Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Pauli Lindholm oljemålning
PAULI LINDHOLM (1950-) vinterbild, signerad samt daterad -83, olja på duk, 92x81 cm
Varunr: 5281779
SEK 2 092 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
10:32:00
Se mer
Rune Rockström akvarell och gouache
RUNE ROCKSTRÖM (1898-1983): Gallärvarvet från Strömmen, signerad och daterad, Rune Rockström 1955, akvarell och gouache, bildmått ca 20x28 cm
Varunr: 5281793
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
11:16:00
Se mer
Hosokibra
S: HOSOKIBRA, akvarell, signerad. ca 45x45 cm
Varunr: 5281803
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
11:36:00
Se mer
Ubeknedt kunstner. Vinterparti, olie på lærred
Ubekendt kunstner. Vinterparti med hestetrukken slæde i skov. Olie på lærred, sign. RR, dat 84. 34x47 cm(48,5x61,5 cm). Fremstår med kraftige krakeleringer og afskalninger.
Varunr: 5282428
SEK 1 123 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
11:39:35
SEK 562
Charles Gregory akvarell
CHARLES GREGORY (1849-1920): "The old oil mill, San Remo", signerad C. Gregory, akvarell, 1890-tal, bildmått ca 45x30 cm
Varunr: 5281835
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
13:12:00
Se mer
Ubekendt kunstner. Udsigt fra Marmorbroen mod Prinsens Palæ, 1864
Ubekendt kunstner. Udsigt fra Marmorbroen mod Prinsens Palæ, vandfarve og hvidt på papir, sign. monogram 1864. 29 x 39 (39 x 50) cm.
Varunr: 5258262
SEK 4 212 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
14:50:00
SEK 2 106
Eero Snellman oljemålning
EERO SNELLMAN (1890-1951) Skiss till målningen "Schakspelare", signerad samt daterad -41, olja på duk 70x80 cm
Varunr: 5281886
SEK 4 184 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
15:26:00
Se mer
Harald Giersing, Stående ung pige i lyseblåt, olie på plade
Harald Giersing (1881-1927). Stående ung pige i lyseblåt, olie på plade, usigneret. Ca.1910-11. På bagsiden stemplet og attesteret Franz Giersing samt påskrevet 'Haralds Giersings mindeudstilling 1927 katalog nr.107'. H.122 x 89 cm (129 x 97 cm)
Varunr: 5259522
SEK 84 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
16:24:00
SEK 42 121
Werner von Hausen
WERNER VON HAUSEN (1870-1951) Stilleben med asiatica, signerad samt daterad 1945, olja på duk, 59x82 cm
Varunr: 5281910
SEK 3 138 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
16:28:00
Se mer
Poul Christensson, motiv med både
Poul Christensson (1909-2004), motiv med både, olie på plade, sign. Poul Christensson, 50x68 cm. (53x72 cm).
Varunr: 5262483
SEK 1 123 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
16:34:00
SEK 421
Werner Åström oljemålning
WERNER ÅSTRÖM (1885-1979) Huset vid klippan, signerad samt daterad -1916, olja på duk, 72x85 cm. . Utställningar; Werner Åström minnesutställning; Uleåborgs konstmuseum 1985; Österbottens konstmuseum 1985; Galerie Hörhammer 1986
Varunr: 5281919
17:00:00
Se mer
Rune Rockström akvarell
RUNE ROCKSTRÖM (1898-1983): Af Chapman, signerad och daterad 1982, akvarell, bildmått ca 16x25 cm
Varunr: 5281930
17:22:00
Se mer
Olof Krumlinde oljemålning
OLOF KRUMLINDE (1856-1945): Motiv från gamla Rusthållaregården i Arild, signerad Olof Krumlinde, olja på duk, ca 57 x 46 cm
Varunr: 5281956
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 27-03-2019
18:28:00
Se mer
Georg Hendrik Breitner. Untitled. Oil painting, signed. C. 1910.
Georg Hendrik Breitner (1857 Rotterdam - 1923 Amsterdam). Untitled. C. 1910. Oil on canvas. Mounted on canvas. C. 1910. Signature at lower right. Framed. Provenance: Northern German private collection.
Varunr: 5147973
SEK 19 874 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
19:17:00
SEK 9 937
F. Grebe, oil on canvas, motif: Landscape with stream
Fritz Grebe (1850 -1925), oil on canvas, motif: Landscape with stream. Signed F. Grebe at bottom right. Approx. image dimensions: H 38 cm, W 55 cm. Approx. frame dimensions: H 53 cm, W 70.5 cm. The painting is in a condition commensurate with a ge with some intensive wear. Paint partially...
Varunr: 5147817
SEK 13 598 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
20:10:00
SEK 6 799
Søren Lund, Valdemar Irminger, m.fl. Otte tegninger med dyremotiver (8)
Søren Lund, Valdemar Irminger, m.fl. Otte tegninger/akvareller med dyremotiver, delvis sign. 16 x 20-31 x 39 cm. (8)
Varunr: 5276979
SEK 2 808 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
20:14:00
SEK 562
Werner Åström oljemålning
WERNER ÅSTRÖM (1885-1979) "Namnsdag", signerad samt daterad -52, olja på duk, 175x130 cm. . Utställningar: Uleåborgs konstmuseum; Werner Åström minnesutställning 1985; Tavastehus konstmuseum 17.1-2.3 1997; Prag, Frankrike 1949-50
Varunr: 5282040
SEK 10 460 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
20:15:00
Se mer
Hanne Thorup, 'Fællesskab', cd
Hanne Thorup født 1952. 'Fællesskab'. Akryl på lærred. Sign. Hanne Thorup 2002. 60x60 cm.
Varunr: 5257101
SEK 1 404 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2019
20:15:00
SEK 421
Carl Johansson oljemålning
CARL JOHANSSON (1863-1944): Älv, signerad och daterad Carl Johansson 1930, olja på duk, ca 60x81 cm
Varunr: 5282044
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
20:19:00
Se mer
Harald Pryn cd. Olie på lærred, Skovparti
Harald Pryn, (1891-1968). Skovparti med åløb. Sign. Harald Pryn samt dateret '50. Olie på lærred. 70 x 100 cm (84x114)
Varunr: 5281368
SEK 1 404 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
20:21:00
SEK 1 264
H. A. Brendekilde tilskrevet. Portræt af ældre mand, olie på lærred
H.A. Brendekilde 1857-1942 tilskrevet. Portræt af ældre mand. Usigneret. Betegnet på blindramme: H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 42 x 33 cm. (50 x 40) cm.
Varunr: 5266838
SEK 7 020 DK, Hørsholm, Hammervej 1 27-03-2019
20:24:00
SEK 3 650
Hermann Pohle. Landskabsmotiv. Olie på plade
Hermann Pohle (1831-1901), Landskabsmotiv. Olie på plade. Signeret. 40 cm x 80 cm (58 cm x 98 cm)
Varunr: 5247987
SEK 4 212 DK, Herning, Engdahlsvej 27-03-2019
20:39:00
SEK 2 106
Wilehlm Hörmann. Schiffsporträt. Ölgemälde signiert.
Willy Hörmann. Schiffsporträt. Öl auf Leinwand. Rechts unten signiert. Maße ca. 70 x 100 cm. Gerahmt.
Varunr: 5279687
SEK 3 138 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
20:46:00
SEK 418
Unbekannter Künstler, Gemälde 'Junge mit einem Schiff', Öl auf Platte
Unbekannter Künstler, Gemälde, Öl auf Platte, 'Junge mit einem Schiff'. Porträt eines Jungen in holländischen Holzschuhen und einem Spielzeugschiff, unten links im Bild monogrammiert 'N.T.', gerahmt, Abbildungsmaß 43,5x33cm, Gesamtmaß 57x47cm.
Varunr: 5245902
SEK 2 092 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2019
20:58:00
SEK 1 151
Werner Åström oljemålning
WERNER ÅSTRÖM (1885-1979) Från gamla Borgå, signerad samt daterad -03, olja på duk, uppfodrad på pannå, 45x53 cm. . Utställningar: Werner Åström minnesutställning; Uleåborg konstmuseum 1985; Österbotten konstmuseum 1985; Galerie Hörhammer 1986
Varunr: 5282103
SEK 8 368 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
21:18:00
Se mer
John Blake MacDonald England
JOHN BLAKE MACDONALD (England, 1829-1901): Kustbild, signerad, akvarell, ca 18x29 cm
Varunr: 5282119
21:34:00
Se mer
Åke Laurén oljemålningar 2 st
ÅKE LAURÉN (1879-1951) 2 st sommarlandskap, signerade samt daterade -46 & -49, olja på pannåer, 27x34 & 34x41 cm
Varunr: 5282126
21:41:00
Se mer
Hendrick Hulk
HENDRICK HULK (1842-1937), "Scheveningen", olja på duk, signerad, 31x46 cm
Varunr: 5283355
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-03-2019
10:30:00
Se mer
Gottfrid Kallstenius oljemålning
GOTTFRID KALLSTENIUS (1861-1943): Skärgårdsmotiv, signerad och daterad G Kallstenius 1933, olja på duk, ca 65x80 cm
Varunr: 5283392
SEK 12 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 28-03-2019
12:00:00
Se mer
Oidentifierad konstnär
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad, 26x36 cm
Varunr: 5283396
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-03-2019
12:08:00
Se mer
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>