Utropspris
12345...6»   Varor pr. sida   165 resultat Lista Galleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
E. Berg, interiør
E. Berg, interiør, olie på lærred, sign. E. Berg, 60x70 cm. (64x74 cm)

Varunr: 6221679
SEK 1 128 DK, Odense, Kratholmvej 03-07-2022
17:12
SEK 493
Ludvig Grundtvig. Portræt, olie på lærred
Ludvig Grundtvig (1836-1901). Portræt, olie på lærred, sign. og dateret L. Grundtvig 1899. 45 x 36 (66 x 56) cm.

Varunr: 6230440
SEK 2 537 DK, Aalborg, Nibevej 03-07-2022
18:00
SEK 1 550
Emanuel A Petersen. Motiv fra Grønland, olie på plade
Emanuel A. Petersen (1894-1948). Motiv fra Grønland. Olie på plade, sign. 28 x 38 cm. (41 x 52) cm.

Varunr: 6230427
SEK 2 819 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-07-2022
18:09
SEK 3 383
Ubekendt kunstner, 1800-tallet. Skovmotiv
Ubekendt kunstner, 1800-tallet. Skovmotiv med gallisk kvindekriger og romerske soldater. Olie på lærred. Sign. og dat. 18 GH 84. 89 x 63 cm. Fremstår dubleret, m. restaureringer i lærred.

Varunr: 6224822
SEK 2 819 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-07-2022
18:34
SEK 1 409
Hans Gyde Petersen, skovmotiv
Hans Gyde Petersen (1862-1943), skovmotiv, olie på lærred, sign. Gyde Petersen, 40x45 cm. (52x57 cm).

Varunr: 6208870
SEK 1 128 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-07-2022
18:53
SEK 423
Svend Nielsen. Parti fra Bornholm (cd)
Svend Nielsen (1908-1993). Parti fra Bornholm, olie på lærred, sign. 70 x 100 (90 x 118) cm.

Varunr: 6230462
SEK 1 128 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-07-2022
19:10
SEK 493
Peder Mønsted. Parti fra Volstrup
Peder Mønsted (1859-1941). Parti fra Volstrup. Olie på lærred. Sign. og dat. P. Mønsted, Volstrup 1922. 32 x 48 (46 x 63) cm.

Varunr: 6203299
SEK 28 188 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-07-2022
19:24
SEK 18 322
Arthur Nielsen. Bymotiv fra Capri
Arthur Nielsen (1883-1946). Bymotiv fra Capri. Olie på lærred, monteret på plade. Sign. og dat. Arthur Nielsen 1933. 55 x 38 cm (64 x 48 cm).

Varunr: 6225684
SEK 2 114 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2022
19:24
SEK 1 409
Mogens Vantore. Opstilling ved et vindue med by i baggrunden. (cd)
Mogens Vantore (1895-1977). Opstilling ved et vindue med by i baggrunden. Olie på lærred. Sign. Vantore. 79 x 107 cm. (87 x 116).

Varunr: 5583646
SEK 1 128 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
19:29
SEK 423
Lauritz Andersen Ring. Olie på plade. Åløb med skibe i horisonten
L. A. Ring 1854-1933. Åløb som udmunder i havet med skibe i horisonten. Olie på plade. Utydeligt sign. L.A. Ring. H. 19.7x25.8 cm (33,5x40)

Varunr: 6228544
SEK 42 282 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-07-2022
19:34
SEK 25 369
Herdis Gelardi. Gadeparti fra København (cd)
Herdis Gelardi (1916-1991). Gadeparti fra København. Olie på lærred. Sign. Herdis Gelardi. 47 x 31 cm (57 x 40,5 cm).

Varunr: 6228597
19:37
SEK 1 409
Christian Blache. Marine med sejlskib og damper, 1914.
Christian Blache (1838-1920). Marine. Fjordparti med sejlskib og damper. Sign. og dateret: Chr. Blache, '14. 30 x 50 cm, (46x65).

Varunr: 6223586
SEK 3 946 DK, Kolding, Platinvej 03-07-2022
19:49
SEK 2 819
Niels Christiansen. Landskab med græssende heste. (cd)
Niels Christiansen (1873-1960). Landskab med græssende heste. Olie på lærred. Sign. monogram. 67 x 97 cm. (84 x 114).

Varunr: 6230747
19:52
SEK 423
Emil Wilhelm Normann. 'Det engelske Brigskib Ann forliser på Christiansöe d. 20. Decbr. 1833'
Emil Wilhelm Normann (1798-1881). 'Det engelske Brigskib Ann forliser på Christiansöe d. 20. Decbr. 1833. Mandskabet reddes i en Baad fra Landet'. Olie på lærred. Sign. og dateret: 'E.N. 1834'. 31 x 50 (42 x 61) cm.Fremstår med dubleret lærred; ny blændramme.Proveniens: Udstillet på ...

Varunr: 6219545
SEK 16 913 DK, Herlev, Dynamovej 03-07-2022
SEK 13 248
Johan Neumann. Kystparti Kystparti med klipper og fugle, sejlskib på havet
Johan Neumann (1860-1940). Kystparti med klipper og fugle, sejlskib på havet. Olie på lærred. Sign. Johan Neumann. 52 x 66 cm. (68 x 83).

Varunr: 6230749
SEK 1 409 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
20:07
SEK 1 057
Mogens Vantore. Interiør. (cd)
Mogens Vantore (1895-1977). Interiør. Olie på lærred. Sign. Vantore. 55 x 70 cm. (65 x 80).

Varunr: 6230737
20:09
SEK 423
Niels Christiansen. Landskab med græssende køer (cd)
Niels Christiansen (1873-1960). Landskab med græssende køer. Olie på lærred. Sign. N. Chr. 31,5 x 43,5 cm (48 x 60 cm).

Varunr: 6226094
SEK 1 128 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2022
20:10
SEK 423
Johan Thomas Skovgaard. Skitse af vædder, olie på lærred (cd)
Johan Thomas Skovgaard (1888-1977). Skitse af vædder, olie på lærred, signeret JTS 1916. 26x31 cm (38x43 cm).

Varunr: 6206747
SEK 2 819 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
20:11
SEK 2 114
Frederik Drews. 'Empire interiør' (cd)
Frederik Drews (Pseudonymer: Svend Lynge, E. Schneider, Carl Birksö og Poul Rønne. 1909-1960). 'Empire interiør'. Olie på lærred. Sign. Poul Rønne. Dat. på blændramme Julen 1938. 40 x 30 cm (45 x 35 cm).

Varunr: 6226230
20:16
SEK 916
Søren Christian Bjulf. Havneparti (cd)
Søren Christian Bjulf (1890-1958). Havneparti. Olie på lærred. Sign. S.C.Bjulf. 47 x 60,5 cm (65 x 78 cm).

Varunr: 6226228
SEK 1 691 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2022
20:24
SEK 1 128
Johan Neumann. Kystparti med med optrukne både og sejlskibe på havet
Johan Neumann (1860-1940). Kystparti med med optrukne både og sejlskibe på havet. Olie på plade. Sign. Joh. Neumann. 32 x 53 cm. (47 x 68). Fremstår med retoucheringer, områder med tynd maling.

Varunr: 6230732
20:37
SEK 987
Emil Wennervald, vintermotiv, olie på lærred
Emil Wennervald (1859-1934). Vintermotiv, olie på lærred, signeret. H.67 x 96 cm (80 x 110 cm) Ramme med afslag.

Varunr: 6231968
SEK 1 128 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-07-2022
11:26
SEK 423
Carl Brandt cd . Svensk sølandskab, pastel på plade
Carl Brandt 1852-1930. Svensk sølandskab, pastel på plade .Signeret Brandt 17. 35x53 cm. (39x57 cm.)

Varunr: 6229186
SEK 1 691 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-07-2022
12:40
SEK 423
Troels Trier cd. Motiv fra Kalundborg, olie på lærred
Troels Trier (1879-1962). Motiv fra udkant af Kalundborg, olie på lærred, signeret. H.36 x 56 cm (45 x 64 cm)

Varunr: 6229041
12:42
SEK 493
Erik Gotlieb Pedersen. Stueinteriør med kvinde og barn ved tebordet, 1926
Erik Gotlieb Pedersen (1888-1947). Stueinteriør med kvinde og barn ved tebordet, olie på lærred, sign. Erik P. 26. 72 x 81 cm (82 x 90 cm). Fremstår med stedvise krakeleringer, enkelte små afskalninger. Proveniens: Nellemann & Thomsen 1990.

Varunr: 6153432
SEK 4 228 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2022
13:00
SEK 2 819
Frants Landt. Marine med skibe set fra kysten (cd)
Frants Landt (1885-1975). Marine med skibe set fra kysten, olie på lærred, sign. Fr. Landt 1931. 49 x 68 cm (62 x 82 cm).

Varunr: 6213133
13:06
SEK 3 383
John Öhvall , vinterparti, olie på plade
John Öhvall 1883-1957, vinterparti, olie på plade. Signeret 32x40 (38x47 cm.)

Varunr: 6229076
13:37
SEK 423
Ubekendt kunstner, 1800-tallet. Landskab med huse i morgenlys
Ubekendt kunstner, 1800-tallet. Landskab med huse i morgenlys, olie på lærred, utydelig sign. 30 x 40 cm (50 x 61 cm). Fremstår med aldersrelaterede krakeleringer.

Varunr: 6232065
SEK 1 128 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2022
13:46
SEK 423
Carl Wennemoes, vinterlandskab
Carl Wennemoes (1890-1965), vinterlandskab, olie på lærred, sign. C. Wennemoes, 67x97 cm. (88x119 cm).

Varunr: 6229997
SEK 1 128 DK, Odense, Kratholmvej 04-07-2022
14:19
SEK 423
John Öhvall 1883-1957, vinterparti, olie på plade. Signeret 35x30 (45x40 cm.)

Varunr: 6229167
14:43
SEK 423
12345...6»