Utropspris
1234»   Varor pr. sida   96 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Anders Andersen-Lundby. Mand på skovsti
Anders Andersen-Lundby (1841-1923). Mand på skovsti. Litografi. Sign. og dat. i trykket A. Andersen Lundby 82. 24 x 18 (27 x 22) cm.

Varunr: 6044969
SEK 2 046 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
11:34
SEK 409
Tre raderinger og et tryk 18-1900 tallet (4)
Tre raderinger bestående af to maritime motiver efter C.W. Eckersberg, olademål h.27 x 22 cm (30 x 25 cm) oh h.22,5 x 50 cm (25 x 33 cm), F.W. Cooke: 'Brighton fishing boats on the beach' plademål h.16 x 23 cm (29 x 31 cm) samt et tryk gademotiv fra Ansbach af Knud Bonnichsen 1924, motiv 17,5 x ...

Varunr: 6042058
SEK 1 364 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
13:05
SEK 409
Ubekendt kunstner, I.L. Jensens skole, motiv med nyudsprunget bøg, anemoner m.m. 1800 tallet
Ubekendt kunstner, I.L. Jensens skole, motiv med nyudsprunget bøg, anemoner m.m., olie på lærred, usigneret. 1800 tallets anden halvdel. H.41 x 52 cm (51 x 62 cm)

Varunr: 6044175
SEK 4 091 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
14:07
SEK 2 455
Viggo Pedersen. Gårdparti med aftensol
Viggo Pedersen (1854-1926). Gårdparti ved aftentide. Olie på plade. Sign. og dateret Viggo Pedersen, 26 juli 1904. 28 x 42 (37 x 51) cm. Enkelte minimale afskalninger.

Varunr: 6043050
SEK 3 273 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22-06-2021
14:25
SEK 477
P.C. Skovgaard, sti igennem bøgeskov, olie på lærred
P.C. Skovgaard (1817-1875). Sti igennem bøgeskov, olie på lærred (dubleret), signeret og dateret 1860. H.35 x 46 cm (51,5 x 63 cm).

Varunr: 6044991
SEK 27 275 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
14:52
SEK 17 729
M. Clemmensen, blomstermotiv franske anemoner, olie på lærred
M. Clemmensen 1900 tallet. Blomstermotiv med franske anemoner, olie på lærred, signeret. H.73 x 62,5 cm. Stor guldramme.

Varunr: 6041342
18:55
SEK 409
Ubekendt kunstner. Landskabsparti med personer
Landskabsparti med personer ved bygning, olie på pap. Usign. Fremstår krakeleret og med trykmærke i højre hjørne forneden h. 26 x 28.5 cm (39,5x41,5) 1800-tallet.

Varunr: 6045113
SEK 1 091 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-06-2021
19:17
SEK 409
Sigvald Tingkær, landskab
Sigvald Tingkær (1927-2017), landskab, olie på plade, sign. Sigvald, 25x42 cm. (43x60 cm).

Varunr: 6032310
SEK 1 091 DK, Odense, Kratholmvej 22-06-2021
19:31
SEK 409
Vilhelm Henriques. Løvehovederne Bornholm. H.45 x 64 cm.
Vilhelm Henriques (1894-1966) Løvehovederne, Bornholm, olie på lærred, sign. VH. H.45 x 64 cm. (54x73)

Varunr: 6039174
SEK 1 091 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-06-2021
19:32
SEK 409
Ubekendt kunstner, landskab
Ubekendt kunstner, landskab, olie på papir på plade, sign. 28x37 cm. (43x50 cm).

Varunr: 6042102
19:37
SEK 409
Chr. Møllgaard. Marine (cd)
Christian Møllgaard 1919-2003 (pseudonym for Svend Drews). Marine. olie på lærred, sign. Chr, Møllgaard. 48 x 67 (55 x 74) cm.

Varunr: 6042253
SEK 1 091 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-06-2021
19:38
SEK 409
Johan Ulrik Bredsdorff. Landskab, olie på lærred
Johan Ulrik Bredsdorff ((1845-1928). Landskab, sign. J.U. Bredsdorff 1917. Olie på lærred. 33 x 52 cm. (43 x 62) cm.

Varunr: 6044282
SEK 1 091 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22-06-2021
19:38
SEK 409
Étienne Tournès. Portræt af kvinde i rosa kjole
Étienne Tournès (1857-1931). Portræt af kvinde i rosa kjole, olie på lærred. Sign. E. Tournès. 63 x 52 (77 x 66) cm. Fremstår med mindre skader og stedvis tyndt malinglag.

Varunr: 6044489
SEK 13 638 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
19:47
SEK 750
Ubekendt kunstner. Interiør med kvinde, 1800-tallet, ant. engelsk
Ubekendt kunstner. Interiør med kvinde, olie på lærred monteret på plade. 1800-tallet, ant. engelsk. 47 x 68 cm. UR. Mindre krakeleringer og overfladesnavs. Pladen har slået sig.

Varunr: 6044490
SEK 5 455 DK, Herlev, Dynamovej 22-06-2021
19:52
SEK 1 159
C. Thomas. Olie på lærred
C. Thomas. Gårdparti med børn. Olie på lærred. Sign. C. Thomas. 76 x 56 cm (101 x 81) cm.

Varunr: 6043730
20:44
SEK 409
Johannes Meyer Andersen, vintermotiv med hestevogn & mølle
Johannes Meyer Andersen (1918-2005): Vinterlandskab med hestetrukket vogn & vindmølle. Olie på lærred. Signeret Johs. Meyer Andersen. 56 x 66 cm. (71 x 80 cm.)

Varunr: 6045264
21:22
SEK 477
John Hayes, motiv fra Themsen i London
John Hayes (1857-1945). Motiv fra Themsen i London med pramme og slæbebåde, olie på lærred, signeret. H.51 x 77 cm (65 x 90 cm) Overflade krakelering på maleriets to øverste trediedele.

Varunr: 6045009
SEK 13 638 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-06-2021
13:24
SEK 1 637
Otto Eilertsen, vinterlandskab
Otto Eilertsen (1908-?), vinterlandskab, olie på lærred, sign. Otto Eilertsen, 67x97 cm. (80x110 cm).

Varunr: 6045825
SEK 1 091 DK, Odense, Kratholmvej 23-06-2021
14:14
SEK 409
Ellen Mileo. Par landskabspartier, olie på lærred (2) (cd)
Ellen Mileo (f. 1934-). Par landskabspartier, 'Tree at Green Vale" og "Trees in Green Bed", olie på lærred, sign. E. Mileo, 29 x 24 (37 x 32 cm) 41 x 49 (47 x 57 cm)

Varunr: 6033987
SEK 1 091 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23-06-2021
14:22
SEK 409
Johan Christoph Weigel, kobberstik delvis broderet 16-1700 tallet
Johan Christoph Weigel (1661-1726) Kobberstik med personer omkring et bord, samtidigt påsatte tekstiler samt broderi med silketråd. Lysmål 24,5 x 19 cm (29 x 23 cm) 16-1700 tallet. Aldersrelateret stand, ramme antagelig fra tiden med nogen skader.

Varunr: 6045744
SEK 1 364 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-06-2021
14:37
SEK 546
Victor Quistroff. Havneparti, 45 x 55 cm.
Victor Quistorff (1882-1953) . Havneparti med damper ved kaj mm, sign. V. Quistdorff 1940, H. 45 x 55 cm. (59x69)

Varunr: 6012907
SEK 4 091 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-06-2021
15:31
SEK 3 000
Flemming Nielsen, parti med rundkirke
Flemming Nielsen, parti med rundkirke, olie på lærred, sign. FL. Nielsen, 30x24 cm. (42x36 cm).

Varunr: 6033587
16:08
SEK 477
Petter Christensen, figurkomposition
Petter Christensen f. 1927, figurkomposition, olie på plade, sign. Petter Christensen-91, 61x71 cm. (71x80 cm).

Varunr: 6033593
17:06
SEK 409
Karl Frederik Hansen-Reistrup. Dragoner rider gennem byen
Karl Frederik Hansen-Reistrup 1863-1929. Olie på lærred. Dragoner rider gennem byen. Sign. K. Hansen-Reistrup 1923. H. 43.5 x 32.5 cm (52,5x41.5)

Varunr: 6033838
SEK 8 183 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-06-2021
17:55
SEK 3 000
To malerier. Knud Sinding. 'Godt nytaar, 1916´ plus ubekendt kunstner (2)
Knud Sinding (1875-1946). Bymotiv med skriften, 'Godt nytaar, 1916', Olie på lærred, sign. monogram "KS" 50 x 42 cm. (55 x 47) Fremstår med trykskade. Landskabsmaleri på plade, ubekendt kunstner, 17 x 33 (24 x 40) (2)

Varunr: 6045580
SEK 1 091 DK, Aalborg, Nibevej 23-06-2021
18:46
SEK 409
Kjeld Krautwald gårdinteriør olie på lærred. sign.
Kjeld Krautwald (1919-2001) gårdinteriør med kone, der fodrer høns, olie på lærred. sign. K. Krautwald 55 x 65 cm (82 x 72 cm). c.d..

Varunr: 6045521
SEK 1 364 DK, Aalborg, Nibevej 23-06-2021
18:47
SEK 409
Evelyn Thorbjørn. Parti fra Rold Skov, olie på lærred
Evelyn Thorbjørn (1911-1985). Parti fra Rold Skov, olie på lærred, sign. E. Thorbjørn. 67 x 97 (80 x 110) cm. c.d..

Varunr: 6045496
18:53
SEK 477
Skovparti af Johannes Meyer Andersen, olie på lærred. Sign.
Skovparti af Johannes Meyer Andersen (1918-2005), olie på lærred. Sign. Johs Meyer A. 68 x 97 cm (81 x 110). c.d.

Varunr: 6045523
18:54
SEK 409
Cornelis De Bruin. Landskabsparti
Cornelis De Bruin (1870-1940). Landskabsparti, olie på lærred. Sign De Bruin. 60 x 120 (74 x 135) cm. Gulnet.

Varunr: 6026931
SEK 2 046 DK, Herlev, Dynamovej 23-06-2021
19:39
SEK 409
William Henriksen. Kystparti (cd)
William Henriksen (1880-1964). Kystparti, olie på lærred. Sign. Wm. Henriksen, 23 x 35 (37 x 49) cm. Krakeleringer.

Varunr: 6043018
SEK 1 091 DK, Herlev, Dynamovej 23-06-2021
19:53
SEK 477