Utropspris
123»   Varor pr. sida   78 resultat ListaGalleri
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Johan Neumann. Marineparti
Johan Neumann (1860-1940). Marineparti, olie på lærred. Sign. Johan Neumann. 44 x 66 (66 x 88) cm.

Varunr: 6059088
SEK 2 040 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2021
20:11
SEK 1 632
Axel Tankmar cd. Kastrup glasværk, olie på lærred, 1919
Axel Tankmar (1880-1960). Kystmotiv fra Amager, i baggrunden Kastrup Glasværk. Olie på lærred. Sign. A. Tankmar, 19. 37 x 50 cm. (50 x 62). Fremstår med lille hul i lærredet.

Varunr: 6057060
SEK < 1,000 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
20:14
SEK 408
Karl Wolff. 'Ved Sengeløse' (cd)
Karl A. Wolff (1938-1979). 'Ved Sengeløse'. Olie på lærred. Sign. Karl Wolff. 30 x 40 cm (45 x 55 cm). Skal renses.

Varunr: 6057259
SEK 1 088 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-07-2021
20:16
SEK 408
Gouache samt koloreret tryk (2)
Gouache fra 1800tallet, "Vinterdag ved Gamle Kikkurv", 25,5 x 31,5 cm (32,5 x 38,5) Utydeligt signeret koloreret tryk. nummeret 2/500. Lysmål 29,5 x 23,5 cm. (45,5 x 37,5)

Varunr: 6040518
SEK 1 088 DK, Aalborg, Nibevej 25-07-2021
20:38
SEK 408
Oscar Hullgren. Olie på lærred
Oscar Hullgren 1869-1948. Olie på lærred. Havparti. Sign. O. Hullgren og dat. 1918. 73 x 100 (94 x 120) cm.

Varunr: 6047200
SEK 8 158 DK, Nivå, Stejlepladsvej 25-07-2021
20:39
SEK 1 768
Ubekendt kunstner. kompositioner (2)
Ubekendt kunstner. kompositioner på lærred. sign med monogram. 20 x 20 cm (24 x 24 ) (2)

Varunr: 6051566
SEK 1 088 DK, Nivå, Stejlepladsvej 25-07-2021
20:42
SEK 408
August Dencker. Interiør
August Dencker (1882-1942). Interiør. Olie på lærred. Sign. Aug. Dencker. 64 x 75 cm (78 x 89 cm).

Varunr: 6058568
SEK 1 360 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-07-2021
20:46
SEK 884
Johannes Larsen. 'Tre fiskehejrer i landskab med stynede læhegn', 1917 (cd)
Johannes Larsen (1867-1961). 'Tre fiskehejrer i landskab med stynede læhegn', olie på lærred, signeret monogram JL 1917. 68 x 74 cm (80 x 85 cm). Fremstår med krakeleringer.

Varunr: 6034782
SEK 122 376 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2021
20:46
SEK 7 614
Eduard Borregaard. Gårdeksteriør (cd)
Eduard Borregaard (1902-1978). Gårdeksteriør. Olie på lærred. Sign. Edv. Borregaard. 60 x 73 cm (63 x 76 cm). Bagsiden med kvindeportræt.

Varunr: 6058572
20:47
SEK 612
Thomas Sidney Cooper. Engelsk gårdmotiv.
Thomas Sidney Cooper (1803-1902). Engelsk gårdmotiv, akvarel og bly på papir, signeret Th. Cooper og dateret 1861. 24,5x 34,5 (36 x 46) cm.

Varunr: 6056742
SEK 1 088 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2021
08:36
SEK 408
Chr. Møllgaard. Marine (cd)
Christian Møllgaard 1919-2003 (pseudonym for Svend Drews). Marine. olie på lærred, sign. Chr, Møllgaard. 48 x 67 (55 x 74) cm.

Varunr: 6058391
SEK 1 088 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26-07-2021
11:54
SEK 476
Ubekendt kunstner. Olie på plade. Landskabsparti med åløb
Ubekendt kunstner. Landskabsparti med åløb. Olie på plade. H. 27.5 x 43 cm (38,5x52) ubekendt sign.

Varunr: 6049487
SEK 1 088 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-07-2021
18:57
SEK 408
Sarus Nielsen, landskab med hestevogn på en vej
Sarus Nielsen (1897-1973), landskab med hestevogn på en vej, olie på lærred, sign. Sarus N-1948, 54x49 cm. (62x56 cm).

Varunr: 6060421
SEK 1 088 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2021
19:58
SEK 408
To malerier. Knud Sinding. 'Godt nytaar, 1916´ plus ubekendt kunstner (2)
Knud Sinding (1875-1946). Bymotiv med skriften, 'Godt nytaar, 1916', Olie på lærred, sign. monogram "KS" 50 x 42 cm. (55 x 47) Fremstår med trykskade. Landskabsmaleri på plade, ubekendt kunstner, 17 x 33 (24 x 40) (2)

Varunr: 6045580
SEK 1 088 DK, Aalborg, Nibevej 27-07-2021
18:14
SEK 408
Carl Olsen. Marine
Carl Olsen (1818-1878). Marine, olie på lærred, usign. 55 x 86 (71 x 102) cm. Fremstår med aldersrelaterede krakeleringer samt ridse

Varunr: 6060791
SEK 2 719 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-07-2021
19:19
SEK 476
Roald Hansen. Olie på lærred. piger i blomstereng
Roald Hansen (1938-2018) Olie på lærred, piger i blomstereng, sign. RH, 50 x 40 cm (65x53)

Varunr: 6060704
SEK 1 088 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-07-2021
19:24
SEK 884
Villy Hartnach. Vig ved Arresø, olie på lærred
Villy Hartnack (1895-1969). Vig ved Arresø, usign. Olie på lærred. 40 x 50 cm. (54 x 63) cm.

Varunr: 6044452
SEK 1 088 DK, Nivå, Stejlepladsvej 27-07-2021
19:28
SEK 408
Einer Johansen. Opstilling med blomster og frugt (cd)
Einer Oswald Johansen (1893-1965). Opstilling med blomster og frugt. Olie på lærred. Sign. og dat. EJ 62. / 70 x 60 cm (90 x 79 cm).

Varunr: 6058574
SEK 1 088 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-07-2021
19:48
SEK 544
Lauritz Jørgensen. Vinterlandskab med huse (cd)
Lauritz Jørgensen (1888-1953). Vinterlandskab med huse. Olie på lærred. Sign. 43 x 50 cm (53 x 59 cm). Fremstår med krakelering.

Varunr: 6058656
SEK 1 360 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-07-2021
19:49
SEK 408
Ludvig Jacobsen. To malerier, 'Fredmans Epistel' mm (cd)(2)
Ludvig Jacobsen (1890-1957). To malerier. 'Fredemans Epistel'. Olie på lærred. Sign. Ludvig Jacobsen. 44 x 35 cm (57 x 47 cm). Figurkomposition. Olie på lærred. Sign. Ludvig Jacobsen. 44 x 35 cm (58 x 49 cm). (2)

Varunr: 6058566
SEK 2 719 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-07-2021
19:54
SEK 544
Max Nathan, cd. Mor og datter i park.
Max Nathan, (1880-1952). Haveparti med mor og datter i parklignende have, olie på lærred, sign. MN, 1919. Mål ca 82 x66 cm, (96x82).

Varunr: 6059252
SEK 1 360 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-07-2021
20:22
SEK 476
Étienne Tournès. Portræt af kvinde i rosa kjole
Étienne Tournès (1857-1931). Portræt af kvinde i rosa kjole, olie på lærred. Sign. E. Tournès. 63 x 52 (77 x 66) cm. Fremstår med mindre skader og stedvis tyndt malinglag.

Varunr: 6044489
SEK 13 597 DK, Herlev, Dynamovej 27-07-2021
20:54
SEK 680
Ludvig Jacobsen. To malerier, 'Henrik og Pernille' (cd)(2)
Ludvig Jacobsen (1890-1957). To malerier. 'Henrik og Pernille'. Olie på plade. Sign. Ludvig Jacobsen. 42 x 32 cm (57 x 47 cm). 'Studie til Henrik og Pernille'. Olie på plade. Sign. Ludvig Jacobsen. 38 x 30 cm (56 x 49 cm).

Varunr: 6058565
20:55
SEK 1 020
Mogens Vantore. Oliemaleri
MOGENS VANTORE Oliemaleri på lærred, Portræt af nøgen kvinde, sign. M. Vantore, 48 x 44 (65 x 60)

Varunr: 6060255
SEK 1 360 DK, Herlev, Dynamovej 27-07-2021
21:54
SEK 884
Ubekendt kunstner, bymotiv med hestevogn
Ubekendt kunstner, bymotiv med hestevogn, olie på lærred, sign. 70x100 cm. (87x117 cm).

Varunr: 6052936
SEK 1 088 DK, Odense, Kratholmvej 28-07-2021
12:47
SEK 408
Ubekendt kunstner, kystmotiv
Ubekendt kunstner, kystmotiv, olie på plade, sign. 18,5x25,5 cm. ((46x53 cm).

Varunr: 6061452
SEK 1 360 DK, Odense, Kratholmvej 28-07-2021
14:21
SEK 544
Ubekendt kunstner, kystmotiv med skibe, olie på lærred
Ubekendt kunstner, kystmotiv med skibe, olie på lærred, signeret. H.54 x 43 cm (66 x 55 cm)

Varunr: 5993720
SEK 1 360 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-07-2021
17:11
SEK 408
Mogens Dam, Østersøen 1, olie på lærred
Mogens Dam f.1936. Komposition 'Østersøen 1', olie på lærred, signeret. H. 50 x 50 cm. UR.

Varunr: 6010716
17:43
SEK 408
Franz Sedivy, kystparti, akvarel 1902
Franz Sedivy (1864-1945). Kystparti, antagelig nordkysten udfor Hven, akvarel. signeret og dateret 1902. Lysmål 15 x 34,5 cm (32 x 52 cm)

Varunr: 6033268
18:23
SEK 476
Ubekendt kunstner, stranding, 1800-tallet
Ubekendt kunstner, stranding, olie på lærred, antageligt engelsk, uden sign. 1800-tallet, 92x138 cm. Fremstår med flere reparationer, afskalninger og krakeleringer. U.R.

Varunr: 6061453
18:30
SEK 544
123»