Utropspris
12345...11»   Varor pr. sida   311 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Unbekannter Künstler, Rotenburg
Unbekannter Künstler, Rotenburg, Öl auf Leinwand, um 1960, unleserlich signiert '...Klein', ca. 50 x 60 cm, mit Stuckrahmen ca. 74 x 63 cm.

Varunr: 5678155
SEK 1 036 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
14:08
SEK 414
Ejnar Thornvig arti fra Grønland, olie på lærred .
Ejnar Thornvig (1900-tallet). Parti fra Grønland, olie på lærred , sign. og dateret Ejnar Thornvig 60. 32x47 cm.

Varunr: 5733590
SEK 1 112 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-08-2020
14:51
SEK 556
Martin Lamm gouache
MARTIN LAMM (1929-1983): Motiv med husfasad, signerad, gouache, ca 29x18 cm

Varunr: 5734863
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10-08-2020
16:09
Se mer
Hermann Sandkuhl, familielykke
Hermann Sandkuhl (1872-1936), familielykke, olie på karton, signeret, ca. 58 x 54 cm, med ramme ca. 64 x 59 cm.

Varunr: 5732794
SEK 6 216 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
16:40
SEK 725
Johannes Tillitze, Ullerød købmandshandel, olie på lærred
Johannes Tillitze (1885-1976). Motiv med Ullerød købmandshandel ved Hillerød, olie på lærred, signeret og dateret 1952. H.30 x 44 cm (36,5 x 50 cm)

Varunr: 5730444
18:27
SEK 417
Oidentifierad konstnär signerad EW
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, gouache på papper, signerad EW, föreställande barkskeppet "Witch av Gefle, OM Ruthström Capt", med den svensk/norska unionsflaggan, dagmått 49x72 cm

Varunr: 5734905
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 10-08-2020
18:39
Se mer
H.P. Engmann. Nachtstimmung am Fluß.
H.P. Engmann. Nachtstimmung am Fluß. Öl auf Leinwand. Links unten signiert. Maße ca. 25 x 40 cm. Gerahmt.

Varunr: 5649267
SEK 3 108 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-08-2020
18:41
SEK 673
Max Hansen. Havneparti (cd)
Max Hansen (1908-1981). Havneparti. Olie på lærred. Sign. Max Hansen. 52 x 68 cm (59 x 75 cm). Fremstår med afskalninger.

Varunr: 5720719
SEK 1 112 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-08-2020
19:29
SEK 417
F. C. Lund. 'Christian IV i sit studerekammer på Rosenborg'
Frederik Christian Lund 1826-1901. 'Christian IV i sit studerekammer på Rosenborg', olie på lærred, sign. F.C. Lund 1883. 47 x 40 (66 x 59) cm. Proveniens: ABR 271/393, April 1979.

Varunr: 5724111
SEK 11 125 DK, Herlev, Dynamovej 10-08-2020
19:52
SEK 7 231
Hermann Kay, maleri, herreværelse
Hermann Kay (1839-1902), maleri, herreværelse, olie på lærred. Interiør med rygende mand i en lænestol med en hund ved fødderne, signeret nederst til venstre, 57 x 42 cm (70 x 54,5 cm). Rammen fremstår let ustabil.

Varunr: 5727898
SEK 6 216 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-08-2020
19:56
SEK 518
Viggo Langer. Skovparti, 'Frederikslundskov, Holte', 1922
Viggo Langer (1860-1942). Skovparti: 'Frederikslundskov, Holte', april. Olie på lærred. Signeret Viggo Langer, 1922, 54 x 74 cm, (71x93).

Varunr: 5719873
SEK 1 112 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-08-2020
20:29
SEK 626
Adolf Baumgartner-Stoiloff (1850-1924), olie på lærred.
Adolf Baumgartner-Stoiloff (1850-1924), Vogntog i Sibirien med kosak eskorte, olie på lærred. sign. A. Baumgartner-Stoiloff, 62 x 90 (88 x 114) cm.

Varunr: 5699543
SEK 3 616 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-08-2020
20:31
SEK 5 284
Hans Vilz, Gemälde, Winterlandschaft
Hans Vilz (1902-1971), Gemälde, Winterlandschaft, Öl auf Leinwand. Darstellung eines winterlichen Exterieurs mit Häusern und Bäumen, unten links mit Plakette bezeichnet, 77x106cm.

Varunr: 5573456
SEK 5 180 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-08-2020
21:01
SEK 466
Max Barascudts, maleri, selvportræt
Max Barascudts (1869-1927), maleri, selvportræt, olie på træ. Forestiller kunstneren i trekvart profil, signeret øverst til højre, betegnet på bagsiden, 18,5 x 16,5 cm (28 x 26 cm).

Varunr: 5573418
SEK 7 252 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-08-2020
21:02
SEK 414
Carl Plückebaum, Gemälde, Jagd im Schnee
Carl Plückebaum (1880-1952), Gemälde, Jagd im Schnee, Öl auf Holz. Darstellung einer männlichen Figur mit Gewehr und zwei Hunden im winterlichen Exterieur, unten links signiert, rückseitig bezeichnet, 29x39cm (38x48cm).

Varunr: 5478582
SEK 3 626 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-08-2020
21:03
SEK 414
Carl Plückebaum, Gemälde, Dukaten im Schnee
Carl Plückebaum (1880-1952), Gemälde, Dukaten im Schnee, Öl auf Holz. Darstellung eines im Schnee hockenden Jungen, unten links signiert, rückseitig bezeichnet, 23x16,5cm (42x36cm).

Varunr: 5478591
21:03
SEK 414
Fritz Bierhoff, maleri, komposition i grønt
Fritz Bierhoff (1927-1960), maleri, olie på lærred. Abstrakt komposition med røde og grønne farvefelter, pastøst farvelag, signeret nederst til venstre, betegnet på bagsiden, 61,5 x 81 cm (65 x 85,5 cm).

Varunr: 5478611
21:03
SEK 414
Carl Weisgerber, maleri, 'Schafherde vor Düsseldorf’
Carl Weisgerber (1891-1968), maleri, 'Schafherde vor Düsseldorf', olie på lærred, forestiller en fåreflok foran en blå himmel, signeret nederst til højre i billedet, 61 x 81 cm (73 x 93 cm).

Varunr: 5406681
SEK 12 432 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-08-2020
21:08
SEK 518
Alfred Jensen, maleri, tremaster til havs
Alfred Jensen (1859-1935), maleri, tremaster til havs, olie på lærred. Sejlskib på stormfuldt hav, overskyet himmel, signeret nederst til venstre og betegnet på bagsiden, 53 x 78 cm (72 x 98 cm).

Varunr: 5659404
SEK 8 806 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-08-2020
21:09
SEK 570
Helmuth Liesegang, maleri, 'Am Rheinufer'
Helmuth Liesegang (1858-1945), maleri, ’Am Rheinufer', olie på lærred, forestiller bredden ved Rhinen foran en blå himmel med træer, signeret nederst til højre, 32,5 x 54,5 cm (52 x 63 cm).

Varunr: 5406758
SEK 10 360 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-08-2020
21:10
SEK 466
Unbekannter Künstler, Aquarell / Mischtechnik, abstrakte figürliche Darstellung
Unbekannter Künstler, Aquarell / Mischtechnik, abstrakte Darstellung eines am Wasser sitzenden Mannes vor einer Kirche, rechtes unten im Bild unleserlich signiert, pastoser Farbauftrag, 30x22,5cm (52x41,5cm).

Varunr: 5385555
SEK 4 144 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-08-2020
21:11
SEK 414
Kurt Neyers, painting, 'Flaneure am Rhein', 1937
Kurt Neyers (1900-1969), painting, 'Flaneure am Rhein', 1937, oil on canvas, depiction of an exterior with lake and mountains in the background and walkers in the foreground, signature at lower left, 53x72cm (85x94cm).

Varunr: 5406804
SEK 15 540 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-08-2020
21:12
SEK 414
Ubekendt kunstner, maleri, portræt af en pige, Rusland
Ubekendt kunstner, maleri, portræt af en pige, olie på lærred, dubleret, Rusland. Pige i trekvart profil med hvid bluse på blå-grå baggrund, 56 x 44 cm (71 x 59 cm).

Varunr: 5716575
SEK 13 468 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-08-2020
21:16
SEK 673
Paul Kretzschmar, maleri, de vise mænd
Paul Kretzschmar (1867-1936), maleri, de vise mænd, olie på lærred. De vise mænd på kameler om natten, signeret nederst til højre, 55 x 72 cm (63 x 80,5 cm).

Varunr: 5478613
21:18
SEK 570
Carl Weisgerber, maleri, 'Tauben'
Carl Weisgerber (1891-1968), maleri, 'Tauben', olie på malekarton, forestiller to duer på lys baggrund, signeret nederst til venstre, 48 x 59 cm (58 x 68 cm).

Varunr: 5406765
SEK 1 036 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-08-2020
21:19
SEK 673
Unbekannter Künstler, Gemälde, Am Ufer vor der Kirche, 19. / 20. Jahrhundert
Unbekannter Künstler, Gemälde, Öl auf Holz, Am Ufer vor der Kirche, 19. / 20. Jahrhundert. Darstellung eines Ufers mit Boot und Figuren, im Hintergrund ein Dorf, 21x27 cm (33x39 cm), partieller Farbabrieb.

Varunr: 5385552
SEK 4 662 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-08-2020
21:22
SEK 414
Claus Meyer, maleri, gade i gammel bydel
Claus Meyer (1856-1919), maleri, gade i gammel bydel, olie på træ. Forestiller flanerende figur i eksteriør med huse, signeret nederst til højre, betegnet på bagsiden, 25 x 20 cm (39,35 x 34,5 cm).

Varunr: 5457134
21:22
SEK 414
Walter Heimig, Gemälde, Spaziergang auf dem Feld, 1919
Walter Heimig (1881-1955), Gemälde, Öl auf Holz, doubliert, Spaziergang auf dem Feld, 1919. Darstellung zweier Flaneure in einem sommerlichen Exterieur mit Feldern, unten links signiert und datiert, 36,5x41cm.

Varunr: 5573444
SEK 2 590 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-08-2020
21:28
SEK 466
F. Bloos, Gemälde, 'Burg in der Eifel'
F. Bloos, Gemälde, Öl auf Holz, 'Burg in der Eifel'. Landschaftsdarstellung der Eifel mit einer auf einem Berg gelegenen Burg / Festung, unten rechts im Bild signiert, gerahmt, Abbildungsmaß 40x49cm, Gesamtmaß 47x57cm, altersgemäße Reibespuren.

Varunr: 5051862
21:35
SEK 414
Ubekendt kunstner, to malerier, 'Die gute Nanny' og 'Der angeschwärzte Schulmeister', 1867 og 1876 (2)
Ubekendt kunstner, to malerier, 'Die gute Nanny' og 'Der angeschwärzte Schulmeister', 1867 og 1876, olie på træ. Interiør med to små børn, som belæres af en barnepige, barnepigen holder et ark i hænderne, betegnet på bagsiden, dateret: 1867. Det andet maleri forestiller en lærer med fjerpen i ...

Varunr: 5609835
21:38
SEK 1 140
12345...11»