Utropspris
12345...7»   Varor pr. sida   205 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Ernest Dupont. Ung pige, der græder over sin døde fugl
Ernest Dupont (engelsk, 1825-1888). Ung pige, der græder over sin døde fugl. Olie på lærred. Usign. 46 x 38 (59 x 51) cm.Fremstår med enkelte små afskalninger; retoucheret.

Varunr: 6221655
SEK 5 681 DK, Herlev, Dynamovej 12-08-2022
15:48
SEK 2 840
Greg Poole Swla, motiv med fugle
Greg Poole Swla (1960-2008), motiv med fugle, indrammet træsnit, sign. 34x92,5 cm. (43x101 cm).

Varunr: 6245032
SEK 1 136 DK, Odense, Kratholmvej 12-08-2022
16:59
SEK 426
Carl Vilhelm Larsen. Parti fra Københavns havn.
Carl Vilhelm Larsen født 1880 - ? . Parti fra Københavns havn. Olie på lærred. Sign. C. Vilh. L. 25,5 x 32,5 cm. ( 38 x 44,5 cm.)

Varunr: 6237817
SEK 1 136 DK, Aalborg, Nibevej 12-08-2022
18:18
SEK 426
Malmström. Olie på pap. Pige ved badebro med ænder
Pige ved badebro med ænder, olie på pap/plade. Sign. Malmström 1890. Fremstår med skrammer og mærker. H. 83 x 59 cm (103x78)

Varunr: 6201754
SEK 4 260 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-08-2022
19:38
SEK 2 130
Viggo Pedersen, landskabsmotiv, olie på lærred
Viggo Pedersen (1854 1926). 'Vintersol på nøgne træer', olie på lærred, signeret. H.81 x 102 cm (100 x 120 cm) Mindre farvebortfald, retoucheringer.

Varunr: 6191046
SEK 5 681 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-08-2022
19:51
SEK 1 207
Axel Schovelin. Skovparti
Axel Schovelin (1827-1893). Skovparti, olie på lærred. Sign. Axel Schovelin. 38 x 62 (52 x 75) cm.

Varunr: 6242002
SEK 8 521 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 12-08-2022
20:06
SEK 5 112
Albert Larsen cd. Landskab, olie på lærred
Albert Larsen (1885-1957) . Landskab, olie på lærred, sign. Alb. Larsen. 37x64 (51x78 cm.) . Fremstår med krakeleringer.

Varunr: 6198259
SEK 2 130 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-08-2022
20:30
SEK 1 420
J. P. Teestrup Frederiksen, opstilling, olie på lærred (cd)
J. P. Teestrup Frederiksen (1909-88). Opstilling med genstande, olie på lærred, signeret. H.42 x 54 cm (50 x 61 cm)

Varunr: 6233719
SEK 1 420 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-08-2022
21:07
SEK 426
Adolf Heinrich-Hansen. Gårdparti
Adolf Heinrich-Hansen (1859-1925). Gårdparti. Olie på lærred. Sign.: 'AHH'. 35 x 45 (51 x 61) cm. Fremstår med enkelte minimale afskalninger.

Varunr: 6232899
SEK 5 681 DK, Herlev, Dynamovej 13-08-2022
09:34
SEK 2 840
Arup Jensen cd. Olie på lærred. byparti med personer
Arup Jensen (1906-1956). Olie på lærred. Byparti med personer, sign. Arup Jensen. 60 x 45 cm (68x52)

Varunr: 6246245
SEK 1 136 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13-08-2022
11:58
SEK 426
Clemmen Clemmensen, landskab, olie på lærred (cd)
Clemmen Clemmensen (1885-1964). Landskab, olie på lærred. Sign og dateret 1922. H.36 x 49 cm (47 x 60 cm)

Varunr: 6210676
13:14
SEK 426
Olaf August Hermansen, gule roser
Olaf August Hermansen (1849-1897), gule roser, olie på lærred, sign. OAH, 41x51 cm. (56,5x66,5 cm). Lille afskalning.

Varunr: 6220202
SEK 14 201 DK, Odense, Kratholmvej 13-08-2022
13:29
SEK 7 101
Julius Aagraard. Vinterparti fra eremitagen
Vinterparti fra eremitagen af Julius Aagaard (1847-1926), olie på lærred. Sign. Julius Aagaard 1917.56 x 83 cm (71 x 97).

Varunr: 6241123
SEK 2 840 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-08-2022
14:53
SEK 1 420
Vilhelm Arnesen. Marine med sejlskibe, olie på lærred
Vilhelm Arnesen (1865-1948). Marine med sejlskibe, olie på lærred, sign. Vilh. Arnesen 1931. 50 x 75 cm (64 x 90) cm.

Varunr: 6240721
SEK 8 521 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-08-2022
14:58
SEK 4 260
Clemmen Clemmensen (cd). Haveparti med bygning, olie på lærred
Clemmen Clemmensen (1885-1964). Haveparti med bygninr. Sign. Clemmen Clemmensen 1927. Olie på lærred. 30 x 38 cm. (44 x 54) cm.

Varunr: 6223439
SEK 1 136 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-08-2022
16:37
SEK 426
Gunnar Christian Hansen, CD. Interiør og opstilling med blomster. Et par malerier på kobber. (2)
Gunnar Christian Hansen (1905-1987), CD. Interiør samt opstilling med blomster. Et par olie på kobber. Begge sign. G.H. 10 x 10 cm. (23,5 x 23,5 cm.). (2)

Varunr: 6244706
SEK 1 136 DK, Kolding, Platinvej 13-08-2022
16:41
SEK 497
Knud H. Olsen. Vinterlandskab med kronvildt, olie på lærred
Knud H. Olsen (1878-1951). Vinterlandskab med kronvildt. Sign. Knud Olsen. Olie på lærred. 36 x 43 cm. (45 x 54) cm.

Varunr: 6232534
16:53
SEK 426
Arvid Andersson, svensk skovmotiv med Tjur, olie på lærred
Arvid Andersson (1934-2001). Svensk skovmotiv med Tjur, olie på lærred, signeret. H.55 x 80 cm (70 x 95 cm)

Varunr: 6236250
17:07
SEK 426
Emil Nordberger. Olie på lærred, Elge i landskab
Emil Nordberger ( 1900 tallet) . Olie på lærred, Elge i landskab. Sign. Emil Nordberger 1937. 60x98 ( 69x108 cm.)

Varunr: 6215330
SEK 1 420 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13-08-2022
17:17
SEK 426
Kopi efter Krøyer. Olie på lærred, fiskere
Kopi efter Krøyer. Olie på lærred, fiskere . Sign. 'Koch 73'. 61x82 ( 78x98 cm.)

Varunr: 6215086
17:22
SEK 426
Niels Frederik Schiøttz-Jensen. Kvinde ved brønd
Niels Frederik Schiøttz-Jensen (1855-1941). Kvinde ved brønd. Olie på lærred. Sign.: N. F. Schiøttz-Jensen. 42 x 32 cm. ( 54 x 44 cm.)

Varunr: 6238988
SEK 11 361 DK, Herlev, Dynamovej 13-08-2022
17:31
SEK 5 112
Luplau Janssen. 'Sommer i en have'
Luplau Janssen (1869-1927). 'Sommer i en have', olie på træ, sign. Luplau Janssen, verso udstillingsmærkat, 20,5x25,5 cm (31x36 cm). Med afslag.

Varunr: 6250962
17:39
SEK 497
Knud Jespersen (cd). Landskabsparti, olie på lærred
Knud Jespersen (1879-1954). Landskabsparti, sign Knud Jespersen, olie på lærred, 58 x 78 cm. (65 x 87) cm.

Varunr: 6223762
18:14
SEK 426
Johannes Wilhjelm. Kronborg
Johannes Wilhjelm (1868-1938). Kronborg, akvarel på papir, sign. JW og utydeligt dateret. 74,5x56 cm (82,5x63,5 cm). Farveforskel langs kant.

Varunr: 6222635
SEK 3 408 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-08-2022
18:34
SEK 2 130
Einar From. Parti med herskabelig ejendom. cd
Einar From (1872-1972). Parti med herskabelig ejendom. Olie på lærred. Sign. og dateret: 'Einar From (19)19'. 61 x 75 (80 x 95) cm.

Varunr: 6247143
SEK 2 556 DK, Herlev, Dynamovej 13-08-2022
19:04
SEK 426
Frederik Svendsen & Ubekendt kunstner, interiør (2)
Frederik Svendsen (1885-1979) & Ubekendt kunstner, interiør, olie på lærred, begge sign. Mål med ramme 32x48 cm. 51,5x61,5 cm. Mindste med flere sømhuller. (2)

Varunr: 6240986
SEK 1 136 DK, Odense, Kratholmvej 13-08-2022
19:39
SEK 426
Luplau Janssen. Parti fra en hønsegård
Luplau Janssen (1869-1927). Parti fra en hønsegård. Olie på lærred. Sign.: 'Luplau Janssen'. 33 x 43 (44,5 x 54,5) cm. Fremtræder med let bulet lærred.

Varunr: 6247144
SEK 1 136 DK, Herlev, Dynamovej 13-08-2022
19:54
SEK 426
Eigil Wendelboe Jensen, motiv med strandfugle
Eigil Wendelboe Jensen (1899-1940), motiv med strandfugle, indrammet akvarel, sign. EWJ, 49,5x65 cm. (58x74 cm).

Varunr: 6240983
19:54
SEK 426
Ubekendt kunstner, parti med Herlufsholm
Ubekendt kunstner, parti med Herlufsholm, olie på lærred, sign.71x111 cm. (80x120 cm). Enkelte krakeleringer.

Varunr: 6245873
20:04
SEK 426
Sigurd Swane. Landskabsparti (cd)
Sigurd Swane (1879-1973). Landskabsparti, olie på lærred, sign. S.Sw. 45 x 59 cm (60 x 74 cm).

Varunr: 6142949
SEK 22 722 DK, Vejle, Dandyvej 13-08-2022
20:09
SEK 15 621
12345...7»