 65x92 cm (67x94 cm)

Varunr: 6005193
SEK 1 091 DK, Herlev, Dynamovej 27-06-2021
10:54
SEK 477
Anne Just. Akvarel, 1987 (cd)
Anne Just. Akvarel opstilling med blomster, kaffekop mm. Sign. og dat. ´Anne Just, 87'. Bladmål: 38 x 48 cm. (54 x 64) Fremstår med fugtskade i passepartout. (cd)

Varunr: 6045097
SEK 2 046 DK, Aalborg, Nibevej 27-06-2021
18:04
SEK 409
Karel Appel. Kompostion. cd
Karel Appel (1921-2006). Komposition. Litografi 27/100, trykt hos La Hyne, Paris. Sign. Appel. 64 x 49 cm. ( 100 x 82 cm.)

Varunr: 6033540
SEK 24 548 DK, Herlev, Dynamovej 27-06-2021
20:30
SEK 750
Axel Lind. Skovparti, forarbejde til udsmykning af Fiskebæk Kro (cd)
Axel Lind (1907-2011). Skovparti, olie på lærred, betegnet 'Forarbejde til udsmykning af Fiskebæk Kro', sign. Axel Lind. 135 x 200 cm (152 x 217 cm).

Varunr: 6037345
SEK 5 455 DK, Vejle, Dandyvej 27-06-2021
20:36
SEK 409
Hans Oldau Krull. Komposition med båd
Hans Oldau Krull (f. 1952). Komposition med båd, akryl på lærred, sign. monogram HOK samt på bagsiden sign. HKrull HOK 21. 137 x 220 cm. Uden ramme. Fremstår med reparation på lærredet. Læs kunstnerprofil her Se her en video, hvor Hans Krull viser dette m.fl. malerier frem

Varunr: 6035657
SEK 40 913 DK, Vejle, Dandyvej 27-06-2021
20:51
SEK 4 910
Per Dahl (f. 1931). Komposition, olie på lærred (cd)
Per Dahl (f. 1931). Komposition. Olie på lærred. Sign. Per Dahl. 61 x 70 cm. (77 x 87).

Varunr: 6033349
SEK 1 637 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28-06-2021
12:53
SEK 409
Bodil Schaldemose, landskabsmotiv, olie på lærred (cd)
Bodil Schaldemose f.1937. Landskabsmotiv olie på lærred, signeret. H.133 x 153 cm.Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043154
SEK 5 455 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-06-2021
16:37
SEK 477
Ejvind Schaldemose, 'Lørdag eftermiddag',olie på lærred (cd)
Ejvind Schaldemose f.1926. Komposition, olie på lærred, signeret. H.56 x 67 cm.Dette lot er en del af en større samling malerier fra kunstner ægteparret Ejvind og Bodil Schaldemose som lige nu er på auktion hos Lauritz i Næstved.

Varunr: 6043173
SEK 2 728 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-06-2021
16:44
SEK 477
Corneille. Komposition med to fugle. cd
Corneille (1922-2010). Komposition med to fugle. Håndkoloreret Water Graveur HC 9/40. Sign. Corneille 2008. 50 x 73 cm. ( 71 x 94 cm.)

Varunr: 6033563
SEK 35 458 DK, Herlev, Dynamovej 28-06-2021
19:48
SEK 17 729
Lars Lundgren. Komposition (cd)
Lars Hermann Lundgren (f. 1964). Komposition, olie/akryl på papir, sign. og dateret 97 på passepartout. Lysmål 62 x 45 (60 x 80) cm.

Varunr: 5828486
SEK 2 728 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28-06-2021
19:52
SEK 409
Peter Skovgaard. Komposition (cd)
Peter Skovgaard (f. 1960). Komposition, olie på lærred. Sign. og dateret på bagsiden Skovgaard 04. 120 x 150 cm. U.R.

Varunr: 6032629
SEK 19 093 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28-06-2021
20:55
SEK 1 637
Robert Jacobsen, cd.. Kolossal Komposition, 320 x 420 cm.
Robert Jacobsen (1912-1993). Stor komposition u/ titel. Akryl på glasfiber i massiv træramme. Signeret Rob. Jacobsen, mål ca. 3,2 x 4,2 meter, incl. massiv træramme. Bemærk: Vejer min. 500 kg. Proveniens: Værket hidhører fra Robert Jacobsens private samling. Eftersyn og udlevering aftales med...

Varunr: 6036452
SEK 409 128 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-06-2021
16:36
SEK 204 564
Kurt Trampedach. Selvportræt (cd)
Kurt Trampedach (1943-2013). Selvportræt, litografi 360/1044, sign. og dat. Trampedach 75. 66 x 51 cm (69 x 54 cm). Fremstår med fugtpletter.

Varunr: 5966956
SEK 5 455 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2021
20:42
SEK 409
Henry Moore. 'Three Sculpture Ideas', 1981 (cd)
Henry Moore (1898-1986, England). 'Three Sculpture Ideas', 1981, litografi, nr. 38/50, sign. Moore. Lysmål: 39 x 30 cm (62 x 49 cm).

Varunr: 5967047
SEK 10 910 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2021
20:43
SEK 477
Susanne Butcher. 'Pots of Power'
Susanne Butcher (f. 1966). 'Pots of Power'. Olie på lærred. Sign. SH Butcher. 100 x 150 cm. Uden ramme.

Varunr: 6039007
SEK 13 638 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2021
20:45
SEK 409
Karel Appel. Komposition. cd
Karel Appel (1921-2006). Komposition. Litografi H.C. Sign. Appel 71. 65 x 90 cm. ( 90 x 114 cm.)

Varunr: 6033546
SEK 27 275 DK, Herlev, Dynamovej 30-06-2021
19:46
SEK 682
Walasse Ting. Abstrakt komposition. cd
Walasse Ting (1929-2010). Abstrakt komposition. Litografi trykt hos permild & rosengreen. unummeret. Sign. Ting København 60. 83 x 83 cm. ( 87 x 102 cm.)

Varunr: 6033527
SEK 16 365 DK, Herlev, Dynamovej 30-06-2021
20:20
SEK 477
Carl-Henning Pedersen. Komposition cd
Carl-Henning Pedersen (1913-2007). Komposition, glasmosaik, monteret i ramme med justérbart lys, sign. CHP. 50,5x63 cm (53,5x66,5 cm)

Varunr: 6046447
SEK 62 733 DK, Herlev, Dynamovej 30-06-2021
20:44
SEK 31 366
Lars Nørgård. Komposition. cd
Lars Nørgård. f. 1956. Komposition. olie på lærred. sign. Lars Nørgård 90 på bagsiden. 190 x 220. cm.

Varunr: 6037687
SEK 81 826 DK, Herlev, Dynamovej 02-07-2021
19:50
SEK 40 913