Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Julius Petersen, strandparti
Julius Petersen (1851-1911), strandparti, olie på lærred, sign. Julius Petersen, 46x62 cm. (60,5x76 cm).
Varunr: 5440656
SEK 1 439 DK, Odense, Kratholmvej 21-09-2019
11:47:29
SEK 1 079
Ubekendt kunstner, motiv med by i baggrunden
Ubekendt kunstner, motiv med by i baggrunden, olie på lærred, sign. 25x40 cm. U.R. Fremstår med små enkelte krakeleringer samt kanter med huller efter søm.
Varunr: 5440658
SEK 1 151 DK, Odense, Kratholmvej 21-09-2019
11:53:43
SEK 432
Albert Berg blandteknik
ALBERT BERG (1832-1916): "Roslagsbåt", signerad Alb Berg och daterad 1900, blyerts och gouache, bildmått ca 21x35 cm
Varunr: 5439425
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
12:39:00
Se mer
Luplau Janssen. Interiør, olie på lærred
Luplau Janssen, (1869-1927). Interiør med sollys gennem vindue. Sign. Luplau Janssen. Olie på lærred. 45 x 32 (54 x 41) cm
Varunr: 5430133
SEK 1 151 DK, Kolding, Trianglen 21-09-2019
14:09:00
SEK 432
Okänd konstnär 1800-tal oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Kustlandskap med skepp, olja på pannå, ca 25 x 44 cm
Varunr: 5439456
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 21-09-2019
14:42:00
Se mer
J.L. Jensens skole, opstilling med blomster 1800 tallet
J.L. Jensens skole, opstilling med blomster i vase, olie på lærred, usigneret. H.50 x 43 cm (59 x 52 cm) Midten af 1800 tallet. Aldersrelateret stand med enkelte småskader, enkelte retoucheringer, bemærk ved lyserøde blomster øverst til højre mindre farvebortfald.
Varunr: 5438350
SEK 4 317 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
17:00:00
SEK 3 741
Oidentifierad konstnär akvarell
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarell, familjeporträtt, signerad BL, omkring sekelskiftet 1900, dagmått 35,5 x 26 cm.
Varunr: 5439492
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 21-09-2019
17:09:00
Se mer
Eli Andersen Komposition med heste. Olie på lærred.
Eli Andersen Komposition med heste. Olie på lærred. Mål: 41x48 cm. (52x58)
Varunr: 5403398
SEK 1 151 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-09-2019
17:21:00
SEK 432
Axel Birkhammer Jensen. Olie på lærred
Axel Birkhammer Jensen, 1874 - 1936. Sydlandsk motiv. Sign. A. Birkhammer. Olie på lærred. 28 x 36 (44 x 52) cm.
Varunr: 5430977
SEK 1 439 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2019
17:33:00
SEK 504
Christian Eckardt. Marine ved en sydlandsk borg, 1874
Christian Eckardt, 1832-1914. Marine ved en sydlandsk borg, olie på lærred, sign. og dateret. 29 x 49 (39 x 60) cm.
Varunr: 5425277
SEK 4 317 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
19:09:00
SEK 1 007
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarell, vy från London, otydligt monogramsignerad JSW, möjligen John S Williams, ca 38 x 57 cm
Varunr: 5439527
19:12:00
Se mer
Jenny Nyström
JENNY NYSTRÖM (1854-1946): Flicka och pojke i påsketid, signerad Jenny Nyström, akvarell, tusch och täckvitt, ca 16x22,5 cm
Varunr: 5439531
SEK 12 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
19:20:00
Se mer
Jens Birkholm 1869-1915 gårdekteriøre med personer
Jens Birkholm 1869-1915 Olie på lærred usigneret. 61 x 92 cm. (76 x 106 cm.) Aldersrelateret stand. 3-4 små huller i lærred. Proveniens: Maleriet er registreret i Kunstbibliotekets fotografisamling af jens birkholm afbillede værker som no.8 med teksten : Strikkende kone og legende børn i ...
Varunr: 5419987
SEK 28 779 DK, Odense, Kratholmvej 21-09-2019
19:20:00
SEK 4 029
David Wallin oljemålning
DAVID WALLIN, olja på pannå, mor med barn, signerad, 31,5 x 23 cm, utställd på Östgöra Konstföreningens Utsällning 1929.
Varunr: 5439533
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 21-09-2019
19:24:00
Se mer
Kirsten Brok, 'Kvinde med dyr', cd.
Kirsten Brok f. 1939. Kvinde med dyr, akryl på lærred, sign. og dat. KB19. 100 x 100 cm. Ur.
Varunr: 5435771
SEK 2 878 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
19:43:00
SEK 1 007
Edward Steel Harper oljemålning
EDWARD STEEL HARPER (1878-1951): Kustlandskap, signerad och daterad 1921, olja på duk, ca 60 x 75 cm
Varunr: 5439553
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 21-09-2019
20:04:00
Se mer
Hans Berg. Landsbygade. Akvarel
Hans Berg (1938-). Landsbygade. Akvarel. Sign. Lysmål 78x51 cm. ( 82x57 cm.)
Varunr: 5407417
SEK 1 151 DK, Aalborg, Nibevej 21-09-2019
20:06:36
SEK 432
Hilmar Alexander Krogh Petersen:
Hilmar Alexander Krogh Petersen (1883-1962): "Prospekt fra den gamle bydel Brügge". Olie på lærred. Sign. 57 x 46 cm. (77 x 67 cm.).
Varunr: 5418392
SEK 1 439 DK, Aalborg, Nibevej 21-09-2019
20:07:03
SEK 432
Unbekannter Künstler, Landschaft mit Birken und blühendem Baum
Unbekannter Künstler, Landschaft mit Birken und blühendem Baum, Öl auf Leinwand, 1960, unleserlich signiert ('Kommar'?) und datiert, 50 x 40 cm (mit Rahmen 56 x 46 cm).
Varunr: 5428458
SEK 1 072 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-09-2019
20:11:00
SEK 429
Ubekendt kunstner, kvindeportræt 1800 tallet
Ubekendt kunstner, olie på lærred. Motiv med siddende kvinde under træ, i baggrunden gående par og bygninger, usigneret. Starten af 1800 tallet. H.68 x 55 cm (76 x 63 cm) Flere reparationer og retoucheringer, enkelte steder med farve bortfald.
Varunr: 5401021
SEK 7 195 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
20:19:00
SEK 504
Louis Bélanger, painting, 'Berglandschaft'
Louis Bélanger (1736/56-1816), painting, 'Berglandschaft', oil on metal. Depiction of an Alpine exterior with four figures and cows, signature at lower left, 22x31cm (42.5x51.5cm).
Varunr: 5427316
SEK 23 048 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-09-2019
20:24:00
SEK 2 412
Unbekannter Künstler, Berglandschaft
Unbekannter Künstler, Berglandschaft, Öl auf Leinwand, 1940er/50er Jahre, schlecht leserlich signiert ('Brik'?), 50 x 70 cm (mit Stuckrahmen ca. 62 x 82 cm).
Varunr: 5428455
20:24:00
SEK 429
Paul Heckel, Malerei, 'Boot auf einem Fluss', Öl auf Karton, 1949
Paul Heckel, Malerei, 'Boot auf einem Fluss', Öl auf Karton, 1949. Darstellung einer Flusslandschaft mit Bauernhof im Mittelgrund, unten rechts signiert und datiert, gerahmt, 58x67cm (67x76cm), altersgemäße Reibespuren, partieller Farbabrieb.
Varunr: 5346156
SEK < 1,000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-09-2019
20:25:00
SEK 429
Simon Mozzini, Malerei, 'Straße in Venedig'
Simon Mozzini, Malerei, 'Straße in Venedig', Öl auf Leinwand, Anfang des 20. Jahrhunderts. Darstellung des Ausblicks auf eine Straße in Venedig, unten links im Bild signiert, gerahmt, 38x28cm (50x40cm), Rahmen teilweise gelöst.
Varunr: 5358262
SEK 1 608 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-09-2019
20:26:00
SEK 429
Anna Palm
ANNA PALM DE ROSA (1859-1924): Utsikt mot slottet, Stockholm, signerad Anna Palm Stockholm, akvarell på papper, ca 5,5x17,5 cm
Varunr: 5439586
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
21:12:00
Se mer
Christian Peter Hansen, opstilling i vindueskarm
Christian Peter Hansen (1889-1939), opstilling i vindueskarm, olie på lærred, sign. CPH, 49,5x61,5 cm. (55,5x68,5 cm). Fremstår med krakeleringer og afskalninger.
Varunr: 5439929
SEK 1 151 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2019
10:39:00
SEK 432
Ib Eisner, parti fra Dyrehaven (cd)
Ib Eisner (1925-2003), parti fra Dyrehaven, olie på lærred, sign. Ib Eisner, 35x41 cm. (52x58 cm). Fremstår med lille begyndende afskalning.
Varunr: 5439926
SEK 1 439 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2019
10:48:00
SEK 1 007
Thomas Graae, landskab
Thomas Graae (1897-?), landskab, olie på plade, sign. Th. Graae, 36,5x46,5 cm. (49x59 cm)
Varunr: 5439930
10:53:00
SEK 504
Carl Jensen Virklund, olie på lærred, exteriør.
Carl Jensen Virklund, olie på lærred, exteriør. olie på signeret Chr. Jensen Virklund. Mål: 40x52 cm. (50x62)
Varunr: 5398047
SEK 1 151 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-09-2019
11:56:00
SEK 432
Tysk skola
TYSK SKOLA (1600-tal): Nattvarden, olja på duk, a tergo med påskrift "Berlin W", ca 122 x 84 cm. . GERMAN SCHOOL, 17th, century, oil on painting, last supper, ca 122 x 84 cm.
Varunr: 5441681
SEK 20 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
12:22:00
Se mer
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >>